Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kvalita zvuku - vliv hloubky amplitudové modulace
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 7:08    Předmět: Kvalita zvuku - vliv hloubky amplitudové modulace Citovat

Mám na stole opravené a sladěné staré rádio Romance. S kvalitou zvuku ( pomíjím rušení na SV a DV z blízké solární elektrárny atd.) však nejsem spokojen,některé pasáže hudby třeba na ČRO2 nebo Radiožurnálu jakoby splývají a není to dobré. Vada v obvodech rádia není,to mám prověřeno.
Napadlo mě, jestli to není tím,že dříve byly AM vysílače modulovány třeba na 30%,dnes to řídí počítač kvůli úspoře energie a upravuje velikost nosné tak,aby to "jen tak tak stačilo",tj.někam ke 100% . A teď je otázkou , jak si s tím dokáže klasický detektor AM ( zde dioda EBL21 atd.)
a detektor AVC ( druhá dioda) poradit, tj.nevzniká-li to zkreslení zvuku zde,popř. dá-li se to nějak jednoduše vylepšit. Upozorňuji,že se nejedná o klasické zkreslení jako třeba u nf zesilovače - když do rádia pustím AM signál namodulovaný tak na 30%,na výstupu nevidím na sinusovce nic závadného. Výměna elektronek ani ss posuny v obvodech AVC k zlepšení nevedou, všechny "papíráky" jsou nové ,staré měly svod mezi 20-200 µA/30V ,vysokoohmové odpory změřeny popř vyměněny. Zajímavé je,že třeba u rádia Arie jsem tento jev po opravě nepozoroval ,i když koncepce je podobná. Neřešil jste někdo prosím tento problém ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 8:17    Předmět: Citovat

Pokud napnapětí souhlasí se schematem , tak bych to viděl nejspíše na lampy , nejdříve bych je vyměnil . Proudy tečící jednotlivými lampami jsi kontroloval ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 8:28    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
kvůli úspoře energie a upravuje velikost nosné tak,aby to "jen tak tak stačilo",tj.někam ke 100% .
To máš ověřené? To by nosná byla vlastně modulovaná dvakrát. AVC se u AM odvozuje většinou od nosné a má nějakou setrvačnost... Sad
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 10:34    Předmět: Citovat

To BoBo - to o lampách píšu,vše +- pár procent souhlasí ,včetně předpětí g1 elektronek ve stavu bez signálu,AVC je krásně přizavírá,ale ne na doraz.
To Serviceman - ano,je to tak,není modulovaná 2x,prostě zmizí ten "nepromodulovaný "vnitřek uvnitř obálky,který je tam zbytečný z hlediska přenosu informace,prostě si to představ jako AM stále 100% promodulováno. Co se týče AVC,jsou tam filtry s čas.konstantou cca 0,1s,takže tam by problém být neměl.

Ještě mě tak napadá,když je nosná v podstatě velká jako signál,že na výstupech obou detektorů je zcela jiný poměr napětí od signálu a od nosné (AVC),než jak to bastlil konstruktér,na druhou stranu je ale AVC prakticky ss. Zajímavé je,že při řeči to nedělá,jen u některé hudby se to jakoby slévá. Na KV jsem to nepozoroval,asi do Ruska apod.co tu chytím ještě tahle vymoženost nedorazila....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 11:34    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Neřešil jste někdo prosím tento problém ?

Řešil a taky u Romance. Obligátně jsem nejdříve pátral po AVC, zejména jestli je dost filtrováno. Vše OK.
Nakonec po delším boji jsem vylovil z paměti, že už jsem s takovým problémem bojoval u jakéhosi tranzistoráku a tam byl problémem lehce drhnoucí reprák. A stejně tak tomu bylo u Romance. Po výměně problém zmizel (stejný reprák je např v Blaníku).
Stejně však je zvuk na ČRo2/+radio takový divný jakoby přizkreslený. Stejný jev slyším na tranzistorovém VEFu. Tak jsem to prohlásil za feature, nikoliv bug. Takže bych to moc neřešil.
Důležité je, že máš externalizující vysvětlení (větší hloubka modulace).
Já to zas svádím na to, že máme v Dejvicích divný signál "Prahy"Smile

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 11:46    Předmět: Citovat

Tak reprákem to není určitě,ještě leží v polici k očistě a mám tam ten,co na něj normálně poslouchám VKV v kvalitě Ia.

A co tak ta korekce šířky pásma u Romance zatlumením vinutí MF2
(primár) vs. změna poměru nosná/ signál ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 16:24    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):

A co tak ta korekce šířky pásma u Romance zatlumením vinutí MF2
(primár) vs. změna poměru nosná/ signál ?

Neumím si představit nějakou souvislost. Přepnutím na široké pásmo (doprava) se prostě splácne a roztáhne rezonanční křivka.
To už bych spíš šilhal po detekčním obvodu. Tam by se to snad mohlo vymykat z kloubů. Ale Country Radio je bez zkreslení a Praha zkresluje i když zeslabím vstupní signál.
Zkusím večer pochytat Prahu na Variaci, jestli bude rozdíl.

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 18:16    Předmět: Citovat

Tvoji jistotu nemám. Samozřejmě,když tam pustím sinusovku namodulovanou na sinusovce a vejdu se do propustného pásma ,bude to asi pravda. Jenže za MF2 je nelineární prvek - detekce. Takže když tam pustím nějaké namodulované hudební spektrum ,bude zřejmě kromě toho,co proleze předchozí MF,záležet také na amplitudě signálu ,co vyleze za diodou a jak se to vzájemně ponásobí. Navíc, když bych udržoval modulační index na konstantní hodnotě ,nemělo by se oproti starému způsobu modulace nic dít. Jakmile ale začnu trošku s m hýbat,prostě jak počítač měří signál a upraví velikost nosné,mohou tam být nějaké odchylky dané hw,sw či zpožděním. A to by dělalo neplechu , signál by po detekci různě kolísal a bylo by to asi slyšet..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 23:01    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Tvoji jistotu nemám. Samozřejmě,když tam pustím sinusovku namodulovanou na sinusovce ...

Docela mě to zaujalo ba až donutilo k přemýšlení(!) a experimentování.
Experimenty:
Zkoušel jsem Romanci, Variaci, VEF206 a dále Sony SRF-M95, Sony WM-FX479 (radiowalkmany). Všechny svorně produkovaly na AM 539kHz nepříjemný zkreslený, chraptivý zvuk. Ten poslední o něco méně. Za referenci jsem vzal ČRo2 na DVB-T, kde byl zvuk slušný.
Dále jsem v Romanci zkoušel detekční diodu nahradit germaniovou a křemíkovou, bez úspěchu.
Závěr Romance za to nemůže.

Přemýšlení: zavzpomínal jsem na VA charakteristiku diody a hlavně to nelineární koleno na začátku. Pokud byla za starých dobrých časů střední hodnota modulace kolem 30% tak se detekce obalové křivky MF signálu pohybovala v lineární oblasti. Dnes, kdy je hloubka modulace znásilňována až ke 100% dostává se detekce spodní půlvlny NF signálu na počátek křivky kde to produkuje zkreslení.
Závěr: diodový AM detektor musí při vysokých hloubkách modulace, kdy dochází téměř k vymizení nosné, nutně zkreslovat.

Takže bych si tipnul, že zčásti je problémem nelinearita diodového detektoru a možná i modulační komprese na straně vysílače dost zvuk zhnusí. U ČRo2 se toto povedlo velmi úspěšně.

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá listopad 22 2013, 6:11    Předmět: Citovat

No,včera jsem na bedýnku Romance dolepil kousky odpadlé dýhy a zbrousil poněkud více olysalý lak, takže se musím nejdříve zbavit pilin
v dílně a pak ještě něco zkusím pobádat . Jinak s tebou souhlasím,bohužel ověření popř.vylepšení by vyžadovalo zřejmě namodulovat nějaký bílý šum na nosnou a přes spektrální anylyzátor se na to dívat za detektorem. Tak se vrátím do "přízemí",a tím je nyní pro mě problém černého laku do ztracena na horním a bočních dílech bedýnky a zacelení děr v přední a zadní stěně zřejmě po průstřelu kulovnicí, majitel ,dnes již není mezi námi,byl myslivec a rád si dával "po maličkých" Very Happy . . Díky za příspěvky a pokusy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: pá listopad 22 2013, 11:39    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
...a zacelení děr v přední a zadní stěně zřejmě po průstřelu kulovnicí, majitel ,dnes již není mezi námi,byl myslivec a rád si dával "po maličkých" Very Happy . . Díky za příspěvky a pokusy.

Tedy, prostřelená Romance, to je rarita. Hned bych ji přejmenoval na Tesla J.F.K. nebo Dallas Romance.

Ty problémy s modulací jsou v podstatě stejně popsány zde:
http://www.vaelektronik.cz/bastl/anteny.html

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2013, 17:24    Předmět: Citovat

Takže vše zpět,docela se stydím. Po úklidu pilin,mořidel a laků jsem se vrátil k výše uvedenému problému. Smířil jsem se již s nedokonalým přednesem a tak jsem si říkal,zkusím pustit do gramovstupu něco ze scan fm rádia. Měl jsem jej na stole puštěné do sluchátek a slabě slyšel jeho zvuk. Najednou při přelaďování Romance zvuk nepřipojeného scan rádia zmizel. Zkoušel jsem jej doladit,ale jen to chrčelo a v pravidelné vzdálenosti (frekvenční) to tichlo - zahlcovalo se to. No zkušení již tuší,nějaký vysílač v Romanci. Vytáhl jsem ECH21 , abych odstavil oscilátor resp.jeho harmonické, ale blblo to úplně stejně ! Osciloskopem
i na patici bez elektronky anoda ECH21 asi 0,5V kolem 20 MHz s frekvencí měnící se mírně s otáčením lad.kondenzátoru. Dále anoda první EF22 - tam už byly asi 3V, na anodě druhé EF22 asi 1 V a taktéž něco v šumu na anodě EBL21. Blokovací kondy jsou nové a na původních pozicích a jsou ok.Když jsem ale přepnul tónovou clonu do polohy "nejširší pásmo",zmizelo to. Takže zřejmě vazba přes celý mf a nf zesilovač.
Nakonec pomohlo zablokovat stínící mřížku druhé EF22 ještě jednou přímo na patici elektronky proti katodě - původní C22 má hrozně dlouhé dráty a je zemněn na zem vstupu gramofonu kus od elektronky.
Nyní již rádio hraje sv,dv slušně (pominu-li rušení z blízké fotovoltaiky).
Tak snad to bude někdy inspirace pro další badatele v této oblasti Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4040

PříspěvekZaslal: po prosinec 02 2013, 18:42    Předmět: Citovat

Fajn, dokud SV po DV také nevypnou, což bude asi v blízkých letech.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: st prosinec 04 2013, 14:45    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
Takže vše zpět,...

Večer hned vyrážím s FM radijkem k Romanci:-)

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bezny



Založen: Jun 08, 2005
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: st prosinec 04 2013, 14:48    Předmět: Citovat

serviceman napsal(a):
Fajn, dokud SV po DV také nevypnou, což bude asi v blízkých letech.

A Radiojournal na DV už na konci roku.
Ale poslouchat bude co ještě dlouho:
http://ok1sb.cbmonitor.cz/mw_radio/index.php
http://ok1sb.cbmonitor.cz/lw_radio/index.php

_________________
Pravděpodobně kecám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund