Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zpětnovazební tyrist. reg. otáček pro síťové elektro nářadí
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 27 2013, 4:44    Předmět: Zpětnovazební tyrist. reg. otáček pro síťové elektro nářadí Citovat

Po přečtení tohoto vlákna: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1748&highlight=%F8%EDzen%ED+motoru jsem se rozhodl založit zde toto nové vlákno, protože to na co se chci zeptat tam nepatří.(zakladatel se ptá na něco úplně jiného).

Uživatel „TubeGuru“ tam vložil tento odkaz: http://imageshack.us/f/183/uss63uj7.jpg/
Uživatel „jasin“ tam k tomu mimo jiné píše: .„Postavil jsem toho řadu a vždycky to fungovalo pěkně. Jen při regulaci 220 V bylo nutno používat tyristory na 1200 V, jinak občas odcházely“.

Postavil jsem si před mnoha léty podobné zapojení, podle AR A11/1989 str.425 (Viz. schéma dole) a byl jsem s ním velice spokojen. Ta zpětná vazba fungovala opravdu velice dobře i při velice nízkých otáčkách a ani to skoro necukalo (jen při otáčkách blízkých nule). To se výborně hodilo při vrtání do železa hodně silným vrtákem (krásně to odebíralo třísku v celku).
Stále ho mám, i když dnes už nepoužívám z níže popsaného důvodu častého odcházení tyristoru.

Jenže ty tyristory tam odcházely jako na běžícím páse jak píše „jasin“ . Co 10-20 zapnutí bylo třeba měnit za nový. V té době nebyl na trhu výběr jako dnes, tak ho nebylo možné nahradit jiným na vyšší napětí.

Chtěl bych se k němu zase vrátit a znovu zařadit do svého dílenského arzenálu a s tím souvisí i můj dotaz na vás.
Čím ten původní tyristor nahradit z běžně dostupné součástkové základny na trhu. Tak abych nemusel nějak výrazně měnit zapojení obvodů (parametry tyristoru IG cca 10mA). I proudově jsem byl s původním tyristorem skoro na hraně s vrtačkou tuším 550W. Máte někdo s podobným zapojením (volbou tyristoru) zkušenosti (je těch zapojení na netu v různých modifikacích více ale princip je stále stejný). Případně jak změnit hodnoty R4-C4, aby k proražení nedocházelo. Ten ochranný varistor tam nemám(tehdy jsem nesehnal), jaké označení by měl mít nějaký vhodný co je dnes na trhu? Ten WK 681 42 už asi nebude a neumím vybrat z nabídky náhradu podle parametrů.

Proud by stačil do 5-6A (největší spotřebič flexa má 750W), napětí min. 800V ale lépe více jak píše „jasin“.
Uživatel „jasin“ s tím má zkušenosti , ale nechci ho obtěžovat SZ, proto zakládám toto vlákno a taky proto, že myslím , že ověřené a odozkoušené zapojení bude zde zajímat více lidí.

AR11/89 mám případnému zájemci mohu oskenovat celý článek i s deskou a popisem, ale instalační dvoj-krabice, pro kterou je to určeno je pro to příliš těsná, (odrušovací prvky by chtěly více místa).



Zpětnovazební tyr.regulátor otáček pro vrtačku..png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zpětnovazební tyr.regulátor otáček pro vrtačku..png
 Velikost:  45.22 kB
 Staženo:  964 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st listopad 27 2013, 7:03    Předmět: Citovat

Nwm , ale já u tohoto nic neměním , ale ten tyristor na 1200V je výhoda . Co se součástek týče , tak staré tyristory ČKD jsou stále dobře ke koupi . Ale KT 708 stačí , ale je třeba vybrat , v jednom vlákně popisuji , jestli chceš , hledej . Ta tlumivka je třeba ! http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=60288&highlight=tyristorov%E1+regulace
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st listopad 27 2013, 11:54    Předmět: Citovat

Používal jsem něco podobného (podobné zapojení), stavěl jsem i několik kousků pro další uživatele a nevím o tom, že by tam odcházely tyristory, byl tam použit KT714, v té době moc velký výběr nebyl.
Problém tam byl spíše s potenciometrem, v původním návodu bylo provedení TP 680 a to moc nevydrželo, pak jsme to předělávali (mechanicky) na řadu WN 691 70 a to už vydrželo dost...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 28 2013, 3:50    Předmět: Citovat

Díky pánové za reakce. Teď když vím, že je to jenom můj problém, je mi jasné, že příčinou je špatná volba použitého tyristoru (podle schématu). Navíc všechny co jsem měnil, byly koupené naráz, takže nejspíš z jedné výrobní série (třeba trochu nepodařené). Přečetl jsem si znovu po létech popis funkce a tam je to i uvedeno.
Cituji doslovně: „Tento tyristor není nejvhodnější pro danou aplikaci, protože má poměrně malé průrazné napětí v závěrném směru (vrtačky Narex vyšších výkonů EV513D apod. mají značné napěťové špičky). Lepší by byl typ s vyšším průrazným napětím.“. A to je přesně můj případ (stejná vrtačka). Řešil jsem to tehdy několika diodami v sérii s tyristorem, ale pomohlo to jen částečně. Průrazy byly jen méně časté. V té době moc možností výběru nebylo.
Takže budu hledat jiný tyristor, který se do té mojí stísněné konstrukce ještě vejde.

Omlouvám se za duplicitní vlákno něčeho, co už se tu jinde řešilo, samozřejmě jsem před založením vyhledával, ale volil jsem trochu odlišně slova a sousloví, tak jsem potřebné nenašel. Ale když už tady to vlákno je a připojil jsem i schéma zapojení tak ho i stručně popíšu (odlišnosti od jiných), ať to zde lidem poslouží.

.Základ (vlastní regulátor) tvoří R1,R2,D3 a Ty. To je u všech zapojení stejné (jen s malými modifikacemi hodnot pro volbu rozsahu otáček). Ostatní jsou pomocné a ochranné obvody.

LED D1 slouží k posuvu napětí na běžci R2 o 1,65V Kompenzuje úbytek napětí na přechodu G-K tyristoru. Odstraní se tím prázdný běh na začátku dráhy potenciometru, kdy je tyristor uzavřen (motor se netočí). Zároveň je to indikátor zapnutí.

R3 se vybírá tak, aby se vrtačka téměř zastavila při vytočeném potenciometru doleva (individuální pro každou vrtačku).

K omezení nebo zamezení trhavého pohybu při malých otáčkách slouží C3 a kombinace D4-R5. Vhodnou volbou hodnot se tomuto jevu dá skoro úplně předejít i při hodně malých otáčkách.(vlastní zkušenost).


BOBOBO díky za odkaz, ale zatím to zkoušet nebudu (nejdříve zkusím ten tyristor) znamenalo by to pro mě návrh a výrobu nové destičky navíc tam nemáš popis součástek (hlavně té tlumivky, která je důležitá jak píšeš). Já to mám dost stísněné, tak bych tam moc dalších součástek jednoduše nedostal. Je to vlastně konstrukce z toho amára v nízké instalační dvoj-krabici na omítku jen trochu poupravená. Poťák jsem dal drátový (není na desce), ale má svůj kovový nosník který je zároveň chladičem tyristoru. Půlku dvojkrabice tvoří samozřejmě zásuvka a v té druhé půlce zaberou převážnou část odrušovací prvky tak si už moc vyskakovat nemůžu. Jedině to celé přestavět do větší, ale proč, když to až na ten tyristor fachčilo výborně.

Na závěr bych ještě poprosil o radu s výběrem toho varistoru.. Na trhu je dnes už výběr stojí to pár korun a mám na desce pro něho vlnou pozici, tak proč ho nekoupit (až budu mít cestu pro jiné) a nepřidat ho tam. Vím ,že žádný zázrak to v obvodu asi neudělá, ale těch pár kaček mě nezruinuje. Jen vůbec nevím jak vybrat, aby správně plnil svoji funkci.. Napětí jako provozní třeba těch 250V AC nebo raději vyšší? Proud je u všech uváděn s 3-4 nulami A. nic jako třeba 10A jsem, nevyděl. A ostatním parametrům nerozumím už vůbec. Ten ve schématu byl WK 681 42, ale dnes to má všechno jiné označení. A ne možná jen pro toto zapojení, ale obecně na co se zaměřit při výběru a co je nepodstatné. Použil bych to možná i jinde. Co to je jsem si na wikipedii našel jen nevím jak vybrat vhodný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 28 2013, 7:32    Předmět: Citovat

Doskoku neuraž se , ale skoč si do hledat a najdeš spoustu vláken zaobírající se varistory no a já jsem tam vrazil vzduchovou tlumivku původně určenou do výhybky k výškovému reproduktoru , takže pro tebe veliká . Ale když ji budeš chtít použít , tak již sluchem poznáš velmi rozdílné akustické projevy při nejnižších otáčkách-nejvyšších špičkách . Na další studium použij slova tyristorová regulace a fázové řízení . No a zapojení vyšlo v AR , ale již nevím ročník 76 ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: čt listopad 28 2013, 15:10    Předmět: Citovat

Tyristory odcházejí nejen při napěťových špičkách. Také je ohrožuje kritická strmost nárustu blokovacího napětí (dU/dt) případně dI/dt.
Osvědčilo se použití tlumivky zapojené hned za bodem R1 (ve schematu výše). Tlumivku vyrábím jako toroid namotaný na tlustou železnou podložku pro M12. Namotám jednu vrstvu smalťáku (kolik se vejde). Drátem podle předpolkádaného proudu zátěže. Podložku je pochopitelně potřeba omotat nejdřív izolací Smile Proti zákmitům k ní pralelně 100 až 200 ohmů.
RC člen není kritický. Když se použije pořádný tak zas na něj běží vrtačka bez zátěže moc rychle. Tak jde o kompromis. Co je na schematu výše nebo menší, podle citlivosti motoru.
Místo varistoru (který je moc pomalý a nic nezachrání) je lepší použít transil.

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 3:55    Předmět: Citovat

"BOBOBO")., díky v tom některém amáru si to když tak najdu pokud by bylo potřeba. Na tvůj podnět jsem si lépe prostudoval možnosti zdejšího vyhledávače, tak se možná časem polepším.


"jasin" taky díky. Tu tlumivku myslíš zapojit mezi Anodu tyristoru a horní konec R1 (tedy přímo mezi fáze-anoda).? Taky vyzkouším až si obstarám nové tyristory. A ten transil (jak funguje jsem si rovněž přečetl na "Wikipedii" ale nepochopil jsem je ochrana vratná nebo jednorázová (nevratná).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hugo



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: ne prosinec 07 2014, 15:29    Předmět: Citovat

Zdravím, nemá někdo prosím Vás celý článek tohoto tyristorového regulátoru otáček vrtaček se zpětnou vazbou, který je zmíněn na začátku? Děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne prosinec 07 2014, 16:45    Předmět: Citovat

Zdárec,
jestli chceš ten článek z AR A11/89, tak tady ho máš:
http://leteckaposta.cz/178827469

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hugo



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2014, 18:11    Předmět: Citovat

Moc děkuji!
Po nastudování jsem zjistil, že můj regulátor není shodný, a tak jsem si vzpomněl, že byla ještě později vydána jiná verze. Ten byl myslím v Amaru někdy 95-97? a jeho rozdílem bylo, že tam za odrušovacím prvkem nejsou tlumivky. Jinak ostatní součástky až na hodnoty sedí. Bylo by možné ho sem hodit?
Děkuji předem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1721
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2014, 18:58    Předmět: Citovat

Zdárec,
nejednalo se náhodou o regulátor otáček univerzálního motoru (stavebnice Fanda elektronik)? 1998/A-03
http://leteckaposta.cz/449544777

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hugo



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: út prosinec 09 2014, 19:45    Předmět: Citovat

Bohužel, o regulátor otáček univerzálního motoru se nejedná... Jak říkám, můj regulátor je téměř shodný s prvním zmiňovaným regulátorem, až na to, že za síťovým odrušovacím prvkem nejsou tlumivky, jinak ostatní součástky, až na hodnoty, sedí. A rozmístění součástek na DPS je trochu jiné. Jsem si ale zcela jist, že tyto zapojení byly ve dvou typech: první jste tady ochotně sdílel a to druhé je v nějakém Amaru, ale rok si nepamatuju, jen vím, že to bylo v 90. letech... I tak Vám moc děkuji za ochotu!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 5:50    Předmět: Citovat

Tys to Hugo tak perfektně zamotal . V úvodním popisu je několik odkazů . Měl jsi přesně opsat který to je , či sem jen zadat motor k regulaci . Jeho parametry a ještě lépe s fotkou . Myslím si , že nevíš , co je univerzální motor . Jsou všude kolem tebe . Vysavače , vrtačky , šlehače , některé fény atd. atd. Všechny tyto motory se dají řídit jak tyristorovým , tak triakovým regulátorem . Tak včil ty .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hugo



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 17:41    Předmět: Citovat

Omlouvám se za nedostatečné sdělení informací. Snad budou fotografie mluvit za vše. Je to tyristorový regulátor otáček pro vrtačky do 1000W se zpětnou vazbu. Používám ho k vrtačce Narex EV 513 D.


IMG_0678.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0678.jpg
 Velikost:  296.62 kB
 Staženo:  277 krát


IMG_0699.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0699.jpg
 Velikost:  290.94 kB
 Staženo:  296 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 5:49    Předmět: Citovat

To je to , že mateš názvem - tedy převzatým názvem . Když už ho nazveš se zpětnou vazbou , tak hledáme prvek ZV , nějaký snímač reálných otáček . Ten tam není , takže se jedná o klasický tyristorový regulátor pro univerzální motory . Bez přívlastku . I když ho tak někdo v minulosti nazval v AR .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund