Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lednička Whirlpool ART 495 - kde je elektronika??
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
macmanCZ



Založen: Apr 18, 2013
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: so únor 08 2014, 23:14    Předmět: Lednička Whirlpool ART 495 - kde je elektronika?? Citovat

Zdravím,

kamarádovi přestala zcela fungovat tato lednice - nerozsvítí se displej, nenaběhne elektronika.. Předpokládám, že bude chyba v napájecím zdroji..

Jelikož v dílně nemám místo, dal jsem mu za úkol mi dopravit elektroniku, ale přivezl mi pouze ovládací panel co je mezi chladničkou a mrazákem..

Do něj vedou pouze 3 dráty a je na něm pouze MCU a řadič displejů, připojení bude 5V, GND a sběrnice.. Takže dostal úkol dovézt zbytek elektroniky, ale on prý rozebral celou lednici (vše co bylo možno rozšroubovat), ale žádnou jinou desku elektroniky nenašel..

Přece ale někde musí být zdroj 5V, relátka, připojení čidel.. atd..

Nemáte někdo servisní manuál, nebo nevíte kde je hlavní eletronika u této lednice???

Díky

Macman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1927

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2014, 15:54    Předmět: Citovat

Většinou bývá celá elektronika za ovládacím panelem.Některé ledničky mají desku vedle kompresoru nebo nad ním v plastovém krytu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
macmanCZ



Založen: Apr 18, 2013
Příspěvky: 79

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 19:39    Předmět: Citovat

Takže majitel ledničky nic nenašel, zajel jsem se tam podívat a elektronika je ukrytá v horním deklu pod krytkou, která je přelepena velkou samolepkou..

Fakt kdybych nevěděl že tam někde být musí, tak bych jí asi nenašel..

jinak samozřejmě odpravený TNY268, kondenzátory kolem netřeba měřit, už jenom tím že to jsou CapXon - všechny vyměnit... vzhledem k tomu, že ta deska je v prakticky hermeticky uzavřeném boxu, se tam vesele peče a plasty kolem jsou už krásně zažloutlý od tepla..

Někde jsem četl, že výrobci elektrospotřebičů si udělali studii, jak dlouho musí minimálně vydržet výrobek aby si zákazník opět koupil výrobek od stejné značky a přišli na to, že minimální životnost je 5 let.. Podle štítku je lednička stará něco přes pět let.. Musím jim tedy pogratulovat k výbornému výpočtu a optimalizaci životnost této ledničky..

macman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vmucha



Založen: Sep 17, 2007
Příspěvky: 15
Bydliště: Tvarožná

PříspěvekZaslal: po červenec 28 2014, 17:30    Předmět: Citovat

Přeji dobrý.
Mám stejný problém, ale u ledničky WHIRLPOOL ART 492. Modul řízení mám již na stole na základě výše uvedených příspěvků. Rovněž zde je totálně odpálený obvod TNY268. Kapacita kondenzátorů C13 a C32 je
7µF a 6µF což je asi málo. Má být 15µF a 15µF. Schema desky LT-C126 bohužel nikde nemohu sehnat. Prosím proto o váš názor a zkušenost, které součástky je nutno kontrolovat a nebo preventivně vyměnit. Někdy se stává, že ztráta kapacity filtračních kondenzátorů (400V) postačí k zničení IO - TNY268.
Děkuji za jakoukoliv odpověď - lednička v létě je docela potřebná.
V. Mucha
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hjd



Založen: Oct 08, 2014
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 6:42    Předmět: Citovat

Potvrzuji stejný problém u lednice whirlpool ART 488.
Vyměnil jsem shořelý obvod TNY268 a 2x elyt kondenzátor 15/400V.(byl špatný jen jeden, ale pro jistotu jsem vyměnil oba) Ty jsem tedy neměl, použil jsem 22/400V. A vše už zase funguje, jak má Smile
Jedna perlička: nepříjemným vedlejším faktem toho, že odešel zdroj bylo to, že lednice "nepoznala", že jsou zavřené dveře a natrvalo rozsvítila vnitřní osvětlení. Protože se to stalo v noci a žárovka pěkně topila, věci z horní poličky lednice byly ráno úplně horké. Rolling Eyes
Posílám velké díky předchozím přispěvatelům za navedení, kde hledat chybu.
HJD



zdroj.jpg
 Komentář:
Na obrázku je vidět zdrojová část, ovládací elektronika je z druhé strany.

Stáhnout
 Soubor:  zdroj.jpg
 Velikost:  218.59 kB
 Staženo:  443 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
noel



Založen: Feb 01, 2015
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2015, 11:35    Předmět: Citovat

Z kombinace Whirlpool "6. smysl " tu mám už pět kousků s rozpadlým TNY268. Také z Bosch. A nevím si rady. Už je to otázka prestiže.
1. vyndal jsem IO a osadil objímkou. Objímka - jak prozíravé.
2. Všiml si očouzené izolace na všech tráfkách, jeden jsem nevratně rozebral a uvnitř čisto, perfektno.
3. Překontroloval ochranu fetu na prim. vinutí včetně spojů, a vše ok.
4. při vyndaném trafu nasimuloval chod regulační smyčky. U několika kusů nezesiloval transistor Q12, u několika kusů zenerka DZ1 nebyla zenerkou, velmi bez kolena. Dal novou, 20ti voltovou ( asi -24V pro relátka 24Vdc ). Na pinu 4/U11 chodí až k nule při 21 až 23 voltech.
5. Zamnul jsem si rukama připojil na měkkou síť a po cca vteřině bum. U11 zase na cimprcampr.
Vzhledem k faktu cca 50,-Kč/IO toto zkušení dále nepřipadá v úvahu.
Potřebuji morálně podpořit, poradit jak.
1. Jak zkoušet (měřit) aby IO i při ještě vadné desce pokaždé neodešel?
2. Na co jsem se ještě nepodíval?
Vyschlé elyty zvláště v tom pracovním prostředí v úvahu přicházejí, měřil jsem je nevyndané a nic. Bylo by dobré vědět, který to může dělat a proč! Mám sice dostatek času na takovéto záludnosti ale nervy jen jedny.
Mohu poskytnout schema zdrojové části Whirlpool v Orkadu. Díky.
Noel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejhula



Založen: Mar 03, 2015
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po březen 09 2015, 20:10    Předmět: Citovat

Zdravím, mohu požádat o to schéma na E-mail:Pesanbk@centrum.cz. Děkuji

Chci se optat jak jste pokročil? Já řeším opravu modulu z lednice ART 495. U mě byl nafouklej C15 a roztřelenej U11. Preventivně jsem vyměnil všechny kondíky , ale modul stále nefunguje. Po připojení do sítě sice nic neodchází , ale po připojení ovladacího panelu kolísa napětí 5V ( od5 do2V) na konektoru ovladacího panelu . Když panel připojím na zdroj 5V tak funguje. Nevíte kde je ještě chyba a nebo na co se mám podívat? Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
noel



Založen: Feb 01, 2015
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po březen 09 2015, 21:38    Předmět: Citovat

WHIRLPOOL
Ano, uspěl jsem i přes nepřízeň kolegů v bastlírně. Nikdo neporadil.

Zdroj nedává dostatečný výkon:
1. Nedostatečně tvrdé napájecí napětí cca 300V na C15.
Vyměň C15 a C32 za 10M/450V bohatě stačí, kontroluj D1, L1, R42
2. Omezený výkon zdroje
Zkrat D7
3. .... zase až příště. Totiž:

zdroj vyrábí 5Vdc pro display, 5Vdc pro elektroniku a 24Vdc pro relé !
Neznámo kam jste připojil externích 5V a 24 voltová relátka začala cvakat ? Opravdu? Noel
[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po březen 09 2015, 22:45    Předmět: Citovat

Co chcete na takové "elektronice" radit ? Surprised
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hejhula



Založen: Mar 03, 2015
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: út březen 10 2015, 20:57    Předmět: Citovat

Zdravím, špatně jsem to popsal - na ex. zdroj jsem měl připojen samostatně ovládací panel s tlačítky. Kondenzátory jsem preventivně vyměnil všechny společně s rozstřeleným TNY268.- D1, L1, R42 v pořádku, D7 zkrat nemá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út březen 10 2015, 21:14    Předmět: Citovat

Jestli ten zdroj ještě nejde, tak si po tom pájení projdi všechny cestičky lupou a případně jej oprav. Já takhle jednu desku spravoval na třikrát než se chytla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vojtakmin



Založen: Oct 08, 2015
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá říjen 09 2015, 7:09    Předmět: Citovat

noel napsal(a):
WHIRLPOOL
Ano, uspěl jsem i přes nepřízeň kolegů v bastlírně. Nikdo neporadil.

Zdroj nedává dostatečný výkon:
1. Nedostatečně tvrdé napájecí napětí cca 300V na C15.
Vyměň C15 a C32 za 10M/450V bohatě stačí, kontroluj D1, L1, R42
2. Omezený výkon zdroje
Zkrat D7
3. .... zase až příště. Totiž:

zdroj vyrábí 5Vdc pro display, 5Vdc pro elektroniku a 24Vdc pro relé !
Neznámo kam jste připojil externích 5V a 24 voltová relátka začala cvakat ? Opravdu? Noel
[/b]


Pánové, jak jste dopadli ? Já mám kombinaci Whirlpool WBC40692, řídící (napájecí) deska je stejná , jen trochu víc osazená. Problém stejný - "ustřelený" TNY268PN. Vyměnil jsem všechny elektrolyty, TNY , stabilizátor LF50ABV (napájení displeje). Nyní displej pípá a problikává - kolísá napájení...
Vy tu píšete "vyměň C15 a C32..." , ale nemělo to být C13 a C32 ?



deska.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  deska.jpg
 Velikost:  252.45 kB
 Staženo:  299 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7917
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá říjen 09 2015, 7:43    Předmět: Citovat

Ono se někdy podaří před odchodem zdroje do věčných lovišť vzít sebou i napájené obvody-řídící profesor. A dávat výkonový IO do patice není nejlepší nápad.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: pá říjen 09 2015, 9:06    Předmět: Citovat

Ak kolise napatie, tak odpoj od zdroja vsetko, co napaja a daj na jeho vystup nejaky rezistor, jeho hodnotu vypocitaj tak aby bol zatazeny cca tak ako by bol keby tam boli tie veci zapojene.
Ak to bude kolisat aj tak, tak chybu hladaj v zdroji, ak nie, tak potom v elektronike.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vojtakmin



Založen: Oct 08, 2015
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so říjen 10 2015, 7:57    Předmět: Citovat

Peterseal napsal(a):
Ak kolise napatie, tak odpoj od zdroja vsetko, co napaja a daj na jeho vystup nejaky rezistor, jeho hodnotu vypocitaj tak aby bol zatazeny cca tak ako by bol keby tam boli tie veci zapojene.
Ak to bude kolisat aj tak, tak chybu hladaj v zdroji, ak nie, tak potom v elektronike.


Chyba budu určitě ve zdroji. Všimnul jsem si, že se opět nafouknul C15 220µF/35V (naměřil jsem na něm 50V). Na výstup pro displej jsem připojil 5V žárovku a ta bliká (zhasíná) - tedy napětí nekolísá ale pulzuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund