Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Soustruh (omezení proudového rázu při startu) (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7100
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 28 2013, 15:28    Předmět: Citovat

Myslím, že je z Hliníku (z některé snadno obrobitelné slitiny.)
Já bych většinou používal plasty.

Nehádám se, přiznávám že tomu nerozumím. K soustruhu nás postavili, jenom aby se neřeklo, že jsme ho nikdy neviděli. Dělali jsme čistě jen rotační tvary, žádné závity nebo jiné lepší obrobky.

Vřeteno samozřejmě nevidíme, protože je ukryto ve vřeteníku, který se i mě zdá příliš krátký. Trochu mám podezření, že jako vřeteno celého stroje slouží hřídel toho motůrku.

Jestliže je řeč o šesti vyřazených žehličkách, jako rozběhových rezistorech, tak je mohu nabídnout. Žehlička, díky svému držadlu, je nejsnáze získatelný druh šrotu.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Onlyeasy



Založen: Nov 19, 2013
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: čt listopad 28 2013, 20:36    Předmět: Citovat

Jsem rád, že moje představa o regulaci rozběhu pomocí žehliček našla kladnou odezvu. Ovšem ty mé další návrhy o zapojení těch žehliček jsou asi kraviny. Trochu jsem se nad tím hlouběji zamyslel a uvědomil si, že při zapojení žehliček na každou fázi, se v podstatě jedná o sériové zapojení: Jedna fáze - žehličky (odpor) - jedno vinutí motoru - druhé vinutí motoru - další žehličky (odpor) - druhá fáze. Takže podle mé současné úvahy je zbytečné spojovat na každé fázi dvě žehličky do série, na každé fázi by měla stačit jedna žehlička.

Jenže pak jsem si vzal naši napařovačku, a změřil její odpor - činí 25,9 Ω za studena. Čili při 230 V odebírá proud 8,88 A, což je příkon asi 2042 W. Obávám se, že odpor jedné žehličky je moc velký a motor by se roztočil jen zlehka - větší napětí by bylo na žehličkách než na motoru. Proto bych raději doporučoval se vrátit k šesti žehličkám, ovšem na každé fázi spojit vždy dvě žehličky paralelně. Tím odpor na každé fázi klesne na polovinu cca 13 Ω. Zvýší se napětí na motoru. A především každou žehličkou bude protékat jen polovina potřebného proudu pro motor, takže topné spirály žehliček se nebudou tak namáhat a dlouho vydrží. Namaloval jsem to zamýšlené schéma na obrázek. Odpory R1 - R6 jsou ty žehličky, ty se pak musí zkratnout časovým relátkem nebo stykačem.

Práce s tím bude jako na kostele. Ze žehliček je potřeba vypreparovat všechny zbytečnosti, včetně termostatu a tepelné pojistky. Možná by bylo nejlépe sebrat jen ty kovové spodní plotny s odporovým ohřevem a všech šest kousků zabudovat do nějaké dobře větrané kovové skříňky s ventilátorem. Přidat stykač a časové spínání ... Co by člověk neudělal, aby soustruh pracoval podle jeho představ, že ano?



Regulace rozběhu žehličkami.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Regulace rozběhu žehličkami.JPG
 Velikost:  29.33 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF*
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 17:12    Předmět: Citovat

Ještě by se dala použít třeba soustava elektrických sporáků, ale uznávám, že by to zabralo menší dvorek. V tom případě jsou žehličky skutečně výhodnější. Dobré by taky byly třeba ponorné ohřívače, navíc by mohly obstarat teplou vodu na vykoupání soustružníka po práci.

Já bych se na žehličky tolik neupínal -potřebný odpor bude opravdu asi jen jednotky Ohmů- to bude mnoho, mnoho žehliček.

Odpor bych se pokusil vyrobit třeba z ocelového drátu na ploty. Na stabilitě odporu nezáleží. Mechanickou stránku strojař vyřeší líp než bych to dělal já (spirála, meandr,... ,?) Otázka je, jestli stačí vzduchové chlazení, pak to musí být velké, nebo vodní chlazení, pak to je náročnější na údržbu.

Aby vypadnul jistič 25A, tak potřebuje o dost větší proud než 25A. Takže odpor by mohl stačit třeba 2 Ohmy (tolerance -50% +100% - to sprostě hádám)
Zároveň s napětím na motoru klesne o dost záběrný moment, takže roztočení bude trvat déle.

Co se týče reverzace, nevím jak to rozumně obsloužit, aby se soutružník nemusel zabývat hlavně manipulací s přepínači.
Návrat nahoru
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 17:29    Předmět: Citovat

Tak ještě jedna varianta a dala by se ohřít trošku voda. Záleží ale jak moc. Podle potřeby i dvě a více těles paralerně. http://www.topnatelesa.esm.cz/?p=productsMore&iProduct=72 nebo lépe http://www.elektra-dvorak.cz/detail.php?id=2428 pokud tedy je ta varianty s odpory funkční, Zkoušel to někdo v praxi ???
Reverzaci jak píši na první stránce: pomocí otáčkového relé ALNICO http://www.estplus.cz/otackove-rele-alnico
K obrázku výše: Kostra motoru by měla bát připojena na PE a ne na N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Domaci_Kutil
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po prosinec 09 2013, 16:36    Předmět: Citovat

Zdravíčko,
tak jak hovoří několik příspěvků nademnou, SV18R má synchronizaci při vypojení posuvu páčkou na supportu, dá se "zacvaklnout" jen v jedné poloze, tudíž vždy správně Wink O tom nemusíte debatovat.

Motor už mám vyřešen, výměna za slabší a trošku větší dimenzace halvního jsitiče, díky za rady Smile
Návrat nahoru
anonym






PříspěvekZaslal: čt leden 16 2014, 23:18    Předmět: Citovat

při použití bazarového oddělovacího 3F trafa 2kW, zapojeného seriově jako 3F odpor nastala pohoda pro uživatele výkonného soustruhu i sousedy. Žádné poblikávání televizí, ani skomírání žárovek.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund