Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lze upravit příjmač RFT Prominent De Luxe 214 do pásma CCIR?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2018, 20:07    Předmět: Citovat

Tady bych nevymýšlel už vymyšlené: vyštípni C11 a C15, zmenši C14 na 3,9 pF.
Jadérkem L4 nalaď spodní konec stupnice, jadérkem L2 nastav maximum příjmu na nějaké stanici kolem 93 MHz.
Trimrem C21 nastav horní konec stupnice, trimrem C20 nastav maximum příjmu na stanici kolem 105 MHz.
Protože se změnou nastavení trimru C21 posune i dolní konec stupnice, dolaď znovu L4, tím se posune horní konec stupnice, tak ty konce střídavě (dolní a horní konec stupnice) po malých krocích těmi L4 a C21 dolaď.
A pak stejně střídavě dolaď L2 nejčistší příjem na stanici kolem 95 MHz a trimrem na jiné stanici kolem 103 - 105 MHz. I to neškodí dvakrát třikrát zopakovat.
A nakonec vyměň C8, tam stačí asi 33 pF, a C9 stačí 6p8.

Jo, kdyby trimry byly některý na maximální kapacitě (což se mi tedy stalo ve vstupní jednotce RFT jen jednou, jinak ne), a bylo by potřeba víc, dej místo C15 a C11 kondíky s kapacitou 6p8. Ale nejspíš tam nebude potřeba dávat žádný.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2018, 20:49    Předmět: Citovat

@Hill:
To je ta novější, "křemíková" vstupní jednotka? V ní jsem jen odpojil C11 a C15 a doladil a obsáhnul celé pásmo až do 108 MHz. Na C8 a C9 jsem nešahal. Ve Stern Garantu, Saturnu i Stereo Juniorovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2018, 20:50    Předmět: Citovat

Tento vkv díl je typizovaný a byl používán jak ve stolních tak i v přenosných prijímačích jednoduššího provedení. Byl vyráběn pro normu OIRT a v provedení CCIR byly varianty pro mezní kmitočty 100, 104, 108 MHz. Takže si projdi schemata RFT rádií a snad tam najdeš i jejich vývozní variantu do 108MHz. Oni většinou pro vnitřní trh používali verzi do 104MHz. V tomto provedení se na konci 80tých let prodávaly i na našem trhu přijímače Saturn 423.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: čt říjen 04 2018, 22:08    Předmět: Citovat

Fotka bídná, snad jsem to trefil. Zítra jdu do toho. Díky za rady.


RR_CCIR.jpg
 Komentář:
 Velikost:  33.65 kB
 Zobrazeno:  280 krát

RR_CCIR.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1123

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2018, 7:00    Předmět: Citovat

ronoda napsal(a):
nebo jestli někdo nemá alespoň schéma s jednotkou CCIR.

http://www.nvhr.nl/gfgf/schema.asp?Merk=RFT&Zoeken=exact&isSubmitted=yes



SaturnMR421 88-104 MHz a.jpg
 Komentář:
 Velikost:  288.93 kB
 Zobrazeno:  277 krát

SaturnMR421 88-104 MHz a.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2018, 8:55    Předmět: Citovat

patrikvarga*** dobrý odkaz na DDR výrobky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12448

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2018, 9:48    Předmět: Citovat

To není jen na výrobky DDR, ale i jiných výrobců.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2018, 13:17    Předmět: Citovat

V depozitáři jsem našel poměrně pohledný, polský stolní přijímač AMOR.
Vzhledem/designem je to takový takový chudý příbuzný Prométhea a Orfea, včetně těch lisovaných pilin zespoda a dřevěného lamina na kastli Very Happy
Vím o něm, že měl na FM poměrně dobrou citlivost jen na dvojlinkový dipól na okně.
S přídavnou plochou reprobedýnkou asi 10L naležato, s půdorysem boku jako přijímač, osazenou jedním ARO4508 a ARV088, přijímač položen na bedýnce, hrál léta v kuchyni, na 150L ledničce Calex opravdu velice příjemně Very Happy
Má ale FM OIRT - co je v něm za vstupní díl? Lze jej upravit na CCIR?
Stupnice je sice v MHz, ale je poměrně dlouhá. Kromě toho náhodou vím, že v Polsku lze za pár babek v jednom "sklepu" sehnat celou tu lomenou, acrylovou stupnici a s CCIR dělením.
Jde hlavně o ten vstup - zřejmě přeladitelnej bude, když přijímač vyráběli i pro Němce s CCIR.
Já sám ale nevím jak. Tedy zhruba vím, ale tady jsou evidentně lidi, co VĚDÍ.
Poradíte prosím? Schéma či servis prosím po ruce někdo náhodou nemáte?
Přiznávám se, že jsem ho nějak cíleně ještě nehledal, je to už hodně stará věc. Přijímač je ve velmi pěkném stavu, jako donesený z té kuchyně a ani nemá zapatlaný panel od těsta Very Happy
Ale takovej Elektrosvit ho jistě má v archivu Very Happy

P.S. : Tři kompletní Saturny mám taky. Kdyby někdo chtěl. Dostal jsem to společně se třemi Sniezkami a pár dalšími typy vyřazený z lázní, ale v dobrým stavu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajap



Založen: Mar 16, 2007
Příspěvky: 229
Bydliště: Kousek od Plzně

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2018, 13:55    Předmět: Citovat

Jestli nikdo nemá, zkusil bych požádat zde:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdocu/0000976

_________________
Zdraví Pája...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2018, 14:02    Předmět: Citovat

Amor a jeho odvozeniny jsou v jednodeskovém provedení. Vkv vstup je bez jakéhokoliv dalšího stínění proveden na základní desce. Tento přístroj jde přeladit jednoduše-viz schema. Přeladění je totožné s dalšími modely - Amor, Junior, Contessa, Jubilat a další, jelikož vkv vstup je ve všech těchto modelech proveden totožně. Po správně provedeném přeladění mají tato rádia dobrou citlivost a pohodlně se ladí díky velmi dlouhé stupnici.
Přikládám aspoň jednu variantu pro přeladění. Z vlastní zkušenosti doporučuji místo pevných kapacit dosadit dolaďovací trimry (jak je v návodu uvedeno), aby sladění bylo perfektní. Plošné spoje jsou na tuto eventualitu připravené.



Přeladění Junior.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Přeladění Junior.pdf
 Velikost:  37.98 kB
 Staženo:  258 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2018, 21:51    Předmět: Citovat

schema Amoru


amor_maly.jpg
 Komentář:
 Velikost:  297.87 kB
 Zobrazeno:  280 krát

amor_maly.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá říjen 05 2018, 23:11    Předmět: Citovat

Výše uveřejněné schema "Amor" není zrovna vhodné, protože jde o vývozní provedení, které má vkv vstup zapojený odlišně od verzí sem dovážených, anebo určených provnitřní polský trh. Další schema je již to pravé. Jak už jsem v předchozím psal, v Polsku používali zcela stejné zapojení pro celou řadu různě vypadajících a různě nazvaných rádií, ale uvnitř bylo řešeno vše stejně.


Unitra Contessa.gif
 Komentář:
 Velikost:  126.69 kB
 Zobrazeno:  235 krát

Unitra Contessa.gif


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne říjen 07 2018, 11:14    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...kromě toho náhodou vím, že v Polsku lze za pár babek v jednom "sklepu" sehnat celou tu lomenou, acrylovou stupnici a s CCIR dělením...
Taky tady mám v "depozitáři" dva monofonní a jeden stereo Amor. Nějak se mi tohle provedení líbí z hlediska ergonometrie. Konec konců mám vzdělání a hlavně praxi na ergonometrii výrobků a nástrojů. V Tesle to byly mechanické díly výrobků (už jsem to tady někde psal) Další povedený mám Prometheus, Strečno, Stereo Rytmus, nějakou Sabu. Stroje které jsou pozorovatelné (čitelné od -90st. do +45st.) U starých radií do byla běžná věc, že stupnice byla skloněná (+30 až +45st.) dokonce některé ji měli nastavitelnou. Většina pozdějších výrobků byla dobře čitelná pouze při 0 st.
(v úrovni očí) Např. SM260, T814a. Pokud byli výš nebo níž, je vidět za stupnici, na boky měřáků a hlavně není na ně pořádně vidět.
---hmm, to jsem se dostal někam jinam:-) Pro sinclaira, můžeš mi napsat na SZ, kde je ten sklep? Hodně jezdím na motorce, tak kdybych byl náhodou někde poblížWink Úmyslně bych tam nejel.



talisman10.jpg
 Komentář:
 Velikost:  86.61 kB
 Zobrazeno:  163 krát

talisman10.jpg



Beseda.jpg
 Komentář:
 Velikost:  22.79 kB
 Zobrazeno:  153 krát

Beseda.jpg




Naposledy upravil ronoda dne ne říjen 07 2018, 11:57, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne říjen 07 2018, 11:48    Předmět: Citovat

Na polském Allegru se inzerují stupnice s CCIR pro přeladěné přístroje, ale je problém se zasláním do zahraničí. Sám bych pořeboval tři druhy, ale dojet k prodejci osobně se mi nevyplatí, protože to je přes 100km. Jde ale o stupnice do polských receiverů - do stolních rádií nenabízí žádnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ronoda



Založen: Dec 12, 2017
Příspěvky: 797
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne říjen 07 2018, 12:02    Předmět: Citovat

100km? Na motorce není problém 500km za den. Nejvíc jsem "dal" 940km.
Tisícovku jsem ještě nepokořil:-)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund