Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zpozdovac odpalu blesku

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
martinvv



Založen: Nov 05, 2013
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 13:14    Předmět: zpozdovac odpalu blesku Citovat

Ahoj,

fotim casto makra i situace v exterierech kde je potreba vcelku rychla synchronizace mezi ruznymi blesky. Casto mam ruzne manualni mody na externich blescich i zrcadlovkach.

Nevite o obvodu na kterem bych si mohl nastavit ze se signal zpropaguje napr. o 100ms pozdeji nebo o 10ms pozdeji ? Netusim jestli toto lze zbastlit doma nebo to je hodne narocne... Idealni by bylo aby doba zpozdeni sla menit v radu milisekund. Vstup a vystup standartni PC sync kabel - coz je cca. 3,3 volt impuls on/off.

Videli jste nekdo neco takoveho bud zbastlene ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7090
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 13:45    Předmět: Citovat

MKO

Hlavně tam nedávej 555.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 14:13    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
...
Hlavně tam nedávej 555.

Proč?
Tak myslíš raději nějaký CMOS, např. 4093, nějaký ten kondenzátorek, potenciometr a na výstup tyristor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19531
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 14:58    Předmět: Citovat

Tak jako tak, jako spínač je potřeba tranzistor s velkým průrazným napětím nebo citlivý tyristor - některé fotoblesky mají na SYNC kontaktu, ať už na konektoru, nebo na sáňkách, napětí až stejné, jako na hlavním kondenzátoru výbojky, jen proud je omezený velkým odporem.
Protože výboj hoří obvykle maximálně 1 ms, je snadnější k odpálení dalších blesků využít samotný záblesk hlavního.

Elektricky by také paralelní spojení blesků s různým klidovým napětím na konektoru (to je i případ zpožďovacího MKO) přinášelo potíže.
Pohledám mezi schémátky, třeba to ještě po těch letech dám dohromady.

EDIT: tak jsem našel jen schéma odpalovače podřízeného blesku náběžnou hranou, t.j. při strmém nárůstu osvětlení (zapojení reaguje jen na záblesk). A k tomu nějaké poznámky. Tak jsem to překreslil. Hotové zařízení jsem před časem věnoval, tak se nepodívám na případné odchylky (tuším, že jsem zmenšoval kapacitu C2 a hrál si s odpory R6 a R7, abych dostal na kolektoru T3 napětí asi 4-4,5V v co nejširším rozsahu hladin osvětlení).
Řekl bych ale, že to je ta definitivní verze, která skutečně fungovala: má už automatické znecitlivění na stálou hladinu okolního osvětlení pomocí T4, ty předchozí to zvládaly v menším rozsahu. Fotodioda má proud cca 2µA při osvětlení 10 lx a je přibližně lineární nejméně do hladiny osvětlení 5000 lx, to jí teče proud asi 80µA. Tranzistor T4 udržuje pracovní bod T1 pokud možno stálý ve značném rozsahu proudu fotodiodou, ale reaguje pomaleji, aby si zapojení "všimlo" záblesku.
Při použití podřízeného blesku k přisvícení stínů v ostrém slunečním světle už to nepálilo spolehlivě, tak jsem před fotodiodu dával šedý filtr z vyvolaného černobílého filmu. Faktor filtru nevím, ten filtr jsem vybral zkusmo.
Na PS konektoru je mínus na plášti, plus uprostřed, tranzistor snese až 300V. Vyžaduje ale pro spolehlivé uzavření i při plném kolektorovém napětí poměrně malý odpor mezi bází a emitorem, proto je buzený z emitorového sledovače T5. Kdyby totiž blesk na konektoru měl napětí do 100V, šlo by to i bez T5, R10 i R11.

Myslím, že zapojení se dá "roztrhnout" těsně před T5 a mezi tyto body zařadit monostabilní klopný obvod s nastavitelným zpoděním, v podstatě libovolným, pokud to vzhledem k době otevření závěrky fotoaparátu dává smysl.
Věnoval jsem hledání v metráku papíru a překreslování hodně času, klopňák nechám na někom dalším.



odpal_blesku.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  odpal_blesku.png
 Velikost:  10.13 kB
 Staženo:  275 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 21:31    Předmět: Citovat

Ide to aj jednoduchšie. Mám vyskúšané zapojenie z obrázku na viacerých typoch bleskov, včetne tých, čo majú na ovládaní aj pár sto voltov. Na väčšine netreba ani to reset tlačidlo. Akurát to nemá oneskorenie. Plánik som kreslil asi pred desiatimi rokmi pre neelektrikárov (začínajúcich fotografov). Wink


slave_spin.jpg
 Komentář:
jednoduché, spolahlivé ale bez oneskorenia.

Stáhnout
 Soubor:  slave_spin.jpg
 Velikost:  134.31 kB
 Staženo:  253 krát


_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 21:50    Předmět: Citovat

Nezapomeňte, že dost foťáků používá předblesk pro analýzu scény. Dost jsem se s tím natrápil. Taky jsem si dělal sekundární blesk a furt jsem nemohl pochopit, proč je na všech fotkách zhaslej, když se viditelně odpálil. Až pak mi to došlo, že musí reagovat na druhej, nebo až třetí záblesk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
doskok55



Založen: Apr 07, 2007
Příspěvky: 182
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 21:52    Předmět: Citovat

Mrkni taky na následující:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=48768

http://www.paladix.cz/clanky/opticky-oddelovac-pro-starsi-blesky.html
http://www.fancon.cz/slave-flash-trigger/slave-flash-cz.html
http://www.dolezalovi.cz/bastleni/synchronizator/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4491
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 23:06    Předmět: Citovat

Není to sice nejjednodušší, ale funkční a na stránce je dost inspirace. Verzi 2.1 mám postavenou, jen je větší protože není v SMD.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 21:24    Předmět: Citovat

K tomu Hillovu zapojení. Udělal jsem zkušenost, že blesky s vysokým napětím na spínacím kontaktu nejde spolehlivě spínat tranzistorem. Nejde o velikost závěrného napětí, tu je snadné dodržet. Impulzní trafo potřebuje pravděpodobně značně velkou a strmou špičku pro zapálení blesku. Když jsem zkoušel spínat blesky tranzistorem, bylo to vždy nespolehlivé a s tyristorem naprosto dokonalé. Ale pro blesky s nízkým spínacím napětím to platí právě naopak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt listopad 21 2013, 22:02    Předmět: Citovat

Tranzistorem to jde spínat, ale musí být "otevřen do saturace" při dost velkém proudu.
Když vezmeme velikost kondenzátoru (M1 ?) na napětí 100 a více Voltů, který se vybije do cívky s minimální indukčností, je tam proudová špička v desítkách A. Tyristoru je to "jedno", ten když se otevře, je otevřený, i řada KT50x tu krátkou špičku opakovaně vydrží, měl jsem ho v blesku, co jsem stavěl a nikdy s ním nebyl problém (chce to min. KT503 kvůli napětí)
Pokud již blesk má spouštěcí obvod s tyristorem a ovládá se napětím řádově v jednotkách Voltů, tam se musí tyristor dobře vybrat a zapojení správně "doladit". Tam zpravidla tranzistor je jednodušší řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: pá listopad 22 2013, 7:37    Předmět: Citovat

Pro spolehlivé odpálení všech typů blesků používám jako spínač tyristor MCR100-600 (400) v pouzdru TO92. Má malý spínací proud Igt a spolehlivě odpaluje staré blesky i blesky "low voltage ignition".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 22 2013, 8:05    Předmět: Citovat

Nebo tak.


blesk.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  blesk.jpg
 Velikost:  281.2 kB
 Staženo:  288 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund