Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zpětnovazební tyrist. reg. otáček pro síťové elektro nářadí
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3499
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 7:16    Předmět: Citovat

Snímač otáček jako takový tam není. "Zpětná vazba" je realizována pomocí reakce kotvy. Podívej se na schema ve které části obvodu je zapojen motor a přečti si průvodní článek v AR.
Mám s tímto typem regulátoru velmi dobré zkušenosti. Regulace téměř od nuly, velký kroutící moment (poměrně stabilní otáčky při zatížení). Jen párkrát odešel tyristor.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 7:32    Předmět: Citovat

Takže není realizována , správněji asi reálná reakce prvku obvodu v zapojení . Já když něco realizuji , tak něco musím udělat , o to v této legraci nejde . Jen mne udivuje to , že dříve bylo něco probráno a ukázáno dříve 1976 , než se potom několikrát omílalo . To samé i zde . Před nějakým časem by toto vlákno nebylo , abylo by tvrdě přestaveno přes tlačítko hledat k dalším stejným vláknům .


tyr1.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tyr1.JPG
 Velikost:  276.1 kB
 Staženo:  443 krát


tyr2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tyr2.JPG
 Velikost:  64.72 kB
 Staženo:  406 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5013
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 20:11    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
... Jen mne udivuje to , že dříve bylo něco probráno a ukázáno dříve 1976 , než se potom několikrát omílalo . ..
Já bych řekl asi tak- já se domnívám, že problém, tak často diskutovaný problém mezilidských vztahů je opravdu velice důležitý a ožehavý problém, právě proto tak často diskutovaný a právem často diskutovaný, neboť je právem diskutovaný tak často....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 21:47    Předmět: Citovat

... mě asi je.bne ... Laughing Laughing Laughing
BOBOBO napsal(a):
... Já když něco realizuji , tak něco musím udělat , o to v této legraci nejde...
Shocked Laughing Laughing Laughing Mánička Laughing
Nezlob se BOBOBO, ale musel jsem. Dostal jsi mě. Laughing To jsi psal ještě jednou nohou dálkově z postele? Laughing

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ace1x



Založen: Jun 30, 2014
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út prosinec 23 2014, 17:18    Předmět: Citovat

Ahoj.

Přidám svůj regulátor. Jedná se ale o triakový regulátor s obvodem U2008B. Regulace od 0 do 100 %.



DSC_0421_result.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0421_result.JPG
 Velikost:  116.67 kB
 Staženo:  199 krát


DSC_0422_result.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSC_0422_result.JPG
 Velikost:  189.98 kB
 Staženo:  168 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hugo



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 10:23    Předmět: Citovat

Dobrý den, po dlouhé době jsem se rozhodl, že se pokusím můj ''zpětnovazební'' tyristorový regulátor konečně opravit. Jenže krabička a celé zařízení jsou snad v neopravitelném stavu. Proto jsem se rozhodl postavit si celé zařízení znovu, ale s menšími úpravami. Našel by se někdo, kdo by toto schéma ''zmodernizoval''? Např. někdo z fóra psal, že místo varistoru lze použít transil atd.
Mockrát děkuji.



1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  1.png
 Velikost:  295.97 kB
 Staženo:  422 krát


2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2.png
 Velikost:  272.77 kB
 Staženo:  236 krát


3.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  3.png
 Velikost:  296.36 kB
 Staženo:  262 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: st červenec 08 2015, 18:08    Předmět: Citovat

Zdar, asi Ti nepomohu tak, jak by sis představoval, ale pokusím se Tě nasměrovat na trochu jiné pojmutí té "modernizace". Schema pochází už z poměrně vzdálené doby a tomu odpovídají i součástky, které byly tehdy k dispozici. Dnes není důvod "modernizovat" ochranné prvky (varistor, transil), když jsou k mání součástky takových parametrů, které když použiješ v tomto zapojení budou sloužit spolehlivě i bez přepěťové ochrany. Napětí v zásuvkách se od té doby zvedlo o 10V, takže ten tyristor by měl být "modernizovaný" v první řadě. Aby nebylo nutné předělávat plošný spoj, nabízí se v pouzdru TO220 např.: http://www.nxp.com/documents/data_sheet/BT258_SERIES.pdf
Tyristor by s rezervou vyhovoval 800V/5A. Věřím, že jsi pochopil, co Ti chci naznačit. Topologii schematu bych nechal být, (je to už odzkoušené) zaměřil bych se na modernizaci součástek, už i proto, že ty původní se budou obtížně shánět. Začít můžeš postahováním datasheetů, porovnáním el. parametrů a rozměrů s původními součástkami, pak vybereš ty vhodné, objednáš a regulátor je skoro hotový. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červenec 09 2015, 4:57    Předmět: Citovat

Naopak , ochranných prvků ve "výkonové" technice není nikdy dost . Ona regulovaná indukce umí vytvořit vysoké špice . A stačí jedna .... Vláken o stejném je na stránkách několik i s popisy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2016, 22:04    Předmět: Citovat

Zdravím. Mám pro známého postavit regulátor otáček motoru z pračky. Po pročtení různých článků ať už zde, či na jiných webech jsem se rozhodl pro tyristorový regulátor, z důvodu zachování momentu při nízkých otáčkách. Mám požadavek, aby bylo možno na regulátoru nastavit dvoje velikosti otáček, a mezi nimi přepínat. Použil bych zapojení z AR 11/89 - str. 425 s tím, že bych "zdvojil tu část s R1, R2, D1, D2 a přepínal mezi jezdci potenciometrů. nejsem si však úplně jistý, zda to lze takto použít, protože v době přepínání bude anoda D3 na chvilku odpojena. Dále bych rád poprosil o radu, čím nahradit varistor WK 681 42, který se již nevyrábí. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2016, 22:37    Předmět: Citovat

Předpokládám, že se jedná o "uhlíkový"-komutátorový motor.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 15 2016, 6:22    Předmět: Citovat

Asi tak :
http://www.gme.cz/varistor-vdrs14t275bse-p115-034
http://www.gme.cz/bt139-800-p225-038
http://www.bvelektronik.cz/vyrobky/audio-vyrobky/vzduchove-tlumivky-pro-pasmove-filtry
něco z drátu 1,4mm , stačí i ta nejmenší hodnota , ale firma zde byla podrobena kritice .....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: po únor 15 2016, 7:00    Předmět: Citovat

Tak jsem se polepšil a přihlásil Smile

Děkuji za odpovědi. Motor je opravdu "uhlíkový", zapomněl jsem uvést. Jako tyristor bych použil BT151/800, mám je v šuplíku. Ještě bych se chtěl zeptat na to přepínání otáček. Nebude to nějak vadit, že bude anoda D3 na mžik odpojena?

Koukal jsem na odkazy od BOBOBO, a BT139/800 není tyristor, ale TRIAK
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 15 2016, 7:03    Předmět: Citovat

Máš recht , je to triak . Sorry . Práce kvapná ... Tenhle šuplík je lepší :
http://www.gme.cz/tyristor-bt151-800r-p224-013 no a ten máš .
Proč odpojovat . V obvodu regpotenciometru zapojíš trimr cca M1-M5 a ten pro vyšší zkratuješ nevýkonovým spínačem . Pozor vše je na nebezpečném napětí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bitak



Založen: Nov 02, 2005
Příspěvky: 184

PříspěvekZaslal: po únor 15 2016, 7:49    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď. S tím trimrem mě to vůbec nenapadlo. Takže by pak schéma mohlo vypadat nějak takhle? Vše samozřejmě dimenzované na síťové napětí.


regulace.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  regulace.png
 Velikost:  3.66 kB
 Staženo:  146 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po únor 15 2016, 8:41    Předmět: Citovat

Jo , takhle , takže ti stačí jeden silový a jeden nesilový spinač a jeden poťák nejlépe s izolovanou hřídelí .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund