Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Návrh DC zdroje 50-500 V/10 mA
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2014, 21:38    Předmět: Návrh DC zdroje 50-500 V/10 mA Citovat

Rád bych si udělal takovej malej zdroj na pokusy. Měl by být napájenej z 12 V. Přemýšlel jsem nad realizací a napadl mě střídač s běžným síťovým trafem 2x6(9) V, třeba na 100 Hz, to by snad nevadilo a trafo by asi sneslo i těch cca 500 V na původním primáru, nyní sekundáru. Regulace by byla dělaná step-down měničem z těch 12-ti V, který bych pouštěl do toho střídače. Zpětná vazba samozřejmě z úplnýho výstupu. Nebo možná lineární stabilizátor s tranzistorama na výstupu. Vzhledem k malýmu výkonu by to ani tak netopilo.
Původně jsem uvažoval nad nějakým PWM regulátorem typu UC3843, ale nemyslím, že by si poradil s tak širokým rozsahem výstupního napětí s jedním trafem?
Klasickej step-up s tlumivkou asi taky ne.
Nějaký nápady jak na to?

Díky za postřehy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6613
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2014, 22:25    Předmět: Citovat

Řešil bych to rovnou jako step up z 12V na požadované napětí s feritovým trafem na vyšších desítkách kHz, 50-500V je 1:10 a to kdejaký TL494 nebo UC3843 zvládne, ten UC má ale vyšší startovací napětí, z 12 V nepojede. Regulace výstupního napětí se udělá ve zpětné vazbě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2014, 22:30    Předmět: Citovat

Klidně to udělej s tím UCčkem, dělal jsem spínaný zdroj 20 - 160V/1A. Při tvém odběru nebude problém s rozsahem výst. napětí 1:10.
Doplním předchozí příspěvek. UC3843 ti při 12V pojede, vyšší Ucc má UC3842,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2014, 22:44    Předmět: Citovat

Dobře, tak to zkusím s ním. Jen budu muset trochu experimentovat s vhodným trafem. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31971
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 02 2014, 23:20    Předmět: Citovat

Feritovej hrnec a motat do minimálně 2-komorový cívečky. A dobře prokládat, když se to budí blokovacím měničem, tak ty jehlový impulsy dělají mezivrstvovej průraz jako fík...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 9:12    Předmět: Citovat

I když takové trafíčko ze starého lampáče a VN trand jsou tak jednoduché . Dal jsem si do škatulky dvě a jsem na 0-1600V ss . A to mohu pospojit např. +1200-400 , +800-800 atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 21:12    Předmět: Citovat

Zatím to vypadá slibně. Rozebral jsem PC zdroj a přemotal trafíčko. Primár 6,5 z, sekundár 120 z. Zatím to budím jen z generátoru, na 50 kHz, střída 25%, to dá na výstupu 330 V/10 mA, zvyšováním střídy samozřejmě leze napětí nahoru. Jen to musím trochu ošetřit, mám to na bastldesce a moc dlouhý dráty, tak mi tam vznikají tlumený kmity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st leden 15 2014, 21:13    Předmět: Citovat

Tak to zatím testuju. Regulace funguje, ale dost mi to kmitá. Hrál jsem si s kompenzací (C7 R2), ale ani když to překompenzuju, tak kmitání nezmizí. Vím, že na nepájku to není ideální, nečekal jsem nijak super průběhy, ale o něco lepší chování ano. I na nepájku jsem dodržel oddělení silové země. Navíc mám zatím i oddělený napájení koncovýho stupně a řídící části.
Taky se mi nelíbí to galvanický spojení výstupu kvůli zpětné vazbě, jenže v takto širokým rozsahu regulace a relativně malým výstupním proudu by byla klasická TL431 a optočlen dost nevýhodná. Ten řídící IO je v podstatě ekvivalent klasické UC3843, jen od Linearu.
Může být opravdu za vším jen ten styl zkoušení vrabčí hnízdo?
Díky za každej nápad.



SMPS.gif
 Komentář:
SMPS 50-500 V návrh

Stáhnout
 Soubor:  SMPS.gif
 Velikost:  19.26 kB
 Staženo:  204 krát


SMPStest.JPG
 Komentář:
test zapojení

Stáhnout
 Soubor:  SMPStest.JPG
 Velikost:  227.72 kB
 Staženo:  102 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 15 2014, 22:49    Předmět: Citovat

No, až to sestavíš na malém kousku plošňáku, tak se to bude chovat zase jinak. Tohle je 50kHz trochu moc rozevláté zapojení.

Mě zaujaly hodnoty R8 a R9. Opravdu s nimi dosáhneš rozsahu 50 až 500V?

A pak si myslím, že C11 je taky součást kompenzace a že zpětnou vazbu "zpomaluje" na špatném místě. Musí tam být? Dokonce možná bych zkusil dát nějaký kondenzátor naopak paralelně k R7. I když R7 je vůči ostatním odporům skoro jako vodič. Nevím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st leden 15 2014, 23:37    Předmět: Citovat

Bylo by dobré zjistit,co se vlastně při tom kmitání děje .Vezmi osciloskop a na R6 se podívej,jaký je tam průběh - či pily šířkově modulované frekvenčně "kmitacím kmitočtem" ,nebo ti měnič úplně vypadává,tj. pily třeba narůstají až zabere nadproudová ochrana - zde by mohl být problém s přesycováním trafa. Jo ,a taky by to mohla dělat 50 Hz nebo harmoniky do těch drátů k potenciometru - stavíš anténu ? Very Happy Jinak souhlasím s kolegou,že problém asi bude v integračním článku dělič + C11.Časová konstanta vnáší zpoždění do regulační smyčky a defacto ti
posune okamžik ,kdy má buzení již vypnout, někam dál ,kdy již to regulační smyčku fázově rozhodí. Zkus nejdříve pokrátit ty všechny dráty,hlavně v regulaci,pak zmenšit čas.konstantu děliče a C11 tak na cca 10 µs (dej si tam ale někam nějakou zenerku,aby sis neodpráskl IO).
Na sledování výsledků úprav je asi nejvhodnější kontrolovat průběhy na R6.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
net



Založen: May 07, 2004
Příspěvky: 200

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 14:14    Předmět: Citovat

Zdravím,mám také dotaz.Co může být příčinou zničení R6 společně s T1.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 15:03    Předmět: Citovat

Zdravím EB, net(e), pravděpodobnou příčinou může být, že se na vstup 3 (Isense) nedostane signál nesoucí informaci o velikosti proudu tranzistorem T1. R4 je v pořádku - není přerušený nebo špatně přiletovaný? A co C10, není zkratovaný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 18:22    Předmět: Citovat

Momentálně to jede na 92 kHz. Výstupní dělič je spočítanej dobře, regulace funguje od 50 do 500 V +-. Referenční napětí v chybovým zesilovači je 2,5 V.
C11 zkusím vyhodit, zamýšlel jsem ho jako dodatečnou filtraci.
Nadproudová ochrana do toho nekecá, protože se to chová stejně, i když ji úplně přizemním. Trafo se nepřesycuje, mám to spočítaný myslím na Imax 18 A@200 mT. Měřím to na gate T1, ale ono je to kmitání i slyšet. Není to klasický periodický kmitání, jako třeba u lineárů, spíš něco jako nepravidelnej bordel, osciloskop se v podstatě nedokáže zasynchronizovat, možná ho zkusím synchronizovat přes druhej kanál snímající třeba napětí na časovacím kondu. Dráty jsou dlouhý, vím, že z toho je hodně rušení a může vlézt všude. Zkusím je zkrátit.
Každopádně díky za postřehy, jdu zkoušet a dám vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8988
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 20:57    Předmět: Citovat

Tak po odstranění C11 a zkrácení některých vedení je to o něco lepší. Nicméně to asi na nepájku fakt nepůjde. I když jsem zablokoval kde co hromadou keramik i elytů, stejně to chytá rušení i na časovacím kondu a pak to rozhasí celou činnost obvodu.
Při 50-ti voltech jsou na vstupu jen krátký špičky a průběh celkem ujde, jak se zvyšuje střída, tak narůstá rušení na časovacím kondu a celý to jde do háje.
Ono v datasheetu je napsaný, že to nemáme zkoušet stylem vrabčí hnízdo, že to nebude fungovat, ale myslel jsem, že jsou to jen takový ty řeči pro jistotu. Very Happy



50V.gif
 Komentář:
Při 50 V na výstupu
1 - průběh na gate
2 - průběh na časovacím kondu

Stáhnout
 Soubor:  50V.gif
 Velikost:  5.03 kB
 Staženo:  69 krát


200V.gif
 Komentář:
Při 200 V na výstupu
1 - průběh na gate
2 - průběh na časovacím kondu

Stáhnout
 Soubor:  200V.gif
 Velikost:  5.83 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5026
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 21:32    Předmět: Citovat

Řeči pro jistotu? Bohužel v tomto případě ne. Rušení to může chytat i na plošňáku, o kterém si myslíš, že je navržený správně. Chce to dodržovat obecné zásady - jako malé plochy smyček, do kterých se může indkovat rušení a tak. Je docela pozoruhodné, že ti to vůbec chodí. Asi že tam nejsou skoro žádné výkony.

Taky nechápu, proč jedeš na 90kHz, když se to není nutné z hlediska přesycení jádra. To nemá žádnou výhodu. Jen rostou potíže - ztráty, rušení.

U těchto věcí ještě taky může být další specialita, že průběh , co vidíš na osciloskopu , tam nemusí být po sundání sondy. Sonda to ovlivňuje. Někdy je to poznat podle zvuku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund