Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Philips 29PT9416/58, vertikálně zúžený obraz
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 1:00    Předmět: Philips 29PT9416/58, vertikálně zúžený obraz Citovat

Prosil bych jen o názory zkušených na tuto poměrně "mladou CRT" (generačně). Obraz se smrskne na na méně než polovinu (viz foto). Bez signálu má zobrazovat modrou přes celou obrazovku. Čím tyto velké značkové real flat CRT trpívaly (statisticky)? Předpokládám, že můžeme vynechat schválnosti vedoucí k umělému zkracování životnosti dnešní elektroniky, jako jsou nafouklé elyty a z toho vyplývající závady. Nebo se pletu? A u Philipse? Rolling Eyes

Vylučuji bouřku, jela na UPC (možná STA) v Praze 4. Na co se tedy mám připravit?

Studené spoje?
Zdroj?
Vertikální integráč?
Pasivní prvky okolo něj?
Nebo nedejbože buzení (signálová ultraintegrovaná část)?

Je příbuzných, vracet ji nechtějí, údajně "těžká kráva", ale nechci se s ní babrat víc než jeden víkend. Dorazí po svátcích, v tyto dny bych ji na stole neobhájil. Podle informací z webu je na tom slušně zvukově, má dva tunery (bohužel prasé), 100 komediantů. Smile Dokumentaci už mám. O dalším průběhu budu informovat hned, jak to bude možné.



Porucha.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Porucha.JPG
 Velikost:  107.58 kB
 Staženo:  108 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 9:46    Předmět: Citovat

To vypadá jednoznačně na vertikál, IO a vše kolem něj proměřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 12:59    Předmět: Citovat

Napřed si sežeň schéma, jinak se na to vykašli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 13:25    Předmět: Citovat

Píše, že dokumentaci už má Laughing .Hlavně si stáhni jas, popřípadě Ug2, ať si tam nevypálíš linku! Zaměř se na TDA 8177 a jeho okolí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2013, 17:15    Předmět: Citovat

Televizor je doma. Smile Mimo provoz mnoho měsíců. Byl zapnutý jen na konci listopadu, aby šlo vyfotografovat, jak se závada projevuje.

Prošel dokonalým zbavením prachu (nepoužívám na čištění elektroniky štěteček a vysavač jako televizáci ze staré školy, nýbrž bezolejový kompresor). Vizuální prohlídku "střev" jsem podcenil a uvedl jej do chodu. Dvě hodiny šlapal bez chyb a nakonec udělal přesně to, co ukázala fotka. Od toho okamžiku byl v chybovém stavu ihned po zapnutí...

Prohlídka okolí koncového stupně odhalila dva studené spoje! Stačilo k jedné noze TDA8177 přiložit pracovní nožíček a obraz naskočil. Je tohleto vůbec možné??? Odfláknuto ve výrobě? Nějaké tepelné pnutí dané provozem? Aparát dostal ránu při stěhování (úklidu)? Kdo ví...

Všech 7 noh TDA jsem odsál a pořádně dotáhl šroub, co drží integráč na chladiči. Pak došlo na přepájení čepů, které drží chladíč na desce. Je teď kolmo a nekývá se, drží fest. Nový cín dostalo TDA až nakonec.

Zatím funguje. Malinko mě mrzí jistá chyba geometrie (ale to asi nebude triviální vyřešit) - pokud se vysílá širokoúhle, měl by obraz tvořit obdélník prostřed původní plochy obrazovky. U téhle TV má horní úsečka obdélníku sklon doprava, dolní je OK. Že by bylo hnuto s cívkami, to pochybuju. A ani si nemyslím, že by to šlo srovnat elektronickými korekcemi v servisním menu. Setkal se s tím někdo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15490
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2013, 22:24    Předmět: Citovat

Určitě se s tím někdo setkal. Je to standardní chyba - studeňák. Bylo toho plno na TV Grundig, aspoň já sám jsem se s tím setkal u nich 2x. Na to fakt nemusí být ani schéma, natož dokumentace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2013, 22:47    Předmět: Citovat

Ten dotaz byl směrovaný na popsanou geometrickou anomálii (na konci příspěvku), ne k nalezeným studeným spojům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3728
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 9:32    Předmět: Citovat

Při tom čištění TVP tlakovým vzduchem Ti mohl z obrazovky v okolí hrdla odlítnout korekční magnet. Pořádně se podívej, zda v těch místech nezůstal po něm bledý flek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 28 2013, 10:27    Předmět: Citovat

Spíš bych to viděl na částečně odlepené VC. Zkus je nahoře přitlačit k obrazovce, jestli bude nějaká změna.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
schimanek



Založen: May 24, 2005
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 15:56    Předmět: Citovat

Vyletuj paměť a zapni. Pokud se obraz natáhne, je vadná paměť. Pokud ne,
tak někde okolo vertikálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 16:23    Předmět: Citovat

To bych rád viděl, jak paměť ovlivňuje částečnou nelinearitu Laughing . Seš trošku mimo mísu, nemyslíš? Četl jsi vůbec o co mu jde? A kde je problém?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 22:23    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
Spíš bych to viděl na částečně odlepené VC. Zkus je nahoře přitlačit k obrazovce, jestli bude nějaká změna.

Když se kryjí barevné obrazy na okrajích, s vychylovačkami nehýbej, nebo se opupínkuješ z toho, jak trefit zpět jejich původní polohu.
A na tu deformaci rastru se raději vybodni, jestli nemáš aspoň osciloskop a nevíš, co na něm máš vidět.

_________________
Těm, kdo si nevybírají odpovědi na soukromé zprávy, už příště neodpovím. Tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 22:33    Předmět: Citovat

Já nepsal aby s nimi hýbal. Měl jsem úplně to samé a příčina byla, že se VC odlepily od jednoho gumového klínku, kterými byly při výrobě nastaveny. Stačilo lehce přitlačit a závada byla odstraněná. Jen se to muselo znovu přilepit. Ten plast prostě pracoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne prosinec 29 2013, 23:02    Předmět: Citovat

Přes víkend jsem u PeCe nebyl a diskusi nesledoval. Škoda - TV už je na cílovém místě. Za pátek a sobotu najela asi 15h zkušebního provozu.

Od otakarav:
citace:
Při tom čištění TVP tlakovým vzduchem Ti mohl z obrazovky v okolí hrdla odlítnout korekční magnet.

Na šetrnost při čištění tlakovým vzduchem si dávám setsakra pozor. Rozhodně žádný "pírsing" neuletěl. Mám natrénováno asi na tisíci servisovaných PeCe. Smile

Zato nějaký uvolněný tmel jsem nalezl hned při prvním rozebrání TV. A nejen v téhle, viděl jsem to už mockrát... Vzhledem k tomu, že už je předaná, tak si případné jemné pokusy s cívkami nechám až na bůhvíkdy. Podle cílových diváků "je to takhle dobrý" a netřeba to přehánět s detaily.

Dal bych sem foto z aktuálního provozu, nebude ale průkazné na 100% (neudržím foťák proti středu obrazovky při focení bez blesku a s ním bude výsledek ještě horší). Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1254
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út leden 07 2014, 23:00    Předmět: Citovat

Foto opravené TV, v provozu s boxem DVB-T. Aparát je na skříni, proto jsem ve spěchu fotil "na špičkách", ne ideálně proti obrazovce a pochopitelně bez blesku. Já tam tu popisovanou chybu vidím naprosto zřetelně, noví majitelé ne. Tak nevím... Very Happy

Narazil jsem ale na podobného Philipse, ovšem 50Hz. Tam to vypadalo úplně opačně - dolní "úsečka" padala doprava, horní byla rovnoběžně. Možná tedy jen hledám zbytečné detaily. Smile



P1050028.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1050028.JPG
 Velikost:  154.88 kB
 Staženo:  105 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund