Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabízím výrobu prokovených oboustranek
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nabídka služeb
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 20:46    Předmět: Citovat

vezmeš si desku cuprextitu a vyvrtáš si ji pomocí karbidových vrtáků (u HSS je špatná opakovatelnost výroby, prokovy nechytaj) přesně tak aby ti díry seděly na předlohu. Použiješ chemický aktivátor děr - tzn něco co ti v dírce vytvoří tenkou vodivou vrstvičku např rozpuštěné paladium, nebo jiné roztoky (je jich spousta) .. paladium je asi nejlepší, dá se koupit na ebay
potom galvanicky pokovíš v roztoku modré skalice
naneseš fotorezist, (přesně naopak než bys chtěl vyleptat PCB) desku galvanicky pocínuješ tak aby se dostal cín i do děr
odstraníš fotorezist a máš desku s cínovým rezistem (tam kde mají být spoje je cín)
dále použiješ selektivní leptací roztok např
http://www.chemcut.net/downloads/alkaline-etch-process.pdf
takže se odleptá měď a zbydou ti prokovy se spojema
cínový rezist se odstraní (páč je nepájitelný)
a máš prokovenou oboustranku
pokud chceš předchozí leptací kroky vynechat tak můžeš desku místo leptání třeba vyfrézovat pomocí CNC - prodávají se miniaturní frézy .. třeba LPKF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 23:11    Předmět: Citovat

Davidus: Díky za info.. Původně jsem si myslel, že se to dělá jinak..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 30 2014, 0:39    Předmět: Citovat

Davidus a jak se z toho maskovacího "leptacího" nepájitelnýho cínu pokračuje do halu? Já si myslel, že se to převálcuje tavidlem a pak horkovzduchem nebo infra přetaví. Nebo to je jinak?
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt leden 30 2014, 6:45    Předmět: Citovat

Tu cínovou masku musíš před HAL odstranit. Když bys na to potom nanesl nepájivou masku a udělal HAL nebo to chtěl pájet tak to jednak půjde dost blbě a druhak ti cín z HAL nebo při pájení začne zatíkat pod masku a začne to všude pod maskou dělat hnusný varhánky, tím trpěly starší desky
postupů HALu je hodně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 30 2014, 12:50    Předmět: Citovat

Jo ty varhánky na velkejch plochách mědi, to znám z polskejch desek sálovejch počítadel JSET.
Já ale myslel celoplošnej hal bez nepájivý masky na retro desky z 80 let.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: čt leden 30 2014, 17:38    Předmět: Citovat

jo tak to už nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá leden 31 2014, 11:21    Předmět: Citovat

Davidus napsal(a):
http://www.chemcut.net/downloads/alkaline-etch-process.pdf
Není to ta technologie, co jsi ji před námi, ještě ve vláknu t=59794 tajil ???


LPKF zásadně neuvádí ceny, a když jsem se je dověděl, tak to nedám.
Snad se časem rozhoupu k vlastní stavbě.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: pá leden 31 2014, 13:35    Předmět: Citovat

Habesan
je něco jiného aktivátor děr a něco jiného leptací lázeň
leptací lázeň která je obsažena v odkazu slouží k leptání plošných spojů
aktivátor děr slouží ke zvýšení vodivosti vyvrtaných obvodů aby byly pokovitelné
příprava je docela veselá..
http://www.youtube.com/watch?v=-9HporOhX8Q
postup výroby byl zveřejněn na konkurenčním webu
http://svetelektro.com/clanky/alkalicke-leptanie-dps-532.html

Pokud bych měl srovnat jednotlivé metody leptání
kyselina (perixid + chlorovodíková) leptá rychle, je silně korozivní, vyleptané obrazce nejsou ostré, výtěžnost střední, výpary toxické, leptají dýchací cesty


chlorid železitý - leptá celkem pomalu, je korozivní, dělá fleky výtěžnost je malá, celkem drahý, je schopný vyleptat obrazce ostřeji jak kyselina

Alkalická leptací lázeň - má vysokou výtěžnost, je nekorozivní, vypařuje se z ní amoniak, neleptá nějak zázračně rychle ale při zahřátí se celkem dá, má složitou přípravu a údržbu, leptá velice ostře, díky svým vlastnostem zabraňuje podleptávání plošného spoje
ke své funkci potřebuje přihřívání a probublávání (aby se mohla lázeň sama regenerovat a leptala, bez vzduchu nefunguje)
velkou nevýhodou je právě složitá příprava a celkem složitá údržba. Stačí aby se trošku změnilo PH a roztok zkrystalizuje a kompletně ucpe vzduchotechniku nebo naopak neleptá a jen odstraňuje rezist
takže je to vždycky něco za něco

v příloze obrázek krystalizace alkalické leptací lázně prosvícené UV zdrojem (pro jiné typy světla je téměř neprůsvitná)

Habesan vím že z těch fotek ten celý proces prokovené desky vypadá hrozně jednoduše, ale není. Pracoval jsem na něm asi rok a půl než sem dosáhl aspoň nějaké spolehlivosti výroby (v příloze máš první prokovenou desku, bohužel špatně) . Náklady na samotný výzkum, když nezapočítám můj čas, byly hodně vysoké. Bylo potřeba sehnat speciální tiskárnu co dokáže vytisknout předlohu sytě, černě a hlavně rozměrově přesně (laserem to nejde) , dále CNC protože díry je potřeba vyvrtat ještě před vyleptáním desky i před samotným kovením, měděné tyče, spoustu chemie (jen tak pro zajímavost, jedna chemikálie pro přípravu aktivátoru stojí 100g 880kč bez DPH), spoustu vrtáků u kterých je potřeba hlídat ostrost a počet děr tak aby nedocházelo k ujíždění děr, výkonný zdroj proudu, hromadu materiálu o který člověk přijde při neúspěšných pokusech a spoustu dalších věcí

Nejednou jsem si říkal že se na to vykašlu. Narazil jsem na problémy o kterých jsem ze začátku ani netušil. Byl bych rád kdyby se mi někdy aspoň vrátily náklady na materiál. Nebo aspoň zbylo něco na další vývoj případně aspoň opravu vybavení.

Psaný návod s přesnými hodnotami na to co dělám neexistuje. Každý krok dělám intuitivně na základě předchozích zkušeností. Pamatuji si jak má plošný spoj v jednotlivých fázích vypadat tak aby byl proces úspěšný. Né vždy je jeden plošný spoj vyrobený trochu jinak než druhý. Ona stačí i menší odchylka a není prokovená jediná díra, nebo jen některé. Nebo dojde při leptání ke zničení prokovu a tak dál..
To je důvod proč postup "tajím" on prostě ani napsat nejde

Proč jsem se do toho pouštěl a pokračoval? Protože to byla zajímavá výzva. Popravdě, náklady které jsem do toho vložil se mi nikdy nevrátí.

Výroba jedné prokovené desky trvá včetně přípravy podkladů asi 3 hodiny. Deska 10x5cm znamená 75 korun. Od toho si odečti náklady na materiál cca 50kč , bez energií.

PS: ještě bych rád poděkoval kolegovi Tazovi za podporu a materiál který mi věnoval k samotné práci. Ta podpora byla často důležitější jak samotný materiál Smile Snad to těch několik pěkných desek co jsem mu vyrobil aspoň částečně oplatí.



P1120756.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1120756.JPG
 Velikost:  187.17 kB
 Staženo:  196 krát


P1110101.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1110101.JPG
 Velikost:  34.82 kB
 Staženo:  234 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 19:52    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Kam chodíš? K Merc - ovi?
Jirka

dneska sem byl strašit ve Fichemě v Brněnské teplárně, kupoval jsem síran měďnatý. Tentokrát má aspoň modrou barvu, sice je trochu kalný ale to přežiju, uvidíme jak bude kovit.
Předtím jsem koupil síran měďnatý v drogerii Teta, výrobce Kittfort. Už při otevření mě zarazilo že modrá skalice není modrá ale zelená a po rozpuštění ve vodě vznikla tmavě zelenomodrá kapalina s hnědou usazeninou Rolling Eyes
Zelená skalice to nebyla neboť to bylo schopné mědit železný hřebík



P1130030.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1130030.JPG
 Velikost:  40.1 kB
 Staženo:  210 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zmije



Založen: Jun 30, 2005
Příspěvky: 1568
Bydliště: Pardubický kraj

PříspěvekZaslal: út únor 11 2014, 20:55    Předmět: Citovat

Jakým způsobem se odstraňuje cínový rezist? Je možné místo něj použít stříbřící lázeň?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: st únor 12 2014, 0:57    Předmět: Citovat

stříbřící lázeň jsem zkoušel jako rezist, jenže alkalická leptací lázeň je zvláštní v tom že má tendenci rozpouštět "dražší" kovy, takže stříbro, měď byly okamžitě fuč. Když se to hodí do kyseliny tak je výsledek naprosto stejný. Navíc vrstvička která se dá stříbřící lázní vytvořit je docela malá Sad
Jediná náhrada co mě teď napadá za cínový rezist by možná mohl být nikl, olovo ale nezkoušel jsem to, jelikož ho nemám.
Cín lze rozpustit v chlorovodíkové

jinak se to cínování dělá galvanicky, cínový galvanizační roztok se dělá tak že se vezmou 2 tyčky cínu, ponoří se do kyseliny sírové s vodou s tím že jedna elektroda je vysoko a druhá nízko (+ je na ní trubička), pustí se proud, díky rozdílné výšce elektrod se vytvoří roztok síranu cínatého, pak se jedna elektroda vytáhne a dá se místo ní DPS, a cínuje se, uplně stejně jak když se mědí. Výsledný povrch není stříbrný jak by se dalo čekat ale šedý matný. Cínuje se do výšky rezistu.
<omlouvám se za případné chyby, je po jedné ráno>
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne únor 16 2014, 23:10    Předmět: Citovat

update, větší pokovovačka zprovozněná

https://picasaweb.google.com/lh/photo/NppO4BA1IQmDpW44KX7mhrv29p2cjKP98MK0iK9-h-U?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/8iLVJ_tQ9J86wH4heBHN9Lv29p2cjKP98MK0iK9-h-U?feat=directlink


výsledek :
https://picasaweb.google.com/lh/photo/JF9ihvJGyAUiQzCzAB7sOLv29p2cjKP98MK0iK9-h-U?feat=directlink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: ne březen 02 2014, 22:10    Předmět: Citovat

Ahoj,
Bohužel o desky byl takový zájem že došla chemie na aktivaci děr.
Zatím prosím neposílejte další.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 8:13    Předmět: Citovat

Chápu správně, že potřebuješ, aby ti někdo nabídl vydatný zdroj Palladia ?
(nemám)

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po březen 03 2014, 8:57    Předmět: Citovat

Jednostranka by mohla být? Bez prokovů...? Na tu bys kapacitu měl?
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nabídka služeb Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 3 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund