Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dálkové ovládání Aprimatic

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 13:41    Předmět: Dálkové ovládání Aprimatic Citovat

Doma mám cca 15 let vratový ovládání Aprimatic, italská produkce, bohužel už neexistuje. Dvoukanálová klíčenka, přijímač u vrat pozemku a vrat garáže. Maká to na dnešní dobu atypicky v pásmu 27MHz. Za mlada byl dosah cca 150m. V létě kvůli známýmu dálkovýmu rušení asi 50-70m.
V poslední době se dost snížil dosah, vrata pozemku mají asi 50m a garáž s otevřenejma vratama 40m a se zavřenejma do 10m. S druhou klíčenkou je to podobný, možná o pár metrů lepší. Myslel jsem, že to dělá teplota, v autě je občas i 0 st.C. Dnes jsem koupil nový baterky (tužka 12V) a téměř žádná změna. Antény jsou v vrat pozemku prut asi 20 cm a garáž asi 1m drát vodorovně pod stropem. Štve mě to snížení dosahu, hlavně zavřený garáže, protože pohony chodí dost pomalu, musím přijet až skoro k vratům a čekat na otevření. U ty garáže se dosah dost zásadně snížil po zateplení vrat 4 cm polystyrénu, který je zakryt umakartem. Vrata jsou sklopný, vyjíždí pod strop. Může mít ten polystyrén vliv na signál při 27 MHz? Vím, že umí stínit alfa nebo podobný záření, ale tohle? Pak mě napadá jen nějaký průmyslový rušení. Zapnutý PC asi 3 m od antény nemá vliv ale před časem zapnutý jednočip s Atmel 8051 dosah téměř zlikvidoval.
Co s tím, jak postupovat? Můžu zkusit porovnat obě klíčenky intenzitu signálu na indikátoru pro modelářský RC soupravy ale to je tak vše.
Díky za případné rady.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 14:03    Předmět: Citovat

Asi bych se zaměřil na součástky s kmitočtem. Krystaly, oscilátory, filtry...
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 14:39    Předmět: Citovat

protože se snížil dosah vrat na garáži a současně na bráně, tipnul bych si to na klíčenku, ale protože to dělají obě klíčenky, zaměřil bych se nejdříve na poslech na tom kmitočtu 27MHz, jestli tam skutečně není nějaké trvalé rušení.(televize, sat, video, DVBT, kotel plyn. topení a pod.)
. . . nechat si zjistit přesnou frekvenci obou klíčenek a potom na tomtéž kmitočtu poslouchat vhodným přijímačem přímo mezi bránou a garáží.
. . . a hledat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1525
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 16:39    Předmět: Citovat

Mám ovládání vrat garáže od Eniky. Také se mi postupně snižoval dosah ovládání. Když už to chodilo poze na jeden metr a výmněna baterek v ovladačích nepomohla tak jsem měřil v přijímači. Zjistil jsem , že na cívky relé mototoru se dostává pouze cca 7 V. Relé byly 12 V. Přijímač + ovladače jsem poslal do opravy do Eniky. Vymněnili v přijímači kondenzátor , který srážel napětí na napájení přijímače a relé. Oprava za pár šupů , do týdne zpátky. Dosah opět původní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2575

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 17:59    Předmět: Citovat

Já jsem svého času pozoroval, že V JEDNOM MÍSTĚ (myslím v jedné ulici před jedním barákem) mi špatně fungovalo dálkové odemykání auta, někdy nefungovalo vůbec. Všude jinde v pohodě i na 10 metrů a dál. Vysvětloval jsem si to tak, že si tam možná někdo hraje s nějakou vysílačkou, která signál z klíčenky přehluší a přijímač v autě to nedokáže správně dekódovat. Nemůže to u vás být podobné, nepřistěhoval se tam nějaký radioamatér? Vy asi nemůžete posunout garáž o pár desítek metrů, abyste to ověřil Razz
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12062
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 18:52    Předmět: Citovat

Yarda1 napsal(a):
Nemůže to u vás být podobné, nepřistěhoval se tam nějaký radioamatér?

chtěl bych mít takového souseda . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 23:26    Předmět: Citovat

kbulda napsal(a):
Mám ovládání vrat garáže od Eniky. Také se mi postupně snižoval dosah ovládání. Když už to chodilo poze na jeden metr a výmněna baterek v ovladačích nepomohla tak jsem měřil v přijímači. Zjistil jsem , že na cívky relé mototoru se dostává pouze cca 7 V. Relé byly 12 V. Přijímač + ovladače jsem poslal do opravy do Eniky. Vymněnili v přijímači kondenzátor , který srážel napětí na napájení přijímače a relé. Oprava za pár šupů , do týdne zpátky. Dosah opět původní.

Myslíš sériový kondík v napájení z 230V typu X2 230V/250VAC? Jo to znám, to bývá v digitálních termostatech. V nich se během roku "proprská" metalizovanej papír z 220N na 20-40N a pak to neutáhne relátko. Stačí aby byl poblíž na síti nějakej frekvenční měnič či solár. Ale tady to nebude, je v tom trafo a kupa varistorů.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1525
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st prosinec 18 2013, 1:43    Předmět: Citovat

Tak to je jiná. Změř ale pro zajímavost co se ti dostává na napájení relé.
Je na přijímači nějak indikován příjem signálu ?
Aprimatic tady má zastoupení, zkus se obrátit na ně.
http://www.urmetdomus.cz/node/58

Já měl dřív přijímač taky v garáži, nebyly u ní vrata a zapínalo to pouze světla. Chodilo to i z dálky . Pak jsem dal plechový posuvný vrata, udělal elektroposuv a ovládání. Ty plechový vrata to zastínily tak, že to chodilo jen asi z 5 metrů. Musel jsem přijímač oddělit od silovky a dát ho do vodotěsné plastové krabice na venkovní zeď. Pak to teprve zvětšilo dosah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 18 2013, 15:04    Předmět: Citovat

No to je parchant ten co mi namontoval vrata. Evil or Very Mad Tvrdil, že Aprimatic už neexistuje a mě to vůbec nenapadlo ověřovat. Díky za tip.
Taky jsem přemejšlel vytáhnout aspoň ptut ven na zeď. Celek přijímač se mi moc nechce. Otázka je, jak to natáhnout od motoru ven, je to asi 4 m, tak jestli to kabel nezabije. A co tam dát za prut. RG58 kabel, co se dává na CB bych asi kus měl. Bude se tam nejak řešit dýlka kabelu kvůli přizpůsobení, nebo se to je jen u vysílání? Už je to 20 let, co jsem CBčkařil a moc si toho nepamatuju. Embarassed
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1525
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: st prosinec 18 2013, 16:34    Předmět: Citovat

Já netahal ven anténu, ale celý přijímač. Kabel, 4 dráty , napájení L, N a 2 x ovládací od relátek zpátky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17756
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 18 2013, 19:55    Předmět: Citovat

Já bych tam musel dát hodnědrát, mám tam 2 dráty na kabelový ovládání z baráku a 2 dráty na řízení světel v garáži. Radši bych jen anténu. A navíc je celej přijímač docela monoblok s motorem a převodovkou a hlavně vačkama. Proto jen ta anténa. Nebo vykuchat a osadit dva samotný přijímače Boyse od Eniky a k tomu dvě klíčenky na 430 MHz. Ono to totiž vypadá, že tu mám na 27MHz lokální rušení nějakým měničem...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund