Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Krystalka se zdvojovačem napětí (přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
HonzaPB
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 1:05    Předmět: Krystalka se zdvojovačem napětí (přesunuto) Citovat

Zdravím všechny. Mám dotaz ohledně krystalky co jsem stavěl. Rozhodl jsem se, že po pár pokusech s krystalkou na jednu diodu a anténou připojenou přímo na horní konec cívky si vyrobím nějakou lepší krystalku která by byla selektivnější a měla by celkově lepší parametry. Rozhodl jsem se použít zdvojovač napětí který jsem viděl v knížce OD KRYSTALKY K MODELŮM S TRANZISTORY. Ladící kondenzátor jsem použil velký, vzduchový z elektronkového rádia a cívky jsem navinul na PVC trubku průměru 32mm. vazební cívka pro anténu měla 20 závitů a cívka pro ladící kond. měla 100 závitů s odbočkou na 10. závitu od uzemněného konce cívky. odbočka byla připojena na detektor. Po smontování s spájení všech součástek jsem se konečně dostal k vyzkoušení krystalky. připojil jsem vysokoohmová sluchátka 2x2000Ohm a snažil se naladit stanici. Uzemění jsem měl na topení a anténu 20m a 5 metrů nad zemí. Ať jsem se snažil jakkoliv, žádnou stanici ani žádný zvuk ani šum jsem neslyšel ani nenaladil. Po zkontrolování všech spojů jsem neměl tušení kde může být chyba. Radil jsem se přes Email s ok1ike a ten mi řekl, že v mém zapojení není zdvojovač napětí jako psali v kínžce ale zdvojovač kmitočtu a ať prý zkusím jen jednu diodu. Zkusil jsem ale opět bez výsledku. Dále si již nevím rady a tak prosím zkušené o radu. Předem děkuji za odpovědi a veškeré rady.


Krystalka.png
 Komentář:
Zde jse schéma podle kterého jsem krystalku stavěl...

Stáhnout
 Soubor:  Krystalka.png
 Velikost:  11.65 kB
 Staženo:  83 krát

Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 8:33    Předmět: Citovat

jaké jsi použil detekční diody ?
a můžeš to zkusit i jinak, těch zapojení je mnoho . . .



krystalka1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  krystalka1.jpg
 Velikost:  18.98 kB
 Staženo:  84 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1125

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 8:49    Předmět: Citovat

Maš signál ?
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61402&postdays=0&postorder=asc&start=0



123.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  123.jpg
 Velikost:  10.15 kB
 Staženo:  89 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 9:06    Předmět: Citovat

patrikvarga napsal(a):
Maš signál ?

základem jsou opravdu citlivá sluchátka 4000Ω a dobrá dioda . . .
obojí lze zjistit podle obrázku . . . "něco" tam musí slabě hrát.
Potom to lze trochu zesílit, zařazením rezonátoru, násobičem napětí, jinými sluchátky.
Nebo použít nějaký malý nizkofrekvenční zesilovač . . .
a pokud ti to nebude hrát je jen několik možností:
. . . málo citlivá sluchátka
. . . vadná nebo nevhodná dioda
. . . krátká anténa s nedostatečným signálem

krystalka je nejjednodušší přijímač, ale i tak to rozhodně jednoduché není . . .
kdo to nezkusí, neví to !



krystalka2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  krystalka2.jpg
 Velikost:  9.65 kB
 Staženo:  83 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 9:14    Předmět: Citovat

Napadají mne dotazy: kde bydlíš, jak daleko je vysílač co chceš přijímat, chytil jsi něco na ty jednodiodové krystalky co jsi s nimi dělal pokusy, jaké parametry asi má ten laděný obvod co jsi udělal, jak dlouhou máš anténu, jak máš dělané uzemnění ...
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 9:29    Předmět: Citovat

Před asi 55 lety jsem měl podobný problém. Závada byla,jak mě otec navedl,ve zkratu rotoru a statoru ladícího kondenzátoru,tehdy jsem nevěděl,že se desky nesmí dotýkat a nějak jsem to při montáži domršil.
Měřák jsem žádný neměl,ale jako zkratoměr posloužila plochá baterka se žárovičkou v sérii. Tak jsem zkoušel i sluchátka,když jsem to spojil,chrastilo to v nich , tak asi byly dobré. Po srovnání desek (tehdy za pomoci otce) a připojení antény ( kovová vložka pod matrace v manželských postelích rodičů) a uzemnění ( ústřední topení) jsem již asi dvě stanice naladil.
Budeš tam mít někde buď chybu nebo je vadná některá součástka, na 20m drátu to mimo sklep paneláku hrát musí. Přemýšlej a kontroluj.

Pokud dokážeš dát sem pár fotek,určitě na něco přijdeme.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 9:33    Předmět: Citovat

Příliš si nevybereš:
jestli použiješ jednoduchý detektor, méně zatlumíš laděný obvod, než zdvojovačem. Tedy pro zdvojovač při stejné selektivitě je vhodnější odbočka asi na dvou třetinách počtu závitů od zemního konce (tedy, máš-li teď na 10. závitu, měla by být nejvýše na sedmém). Signál tedy při stejné selektivitě silnější nezískáš, selektivita je vždy omezená množstvím energie z laděného obvodu odváděné. Proto se odbočka na cívce laděného obvodu volí kompromisně: aby se z něj dostalo energie "tak akorát", aby to nezatlumilo obvod moc a nezhoršilo selektivitu víc, než zdrávo.
Pro příjem dvou zhruba stejně silných relativně blízkých, ale kmitočtově odlehlých, stanic stačí selektivita poměrně nevalná, takže lze odbočku volit výše, tedy z obvodu se dá dostat víc, aniž by to nějak podstatně vadilo.

Ještě jsem tu neviděl, jaké tam máš diody. Na to jsou opravdu nejlepší germániové hrotové.

Selektivitu můžeš vylepšovat na přijímači, který hraje.
Bez toho je to k ničemu a vlastně ani nemáš jak poznat, jestli se ti to povedlo.
Takže z toho napřed dostaň nějaký zvuk, ať se můžeme pohnout dál.
Ta všechna zapojení jsou hrající, tedy při pečlivé práci, jako že ve vinutí cívky nemáš mezizávitové zkraty, anténa má pár metrů na výšku, uzemnění skutečně zemní, a že připojené sluchátko má aspoň 2kΩ, čím víc, tím líp.


Naposledy upravil Hill dne so únor 15 2014, 9:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 9:47    Předmět: Citovat

Na miestny príjem som vystačil aj s telefónnou vložkou s jednou diódou OA9.
Vtedy ešte fungujúci vysielač bol len 3km vzdialený Very Happy. Modulácia bola na všetkom, čo nebolo poriadne uzemnené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 12:35    Předmět: Citovat

Na tom obrázku (první dotaz v tomto vlákně) máš paralelní zdvojovač.. Já tuhle krystalku kdysi stavěl, akorát bez laděnýho obvodu.. Kondy jsem zkoušel od 1n až do 100n. Diody hrotový GA 205.. Už si nepamatuju, jaký mi tam nejlíp chodily, protože už je to delší dobu. Sluchátko jsem měl telefonní 50R vložku. Tady v Rosicích jsem to provozoval připojený mezi zemnící kolík u zásuvky a radiátor ustředního topení. A jinde mezi garnýž a radiátor.. Stavěl jsem to v době, kdy jsem ještě navštěvoval základní školu a vzal jsem si to s sebou na hory.. A jak každej koukal, že existuje něco, co nepotřebuje elektřinu - i učitelé..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HonzaPB
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 13:00    Předmět: Citovat

V ladícím kondenzátoru chyba asi nebude protože jsem měřil jestli není mezi plechy zkrat ale nic. Kondenzátor je v pořádku. Diody jsem použil OA9 které jsem obě taky přeměřil a obě mají úbytek napětí 0,235 V takže v diodách asi také chyba nebude. Sluchátka mám stará 2x2000Ohm a u jednoduchých krystalek fungovaly perfektně takže v nich asi také problém nebude. Jinak na jednoduché krystalky s 20m dlouhou anténou a uzeměním na topení jsem chytil čro2 pravděpodobně z vysílače Liblice v okrese Kolín. Bydlím v Příbrami a tento vysílač by měl být podle mě vzdálen jen něco málo přes 100km a s výkonem 750kW jsem tuto stanici chytnul bez problému. Radiožurnál jsem nechytil a ani jsem neměl tušení, že se ruší... Opravdová škoda Sad Jinak krystalku jsem před časem částečně rozebral ale alespoň pošlu fotky cívky, a kondenzátoru...


IMG_20140215_123238.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20140215_123238.jpg
 Velikost:  268.27 kB
 Staženo:  78 krát


IMG_20140215_123359.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20140215_123359.jpg
 Velikost:  267.53 kB
 Staženo:  83 krát


IMG_20140215_123451.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20140215_123451.jpg
 Velikost:  266.66 kB
 Staženo:  86 krát


IMG_20140215_123533.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20140215_123533.jpg
 Velikost:  287.4 kB
 Staženo:  66 krát

Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12065
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 13:09    Předmět: Citovat

HonzaPB napsal(a):
Jinak krystalku jsem před časem částečně rozebral ale alespoň pošlu fotky cívky, a kondenzátoru...

potom ovšem nechápu, co tu řešíš . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HonzaPB
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 13:14    Předmět: Citovat

No já jsem ji rozebral protože jsem zkoušel další různé zapojení s komponenty té krystalky... Prakticky jsem jen odmontoval komponenty z montážní desky kterou jsem měl vyrobenou z plastu ale jinak jsem zapojení zkoušel i bastlit na kus kuprextitu a nebo na nepájivé kontaktní pole ovšem stále nefungovala proto jsem se ptal... Smile
Návrat nahoru
HonzaPB
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 13:17    Předmět: Citovat

Jinak zapojení zdvojovače ke krystalce od ok1ike jsem zkoušel také ovšem také bez výsledku... Ale verzi zdvojovače od ok1hga určitě zkusím taky Smile
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 13:22    Předmět: Citovat

A, jak jsem viděl ten duál, už jsem se těšil, jak budeme zvedat selektivitu druhým laděným obvodem...
Ale, jak to vidím, tys rozebral i ten první.
Změř ty OA9, jestli přežily tvoje další pokusy, jestli je jako můžeš ještě použít, nebo shánět jiné diody.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HonzaPB
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so únor 15 2014, 13:30    Předmět: Citovat

Změřil jsem obě diody a jsou podle mého v pořádku. V závěrném směru nevodí a v propustném směru mají úbytek 0,235 V. Jinak jich mám ještě plný pytlík a jsou u nic ještě i diody GAZ 51. Pak tu mám ještě plný pytlík jakési "směsi diod". Jsou tam GAZ 17, GA 206 a pak taky nějaké ruské páskové diody takže co se týče tohoto není problém Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 1 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund