Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Gramorádio 1002A Maestro, špatné podání nízkých kmitočtů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 19:39    Předmět: Citovat

tak doma žádné náhradní elektronky nemám. toto je moje první a řekl bych poslední elektronkové rádio. Chtěl jsem to jako zajímavý exponát domů na občasný poslech Smile A membrány reproduktorů se zdají být pevné ale nevím jakou tuhost má membrána u těchto repráků takže to ber s rezervou Smile rádio bylo pravděpodobně skladováno v bytě (podle bytového prachu a nikde nejsou řádné stopy koroze) Ale rádio je nepěkně napadeno kutilem a to hlavně právě v zapojení repráků (dokonce je uvnitř skříně nálepka s propiskou nakresleným schématem zapojení). Napadlo mě ještě že slabé basy mohou bát kvůli tomu že středobasáky jsou po kutilským zásahu přepólovaný. Ale nemaj u svorek žádné označení polarit tak nevím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 19:49    Předmět: Citovat

RomanoREPAIRS napsal(a):
...no samozřejmě, že fungují velké středobasy - u elektrostatických chrastítek moc velkou výchylku membrány na basy neuvidím...

Na těch středobasech toho taky moc neuvidíš, ani když už nějaké hloubky budou slyšet. Když nejsou hloubky v signálu, tak teprve nic neuvidíš. Odpoj je a změř, jestli mají dohromady 8-10Ω.
Nebo na ně zkus připojit tužkovku baterii a zkontroluj, jestli obě membrány vyběhnou stejným směrem. Ty repráky jsou dost blízko u sebe, takže jeden reproduktor s opačnou fází může hloubky zcela zlikvidovat.
A, pokud zesilovač nepřenáší hloubky, ze všeho nejspíš to dělá katodový elektrolyt koncové pentody, tedy ztráta jeho kapacity.
Odpoj elektrolyt, klesne hlasitost, tak přidej potenciometrem hlasitosti a poslechni to znovu. Jestli se reprodukce v hloubkách zlepšila, bude stačit výměna jen tohoto elektrolytu.

Jo, a nepřirovnávej vstup AUX ke vstupu pro krystalovou přenosku. Vstup AUX není vždy ke krystalové přenosce přívětivě přizpůsobený (často má i o řád nižší vstupní impedanci, než přenoska vyžaduje; samozřejmě nízkoimpedančnímu zdroji signálu, jakým je třeba sluchátkový výstup čehokoli, to nevadí).

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 20:47    Předmět: Citovat

a ještě takový offtopic ať neplním fórum. Jakou kapacitu mi doporučite jako horní propust vysokotónového reproduktoru pro takovou malou reprobedýnku s těmito reproduktory: Středobas: ARE 551, 5R(měřeno 4R), výkon neznámý. Výšky ARE 389, 4R, 1,5W. Nevím jestli je na to nějaký vzorec tak se radší zeptám Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EL34



Založen: Sep 21, 2009
Příspěvky: 619
Bydliště: Chrast u Chrudimi

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 21:31    Předmět: Citovat

RomanoREPAIRS napsal(a):
a ještě takový offtopic ať neplním fórum. Jakou kapacitu mi doporučite jako horní propust vysokotónového reproduktoru pro takovou malou reprobedýnku s těmito reproduktory: Středobas: ARE 551, 5R(měřeno 4R), výkon neznámý. Výšky ARE 389, 4R, 1,5W. Nevím jestli je na to nějaký vzorec tak se radší zeptám Smile


Nejdříve si musíš zvolit dělící frekvenci. Nejraději podle udávaných kmitočtových rozsahů jednotlivých repráků.
Potom v rezonanci XC = XL = R repráku.
XC = 1/ 2*pi*f*C
XL = 2*pi*f*L

tedy : C = 1/(2*pi*f*R)
L = R/(2*pi*f)

Skus si to spočítat, kondenzátor by měl vyjít kolem 4uF. Ty vzorce platí pro 6dB výhybky tedy samostatný kondenzátor popř. tlumivka.

Neřešil bych to a před výškáč bych dal 4-8uF svitek, středobas fullrange a po ptákách. Není to žádné Hi-fi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 21:35    Předmět: Citovat

Ta 551 není ani tak středobas, jako širokopásmo, i když podle dnešních měřítek by se tomu tak asi říkat nemělo. Jestli měla rozsah od 80Hz do 10kHz, tak to bylo hodně široké.
ARE389 je taky širokopásmový elipťák (dával se do televizí řady Orava, Baltik, Bajkal, Dukla a Zobor, poslední pak do C110, C424 a C429, rozsah 160 Hz - 15 kHz), čili jeho použití ve funkci výškáče je přinejmenším pochybné. Něco málo tedy vylepší, dej mu do série kondík kolem 4µF, tím mu uřežeš kmitočty, které umí vyzářit ten velký střeďák.

Koukám, že EL34 byl o nějakou minutu rychlejší...

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 21:47    Předmět: Citovat

nene, do televizí se dávaly větší 485 a do Colorek novější s černým košem 4608. menší řada 3xx se dávala hlavně do tranzistoráků. Má v bedýnce za úkol doplnit do zvuku trochu výšek. 551 má hodně příjemný sytý projev takže nad nějakejch 8kHz potřebuje pomoci Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 21:50    Předmět: Citovat

EL34 ano tak sem to myslel - ta 551 fullrange (vyšší kmitočty stejně neudělá) a do tý 389 pouštět přes ten hornopropustní kondík pustit jen omezené pasmo. Díky moc - tyhle vzorečky nás učily v prváku a já blbec si na ně nevzpoměl - takovej základ Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 22:01    Předmět: Citovat

Obávám se, že těch televizí moc nepamatuješ - hranaté elipťáky s černým košem se dávaly až do řady C416 s tranzistorovým řádkem a A2020 na zvukovém konci. To ty, co jsem vyjmenoval, neměly. Máš teda pravdu, v některých byly ARE489, ale kmitočtový rozsah, který jsem ti napsal, patří skutečně k 389.
Ale jsme mimo téma: jak jsi daleko s tím rádiem?

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12069
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 22:32    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Obávám se, že těch televizí moc nepamatuješ - hranaté elipťáky s černým košem se dávaly až do řady C416 s tranzistorovým řádkem a A2020 na zvukovém konci.

416-419 měli A2030V . . . někdy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7827
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 23:13    Předmět: Citovat

RomaoRepairs- já buď tebou bych moc nekukal. Myslím že Konosuke zažil víc audiovýstupů ze starých lampových rádií než o jakých se ti může zdát. Já nejsem nějaký ZNALEC, ale vyrůstal jsem na pohádkách ze starých lampáčů, ten zvuk byl (přes absenci výkonu na výstupu) úplně jiný než u dnešních mnohawatových systémů. A to se ti Konosuke snaží naznačit. Tak drž krok a začni psát domů...
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12069
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 11:03    Předmět: Citovat

Hille, proč upravuješ mé názory ?
a nepodepíšeš se pod to !

416-419 měli A2030V . . . nikdy jsem u přijímačů C416 - C419 nic jiného neviděl !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19542
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 12:29    Předmět: Citovat

Já jo. V jedné z prvních sérií C419 určitě byly MDA2020.
Ale to není tak důležité, toto vlákno má být o rádiu, na němž ještě Romanorepairs nepokročil, a už se tu pokouší o něco jiného.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 12:44    Předmět: Citovat

RomanoREPAIRS napsal(a):
Ale rádio je nepěkně napadeno kutilem a to hlavně právě v zapojení repráků (dokonce je uvnitř skříně nálepka s propiskou nakresleným schématem zapojení). Napadlo mě ještě že slabé basy mohou bát kvůli tomu že středobasáky jsou po kutilským zásahu přepólovaný. Ale nemaj u svorek žádné označení polarit tak nevím


V servisním návodu je rozkresleno, jak jsou zapojené dráty k reproduktorům, co ti brání to pozapojovat přesně podle toho a pak posoudit zvuk. Stejně tak můžeš obnovit ladicí náhon na FM.

Servisák je zde http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdownload?OpenForm&docid=STO-35629878
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 13:12    Předmět: Citovat

Tak sem předělal podle servisáku zapojení repráků a zatím se mi to zdá lepší. Pravděpodobně byl opravdu jeden reprák v protifázi a proto ten nepříjemný utlumený bas. Díky moc všem tady za trpělivost Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 13:13    Předmět: Citovat

Jinak se musím pochlubit že mi dokonce trochu ještě fungují i elektrostatické výškáče - to už se vidí málokde Smile

a k tomu náhonu. vzhledem k tomu že VKV je tak či tak zatím zcela nefukční (ručně jsem otáčel převodovým kolečkem z VKV jednotky a vůbec žádný zvuk ani šum nic) tak to zatím nechám plavat. no hlavně na KV bývá spousta exotických stanic. A na SV ještě zaplať pánbůh funguje Topolná Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund