Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sloučení antén
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12060
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 05 2014, 19:51    Předmět: Citovat

tegrub napsal(a):
Přesto asi koupím ty propustě,jak jste mě radily,abych měl klid a jistotu.I když nevím,pokud by něco přeházeli na vysílačích,tak by asi byly na vyhození.

nedělej to, nech to takhle,
počkej až na jaro, až vyroste listí na stromech . . .
nejdůležitější je srovnat nejsilnější signál(blízký vysílač), aby nepřebudil zesík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jopo166



Založen: Nov 30, 2008
Příspěvky: 1258
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: čt únor 06 2014, 9:13    Předmět: Citovat

zrejme si znižil napajanie do predzosilovača čim sa znižil aj zisk predzosilovača ktory bol prebudeni .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tegrub



Založen: Aug 12, 2010
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: čt únor 06 2014, 10:20    Předmět: Citovat

Napájení jsem nesnížil,to mi dává 16V,ale stáhl jsem regulaci zesílení na zesilovači.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2015, 15:07    Předmět: Citovat

Zdravím majstri mám taký problem že mám širokopasmovu sitovu antenu pre príjem DVB - T a to slovenské programy su na 55,56,57 Kanáli a české su na 29,40,59 Kanáli všetko je cez den fajn ale skoro ráno a neskoro večer sa mi akoby zrušia slovenske programy a čo som sa bavil s kamarátom tak je to vraj koli tomu že mám antenu postavenu VERTIKALNE čo je v poriadku pre české vysielanie , ale slovenske je vraj vo vysielaní Horizontálnom a je možné že ked dorobím ešte jedno sito ale otočene do Horizontálnej polohy tak to bude lepšie a teraz otázka ked to bude osamote fungovat, teda každá antena zvlášt, aký použit zlučovač aby sa mi to nepobilo pripomýnam že obe antény budu prijimat rovnake stanice na rovnakých kanáloch len jedna bude chytat silnejšie česke a druha silnejšie slovenské programy. Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2015, 16:15    Předmět: Citovat

Zkus napřed tu anténu naklopit (jakoby "na ∏ču"), až ti zase nepůjdou slovenské programy. Jestli se objeví, bylo to skutečně vlivem polarizace vysílacích antén. Jestli ne, znamená to, že máš nějakým silným signálem zahlcený zesilovač a telka z toho nezvládne rozeznat data. Na to pomáhá snížení zisku zesilovače.
Když se to povede, je to nejsnadnější cesta, protože slučovat takto řazené kanály, to je docela maturita i pro zkušeného anténáře vybaveného měřicí technikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: st červenec 15 2015, 16:49    Předmět: Citovat

Dakujem Hill za ochotu skusim to najskor s tou anténou a bavili sme sa s kamarátom aj o tom že dat tam namiesto zosilovača čo tam je len symetrizačný člen tým by sa to mohlo trocha utlmit ako si písal nie?

Ak to nepomože s tým symetrizačným členom ale naklopením ano tak to bude docela fuška odladit tie česke a slovenské programy aby sa medzi sebou nebili.

PS: Kedysi som mal taký vf prepínač ktorý bol dodaný k takej TV hre ktorá sa naladila na určitý TV kanál a aby sa nebila s TV vysielaním tak som to musel prepínat týmto prepínačom a fungovalo to len teraz by to bolo trocha zastarale chodit to stale prepínat k telke
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: st červenec 29 2015, 21:44    Předmět: Citovat

Ak sa smiem spýtat ohladne toho zlučovača prípadne tých kanálových zádrží a priepustí existuju na výpočet hodnôt sučiastok na dané frekvencie aj neake vzorce skrátka mám určitu frekvenciu a potrebujem ju odladit, aké použiť hodnoty keramiky a cievky do zádrže, prípadne existuju na toto nejake knižky kde by to bolo popísané?

PS: Mám nejake skusenosti so stavbou vf zosilnovačov ešte z čias analogu ked som pre majstra odborneho výcviku vyrábal vf zosilnovače do antén a spolu sme to zladovali na určitý kanál, ale to bolo pred 20 rokmi, ale akosi som sa nikdy nedozvedel ako sa to dá vypočítat, vždy mi boli dodane len sučiastky a schema zapojenia že čo kam ide, ale prečo zrovna taká hodnota som sa akosi nikdy nedozvedel, zrejme ani on to nerátal len okopčil z Aradia alebo ineho zdroja.

PPS: A ak sa smiem starých majstrov spýtat ohladne ešte jednej veci napríklad vyjde mi že v zádrži má byť cievka 3,1uH podla čoho sa dá zistit že má mať trebárs priemer drôtu 0,5mm, navinutá na priemer 5mm a má mať čo ja viem 3 závity tieto hodnoty som si len vymyslel z brucha ale rád by som vedel podla čoho to vyrátat, vopred dakujem Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červenec 30 2015, 6:32    Předmět: Citovat

Existují vztahy pro výpočet propustí i zádrží pro konkrétní impedance vedení, z toho vyjdou kapacity i indukčnosti, a pak existují nomogramy pro výpočet vzduchových cívek.
Ale s nimi se dá pracovat tak do 2 - 3 MHz, výše už platí jen velmi omezeně, protože tam hraje i okolí (vodivost, permeabilita, parazitní kapacity), změřená kapacita má nakonec odchylku, protože byla změřená jinde, než v samotném zapojení, a ta cívka také vždy potřebuje doladit. Proto se kopírují osvědčená zapojení...
Jestli to šlo ladit v analogu "podle obrazu", tak v digitálu jsi poněkud mimo.
Zjisti frekvence nebo čísla kanálů, které mají jít jedním a druhým vstupem, a kup hotový slučovač. Bude naladěný podle přístrojů a máš to aspoň jisté.

Riziko, že ti čas od času přestěhují některé multiplexy na jiné kanály, nikdy nevyloučíš a pojistit se proti němu nedá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1869
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: čt červenec 30 2015, 9:27    Předmět: Citovat

Tak třeba já mám jednu univerzální cívečku pro odlaďovače a jednu pro propusti a k nim doplňuju kombinaci kondenzátorů pro všechny kanály. Dalo mi to celkem dost práce a měření ,než jsem si to poskládal. Základ jsem se snažil nějak počítat,ale stejně výsledek byl spíš pokus omyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tornado6



Založen: Mar 09, 2007
Příspěvky: 1406
Bydliště: Piešťany okolie

PříspěvekZaslal: čt červenec 30 2015, 20:54    Předmět: Citovat

Dakujem vám obom za odpovede len vrátim sa k tej predošlej otázke, že kde by som našiel tie vztahy pre výpočet priepustí a zádrží , Dakujem Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
scorpions-cz



Založen: Mar 19, 2011
Příspěvky: 1869
Bydliště: Jižní Čechy Dačicko

PříspěvekZaslal: pá červenec 31 2015, 6:38    Předmět: Citovat

Něco vyšlo v nějakým modrým amáru,ale takhle od boku nedám ani rok,natož číslo. Pokud budu mít chvíli čas tak se zkusím podívat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: pá červenec 31 2015, 6:44    Předmět: Citovat

Těch ARB (modrých) kde se to řešilo bylo několik. 100% je tato problematika řešena i v ARB 03/88. Ostatní teď z hlavy nevím, mám to v jiném PC.

Naposledy upravil lumca dne pá červenec 31 2015, 6:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hazi



Založen: Feb 11, 2015
Příspěvky: 133
Bydliště: Opavsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 31 2015, 6:49    Předmět: Citovat

B1/87 modré
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 31 2015, 7:32    Předmět: Citovat

Neříkejte, že je tam 100% vyřešeno.
Tornado6: i když to přečteš několikrát tam a zpátky, a uděláš to podle toho, máš šanci asi tak 1:500, že nebudeš výsledkem zklamaný.
Slučovač pro decimetrové až metrové vlny, to není RIAA korektor, který vypočítám, změřím a vyberu součástky, a výsledná charakteristika se trefí do požadované s přesností lepší, než ±1 dB, i když moc pečlivě nevybírám.
U propustí pro tato pásma hraje šest půlek dalších faktorů, které se ovlivňují navzájem, a výsledek podle toho vypadá.

Ještě je určitá šance, jak z toho ven, aby ti to jakžtakž chodilo:
vezmi settopbox s modulátorem laděným syntézou, připoj ho přes ten slučovač na analogovou televizi (radši větší obraz, prosím), laď propusti jednotlivých kanálů, které si navolíš na settopboxu. Obraz si můžeš porovnávat přepínáním "přes slučovač"/"přímo". Útlumový článek na vstupu televize není na škodu a vyvedené napětí AVC z OMF taky ne. Přitom nezapomeň, že se na maximum ladí nejen nosná obrazu, ale i druhý konec TV kanálu.
A pořád to ještě neznamená, že po přendání slučovače na "digitální stranu" to nebude dělat čurbes.
Bastlit doma slučovač na 4+4 kanály bez měření, to je pro dobrodruhy, kteří asi mají ještě moc času. To si ho radši objednej u těch, kdo to umí a mají na to výbavu (polyskop nebo vhodný wobbler s osciloskopem pro spolehlivý výsledek zpravidla úplně stačí).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lumca



Založen: May 05, 2012
Příspěvky: 542

PříspěvekZaslal: pá červenec 31 2015, 12:03    Předmět: Citovat

@Hill: Bylo myšleno, že tato problematika je řešena 100% v tom čísle ARB, nikoliv, že je to tam vyřešeno na 100%. Průměrně inteligentní člověk (a těch je tady snad drtivá většina) to přece pochopí. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund