Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED žárovky (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 21, 22, 23  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 0:24    Předmět: Citovat

Našel jsem pár dalších LED žárovek.
Tahle měla jenom 1,2W a přesto se LED čipy upekly, takže některé už nesvítí. Mohli tam dát lepší chladič. Zdroj je jenom jednoduchý se srážecím kondenzátorem a rezistorem. Prodávala se v Lidlu.
https://www.flickr.com/photos/korytnackaseven/albums/72157691397694284
Baňka je kdovíproč skleněná.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 0:36    Předmět: Citovat

Docela pěkná LED žárovka Osram 11,5W. Asi je to model, kde se udává životnost 10 000 hodin a 100 000 zap/vyp cyklů. Baňka byla velmi dobře přilepená.
Provedení je spíše levné, ale účelné a promyšlené. Mohla by fakt vydržet tak dlouho, jak výrobce slibuje.
Závadou byl vadný vnitřně zkratovaný SMD graetzův můstek. Něco takovýho jsem zatím neviděl. Elyty odcházejí běžně, ale usměrňovače skoro nikdy. Po propojení spálené pojistky mi vyhodil 25A jistič v bytě, rozprsknula se cesta na DPS a na podlaze se vytvořil černý flek. Leknul jsem se, takže jsem to zapomněl vyfotit. Další pokusy jsem pak prováděl už jen v sérii se starou 60W žárovkou.
Po výměně graetzova můstku LED žárovka zase funguje. Svítí jako nová. Nyní probíhá vícehodinový test. https://www.flickr.com/photos/korytnackaseven/albums/72157692199794415
Celkový dojem z levné LED žárovky Osram je tedy dobrý. JE rozhodně jiná a kvalitnější, než Emos a podobné krámy.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 0:39    Předmět: Citovat

https://www.flickr.com/photos/korytnackaseven/albums/72157692199468255
12W LED žárovka Sandria je celkově na h0vn0. Asi je to tahle. https://www.sandria.cz/produkty/vyber-dle-znacky/sandria/s1321-sandy-led-e27-a60-12w-smd-4000k-detail
LED modul má špatný tepelný kontakt s chladičem, nekvalitní elyty se nafoukly a jeden se zkratoval. Po jejich výměně LED žárovka chvíli svítila s odběrem 20W namísto 12W. Brzo se ovšem spálil maličký třínohý SMD integráč. Vyhodil jsem ji. Je to šmejd, nekupovat. Snad jsem je viděl prodávat v Bauhausu.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 14 2018, 0:44    Předmět: Citovat

https://www.flickr.com/photos/korytnackaseven/albums/72157690530625671
Docela kvalitně provedená LED žárovka Ikea 6,3W. Byla bez závady. Někdo ji asi vyhodil kvůli malému výkonu. Prozkoumal jsem ji a opět složil. Zajímavostí jsou pouze svitkové kondenzátory na primární straně. Baňka byla strašně pevně přilepená. Páčení se neobešlo bez malého poškození. Ale díry jsem zatmelil montážním lepidlem.
Výrobce slibuje 25000 hodin a 25000 cyklů.
Jo, LED žárovky Ikea patří mezi kvalitně vyrobené, ale nejsou vůbec levnější, než Osram a Philips, takže nakupování nedoporučuji.
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/categories/departments/living_room/20514/
Náhradu 100W žárovky běžných rozměrů nevedou vůbec. Zaspali dobu. Používají né moc účinné LED čipy.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 525
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 19:58    Předmět: Citovat

Nenapadá někoho, co by mohlo u LED žárovky způsobovat poblikávání (nepravidelně klesne výkon cca na půlku na zlomek sekundy). V driveru je tenhle obvod: BP9832A

Kondenzátory s velkým ESR jsem už vyměnil, ty za to nemohly.
Jediné, co mě ještě napadlo je studeňák, ale na první pohled vypadá plošňák dobře - zkusím to ještě prventivně přepájet.

Přidáno:
Tak jsem přepájel snímací rezistory (to bylo podle mě ideální místo pro snížení proudu) a teď nevím, jestli to tak blblo i předtím, ale momentálně vypadává půlka ledek. A asi to brzo chcípne úplně, protože to dělá čím dál častěji...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33896
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 20:45    Předmět: Citovat

Moze byt vadna niektora LED.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 525
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: čt leden 18 2018, 21:42    Předmět: Citovat

Přestože jsem si myslel, že jsem prve propípal všechny LED-ky, tak jsem právě našel jednu, která skoro nesvítí. A protože jsou celkem dva řetězce paralelně, jsou v té druhé řadě už některý chycený taky (mají tmavší fleky pod luminoforem). Takže žárovka KO. Chjo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JoDiK



Založen: Jan 10, 2018
Příspěvky: 525
Bydliště: Olomoucký kraj

PříspěvekZaslal: pá leden 19 2018, 10:43    Předmět: Citovat

Tak jsem učinil ještě jeden pokus, z každé větve jsem jednu diodu vyhodil a protože je to napájeno zdrojem proudu, zbytek zatím svítí OK.
Takže poučení pro příště - jak začne LED žárovka blikat a je po záruce, tak co nejrychleji vyhodit vadnou LED diodu, sjednotit jejich počet ve všech paralelních větvích a žárovka ještě nějaký čas může sloužit.
Dodáno: Já to evidentně nestihl, chcípla další ledka v té druhé větvi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne leden 21 2018, 22:19    Předmět: Citovat

Máme tu další LED žárovku Trixline 12W. https://www.flickr.com/photos/korytnackaseven/albums/72157690843775561
Asi je to tahle. 30000 hodin rozhodně nevydrží. https://eshop.unihobby.cz/bydleni-lampy-a-svitidla-svetelne-zdroje-led-zarovka-bc-plastic-12w-75w-a60/136112p/?gclid=EAIaIQobChMIrJTP6Pzp2AIVCjgbCh1TjgQDEAQYBSABEgKWR_D_BwE

Kvůli obrazek_cenzuraě malému chladiči se LED modul přehříval a jedna LEDka se spálila. Po jejím zkratování to zase svítilo, ale rozhodl jsem se to celý zahodit, protože konstrukce je vážně blbá. Měnič sice ještě fungoval, ale už na něm byly trochu připálené cestičky. Z neznámých důvodů byl chladič zabalen v lepicí pásce. Na sekundární straně chyběl vyhlazovací kondenzátor. DPS byla zbytečně maličká.

_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne so leden 12 2019, 18:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: út leden 30 2018, 20:56    Předmět: Citovat

Zajímavé, Hydrawerku! Taky jsem před časem rozebral lumidku Trixline, model TR LED A60 12W 1050lm 220-240V 4200K 121mA. Označení desky LED čipů: 0418 D45.2-13C-F115, označení DPS: A60-9916-EMC24*42-F1, výroba 20160928. Měla jen 13 LED, v každé tři systémy, tišťák úplně jiný. Měla čip (driver) BP9916C a elnika nebyla zabalena v izolační pásce. To by znamenalo, že existuje více variant konstrukcí lumidky stejného označení.
Lumidka mi rychle blikala. Měla spálený odpor R4 a přerušenu tlumivku L2. Nakonec jsem vzal dvě tlumivky z vyřazených úsporek, zapojil je místo vadných L2 a R4 paralelně. Připojil k síti a diody se rozsvítily. Akorát se to celé silně hřálo. Zkusil jsem tedy elniku připojit k anodovému zdroji. Při napájecím napětí 330V, byl odběr ze zdroje 34mA a při snižování (stejnosměrného) napětí zdroje, proud rostl, při 220V byl odběr až 50 mA. To je však normální...
Schema, překreslené z DPS, přikládám.



Trixline TRLED A60 12W.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trixline TRLED A60 12W.JPG
 Velikost:  51.84 kB
 Staženo:  310 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so únor 03 2018, 23:12    Předmět: Citovat

Našel jsem LED žárovku Ikea. Po opravení špatného kontaktu pod čepičkou zase svítí.


LED zarovka Ikea 05.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  LED zarovka Ikea 05.jpg
 Velikost:  152.08 kB
 Staženo:  141 krát


LED zarovka Ikea 03.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  LED zarovka Ikea 03.jpg
 Velikost:  148.76 kB
 Staženo:  145 krát


LED zarovka Ikea 04.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  LED zarovka Ikea 04.jpg
 Velikost:  101.6 kB
 Staženo:  138 krát


LED zarovka Ikea 01.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  LED zarovka Ikea 01.jpg
 Velikost:  185.92 kB
 Staženo:  145 krát


_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: ne únor 11 2018, 13:26    Předmět: Citovat

Lumidka Solight 6W mi začala nepříjemně blikat. Po rozebrání byl zjištěn spálený odpor R6 a přerušená tlumivka L1. Svítivky byly v pořádku. Třísystémové, a potrápil jsem je napětím až 9V. Více jsem nezkoušel, abych nebyl Kazisvět...
Pro zájemce přikládám schema, obkresnené z tišťáku. Číslování součástek je podle tišťáku.



Solight_WZ417.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Solight_WZ417.JPG
 Velikost:  37.72 kB
 Staženo:  322 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne únor 11 2018, 22:32    Předmět: Citovat

Zkoušels to opravit? Možná bude stačit jenom tlumivku L1 zkratovat.
2,2mH se dá též koupit v GME. Ten rezistor bude asi pár ohmů.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 18:44    Předmět: Citovat

Nezkoušel, Hydrawerku. Jednalo se o stejnou závadu ve zdrojové části, jako jsem popsal dříve u té Trixline. Určitě by to po výměně tlumivky L1 a odpůrku R6 fungovalo. On ten odpůrek nebyl úplně přerušen. Ellyt CE2 se pomalu nabíjel a při překročení nějaké prahové úrovně napětí na něm, lumidka blikla. Montáž je však dosti stísněná, na oboustranné DPS. Při zjišťování zapojení a taky pro změření indukčnosti a kondíku, jsem tu lumidku nakonec postupně rozebral.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maco33



Založen: Jul 14, 2010
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: so březen 17 2018, 15:29    Předmět: Barevna LED zarovka ebay Citovat

Zdarec, nevim zda uz se to tu nekde probiralo, kdyz tak nekamenovat Wink Koupil jsem na ebay "barevnou" LED zarovku s IR dalkacem. Po zapojeni se rozla bile, ale na dalkac nereagovala. Po cca 5minutach zacla reagovat i na DO, ale dale se chovala opet divne. Bud se vunec nerozla, nebo zase nefungovala na DO. Na ebay reklamace, penize poslou, ale chtel jsem ji opravit. Zapojeni vcelku jednoduche - malicky zdroj na 5V, dalsi plosnak nejaky jednocip (14 vyvodu) se seriovou pameti 24C02, IR prijmaci dioda napojena do jednocipu. Z jednocipu vystupy spinaji tranzistory pro jednotlive LED na cipu. 5V zdroj jsem vyloucil, hl.desku jsem zapojil primo ma zdroj. IR prijma a impulsy jsou na pinu jednocipu krasne videt. Chtel bych identifikovat jednocip, ma 14 pinu a napajeni na pinu 4 a 11, tak ze Atiny asi ne. Nelibilo se mi zvlneni za vstupnim napajecim odporem, kde nasledoval nejaky smd kondik. Paralelne jsem zkusil elyt a hle, zarovka se uz rozina pekne do zakladni bile, ale na spinani DO se nic nedeje.
Nejaky napad? Wink
L.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 21, 22, 23  Další
Strana 14 z 23

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund