Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Životnost EEPROM

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2013, 13:41    Předmět: Životnost EEPROM Citovat

Mám 2 kusy Atmel EEPROM 28C64A. Programátor XELTEC SUPER PRO/L+. Po asi 7-10 zápisových cyklech hlásí jedna chybu uprostřed, druhá vůbec nejde naprogramovat. Cry V programátoru je v databázi přesně tenhle typ a výrobce. Atmel 28C16 jsem někde na 30-40 cyklech a stále ok. Goldstar 28C64A taky z databáze je někde kolem 20 cyklu a OK.
Atmel programovací algoritmus jede velmi rychle, Goldstar asi 3 x pomaleji. Zkusil jsem Atmela algoritmem od Goldstara a je to stejný, chyby na stejným místě.
Co je špatně, v datašítu píšou minimálně tisíce cyklů. Vadná série Atmelů z GME? Programátor asi ne, napekl už stovky švábů mnoha typů, Eprom, EEprom, uPC a nic nezčubil.
Kolik cyklů vydrží EEPROMKY Vám?
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petus



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 594
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2013, 14:58    Předmět: Citovat

AT24C04 a AT24C512, obě jsem na bakalářku přeprogramovával minimálně 100x ... spíš i vícekrát
_________________
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ Smile
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 12:36    Předmět: Citovat

A ta chyba je jaká ? Špatný obsah adresy nebo nepřijde ACK ?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 25 2013, 1:27    Předmět: Citovat

To Xeltec nepíše. Ale teď si uvědomuju, že dobrá se nejdřív celá progamuje a pak celá verifikuje. No a u těhle vadnejch Atmelů to vyhučí už při programování, takže asi opravdu nepřijde ACK.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 0:17    Předmět: Citovat

Dnes jsem byl překvapen a to zcela příjemě. Obě 28C64, co byly jednoznačně před pár dny vadný najednou jdou naprogramovat a verifikace proběhne ok. Shocked Zkusil jse to několikrát různý data v celý paměti a stále ok. Nějakej špatnej náboj či co? Po ty 3 dny byly zapíchnutý do černýho antistatic "molitanu", že by se ten náboj svedl? Jiný vysvětlení nemám...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31990
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 26 2013, 0:41    Předmět: Citovat

Spíš bych si bejt tebou překontroloval zapojení patice programátoru a celý napájení/zemnění , smrdí mi to študentem na 100 honů...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2013, 0:26    Předmět: Citovat

To asi nebude studenej. Jedna z těch zázračně uzdravenejch hází na stejný adrese vždy stejnou chybu. Stačí ji ale projet programování podruhý a verifikace vždy projde. Asi jsou ňáký lehce nemocný. Confused
Jika
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 27 2013, 5:52    Předmět: Citovat

Hodnota programovacieho napetia sedu,neda sa menit? Ze potrebuje vyssie napatie. Bud rad ja som mal pamet co verifikacioiu presla a v zapojeni nechodila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Svaradmin



Založen: May 21, 2007
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: st leden 08 2014, 0:28    Předmět: Citovat

Měl jsem podobný problém. Akorát opačně, než Celeron. Moje Atmely 28C64B už mají za sebou desítky, možná stovky cyklů a v pohodě. Ale jedna z 28C16 "odešla" po 2 cyklech. Házela chybu už při programování (čínským programátorem G540) Užuž jsem ji chtěl hodit do koše, ale nakonec jsem ji zapíchnul do grafitu a nechal být. To bylo před Vánoci.

Po Vánocích jsem ji (povzbuzen tímto vláknem a zázračným uzdravením Celeronových EEPROM) opět vyzkoušel. To už házela chybu až při verifikaci. Dal jsem asi 10x za sebou Chip Erase a od té doby jede normálně (zatím asi 10 cyklů).

Ale špatné zkušenosti mám se starými sériovými 93Cxx. Všechny mi po několika letech vyloženě "vytuhly" a nejde s nima hnout. Naopak 24Cxx jsou úplně v pohodě i po letech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2014, 0:36    Předmět: Citovat

AT28C64 má 10 000 zápisových cyklů. Varianta "X" 100 000.

citace:
AT24C04 a AT24C512 ............. minimálně 100x...

Ale to jsou sériové EEPROM, navíc bez potřeby externího Upp a většinou se neplní programátorem, ale přímo aplikací z nadřazeného MCU, řekněme pomocí "příkazů". Nejstarší garantovaly 10 000 zápisů, novější 100 000 a průmyslové až milion. Toto platí i pro řadu Microwire 93Cxx.

Ty problémy s technikou, co naznačuje EKKAR, bych nevylučoval, aspoň prověřit by to chtělo... Wink

citace:
Hodnota programovacieho napetia sedu,neda sa menit? Ze potrebuje vyssie napatie.

Tahle paměť má generátor Upp na čipu a pokud se nepoužívá funkce "chip clear", tak se s ní při zápisu pracuje jen s +5V, jako se SRAM 62xx.

Problém může podle mě spočívat v řídícím software, který dostatečně nezohledňoval (nepředpokládal) raketový nárůst rychlosti CPU v PeCe a není to ošetřeno. Ono totiž podle datasheetu má být Write strobe mezi 100ns a 1000ns, což se možná nedaří dodržet.

A pokud jde o to, jestli se nejdřív programuje a pak kontroluje obsah, tak to tady úplně doslova nemusí platit. V pauzách mezi zápisy bajtů se dělá "data polling", což je vlastně čtení z poslední adresy. Busy = invertovaný bit ze zapsaných dat na D7, Ready = celý zapsaný bajt se dá přečíst zpět. Tahle 28C64 má dokonce extra vývod ready/busy, ale programátor ho zřejmě nepoužívá a testuje konec zápisu tím data pollingem (stejně jako 28C16, kde vývod RDY/BUSY chybí).

Na hrátky s těmito paměťmi by ani nebyl třeba špešl programovací přípravek a software pro PC, klidně by sis mohl ubastlit něco do milovaného SAPI (pro 28C16, 64 a 29C256, 512), jen s jedním 8255 a generátorem toho přesného pulzu na vývodu WE. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17858
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 10 2014, 1:57    Předmět: Citovat

Ty Atmelácký EEPROMky jsou jak dobrý víno, čím starší, tím lepší. Smile Prostě ty 2 ks AT28C64 co byly nejdřív těžce a později lehce nemocný, se podařilo nějak postupně "rozpumpovat" a teď už vůbec žádný chyby nehlásí. Takže možná vlastnost, musí se "zaběhnout" Smile

Jinak s tím nárustem rychlosti PC máš pravdu, Amiťáckej programátor EPROM a uPC z roku 1992 pod Dosem na 386 makal perfektně a pod W95 na P1 taky. Když přišly první PII a W98, tak blbnul při programování 27C256 a větších. Ještě, že jsem měl notebook, kde se daly v W98 nastavit nižší hodiny, s těma to nedělal. Na XP si kvůli portům už ani neškrt.
Jakej paradox k ORCAD4, ten šel na XTčku pod Dosem stejně rychle jako na dvoujádrový P4. Shocked
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund