Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Záchrana pračky Tatramat 246V
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: so únor 08 2014, 20:57    Předmět: Záchrana pračky Tatramat 246V Citovat

Zdravím,
Mám tuto pračku a docela dost teče čerpadlo. Možná také trochu topné těleso, buben OK, elektricky OK, ložiska vyměněná. Pračka netekla 20let, teď byla rok odstavená a asi tam něco zatuhlo.. Dá se třeba to čerpadlo sehnat nové, nebo jestli se to dá svépomocí opravit. Nebo koupit úplně jiné? Nějaké peníze bych do toho ještě vrazil, protože se mi pračka svými rozměry vejde akorát do výklenku ve zdi a nepere zrovna špatně. Díky za rady Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so únor 08 2014, 22:04    Předmět: Citovat

Podívej se, jak čerpadlo vypadá, co se průměrů a orientací vstupu a výstupu týče a vyprav se na sběrný dvůr, kde si opatři čerpadlo, které tam půjde dát místo původního. Dříve měla čerpadla gufero, které časem jednak odešlo a jednak vybrousilo drážku do hřídelky a teklo to jak necky, dnes se vše včetně rotoru točí v čerpané vodě, žádné gufero tam není, takže nic neteče. Ložiska ve vodě v čerpadlech ze SD bývají více či méně vyběhaná, většinou to ale způsobuje jen hlučnost, šance, že to pojede je velká a je to nejlevnější řešení. Druhou alternativou je koupit nové gufero a přetěsnit stávající čerpadlo, pokud je v hřídelce vyběhaná drážka, dá se gufero dát obráceně, není to sice košer, ale v původní pračce nám to tak jelo 6 let, pak se pořídila jiná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5194
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: so únor 08 2014, 22:49    Předmět: Citovat

http://elektro-nahradnidily.cz/gufero-cerpadla-pracky-tatramat-mini-prumer-tesneni-6cm-10372-p2856
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2014, 10:54    Předmět: Citovat

Kdysi jsem od tety dostal starou Tatramat 241.. Strýc si s ní vzal akorát hlavní motor... Dnes už existuje spousta modifikací těchto čerpadel.. Já do té Tatramatky dal klasické magnetické čerpadlo se samočistícím filtrem... ale pokud by jsi chtěl zachovat tak se dá určo koupit repasované čerpadlo..
Já konkrétně sem v té pračce používal tento model čerpadla: http://www.nadeta.cz/nahradni-dily/pracky-mycky/cerpadla/cerpadlo-plaset-34w-univerzalni-kompletni-a1000x-do-pracky-pracka-%5Bid%3D81728825%5D.html?ItemIdx=10 - akorát nevím jak vyřešit uchycení

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2014, 12:37    Předmět: Citovat

Tak jsem to čerpadlo před chvilkou rozebral a to gufero bude vadné. Hřídelka se zdá dost zeslabená. Nevíte jak dostat tu gumovou vrtulku z té hřídele? Nechci to zničit úplně. Průměr hřídelky je 5mm a průměr v místě kde byl ten simering je 4,6mm.


img.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  img.jpg
 Velikost:  228.7 kB
 Staženo:  202 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2014, 14:41    Předmět: Citovat

Vrtulka je nasunuta na kuželu hřídele a příčném kolíku. Normalně stáhnout silou. Po nasazení zpět se vrtulka propichovala gumou zkrze hřídel drátem nebo silnou jehlou aby nepadala a neprokluzovala. Koukám, že ta hřídelka už to má za sebou a nové těsnění už nepomůže (klasický simering to není).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5194
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2014, 16:58    Předmět: Citovat

No, za pokus by to stalo... Menil som to tesnenie v svojej 245.3 a ta mala hriadel tiez sjetu... Po vymene drzi dodnes... Chce to ocistit do leskla, zlahka namazat vazelinou... Este to chce vediet ake gufero je tam pouzite... Male pod plechom alebo to co som posielal pod prirubu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: ne únor 09 2014, 20:38    Předmět: Citovat

Mirda napsal(a):
Normalně stáhnout silou. .




Zkoušel jsem to vší silou dostat ven a nešlo to, ani šroubovákem. A snad to ani jít nomohlo, protože tam vadí vrchní hrana té hřídele. Přes ní to nepřetáhnu. Není to třeba jiný typ? Takhle bez něčeho to fakt stáhnout nepůjde. (Myslím to gumové kolečko - lopatky čerpadla).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 8:14    Předmět: Citovat

Ale vždyť ti napovídá . Může tam být ten pojistný drát skrze hřídelku . Podívej se pozorně na tu "lopatku" , vpich je téměř neviditelný . Dej sem foto , myslím , že mi tady něco leží .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 15:47    Předmět: Citovat

Jak to přehrnout přes tu špičku hřídele?


img 012.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  img 012.jpg
 Velikost:  266.34 kB
 Staženo:  171 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 17:37    Předmět: Citovat

Vrtulku drží jen ten kužel na konci hřídele oproti svlečení z osky. Proti protáčení ji drží ten kolík ( spíš je to drátek).
Udělal jsem ti náčrtek jak to tam přibližně vypadá

Já to dělám takto:
- Strhni na tom kuželu pilníčkem(šmirglem) trošku hranu, pokud je hodně ostrá a mohla by se do gumové vrtulky zařezávat.

- nastrč mezi hřídelku a vrtulku nějakou silnější jehlu (nebo tenčí šroubovák atp. nejlíp ze dvou stran. Já tam narvu co to jde špičatou pinzetu). A nech ji tam působit tahem na gumu. Ona se po nějakém čase trochu roztáhne a umožní přetažení přes ten kužel.

- Když byla pračka odstavena tak mezi hřídel a vrtulku něco nakapej. Třeba olej mýdlovou vodu a pod. A po chvíli působení vrtulkou kývej do boku a tahem k sobě. Aby se přirezlý spoj uvolnil.

- Když máš vrch vrtulky dostatečně roztažený (neboj on se časem zase vrátí zpět pro další použití) tak kýváním a silným tahem převlékej gumu přes ten kužel.

-Když se podaří povytáhnout pár mm, už to nedrží ten kolík dole a můžeš to dokončit otáčivým pohybem, půjde to snadněji a bude to šetrnější k té vrtulce před pořezáním tím kuželem.

- Až se to podaří důkladně očisti to těsnění hlavně zevnitř (bude tam spousta chlupů) A zkoušej těsnost vůči hřídeli. Těsnění (pokud nemáš nové) nevylosovávej z tělesa. Nové zalisování a přesné vystředěné není zase tak snadné a když už netěsní jak má teklo by to ještě víc jako teď.

Edit: Jak se teď dívám na tvoje foto to těsnění je jiné jak znám já z řady 500 a jak jsem to načrtnul , ale na sundání vrtule se tím nic nemění, to bude stejné. To těsnění je možná tady pokud by pasovala osička a upevnění v tělese pak nějak upravit.
http://www.ame.cz/Membrana-cerpadla-univerzalni-2-_d187770_10699.aspx



erpadlo.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  erpadlo.png
 Velikost:  16.17 kB
 Staženo:  159 krát



Naposledy upravil doskok55 dne po únor 10 2014, 18:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 18:27    Předmět: Citovat

Tak jsem to sundal. Na hřídelce jsou za sebou vybroušeny dvě prohlubně až na průměr 4,6 a druhá 4,7mm. Gufero k ničemu. Má smysl tam ještě dávat nové?


img.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  img.jpg
 Velikost:  199.73 kB
 Staženo:  181 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 18:35    Předmět: Citovat

Přečti si znovu můj poslední před chvilkou jsem editoval poslední odstavec a máš tam i odkaz (možná by pasovalo).

To foto je nějak divný. Kdyš se dívám jen na horní (spodní hranu nezdá se to být až tolik (jak píšeš 0,3mm) ale při celkovým pohledu se to zdá jako by průhledný, jako by na tom byl nějakej plast. Vem nějakej hadr a brusnou (leštící pastu) postačí i zubní pasta třeba s cig popelem a pořádně to přelešti. To těsnění taky uvnitř pořádně očisti třeba vatou na špejli mýdlovou vodou. Jistě tam byl chumel chlupů který tu gumu roztahoval a ona se časem trochu vrátí zpět.
Taky popřemýšlej jestli těsnění (nebo celý plastový těleso) nejde nějak poupravit, aby břity těsnění dosedaly na jiné místo než původně. Jde třeba lehce zkrátit sloupky držící motor a tím to posunout (vrtulce to nevadí tam je dostatečná rezerva k tělesu). Nebo naopak vypodložit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 19:20    Předmět: Citovat

Kupodivu tam fakt žádné chlupy nebyly. Je to o 0,3mm, teď jsem to měřil. V tom těsnění ale žádné břity nejsou. Je tam jen válcová díra. Je to už tak opotřebené, že mezi hřídelí a gumou skoro prosvítá světlo. Kdyby bylo nějaký nový univerzální čerpadlo, na lepším principu, tak ho koupím. Tadyto bude i po opravě nejistý..

Jo a jinak moc díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 20:10    Předmět: Citovat

A jedno z těchto by tam nepasovalo? Díra je asi těch 5 mm u všech stejná a když je nové těsní i ve vyběhaných drážkách. Jen to osazení do tělesa by se muselo možná upravit (klidně i vlepením silikonem) nebo vystřižením jen toho středu z nového a nalepením na původní. Ale možná to je přesně ono i bez úprav Poměř a uvidíš.

http://www.ame.cz/Membrana-cerpadla-univerzalni-1-_d186962_10699.aspx

http://www.ame.cz/Membrana-cerpadla-univerzalni-2-_d187770_10699.aspx

Nové mají malé břity na koncích asi 01-02mm (na náčrtu jsem to přehnal) a díra není uvnitř válcová ale je to soudek.


Naposledy upravil doskok55 dne po únor 10 2014, 22:18, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund