Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s osvitem DPS fotocesta (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
kuklikus
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 10:30    Předmět: Citovat

Experimenty ukazují že osvit přes papír s transparent spray je jen pro osvit silným zdrojem UV (výbojka 150W). Papír nancucaný transparentem má stále silný útlum záření.
Návrat nahoru
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 10:51    Předmět: Citovat

citace:
...tiskárna musí tisknout sytě černě

Kterápak tiskárna to je? Wink

_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 316
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 10:55    Předmět: Citovat

Já mám třeba Epson multifunkci, s černým inkoustem T0711 durabright. Ono taky hodně záleží na nastavení tiskárny
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 11:01    Předmět: Citovat

Davidsev jak píše Taz, nevybírej podle tiskárny ale spíš podle toneru. Na trhu je co chvilku nová jiná tiskárna, takže typ je v podstatě irelevantní. Moje se už neprodává Sad hledej pigmentovou černou
Projeď tiskárny podle nabídky na najdi ty které mají tento typ toneru.

Pokud nejsou nějaké extra požadavky na přesnost a kvalitu tak tisknu na laseru HP LaserJet Pro P1606dn ten provoz je levnější, stejně tak folie, ale zas se s tím nedá udělat oboustranka


Naposledy upravil Davidus dne út únor 04 2014, 11:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fibka01
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 16:20    Předmět: Citovat

Takže zkoušel jsem osvítit plošňák s izolačkou a po půlhodině jsem nepoznal rozdíl mezi fotolakem vedle a tam kde byla izolačka... (to znamená chyba v laku nebo v LEDkách).
Budu mít stupidní dotaz tak mě za to prosím neukamenujte: mléčná fólie pro inkoustové tiskárny je jednorázová nebo se dá smýt špatná předloha?
tiskárnu mám HP Deskjet D1400 (D1460).
Každopádně je někde problém v osvitu...
Návrat nahoru
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 16:42    Předmět: Citovat

smýt se nedá
ještě mě napadlo, nemáš doma nějakou zářivkovou lampu? Mohl bys s ní provést stejný experiment jako s LEDkami. Pokud se ti nepodaří ani tímto způsobem rezist osvítit je chyba v něm. Je možné že mají ty LEDky nějaké nevhodné spektrum.
Když sušíš rezist, nesušíš ho při příliš vysoké teplotě?
Zkus těma LEDkama zasvítit na kousek cuprextitu bez mědi, rozzáří se?

Pokud se ti stále nebude dařit desku osvítit, mužeš mi v obálce poslat nastříkaný nějaký odřezek, zkusím to na UV LEDkách kde sem dřív osvěcoval i pozitiv
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 316
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 17:54    Předmět: Citovat

asi to nebudou UV led, fibka odkud seš?

Naposledy upravil taz dne út únor 04 2014, 17:58, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 17:57    Předmět: Citovat

no buďto to nejsou UV LEDky, nebo to nevhodně nanáší, nebo má prošlý nebo nevhodně namíchaný fotolak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 20:32    Předmět: Citovat

Psal jsi, ze je lepsi inkoustova. Proc ted pises o laserove?
_________________
Eletrika je sviňa, kope a neni vidět Coool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fibka01



Založen: Feb 04, 2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Hlučín (kousek od Ostravy)

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 20:51    Předmět: Citovat

Už jsem se regnul pod jménem fibka01 (anonym,Libor01).
Skusil jsem dát plošňák pod zářivku. Zase nic... Docela by mě mrzelo, kdybych se dozvěděl, že mi na aukru prodali UV co není UV :/ Laughing .
Někde jsem četl že po nastříkání vrstvy by měla zfialovozezelenat ovšem dosáhl jsem vždy barvy fialové... Fotovrstvu smyju nahodím novou, nechám usušit cca 20 min na radiátoru a potom 15 minut foukat fénem. Vyfotnu a dám sem. (nevím jestli je vrstva tenká nebo velká).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 20:57    Předmět: Citovat

Davidsev protože mám obě pro levnej tisk a tam kde stačí nižší kvalita používám laser, a tam kde potřebuju přesnost rozměrů a ostrost používám inkoust (který má samozřejmě vyšší náklady na provoz - drahý inkoust, drahé fole a pouze na 1 použití).
Takže třebas pro tisk jednostranky s THT součástkami (vývodové klasické) použiju laser. Pokud se jedná o vyšší třídy přesnosti s menšími mezerami, třeba 0,15/0,15mm mezera/spoj tak použiji inkoust. Stejně tak použiji inkoust pro tisk předloh pro oboustranné desky a desky co vrtám na CNC protože u inkoustu nedochází k deformacím - pady sedí na díry.
Je nesmysl pro desku s nízkými nároky na přesnost v ceně 30 korun tisknout předlohu co vyjde na 20korun.
Pokud bys chtěl úplně dokonalé předlohy, budeš muset koupit fotoplotr, tady na něj mají teď akci http://www.vyroba-dps.cz/www-vyroba-dps-cz/eshop/3-1-Tiskarny-pro-tisk-predlohy-DPS/0/5/205-Rastrovy-fotoplotter-FP8000 Twisted Evil

fibka01 mám takový zlý pocit že chyba bude někde při nanášení /sušení rezistu
jinak máš neuvěřitelnou výhodu, Taz bydlí kousek od tebe a plošňáky umí velmi dobře Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fibka01



Založen: Feb 04, 2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Hlučín (kousek od Ostravy)

PříspěvekZaslal: út únor 04 2014, 22:51    Předmět: Citovat

Fotnul jsem

-deska před (testovací kus)

-deska po "rychlém usušením" fotolaku
-Lak se sice nedrží okrajů, ale to je jedno neboť budou u finální desky uřezány okraje
-také mě zaráží, že lak není rovnoměrně slit, je to asi způsobeno rychlým sušením nebo menší mastnotou v daném místě
RYCHLÉ SUŠENÍ = umytí desky>utření>odstranění nití z ručníku>nastříkání vrstvy v temnější místnosti>nechání cca 3 min>položit na radiátor>vyfoukat fénem cca 10 min.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st únor 05 2014, 7:03    Předmět: Citovat

zkus to ještě nechat uschnout bez fénovéní při nižší teplotě, on ten lak, když ho přehřeješ nejde osvítit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
taz



Založen: May 16, 2007
Příspěvky: 316
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st únor 05 2014, 7:20    Předmět: Citovat

viditelně máš tu desku špatně očištěnou a odmaštěnou
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st únor 05 2014, 17:44    Předmět: Citovat

Asi takhle, začal jsi úplně tou nejhorší variantou. Bez zkušenosti s nanášením používáš fotoresist ve spreji, UV LED co možná nejsou UV led a předlohu na promaštěným papíru.
Pro první pokusy si kup cuprextit s již naneseným resistem, na osvit si někde v bazaru za 2 - 3 stovky sežeň obličejové solárko, a předlohu vytiskni na transparentní fólii. Pak se už můžeš hrát s délkou osvitu apod.
Doufám, že to nanášení a sušení fotoresistu děláš jen při slabém osvětlení.
Ještě lepší výsledky jsou s negativní fotocestou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund