Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zprůhlednění stupnice u přijímače
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 05 2013, 20:43    Předmět: Zprůhlednění stupnice u přijímače Citovat

Pánové je tu někdo co už má nějakou zkušenost s pročištěním /zprůhlednění/ stupnice z plexiskla u staršího radia které časem díky erozi /slunce atd./se podepsalo na špatné viditelnosti ?Já jsem již s tím zápasil asi před 2 lety ale s nevalným výsledkem /mléčné sklo/ které znatelně kazí i celkový vzhled radia.Ted jsem díky tomu že jsem musel opravit některé nedostatky (pročištění kontaktů vlnov. rozsahů,digit. stup.atd./klasická údržba tak jsem se pustil znovu do té stupnice tentokrát vyzbrojen celkem úspěšnou zkušeností z broušení a vyleštění světel loni mého vozu specielně vyrobenou sadou pro tento účel.Bohužel s údivem jsem zjistil že ani po půl hodce broušení pod vodou a leštění pastou sic nezměnilo v porovnání s dalšími dvěma stupnicemie a plexi je stále stejně mizerně průhledné , jakoby beze změn což jsem nečekal.Kdyby nešlo o dnes již nostalgický přehledový přijímač asi bych se nato od počátku vybod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 6:37    Předmět: Citovat

Ten plast je degradován plnohmotně , nejen na povrchu .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 7:49    Předmět: Citovat

hm no tak tos mě moc tedy moc nepotěšil ,já to totiž brousil z obou stran narozdíl od světlometu auta kde to stačilo jen zvenčí,ale ani tak to nechápu že u světel vozu to jde ok a zde nikoliv,jediné co dokonale naruší plexi se pamatuji je kyselina mravenčí se kterou jako jediné dokonalé lepidlo co vím v kombinaci s rozpuštěnýma pilinama stejného materiálu se dá dokonale slepit ale to bych za dané situace nejspíš pomrvil no je to škoda protože do radio by vzhledově oživilo a dostalo by punc,šlo by to asi jedině tím že bych ty původní originální zcela vyměnil za jiný nový materiál protože z druhé /vnitřní strany není potisk stanic ta se nachází až uvnitř v přijímači nicméně by to nebylo vypouklé a na spodku bez byt tenkého pásku skály v mm no je to na dilema co by bylo lepší nebo horší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3744
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 8:24    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
hm no tak tos mě moc tedy moc nepotěšil ,já to totiž brousil z obou stran narozdíl od světlometu auta kde to stačilo jen zvenčí,ale ani tak to nechápu že u světel vozu to jde ok a zde nikoliv
U světlometu auta je s největší pravděpodobností použitý odlišný materiál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 8:29    Předmět: Citovat

Ano po této neblahé zkušenosti je to možné a i pravděpodobné
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31980
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 11:02    Předmět: Citovat

Není to jen pravděpodobné, JE TO JISTÝ - opravdový PLEXISKLO je polymer nazývanej POLYMETHYLMETHAKRYLÁT - zkratkou PMMA a je chemicky příbuzný například s kyanoakrylátovým = sekundovým lepidlem. Vyrábí se už spoustu let a jeho nevýhodou je křehkost a malá odolnost proti degradaci vinou slunečního záření, přesně řečeno vinou UV složky. Ta UV složka působí na materiál v plný tloušťce a postupně způsobuje jeho mléčnej zákal - ten pak samozřejmě nejde odstranit žádným obroušením, protože "mlíko je skrz i vevnitř".

Kdežto kryty moderních světlometů = "čirá optika" jsou lisovaný z modernějšího a daleko tvrdšího plastu nazývanýho POLYKARBONÁT (polycarbonate) - zkratka je PC. Ten krom asi desateronásobný tvrdosti ve srovnání s PMMA (odolnost proti poškrábání ve srovnání s PMMA minimálně 10x větší) je i daleko odolnější proti UV záření, který způsobuje u PC ne "mlíko", ale pouhý sežloutnutí až (v daleký a předaleký budoucnosti) zhnědnutí materiálu. Výrobci světlometů proti tomu žloutnutí bojujou tím, že na povrch už vylisovanýho krytu nanesou tenkou vrstvičku laku s UV ochranným filtrem o vysokým faktoru - ten jednak chrání "sklo" před škrábanci, druhak materiál před žloutnutím. Bohužel, pro ten lak to má následek ten, že sežloutne on sám - je to něco jako obětovaná hořčíková anoda na ochranu ocelovejch konstrukcí v zemi nebo v moři.

Pro obnovení původního vzhledu polykarbonátovýho krytu světla je proto potřeba nejen odbrousit původní krycí a ochrannej lak a PC znovu vyleštit, ale aby se žloutnutí brzo nevrátilo a tentokrát nenapadlo přímo polykarbonát, je nutný na světlomet nastříkat novou ochrannou lakovou vrstvu - nejlepší jsou nan ten účel laky, který se používají jako svrchní průhledná vrstva na metalízu, protože jsou složením prakticky identický jako ten lak, kterej se na "skla" stříká při výrobě světlometu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 11:55    Předmět: Citovat

hm byt mě tvůj výklad moc nepotěšil na druhou stranu ti ale musím poděkovat za podrobnou a vzornou instruktáž oněch rozdílných hmotách což mě skutečně v daném okamžiku vůbec nenapadlo,no nicméně jsem napsal jednomu čípkovi co dělá náhradní stupnice pro historické radia tak uvidíme co napíše já mám v tomto ohledu /restaurování/u mé stupnice tu výhodu že samotná stupnice se nenachází na zadní části plexiskla jak tomu bývá zvykem ale až uvnitř radia,nicméně aby to zase nebylo tak moc jednoduché,musel bych ty původní /mlíčka/nějak odříznout jelikož jsou z výroby nalisované asi za tepla k černé pl. skřínce to by ještě šlo ale na zadní straně skel se nachází černé olemování a vespod skala v mm vše černé,dá se to prý nějak oskenovat a hodit na samolepící folii a nakonec jsou ty původní plexiskla zvenčí vypouklé takže hod by do originálu něco scházelo,no uvidím co napíše odborník a pak dám eventuelně sem vědět jak to dopadlo pro ty kteří mají obdobný problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 11:56    Předmět: Citovat

Ještě jedna drobnost: PMMA je konkrétní sloučenina, zatímco PC je skupina sloučenin a konktrétně můžeš dostat do ruky jejich směs v neznámém poměru.
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 14:18    Předmět: Citovat

No a dá se vůbes někde sehna ten polykarbonát /jednolitý/ o síle cca 2mm ???Já jsem viděl pouze ty bublinkové co se používají na střechy apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 15:37    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 16:23    Předmět: Citovat

Bobobo no to je zajímavá nabídka ,děkuji ale jak tak vidím asi min. velikost odběru je 1m2 co budu dělat s tím zbytkem ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 17:08    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
hm no tak tos mě moc tedy moc nepotěšil ,já to totiž brousil z obou stran narozdíl od světlometu auta kde to stačilo jen zvenčí,ale ani tak to nechápu že u světel vozu to jde ok a zde nikoliv,jediné co dokonale naruší plexi se pamatuji je kyselina mravenčí se kterou jako jediné dokonalé lepidlo co vím v kombinaci s rozpuštěnýma pilinama stejného materiálu se dá dokonale slepit ale to bych za dané situace nejspíš pomrvil no je to škoda protože do radio by vzhledově oživilo a dostalo by punc,šlo by to asi jedině tím že bych ty původní originální zcela vyměnil za jiný nový materiál protože z druhé /vnitřní strany není potisk stanic ta se nachází až uvnitř v přijímači nicméně by to nebylo vypouklé a na spodku bez byt tenkého pásku skály v mm no je to na dilema co by bylo lepší nebo horší.
Takovéto SMS-káře mám nejraději - jedna? věta na sedm řádků Evil or Very Mad
Nedá mně to (vím, že můžu zase očekávat nějaké takovéto ohlasy - třeba i přes SZ) Cry

salora napsal(a):
Hm no tak tos mě moc (navíc!) tedy moc nepotěšil ,já to totiž brousil z obou stran, narozdíl od světlometu auta, kde to stačilo jen zvenčí,ale ani tak to nechápu, že u světel vozu to jde ok a zde nikoliv. Jediné co dokonale naruší plexi se pamatuji je kyselina mravenčí, se kterou jako jediné dokonalé lepidlo co vím v kombinaci s rozpuštěnýma pilinama stejného materiálu se dá dokonale slepit, ale to bych za dané situace nejspíš pomrvil. No je to škoda, protože to radio by vzhledově oživilo a dostalo by punc. Šlo by to asi jedině tím, že bych ty původní originální zcela vyměnil za jiný nový materiál, protože z druhé /vnitřní/ strany není potisk stanic. Ten se nachází až uvnitř v přijímači. Nicméně by to nebylo vypouklé a na spodku bez byt tenkého pásku skály v mm (toto snad nedává žádný smysl?!). No je to na dilema, co by bylo lepší, nebo horší.
Po korekci (netvrdím, že úplně správné) by se to snad už i dalo číst - i když ne každá věta dává pořádný smysl Cry

salora napsal(a):
hm byt mě tvůj výklad moc nepotěšil na druhou stranu ti ale musím poděkovat za podrobnou a vzornou instruktáž oněch rozdílných hmotách což mě skutečně v daném okamžiku vůbec nenapadlo,no nicméně jsem napsal jednomu čípkovi co dělá náhradní stupnice pro historické radia tak uvidíme co napíše já mám v tomto ohledu /restaurování/u mé stupnice tu výhodu že samotná stupnice se nenachází na zadní části plexiskla jak tomu bývá zvykem ale až uvnitř radia,nicméně aby to zase nebylo tak moc jednoduché,musel bych ty původní /mlíčka/nějak odříznout jelikož jsou z výroby nalisované asi za tepla k černé pl. skřínce to by ještě šlo ale na zadní straně skel se nachází černé olemování a vespod skala v mm vše černé,dá se to prý nějak oskenovat a hodit na samolepící folii a nakonec jsou ty původní plexiskla zvenčí vypouklé takže hod by do originálu něco scházelo,no uvidím co napíše odborník a pak dám eventuelně sem vědět jak to dopadlo pro ty kteří mají obdobný problém.
"Tahle věta" (možná čtyři? - jsou přece odděleny třemi čárkami Shocked ) je ještě lepší, než "ta" předchozí.

Já bych zde takouvouto komunikaci zakázal. Někdo "slepí" snad deset vět do sebe - jiný to píše zase jako básničku, odskakuje už po 1/3 řádku . . . Surprised
Argumentovat tím, že tu nejsme na češtinářském fóru . . . - i když, vypovídá to o autorovi takového textu své.
To salora - může tě jen "blažit", že tu nejsi sám - nebylo to mířeno osobně, ale obecně Shocked Cry


Sry za OT - toto by snad spíše patřilo do rubriky: Provoz fóra
Už se to tu několikrát probíralo - pokud moderátoři uznáte za vhodné, oddělte to, příp. přesuňte a můžeme pak diskutovat tam.

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali


Naposledy upravil kokun dne pá prosinec 06 2013, 17:20, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33984
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 17:17    Předmět: Citovat

Riesim to jednoducho - taketo "vyblitky" necitam. Staci jeden pohlad, ze tam nie je jedine velke pismeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 694
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 19:40    Předmět: Citovat

No asi takhle víš /kokun/ připadám si u tebe jako na buzeráku a nevím co tím stále sleduješ a pořád si chceš dokazovat , je zajímavé že se tu pouze tobě můj výklad nelíbí /ne poprvé /a máš stále nějaké výhrady a připomínky ,podívej každý píše jak umí a uzná za vhodné ,žeby toto bylo na forech zakázané slyším poprvé,mimochodem jsem registrovaný ve spoustě jiných for a nikde jsem dosud žádnou kritiku či výtku k mému vyjadřování nezaznamenal ,a když už ti něco tak na mě vadí ,nemusíš to jednoduše číst,zatím jsem/ až na tebe/ v tomto vláknu nezaznamenal jakoukoliv výtku ale dostal naopak odpovídající vyjádření a o tom přece forum je,/rnbw/ to popsal /trochu/lépe ,forum tu není o školení jazyka českého ale řeší se tu věcně různé problémy,to by sis měl uvědomit především.

Nicméně by to nebylo vypouklé a na spodku bez byt tenkého pásku skály v mm

no tímto jsem myslel to že originál plexi v přijímači má zvenčí profil /vypouklý/což bych u rovného skla či polykarbonátu vytvořit nemohl a pouze ta skala ano tady připouštím chybu ,měl jsem na mysli škála měřítka v mm co by se dalo i vynechat a dát sklo čiré.No a pak že se to dá vyjádřit jednou větou když tobě abys to pochopil musím rozepsat na věty 3 Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá prosinec 06 2013, 21:16    Předmět: Citovat

Je to marný, marný, marný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund