Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zpožďovací obvod

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hejkal



Založen: Mar 12, 2006
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2006, 8:47    Předmět: zpožďovací obvod Citovat

Nemáte někdo prosím schema zpožďovacího obvodu kde při výpadku napětí (12V) se spustí časový interval. Mám to do auta k automatickému zapínání světel, protože tam není zapojena kontrolka dobíjení a je tam budík zapojený jako jednoduchý voltmetr byl jsem nucen zapojit to na kontrolku mazání a jelikož je to už starší auto (LADA) tak občas problikne:( . Ďíky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2006, 14:55    Předmět: Citovat

A proč to nedáš přes samodržný kontakt od plusu k zapalování? Relé sepne po naběhnutí dobíjení a bude držet, dokud nevypneš zapalování.
Už se to tu taky řešilo, ale přes kontrolku mazání a tyristor - ten taky drží dokud skrz něj teče větší, než přídržný proud, bez ohledu na to, jestli budicí signál trvá, nebo ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: po červenec 10 2006, 15:59    Předmět: Citovat

Teď jsem nepochopil jak to myslíš, protože já potřebuju mít světla vypnutý i když bude klíček zapnutý a i když startuju, protože hlavně v zimě starší auta díl startujou a kdyby byly zapnutý po celou dobu startování světla tak by se mi mohla vybít baterka dřív než nastartuju.
Návrat nahoru
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2006, 17:57    Předmět: Citovat

Dej si tam zapojení z datasheetu pro TL431. Mám to udělaný taky na světla a chodí bez problému. Dal sem to na Upload a jmenuje se to zpozdeni.jpg. Kondík je cca 470mF a odpor tam mám M47, čas je tak do 30-45 vteřin. Nemám tam ten spínač a odpor připojuji přes diodu a 1K odpor na spínač tlaku oleje. Ani ta LED tam nemusí být.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po červenec 10 2006, 18:00    Předmět: Citovat

Však jo, dokud nebude motor běžet, nemá olej tlak a světla se nerozsvítí. Pokud by relé seplo už během startování, nevadí. Stejně musíš před novým startováním klíček vypnout, tak zase odpadne.
Pak, i když otáčky klesnou a tlak oleje s nimi, takže bude problikávat kontrolka, je to jedno, protože relé zůstane přes samodržný kontakt pod napětím. To napájení musí jít od klíčku. Vypneš klíček, relé odpadne a světla budeš muset v případě potřeby rozsvítit ručně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2006, 13:45    Předmět: Citovat

Udělal jsem si to přes kontrolku dobíjení a taky to funguje- jak zhasne, tak se světla rozsvítěj (pokud se neposere alternátor, nebo řemen).
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MartinZ



Založen: Jul 10, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2006, 14:08    Předmět: Re: zpožďovací obvod Citovat

Hejkal napsal(a):
Nemáte někdo prosím schema zpožďovacího obvodu kde při výpadku napětí (12V) se spustí časový interval. Mám to do auta k automatickému zapínání světel, protože tam není zapojena kontrolka dobíjení a je tam budík zapojený jako jednoduchý voltmetr byl jsem nucen zapojit to na kontrolku mazání a jelikož je to už starší auto (LADA) tak občas problikne:( . Ďíky


A odkdy nemá Lada zapojenou kontrolku dobíjení? co je to za typ? 2105? Protože jedině první z této řady neměly kontrolku, ale jen voltmetr (vlastní spotřeba 200mA Smile )

Pokud vím, všechny ostatní Lady mají jak kontrolku dobíjení (svítí zpravidla do 800ot, naplno alternátor dobíjí od 1100-1200ot) i mazání (zhasíná při tlaku cca 1,2atm), cca při 500,tj už při startování. Problikávat ti nesmí, máš buď málo oleje, vyběhaný čerpadlo(což je dost epravděpodobný) nebo bych vyměnil čidlo tlaku. V prvních autech hranatý řady se stávalo, že kontrolka problikávala při volnoběhu - čidlo mělo vyšší spínací tlak - ale ty se přestaly montovat někdy v roce 1985.

Doplnit kontrolku dobíjení jde velmi jednoduše a myslím, že se ti to i vyplatí do budoucna. Znamená to přidat jedno relé (speciální s rozpínacím kontaktem) a vlastní kontrolku. vývod na alternátoru je. Více na www.ladaklub.com .

Jinak zpoždění bych řešil pomocí CMOS 4541, možnosti nastavení toho časovače jsou velmi široký, český popis je na www.belza.cz . A logiku zapínání a vypínání jde řídit několika hradly AND či NAND. No asi to taky v nejbližší době budu řešit, až vyjde chvilka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 11 2006, 17:12    Předmět: Citovat

Tak se koukni sem: http://upload.ebastlirna.cz .
Jede to na kontrolku tlaku oleje a nevypne při problikávání (a to ani v případě, že bys tam zpožďovací kondenzátor nedal), zhasne až s vypnutím klíčku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olson.Bouda@seznam.cz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt září 21 2006, 15:01    Předmět: schema Citovat

zdravím.prosím nemá tady někdo schema zapojení automatického zapínání světel po startu na citroen xsara I,fiat scudo,felicii??předem díky
Návrat nahoru
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: čt září 21 2006, 18:37    Předmět: Citovat

Dal jsem na upload do sekce schemata/auto moje zapojení automatu na rozsvěcení světel (svetla.jpg). Zpoždění rozsvícení jde nastavit až do cca 45 vteřin, při výpadku mazání se nic neděje, drží to přes D2. Plus je vytažené ze zapalovače, to znamená, že po vyndání klíčku zhasnou světla a nezůstanou omylem rozsvícená. Je to připojené přímo k přepínači světel pod volantem. Mám to na Nubiru, kde se spínají mínus pólem původní relé v autě. Kdo to potřebuje univerzální, dá si místo fetů jeden tranzistor a relé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund