Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sušička AEG Electrolux Lavatherm 59850
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne únor 22 2015, 21:26    Předmět: Citovat

Jsem rád, že občas můžu někomu poradit. Proto jsem tady. Mám rád lidi co se nebojí něco opravit. Ať se vám i nadále daří.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepannn



Založen: Aug 23, 2015
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: ne srpen 23 2015, 16:28    Předmět: Citovat

Taky ten samý problém ,sušička mrtvá, v pulce programu přestala fungovat. Obvod LNK304GN měl prustřel, odpor, který taky odchází vypadal na pohled dobře,ale misto 47 ohmu měl 5 megaohmu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kamjako



Založen: Nov 19, 2018
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: po listopad 19 2018, 19:14    Předmět: Citovat

Ahoj. Mám asi podobný problém se sušičkou Electrolux EDC2086PDW, PNC 91609694100. Konfigurovaná elektronika EDR10621CA, PNC 97391609694100. Je tam tedy asi? vadný IO LNK364GN a ten odpor o kterém tady píšete měl pěkný průstřel, a nejsou vidět identifikační barevné proužky. Může mi někdo poradit s typem, jelikož nemůžu najít schéma.Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kodl1



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 263
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2018, 19:24    Předmět: Citovat

Zkus 47 Ohm 3W..
_________________
Co mne nezabije, to mne posílí ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jakuceli



Založen: Aug 12, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2019, 0:35    Předmět: Citovat

Ahoj borci, já vím, že už je to starej krám, ale dostal se mě do ruk. A taktéž je to mrtvola. A mám problém s tou elektronikou. Obvody já moc neovládám, a tak jako první hovadinu jsem udělal tu, že jsem dal odpor nééé 47ohm, ale 4,7ohm, to odstřelilo LKN304, tak jsem dal správný odpor 47ohm, vyměnil LKN304, a stále to nejede, a nemohu za boha přijít co by mohlo být špatně, snad všechny didody jsem proměřil, velké kondenzátory také (některé jsem musel vypájet abych naměřil správnou hodnotu). Je tam samozřejmě hodně SMD součástek, jejiž hodnoty nevím. Vůbec nechápu jak bych mohl měřit napětí na onom trafičku T1, je to jakýsi Hartu, ale podle označení nemohu dohledat správný datasheet. Na některých místech jsem naměřil 230VAC a někde 300VDC. Na nožičce LKN304 na D skáče napětí a zas padá, nevídím ani kolik tam je. Já bych to odhadoval na trafo, ale nevím. Chtěl jsem poprosit jestli tady bude někdo odpovídat, tak můžu zjistit více informací, případně poslat foto atd. Protože zbytek sušičky vypadá velmi dobře, chtěl bych ji dát nějakou naději na používání dokud neklekne znovu. Pokud by byla oprava nějak náročná tak ji také pošlu do věčných lovišť.

Díky moc Kuba
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kodl1



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 263
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2019, 9:04    Předmět: Citovat

Jestli se to ani nerozsvítí tak proměř součástky kolem LNK, bývá přerušená cívka, zkontroluj polovodiče..
Taky bývají studeňáky, ani nejsou vidět.
Edit, diody jsi kontroloval, tak ta cívka, zkus vygůglit opravnou sadu, co v ní bývá promeř.. ještě můžeš vygůglit schéma zapojení LNK, třeba to pomůže.

_________________
Co mne nezabije, to mne posílí ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jakuceli



Založen: Aug 12, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2019, 10:22    Předmět: Citovat

Díky za odpověď. Já jsem to tedy vyfotil, a napsal nějaké zjištění. V podstatě podle toho trafa mě přijde jakoby tam bylo více "větví" kam napětí jde. Tam jak je napsáno na DPS FM1, S12, S134, ty dva piny u sebe od toho T1, tak tam mě to přijde jakoby větev kde se připojuje asi osvětlení. Pak je ta větev, která nějak napájí to LKN, a pak ještě ty dva piny jak je tam S22 a S23, hned zatím jsou dvě diody (a jedna je naopak). Teď mě asi zajímá jestli je to tak, a jestli je to okolí LNK dobřem nějak se mě nezdá, že naměřím za LKN 230V.
Zajímavej obrázek je hlavně 04.JPG. Vyznačil jsem tam i L a N aby se v tom dalo vyznat.



01.JPG
 Komentář:
 Velikost:  132.31 kB
 Zobrazeno:  154 krát

01.JPG



02.JPG
 Komentář:
 Velikost:  163.5 kB
 Zobrazeno:  95 krát

02.JPG



03.JPG
 Komentář:
 Velikost:  183.83 kB
 Zobrazeno:  125 krát

03.JPG



04.JPG
 Komentář:
 Velikost:  218.11 kB
 Zobrazeno:  136 krát

04.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2019, 17:30    Předmět: Citovat

Najdi si na internetu zapojení toho LKN ve zdroji.
Podle toho zjistíš jak to fachčí a co kde bys mohl naměřit.
Je to stále stejný postup. Začne se od svorek pro 230V AC, přes 3W odpor, diodu ke kondenzátoru na němž je cca 350V DC potom přijdeš k trafu a LNK.
LNK je v podstatě spínač, který zvyšuje frekvenci sítě a proto to trafo může být tak malé.
Aby LKN mohl řídit velikost napětí na primární straně je na něj přivedena zpětná vazba.
Na fotce je přivedena z kolektoru tranzistoru, který monitoruje pomocí zener diody napětí na sekundáru.
Nejčastější závady jsou . Zkrat LNK včetně spáleného odporu v přívodu. Vadná dioda
na primární straně trafa. Pokud LNK a odpor jsou OK, tak je závada na straně sekundáru.
Často v obvudech stabilizace primárních napětí. V poslední řadě to je vada trafa nebo
zkrat v obvodech procesoru a ovládání sušičky. Pozor! Sekundár není oddělen od primáru!
Nulák je spojen s - na sekundáru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jakuceli



Založen: Aug 12, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2019, 17:40    Předmět: Citovat

Díky za info. Opravná sada bývá odpor 47ohm a LKN304GN, to jsem ale vyměnil, dokonce dvakrát. V příloze je obrázek dalšího zjištění. Vůbec jsem, ale nenašel jak by mohly být cívky trafa. primár, sekundár. Podle měření to vypadá, že tam kde je 310VDC je prímár, a pak tam jsou dva sekundáry??? Na kterých nic není. U toho T1, jak jeden asi sekundár, jsou tam propoje na druhou stranu DPS, tak uplně hned v pořadí jsou diody, jedna je daná naopak, takže by tam asi mělo být napětí, je tam potom více součástek, kondíky,... součátky jsem měřil a ty blízké OK, dále nevím. Možná zkusit ještě ten sekundár odlehčit, odpájet ty diody a odhlehčit a změřit, nebo je to kravina?


05.png
 Komentář:
 Velikost:  207.03 kB
 Zobrazeno:  146 krát

05.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2019, 13:06    Předmět: Citovat

To odpájení není dobrý nápad.
Tím si odřízneš tu zpětnou vazbu a při připojení na 230 V AC by mohlo dojít opět ke zničení LKN. Trafo není zapojené tak aby byly kontakty primáru a sekundáru odděleny stranově. Sekundár má 2 oddělené vinutí. Jedno je 3 vývodové s diodami D8 a D9 zapojené tak jak jsi psal s opačnou polaritou. Pokud chceš trochu do problému zajít, tak doporučuji aby jsi si dal práci a to zapojení součástek si podle tišťáku a jeho propojů nakreslil. Chce to jen použít ohmetr. Bezhlavá výměna součástek může vést k dalším závadám a ničení.
To tvé schémátko je pro zapojení této elektroniky chybné. Tranzistor není foto ale PNP tranzistor. Ten je spojen se ZD diodou DZ2. Napětí v místě kde jsi měřil, nemůže být,protože tyto vinutí sekundáru jsou odděleny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jakuceli



Založen: Aug 12, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2019, 22:04    Předmět: Citovat

Tak jsem se pustil do toho zkreslování obvodu, není to jednoduché, zvláště ta "levá" strana desky, na obrázku poznáte kterou myslím a stále nechápu k čemu slouží, je to snad pro blokační zámek??? Protože snímač dveří je nahoře a připojen do konektoru jinde (myslím, že není důležitý proto aby to ožilo).
Schéma jak je vidět není celé desky Smile Vkládám co zatím mám, a chci se zeptat jestli mám pokračovat??? Všechny součástky měřeny viz schéma, některé jsem musel i vypájet (abych viděl na desku nebo ověřil hodnotu).

A jedna jediná věc která mě nesedí, je že cívka L3 nemá žádný odpor a je průchozí.

Ještě jedna otázka, dejme tomu, že hlavní mikroprocesor by byl v háji, kde a jaké napětí naměřím? Jsou tam relé pro 12V, takže musí být někde 12V. Pak asi bude potřeba pro ten čip třeba 3V nebo 5V. Kde?

Díky moc



06.png
 Komentář:
 Velikost:  126.96 kB
 Zobrazeno:  250 krát

06.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2019, 19:38    Předmět: Citovat

Levá strana tvého schématu pro oživení zdroje není podstatná.
Tlumivka L3 bude mít minimální odpor. Zkrat určitě nemá.
U tvého schémátka chybí u trafa nakreslit vinutí . Levá strana ze shora, první a druhý vývod je vinutí sekundáru. Třetí vývod (kresleno dole) je sekundár spolu s prvním a druhým vývodem na pravé straně. Třetí a čtvrtý vývod vpravo je primár. Chybu máš u tranzistoru připojeného na LKN. Kolektor je na FB. Emitor na N a báze vede na zenerku DZ2.
Také kondenzátory C44 a C45 nejsou spojeny s D9. Ta tečka (propoj ) tam nepatří.Proměř tranzistor a i tu zenerku! Obě tyto součástky jsou schopné zablokovat práci LKN. Přerušený C45 mi tuto závadu také způsobil. Doporučuji pro přehlednost označit + a - póly u kondenzátorů. Napětí pro relátka je vedeno z + pólu C21 společné pro všechny a z - C24 přez spínací tranzistory. Napětí pro IO procesoru si zkus vypátrat.Možná to je pomocí IO U5 na levé straně tvého schématu. Stačí ti k tomu jen ohmetr. Tak držím palce. C20 a C22 nejsou 220 µF ale menší pro vyhlazení vyšších kmitočtů.


Naposledy upravil Rostav dne ne prosinec 29 2019, 20:20, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jakuceli



Založen: Aug 12, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2019, 23:19    Předmět: Citovat

Moc děkuji za info. Vinutí jsem dokreslil, jestli jsem Tě správně pochopil. Tranzistor jsem pozměnil, ale nevím jestli myslíš takhle, nevím označení a napadlo mě jedině toto. S těmi kondenzátory, tak tečka odstraněna (byla fakt špatně), tak mají oba v obvodu 0,6nF, jsou to SMD a nevím polaritu. Ale před C44 a C45 je proti L těch 310VDC. Na místech jak jsi psal + a - tak tam nic není, možná pár mV. Co se trafa týká, a pochopil jsem vynutí, tak prostě jen to dole má 2,5kohm, jinak levá a pravá strana má 0,0001ohm a napětí žádné. Jen to dole má 310VDC. Kolem zenerky je taky 310VDC proti teď nevím čemu. I jsem zkoušel na to místo kde má být + a - poslat 12VDC z lab. zdroje = nic proud žádný. NEVÍÍÍÍÍM :'(


07.png
 Komentář:
 Velikost:  83.97 kB
 Zobrazeno:  163 krát

07.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2019, 0:39    Předmět: Citovat

Když se na to co jsi u toho trafa nakreslil pořádně podíváš, tak to nemá logiku.To vodorovné vinutí tam není! Nemůže uzemnit + ze silového zdroje 380V.
To levé spodní vinutí je střední vývod sekundáru z pravé horní strany (vývod 1 a 2 z hora jsou krajní) vede na N a zároveň je - pól DC napětí pro relé. Když místo propojení 3 a 4 vývodu vpravo nakreslíš vinutí, tak se již k tomu zapojení trafa prokoušeš. To je vinutí primáru. Pokud aspoň trochu rozumíš základní obvodové technice a do schématu si nakreslíš přibližné hodnoty a polaritu napětí uvidíš že na C44,C45 naměříš těch přibližně 310V. Je to primární strana, která tvoří s cívkou a LKN kmitavý obvod. Kolem zenerky je nejasný pojem. Tak nemůžeš pracovat. Chce to veškerá měření zaznamenat a podle toho usoudit zda je to dobré nebo ne. Psal jsi, že jsi to LKN a R75 2x měnil. Proč 2x ? U tranzistoru ještě prohoď bázi s kolektorem a celé schéma oprav. Tranzistor je SMD 6BW NPN . Pokud nebudeš jist, že jsi chybu nenašel, tak neexperimentuj s připojováním různých napětí. Můžeš tak nenávratně poslat elektroniku na věčnost. Stále měj na paměti že při připojení na AC 230V pracuješ pod napětím a hrozí ti nebezpečí úrazu i když budeš měřit na sekundáru !
.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Rostav



Založen: May 06, 2006
Příspěvky: 469
Bydliště: Otovice u Karlových Varů

PříspěvekZaslal: st leden 01 2020, 21:05    Předmět: Citovat

Doplnění naměřených hodnot na dobré elektronice. C21 8 až 8.5 V - mírně pulzuje při blikání led diod. C23 4.5V. Zenerova dioda DZ2 5.4 V. K - E tranzistoru Q4 2.5V. B-E Q4 0.5V. Měřeno starým PU120 na desce elektroniky s odpojeným displejem a sušičkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund