Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Myš Genius GM-6
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33963
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2013, 21:58    Předmět: Citovat

Originalna disketa je dobra akurat tak na vystavu. Pre DOS existuje velmi dobry univerzalny driver CTMOUSE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2013, 23:32    Předmět: Citovat

Osadil jsem posuvný přepínač z TV modulátoru (měl jako jediný rozteč vývodů 1.78mm). V DOSu (přesněji - v reálném režimu WIN98SE) to chodí normálně. Spustím NC5 a následně ze složky GENIUS program GMOUSE.COM, resp. s parametrem /1. Bez ohledu na stav přepínače ale reagují všechna tři tlačítka:
levé -> spuštění programu z Nortona dvojklikem
prostřední -> v rytmu mačkání tlačítka blikají hodiny vpravo nahoře
pravé -> výběr souborů a složek v panelu Nortona (žloutnou)

V GUI Win9x ani ťuk. DTR a RTS zůstávají v minusové úrovni (asi -8V proti GND), v DOSu pro průchodu GMOUSE.COM přejdou do kladné polarity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33963
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 19 2013, 23:43    Předmět: Citovat

Pre 3-tlacidlovy mod vo Windows 9x treba nejaky driver nainstalovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2413

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2013, 7:50    Předmět: Citovat

Můžeš vyzkoušet
http://www.shelltoys.com/files/w95mouse.zip
http://www.shelltoys.com/files/ntmouse.zip
Ještě by měl být oficiální driver pro w95 : mousepnp.exe (1MB).

(You have an old mouse with 2/3-buuton slide switch. This typ of mouse is using the Mousesystems (5-byte protocol) which sin't supported anymore under Windows 9x. all new mices are using the enhanced 4-byte protocol.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2013, 13:15    Předmět: Citovat

Vyřešeno. Very Happy

Nejprve trochu teorie. U rozhraní RS232 je na datových vodičích logická HIGH při minus 15V, LOW při plus 15V (na PC míň a v systémech s MAX232 asi ±10V; dále jen +V, -V). Na vodičích DTR, RTS, apod. znamená +V "vysílej", -V je stopstav.

Správně nainiciovaná myš GM-6 (a živé ovladače) má na COM portu oba řídící (napájecí) signály na +V. Při průchodu úvodní obrazovkou BIOSu (po restartu, resetu, trojhmatu) jsou oba signály v úrovni -V. Čili je myš napájená i v tomto případě (proto ta spleť diod uvnitř). Ovladač v DOSu otestuje přítomnost myši a přehodí "napájení" do plusu. Mimo jiné.

Dodatečně osazený přepínač z TV modulátoru (na foto S4) nemá na přechod do dvoutlačítkového M$ režimu vliv, spíš hádám na volitelnou změnu citlivosti atd. Přepojuje [8]/MCU do logické LOW.

V hlavě mi utkvělo něco podobného, co psal inženýrskej:
citace:
Mnohe mysi bez prepinaca pouzivaju uplne dementny sposob prepinania (typu drzat stlacene tladidlo pri kazdom zapinani PC.

Bingo! Zkoušel jsem to metodou pokus/omyl a v případě této myši jde o držení prostředního tlačítka před zapnutím PC (nebo zásunem do portu). Myš se pak chová jako dvoultačítková - v DOSu v Nortonovi prostřední tlačítlo nereaguje a ve WIN98SE je možné myš začlenit do O.S. skrze Ovládací panely -> Přidat nový hardware. Buď dát vyhledat automaticky zařízení non PnP, nebo projít průvodce ručně. Po restartu jsem ověřil měřením, že už v reálném režimu (překryt logem Windows) - před přechodem do GUI - naskočí oba řídící signály do +V.

Pán má tyto možnosti:
- zvyknout si držet to tlačítko myši před zapnutím PeCe
- připojovat konektor do COM portu po každém zapnutí PeCe se současným držením onoho tlačítka
- uvést bitový vývod MCU příslušející tomuto tlačítku myši trvale do úrovně LOW
- osadit do útrob myši jumper a myš bude voliteně i třítlačítková, jako dřív

Třítlačítkový režim by se hodil pro některé hry v reálném režimu DOSu, starý OrCAD, LSD4.x a podobně. Zasabotování tlačítka jumperem nevede ke kontinuálnímu vysílání dat jako u dálkového ovládání (jak jsem se domníval), vysílají se jen informace o změnách - stisk/uvolnění tl. a pochopitelně i informace o pohybu myši.

Takže si mesjé Kočka račte vybrat. Very Happy



PC200008.JPG
 Komentář:
GM-6 uvnitř, S4 je přidaný dodatečně

Stáhnout
 Soubor:  PC200008.JPG
 Velikost:  179.46 kB
 Staženo:  74 krát



Naposledy upravil judeware dne pá prosinec 20 2013, 18:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2013, 13:50    Předmět: Citovat

Doufejme, že se pán vyjádří brzy. Nechci, aby mi to doma leželo dlouho. V čase vánočním mám pocit, že se ženy mohou pos**t z daleko míň důležitých věcích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2013, 16:21    Předmět: Citovat

Vyřízeno, odesláno. Jumper (viz foto) je implicitně v poloze "spojeno" = dvoutlačítkový režim. Testoval jsem s WIN2000 (Dell C600). Během spouštění se stav na RTS a DTR několikrát mění z -V do +V, takže fígl s držením prostředního tlačítka myši není moc efektivní (možná by to znamenalo držet je stisknuté až desítky se kund). Laughing Navíc hrozí interakce se zařízením TouchPad (čemu dá O.S. u notebooku přednost). Se spojeným jumperem do chodí OK (v BIOSu nastavena priorita myši TouchPad+PS/2 external). V případě, že je potřeba myš v původní podobě, stačí ji rozpůlit a jumper odebrat (pověsit na jeden z kontaktů).

HW přidán způsobem viz předchozí příspěvky. Ovládací panely -> Přidat odebrat hardware, vyhledat automaticky nebo ručně. V XP to bude (hádám) podobné. Windows Vista a výše - netuším, sériovou myš jsem tam nikdy neprovozoval. Hřebíčkem do rakve těchto myší bylo, že nešly upravit na optiku (kvůli odběru).



PC200009.JPG
 Komentář:
Definitivní podoba upravené myši Genius GM-6

Stáhnout
 Soubor:  PC200009.JPG
 Velikost:  198.88 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan-kocour



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 317
Bydliště: Vsetín, Svornosti 1906

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2013, 17:21    Předmět: Citovat

Děkuji Vám moc, takže teď ta myš funguje jako teď co jsou ty myši- tedy je třítlačítková- dvě tedy fungují jak mají a to prostřední tlačítko funguje taktéž- jako rolování?
přiznám se že jsem to tu ani nečetl, bohužel já tomu tak nerozumím jak pán judeware, pán je odborník na PC takže ještě jednou Vám děkuji a dál finanční vyrovnání atd. již budu řešit s pánem přes soukromé zprávy.
Ještě jednou Vám děkuji a přeji všem hezký večer, Radek Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: pá prosinec 20 2013, 18:05    Předmět: Citovat

Ta myš se teď chová jako dvoutlačítková Microsoft, jako kdyby tam žádné tlačítko nebylo. Dokonce i průvodce přídáním HW ve Win2000 to o ní tvrdil - "myš Microsoft". Laughing

Do původního stavu se uvede vytažením jumperu, viz přípěvky. Postup začlenění do O.S. jsem taky psal, jen (v případě WIN7) neměl možnost všechno otestovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan-kocour



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 317
Bydliště: Vsetín, Svornosti 1906

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 22:43    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Vyřízeno, odesláno. Jumper (viz foto) je implicitně v poloze "spojeno" = dvoutlačítkový režim. Testoval jsem s WIN2000 (Dell C600). Během spouštění se stav na RTS a DTR několikrát mění z -V do +V, takže fígl s držením prostředního tlačítka myši není moc efektivní (možná by to znamenalo držet je stisknuté až desítky se kund). Laughing Navíc hrozí interakce se zařízením TouchPad (čemu dá O.S. u notebooku přednost). Se spojeným jumperem do chodí OK (v BIOSu nastavena priorita myši TouchPad+PS/2 external). V případě, že je potřeba myš v původní podobě, stačí ji rozpůlit a jumper odebrat (pověsit na jeden z kontaktů).

HW přidán způsobem viz předchozí příspěvky. Ovládací panely -> Přidat odebrat hardware, vyhledat automaticky nebo ručně. V XP to bude (hádám) podobné. Windows Vista a výše - netuším, sériovou myš jsem tam nikdy neprovozoval. Hřebíčkem do rakve těchto myší bylo, že nešly upravit na optiku (kvůli odběru).




Zdravím, tak mě ta myš přišla- asi jsem blbej, ale připojil jsem ji a nereaguje na nic- tady co píšete to je sama teorie- já tomu tak nerozumím Sad Sad Sad Ale asi nepůjde? Sad Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radovan-kocour



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 317
Bydliště: Vsetín, Svornosti 1906

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 22:51    Předmět: Citovat

Omlouvám se, já jsem vůl, restartoval jsem notebook a už funguje- promiňte omlouvám se- ale ještě se zeptám to prostřední tlačítko asi nebude fungovat?

A jak s ní pohybuji tak se šipka pohybuje velmi pomalu- to je asi tak naho.no to je asi tak blbě dělané- no staré Smile Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33963
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 23:42    Předmět: Citovat

Radovan-kocka napsal(a):
a je sviňa strašně pomalá- tož je sice nová ale stará

To je ta citlivost, o ktorej som hovoril.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 0:14    Předmět: Citovat

Na rolování zapomeňte. To příšlo až s WIN95 s myšmi typu Genius Netscroll plus apod. Nepočítám speciality typu Mouse Net PRO, kde se "rolovalo" dvěma extra prostředními tlačítky (jestli se to tak dá napsat), též tehdejší dražší Logitechy, A4 Techy a další.

Netscroll plus má roller jako má tato stará kuličková myš GM-6 hlavní snímače a její (Netscrollky) kolečko funguje i jako prostřední tlačítko. Míval jsem ji kdysi v klasické kuličkové podobě. V DOSu (electro CADu LSD2000) fungoval stisk kolečka jako prostřední tlačítko (točení součástkou při kreslení schématu atd.), ve WIN9x se instaluje rezident na lištu (malý symbol myši s očíčky, která mžourají ve směru pohybu myši. Na prostřední tlačítko se dá "pověsit" např. lokální menu pro pokročilé volby myši a rolovátko fungovalo i horizontálně, ale muselo se najet na vodorovný posuvník (kurzor myši se změní na symbol rolleru). Vertikální rolování má přednost a je implicitní. Ve WIN98SE používám tento GUI rezident asi od roku 2002. Výchozí M$ ovladač myši je ale ve WIN98 pokročilejší a pokud někdo použije jen výchozí přiřazení myši jako "standardní sériová myš" (standardní myš do portu PS/2 aj.), vertikální rolování minimálně v prohlížeči funguje i tak.

Ale tohle všechno pro starou GM-6 neplatí. Buďte rád, že je z ní funkční dvoutlačítková myš vyhovující všem O.S. od WIN9x a výš. V [Ovládací panely -> Myš] se dá pohrát s citlivostí. Já s tím ve zkušebním počítači s WIN2000 nehýbal a vodorovné přejetí obrazovky při rozlišení 1024×768 bodů představovalo v reálu dráhu této myši asi 9cm.

Pokud se pamatuju, tak poslední kuličkovky uměly asi 400dpi, ty "nejamibicióznější" tuším 520dpi (matně si pamatuju A4Tech okolo roku 99..2000, který měl ještě extra dva rollery pro oba směry a pochopitelně rezident na liště, protože s tím tehdejší systémy nepočítaly. Ale to je dnes u komfortních myší s mnoha tlačítky stejné.


Naposledy upravil judeware dne út prosinec 24 2013, 0:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1300
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 0:21    Předmět: Citovat

citace:
To je ta citlivost...


Pan Kočka je asi staršího data narození, ale s počítači na konci 80. let zřejmě nepracoval. Jinak by věděl, že pro "textového Nortona" a např. OrCAD při 640×480bodů mi tahle myš přišla jako naprosto komfortní věc. Byl jsem z osmibitů zvyklý jen na klávesnici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radovan-kocour



Založen: Dec 02, 2009
Příspěvky: 317
Bydliště: Vsetín, Svornosti 1906

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 14:35    Předmět: Citovat

Dobrá, je to jak píšete na dnešní práci nanic- je pěkná dizajnově ale Sad Sad

Tak nerozumím tomu tak to prostřední tlačítko už nikdy nebude fungovat, a k čemu tam vlastně tedy bylo, Pan Judeware tu popsal velmi vyčerpávající informace, ale nějak pořád nevím na co je teda to prostřední tlačítko- jinak ty dvě tlačítka fungují jako normálně jak teď u těch moderních myší- nezlobte se na mě všichni vím že mě už máte asi plné zuby

ale tedy prosím polopatě znovu vysvětlení k čemu to prostřední tlačítko bylo?


Ta citlivost nejde už je to na maximum nastavené a je to jak s ní pohybuji strašně pomalé, je to staré no

ale aj tak Vám přeji krásný štědrý den, myš mám zapojenou a ještě k ní mám do USB vloženou bezdrátovou Canon s kalkulačkou X Mark I

http://extranotebook.cnews.cz/canon-x-mark-i-mouse-mys-pro-obchodni-cestujici

jenom tak pro zajímavost že jsem blbý ale až zas tak nevím no Sad Smile Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund