Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krystalka se zdvojovačem napětí (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anonym






PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 19:47    Předmět: Citovat

Lze natáhnout drátovou anténou pro SV drátem 0,2mm obtáčejícím nosný plastový provaz?
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 20:51    Předmět: Citovat

Zkus "plastovou" prádelní šňůru s jádrem z ocelového lanka. Docela to na ni šlapalo.
Víceméně náhodně jsem na to přišel v Dalmácii, přes dvě patra visel konec dolů (a nejspíš tam bude viset ještě letos), tak jsem ho uzemnil na svorku základového zemniče koukající z betonu, a dvakrát obtočil šňůru kolem tranzistoráku. Buď jsem s sebou vozil Philips D7201 nebo Rigu 110, i kolem ní jsem ty dva závity dělal, protože jsem nemusel nic rozpojovat - Riga má totiž zdířky pro anténu a uzemnění.
Jak moc to zvedlo citlivost, jsem samozřejmě neměřil, ale od šesti večer stabilní příjem tří českých středovlnných stanic na 639kHz (821km), 954kHz (723km) i 1332kHz (700km), únik patrný jen v hladině šumu a rušení, hlasitost modulace kolísala jen lehce pozorovatelně. Docela to pomohlo i při příjmu Topolné na 270kHz (693km) na tranzistorák Selga, který v kufru vozím všude pro případ potřeby hledání kabelů (a může se hodit, i když se s hledáním kabelů nepočítá, aspoň na zprávy), a to jak během dne, tak večer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 21:31    Předmět: Citovat

S tou prádelní šňůrou opatrně.
Jednou jsme ji použili jako vodič pro stavbu anteny tzv. spiderbeam. Antena nechodila, celkově to stálo za vyliž... Po výměně za Cu to chodilo perfektně.
Pak jsme zjistili že šnůra na prádlo má sama o sobě dost velký odpor. Už si ale nepamatuju, kolik to bylo Embarassed

_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 21:37    Předmět: Citovat

Má odpor, protože lanko je ocelový a ne měděný. Při příjmu, kdy anténou teče nula celá nula nula prd mA proudu, by se to ale nemělo nijak zvlášť projevovat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 8:14    Předmět: Citovat

Ekare tak zkus navinout cívkovou soupravu ocelovým drátem,taky tam teče nula nula prd mA a schválně jaký to bude mít efekt.
Ve staré literatuře se doporučoval průměr drátu pro tyhle antény minimálně 2,5mm a v mědi. Netvrdím,že to nepujde,jen říkám,že v místech,kde ta ocelová anténa nepřijme téměř nic,tak na měděnou to bude ještě hrát.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 8:40    Předmět: Citovat

To je správná odpověď.
Použil jsem ji proto, že tam byla, jinak jsem s sebou měl ještě kotouček cínovaného ocelového lanka 0,25 mm, které jsem s sebou nevezl poprvé, také dříve pomohl, ale asi to skutečně nebyl žádný zázrak. Jenže ve srovnání se samotnou feritkou to podstatně lepší bylo.
Prostě tlustý drát je tlustý drát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 9:42    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Ekare tak zkus navinout cívkovou soupravu ocelovým drátem,taky tam teče nula nula prd mA a schválně jaký to bude mít efekt

motáš dohromady různé požadavky, které spolu souvisí jen okrajově.
cívková souprava se vinula většinou licnou z několika slabších drátků
opředených hedvábím. nejdůležitější parametr bylo výsledné "Q" rezonančního obvodu, protože zesílení aktivních prvků nebylo velké
a jednodužší bylo udělat kvalitnější rezonátory, než montovat (a živit) další elektronku atd, atd.
pajosek2 napsal(a):
Ve staré literatuře se doporučoval průměr drátu pro tyhle antény minimálně 2,5mm a v mědi

v tomhle taky nemáš pravdu, protože co jsem já četl, vždy se doporučovalo udělat anténu z "fosforbronzu" pro jeho mechanické vlastnosti.
Měď tak vhodná není, protože se po pověšení stále natahuje až do bodu kdy se přetrhne. Je to pouze o poměru průměru drátu a délky antény.
U fosforbronzu nebyl problém udělat z 2,5mm drátu natahnout 160m dlouhou anténu. Z mědi to prostě nejde ! Vlastní váhou se přetrhne !
A s rozdílem ve vodivosti antény ze železného drátu a měděného drátu
to taky není tak horké, impedance používaných antén je od vlastního odporu použitého vodiče na hony vzdálená a má jen minimální vliv na funkci. A vliv na příjem, při malých proudech, je téměř zanedbatelný.

U té šňůry na prádlo je problém trochu jinde. Jednak nebývá ten slabý
drátek v celku, ale bývá po několika metrech nastavován a velký vliv na elektrické vlastnosti má ta hlavní nosná část z umělé hmoty, která ještě
zhoršuje už tak blbé vlastnosti slabé ocelové strunky uvnitř . . .

Jediná nevýhoda dlouhé antény z ocelového drátu je to, že po nějakém čase odrezatí, zeslabí se a spadne. Fosforbronz je několikrát trvanlivější.
Takže asi tak . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 10:15    Předmět: Citovat

Ale prd. Fosforbronz je sice pevnější a je to vhodný kompromis,ale měď byla daleko dostupnější.
Co se týká toho,že není velký rozdíl měď a ocel,tak v tom máš chaos, protože ta anténa stejně jako cívková souprava je vlastně cívka a u ní je důležitý parametr Q a pro výpočet Q je důležitý parametr činný odpor R a čím je R větší tím je Q menší a co má horší vodivost? Odpovím si sám,železo takže zisk s antény z ocelového drátu půjde kam? No půjde doprdele.
Už to chápeš?
Dříve se antény kvůli dostupnosti dělaly z mědi a dělalli to snad všichni amatéři.
Takže asi tak....

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 10:27    Předmět: Citovat

V momentě kdy takovou "železnou long wire" používáš jen pro příjem, je její vyšší ohmickej odpor vedlejší - při signálovým proudu v řádu µA se (skoro)neuplatní - ale kdybys do ní chtěl vysílat, pak jo, tam budeš mít Smolíčka Pacholíčka a můžeš ladit anténní článek jak budeš chtít, převážnou většinu vf výkonu ti "sežere odpor" anténního drátu i když bude teoretickej PSV = 1.

A s tím fosforbronzem a mědí na LW antény - používal se na ně elektrorozvodnej nebo i "telefonní" "Cu" drát Ø 2,5mm nebo 4mm, kterej byl už sám o sobě nějakou slitinou aby měl větší samonosnost pro uložení na izolátory na sloupech někde na vesnici nebo podél cesty. Ta slitina je proti čistý mědi tvrdší a mnohem pevnější. Nebylo problém z "dvaapůlky" natáhnout 100m dlouhou LW v samonosným provedení mezi dva baráky - dokud nepřišel někdo, že tam ten drát křížem přes "svou" cestu rozhodně nechce...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 10:33    Předmět: Citovat

Ještě bych doplnil - svého času se prodávaly drátové antény i s izolátory, kapacitní nástavek, tedy tu vodorovnou část, tvořila pružina, materiál ocelový drát elektrolyticky poměděný.
K tomu bylo asi 10 metrů rovného drátu pro svislý "svod", čili pro vlastní anténu. A krystalky na to hrály dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 10:36    Předmět: Citovat

No já nevím jak Ty ,ale já,když jsem chtěl pověsit nějakou anténu,tak jsem rozmotal nějaké vhodné trafo nalezené na místním smetišti.Shánět někde slitinu pro tenhle účel určenou jsem rozhodně nehodlal, Co se týká délky a samonosnosti,tak s anténou kolem 20 metrů nebyl problém a delší se stavěla jen v případě,že byly v řadě stromy a šlo to z jednoho na druhý. To můj otec vzpomínal ,že měli před domem topoly,tak je využil a anténu měl tak sto metrů dlouhou. Šťastný to člověk. To pak muselo hrát přímo na reprák.
S tím,že nemá na příjem vliv jestli je anténa ocelová nebo měděná nesouhlasím,je to kravina. Samozřejmě,že ta ocelová někde fungovat bude,ale tady se sad bavíme o tom,jak z toho dostat co nejvíce.

Ano Hille věřím,že na to hrály dobře. Ono,když bydlíš třeba u vysílače tak na kus drátu můžeš i svítit,taky dobře. Laughing

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 11:39    Předmět: Citovat

No, tak k nejbližšímu vysílači (Stěžery, tuším, že tehdy měl vysílač 10kW) jsem to měl 22 km, nejbližší další byl liblický, 60 km.
Taky jsem měl anténu z bronzového drátu, tvaru L, 12 metrů nad zemí, délka nástavku asi 18 metrů od lomenice ke stříbrnému topolu. Izolátory byly na každém konci dva, vytvarované ze silnostěnné novodurové odpadní trubky, protože keramické se počátkem šedesátých let daly koupit jen s tou pérovou anténou z poměděné oceli, ta byla vidět často zavěšená mezi trámy krovů natažená na 3-6 metrů. To jsem neměl kam zavěsit - trámy byly zvenčí nepřístupné a k topopolům bylo daleko.
Uzemnění jsem měl napřed z jedné asi 150 cm dlouhé pozinkované tříčtvrtky vodovodní roury, zatlučené do záhonu, později jsem se napíchl o tři metry dál na kotvu sloupu elektrického vedení, protože byla spojená s ekvipotenciálními kruhy, které nám zakopali pod zahrádku. To bylo uzemnění ještě o pár tříd lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 11:48    Předmět: Citovat

Dokud se odtama ještě něco vysílalo, tak jsem měl nejbližší AM vysílač kousek za Litomyšlí v POHODLÍ, jenže potom co se a) ukončil provoz rušiček proti RFE vysílání do Ruska na KV, b) ukončilo vysílání ČS Rozhlasu pro zahraničí = INTERPROGRAM a přestala se vysílat i Svobodná Evropa, tak jsou tamější emise AM nulový...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 12:28    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Co se týká toho,že není velký rozdíl měď a ocel,tak v tom máš chaos, protože ta anténa stejně jako cívková souprava je vlastně cívka a u ní je důležitý parametr Q a pro výpočet Q je důležitý parametr činný odpor R a čím je R větší tím je Q menší a co má horší vodivost? Odpovím si sám,železo takže zisk s antény z ocelového drátu půjde kam? No půjde doprdele.

ach jó . . .
vždycky je to kompromis.
Ale parametry, které jsou pro anténu a cívkovou soupravu potřeba, jsou diametrálně odlišné.
Co je to "Q" obvodu ? u cívkové soupravy je to "šířka" přenášených kmitočtů,
nebo chceš-li "selektivita" a ta je potřeba co nejužší.
Zatím co anténa, musí dodat signály z co nejširšího možného kmitočtového pásma. Požadavky na anténu jsou tedy opačné. Chápeš to ?
Co si myslíš, že má větší vliv na "kvalitu antény"?
Materiál ze kterého je anténa natažená, nebo výška antény nad zemí a kapacita a svody izolátorů ???
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 13:06    Předmět: Citovat

Jo, pravda, Interprogram, na ten jsem zapoměl: ten jsem chytal buď z Pohodlí nebo Mnichova Hradiště a z obou vysílačů chodil slušně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund