Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED žárovka 230V/3W najednou zeslabila svůj svit
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Onlyeasy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2013, 17:02    Předmět: LED žárovka 230V/3W najednou zeslabila svůj svit Citovat

Dobrý den, mám doma asi 3/4 roku v lampičce LED žárovku ECOLITE 3x1W, 4100 K, 230 V 50 Hz. Svítila fakt skvěle. Dává to víc světla než 60 W žárovka, jenže pak jednoho dne asi po hodině svícení jsem si odskočil (a nechal ji svítit) a po návratu koukám, že se z ní stala "bludička". Při rozhodování reklamovat/rozkuchat zvítězila pitva, především z toho důvodu, že se nepodařilo dohledat paragon z prodejny.

Jsou tam tři LED diody, spojené sériově a jak jsem zjistil z údajů z e-shopů, takováhle dioda o výkunu 1W se má většinou napájet 2 - 2,5 V. K LED diodám by tedy mělo přicházet napětí asi 7,5 V, jenže je tam jen 2,2 V - kvůli tomu to tak slabě svítí (a téměř nehřeje, zatímco dříve ta žárovka téměř pálila). Problém je tedy ve složitých obvodech budiče LED žárovky.

V příloze přikládám BLOKOVÉ schéma LED žárovek. Má s tím někdo zkušenosti? V pátrání po tom, kde může být problém. Budu vděčný za každou radu.



Schéma LED.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma LED.jpg
 Velikost:  54.67 kB
 Staženo:  261 krát

Návrat nahoru
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4038

PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2013, 17:11    Předmět: Citovat

Když už jsi to otevřel, tak namaluj schéma.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33922
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2013, 17:48    Předmět: Citovat

A daj sem fotku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Onlyeasy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2013, 21:09    Předmět: Citovat

Žárovka má na straně, odkud svítí světlo 3 křižákové šroubky. Když je vyšroubujete, sundáte víčko se třemi čočkami a objeví se před Vámi kulatý tišťák, na kterém jsou naletovány tři LED-ky a dva přívodní dráty, mizící v útrobách vespod. Na okrajích jsou v tišťáku ještě tři otvory ze kterých koukají hlavičky dalších tří křižákových šroubků. Když je vyšroubujete, dá se horní část žárovky potáhnout asi o dva centimetry a pak už Vás nepustí dráty. jdoucí do horního tišťáku s LEDkami. Když tam zašátráte, uvidíte další tišťák a taky kus smuchlané pásky - asi slídy, která přitláčí dolní tišťák ke stěně LED žárovky, aby v ní nic nehrkalo, když s ní zatřepete. Takové primitivní "uchycení" tišťáku bych tedy nečekal. Pásku vytáhnete lehce ven a máte ze žárovky chrastítko, ve kterém lítá ten tišťák. Tišťák se dá potáhnout ven asi další 2 cm a víc Vás nepustí dráty, které ze šroubovací objímky přivádějí 230 V. Vzal jsem si trafopájku a rozpustil cín na dolním kontaktu žárovky, oklepal ho pryč. Tím se tišťák zase kousek popotáhnul, protože ho přestal brzdit dolní drát. Ovšem ten druhý drát jsem musel "ukývat" z tišťáku pryč, protože dodnes nevím, čím drží pohromadě šroubovací závit s tělesem žárovky. Asi nějaké lepidlo a žárovka je považována za "nerozebiratelnou". Tišťák s LED a tišťák s budičem jsem od sebe rozletoval a přiletoval na to dohromady šest nových drátů, zapojil to na čokoládky, abych s tím mohl alespoň nějak experimentovat a měřit, co se tam děje. Když například do LEDek pustím z trafa na vláčky 8 voltů, svítí LEDky silně, jak mají, ale budiči se takové napětí dodávat nechce.

Kdybych měl schéma nebo byl schopen ho namalovat, asi bych zde neotravoval. Tišťák s budičen uvnitř LED žárovky má rozměry 15 x 21 mm a je posetý součástkami z obou stran. Vložím sem alespoň dvě fotky toho tišťáku, ať máte představu, o čem je řeč. Po odklopení dvou elektrolytických kondenzátorů (z každé strany tišťáku jeden) se pod nimi objevily další součástky. Jádrem celého budiče je integrovaný obvod (na kterém mimochodem není ani jediný znak, takže identifikace nemožná), který má sice na blokovém schématu 4 vývody, ovšem ten na tišťáku má osm nožiček. Dominantou celého tišťáku je trafo, ale takhle prasácky sestavené jádro jsem ještě nikdy neviděl. Všechno je mrňavé, titěrné, vodivé dráhy tišťáku špatně identifikovatelné a hlavně nezapomínejte, že téměř všechny součástky jsou galvanicky spojeny s nulákem nebo fází. Takže pokud máte zájem, aby k Vám přijel pohřebák, začněte se hrabat v LED žárovkách ...

Nebezpečí úrazu (a nechtěného zkratu v el. rozvodech domu) jsem omezil alespoň tím, že jsem do série s rozkuchanou LED zapojil ze strany fáze klasickou žárovku 40 W. Jo důležitý poznatek - když so série s LED zapojím klasickou 100 W žárovku, dává budič do LEDek 2,2 V, když zapojím do série žárovku 40 W, dává budič do LED-ek 2,4 V. Čili čím je nižší vstupní napětí ze sítě, tím dává budič vyšší napětí do LEDek. Nelogická nepřímá úměrnost.



Budič z první strany.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Budič z první strany.JPG
 Velikost:  173.13 kB
 Staženo:  171 krát


Budič z druhé strany.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Budič z druhé strany.JPG
 Velikost:  90.55 kB
 Staženo:  183 krát

Návrat nahoru
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1690
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: pá listopad 08 2013, 0:18    Předmět: Citovat

Edison byl opravdu skvělý vynálezce.Vynalezl vlákno které svítí a dává teplo.Ale nemá konkurenci!Dnes to sice svítí ale lidi to rozehřeje víc když to přestane fungovat Very HappyMísto jedné obyčejné věci musíme používat složitá zapojení aby jsme se nasr..y Confused
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2402
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: pá listopad 08 2013, 1:11    Předmět: Citovat

Ten U1se mi zdá u pinu č. 1 lehce ohořelej..

Je to tak blbá fotka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ST78



Založen: Nov 16, 2009
Příspěvky: 113

PříspěvekZaslal: pá listopad 08 2013, 9:02    Předmět: Citovat

Nevím kolik je tam místa, ale nevlezlo by ti tam toto?

http://www.hadex.cz/g112-zdroj--led-driver-9-11v300ma-pro-3led-1wnapajeni-230v/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3489

PříspěvekZaslal: pá listopad 08 2013, 10:15    Předmět: Citovat

Jako první bych podezříval elyty
-změř napětí na elytu za můstkem, musí být přes 300V
-pokud bude, vyměń oba zbývající elyty podle toho blokového schema.
Moc bych se divil, kdyby to nepomohlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Onlyeasy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá listopad 08 2013, 21:52    Předmět: Citovat

Děkuji Vám přátelé za upřímnou snahu mi s tím problémem pomoci.

dj_Paul: Kvalita fotky odpovídá kvalitě videokamery za 3500 Kč. Jestli jsi myslel kontakt na tom švábovi s osmi nožičkami, všechny kontakty jsou v pořádku. Je to jen hra stínu z e. kondenzátoru nad ním. Spálenina je na jiném místě - trochu jsem "osmahnul" cín na černém drátu (na fotkách přicházející zprava), který do tišťáku přivádí 230 V, když jsem ten drát letoval. Chtěl jsem to pořádně prohřát, abych měl jistotu, že drát skutečně chytil. Kdyby se utrhnul pod napětím a dotknul se sousedního bílého drátu nebo jeho cestiček, tak by mi v místnosti lítaly blesky a v hodinách pojistky.

ST78: Ježíšmarjá, člověče zlatej, v tom odkazu je přesně to, co mi tady leží na stole. Ten velký kondenzátor vedle trafa (který leží) jsem musel odehnout směrem nahoru, abych viděl součástky, které jsou pod ním. Na mé fotce je vidět vedle trafa napravo jen malý kousek toho velkého kondíku (na horním konci fotky). Nefotil jsem ho, aby kamera neostřila na něj, ale na tišťák, abyste ho mohli prozkoumat. Dokonce je na tom kondíku napsána stejná hodnota jako na tom mém 4,7 µF. I to trafo je stejně prasácky sestaveno z několika kovových kvádříků, které jsou v nestejné výšce staženy nějakým plastem. Kdyby se mi to nepodařilo opravit, tak se pokusím sehnat alespoň ten budič (LED driver) jako celek. Stojí 45 Kč. Cena nové žárovky je 120 Kč, tak se jen nesmím pokoušet shánět to přes poštu, nebo na tom prodělám.

breta1: Musím se ti přiznat, že po prvním nahlédnutí do blokového schématu (ještě před rozebráním žárovky), mě napadlo, že zřejmě bude problém v některém el. kondenzátoru. A to z toho důvodu, že žárovka zvenku úplně pálila. Stejná teplota musela být i uvnitř. To těmto kondenzátorům asi nedělá moc dobře, byť jsou na 105 °C. Chtěl jsem si to ověřit od někoho chytřejšího než jsem já. Píšeš, že na kondenzátoru za můstkem má být něco přes 300 V. Já tam před chvílí naměřil 204 V stejnosměrných. Takže pachatele se nám zřejmě podařilo dopadnout a teď je potřeba ho potrestat úklidem do nebezpečného odpadu. Myslíš si to taky? Diody v můstku jsem měřil - zdají se být podle naměřených hodnot v pořádku. Ten kondenzátor má (mít) hodnotu 4,7 µF / 400 V / 105 °C. Myslím, že takového frajera doma nemám, ale při nejbližší příležitosti se ho pokusím schrastit. Výstupní vyhlazovací kondenzátor, který leští proud pro LED-ky má hodnotu 22 µF / 25 V / 105 °C. Tohle bych doma možná našel. Nejlepší by bylo ty elyty požadovat na ještě vyšší teplotu. Ten třetí e-lyt nevím, která součástka to je. Kde bere výrobce tu drzost napsat na obal žárovky, že má svítit 50 000 hodin (což je 5 let a 8 a půl měsíce nepřetržitého provozu), když to nevydrželo ani rok občasného svícení.
Návrat nahoru
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1638
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2013, 16:02    Předmět: Citovat

Ona je podezřelá už i ta vysoká provozní teplota. Drasticky zkracuje životnost LED. Špatné chlazení je nejčastějším zdrojem poruch těchto svítidel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2013, 16:05    Předmět: Citovat

Odborníci z EU proto zakázali žárovky, protože se hřejí a nahradili je úsporkami a ledkami, které se údajně nehřejí. Šlajdr
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8819
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2013, 18:15    Předmět: Citovat

Onlyeasy napsal(a):
...

breta1: Musím se ti přiznat, že po prvním nahlédnutí do blokového schématu (ještě před rozebráním žárovky), mě napadlo, že zřejmě bude problém v některém el. kondenzátoru. A to z toho důvodu, že žárovka zvenku úplně pálila. Stejná teplota musela být i uvnitř. To těmto kondenzátorům asi nedělá moc dobře, byť jsou na 105 °C. Chtěl jsem si to ověřit od někoho chytřejšího než jsem já. Píšeš, že na kondenzátoru za můstkem má být něco přes 300 V. Já tam před chvílí naměřil 204 V stejnosměrných. Takže pachatele se nám zřejmě podařilo dopadnout a teď je potřeba ho potrestat úklidem do nebezpečného odpadu. Myslíš si to taky? Diody v můstku jsem měřil - zdají se být podle naměřených hodnot v pořádku. Ten kondenzátor má (mít) hodnotu 4,7 µF / 400 V / 105 °C. Myslím, že takového frajera doma nemám, ale při nejbližší příležitosti se ho pokusím schrastit. Výstupní vyhlazovací kondenzátor, který leští proud pro LED-ky má hodnotu 22 µF / 25 V / 105 °C. Tohle bych doma možná našel. Nejlepší by bylo ty elyty požadovat na ještě vyšší teplotu. Ten třetí e-lyt nevím, která součástka to je. Kde bere výrobce tu drzost napsat na obal žárovky, že má svítit 50 000 hodin (což je 5 let a 8 a půl měsíce nepřetržitého provozu), když to nevydrželo ani rok občasného svícení.

- Ano, na kondu by mělo být cca 325V= (230V~*√2=325V=). Původní je zřejmě vadný.
Kromě uvedených (opsaných) parametrů bude ještě hodně důležitá jeho velikost (rozměry), abys ho tam vůbec nějak dostal. Tento má např. rozměry: Ø10 x 12,5mm.
Vyšší provozní teplota (než 105°C) by byla samozřejmě lepší, ovšem něco takového sehnat, bude zřejmě hororová záležitost Cry

- Druhý ellyt (výstupní vyhlazovací: 22 µF / 25 V / 105 °C) bude zřejmě dobrý, stačí přeměřit (na hodnotu a ESR).

- Třetí ellyt (asi malé hodnoty) bude zřejmě v provedení smd a je "zašitý" mezi ostatním "smetím".
Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Onlyeasy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2013, 22:31    Předmět: Citovat

kokun: Ahoj Honzo, nastínil jsi velmi správně problém, kvůli kterému celý večer zuřivě hledám malé kondenzátory. Ta potvůrka 4,7 µF / 400 V / 105 °C má dokonce rozměry Ø8 x 12 mm. Nemůžu ho nikde v e-shopech najít. (Na jeho obalu je znak WKXC.) No, kvůli tomu truchlit nebudu. Myslím, že i ten deseti milimetrový bych tam asi narval taky. GES ho má dokonce 10 x 21 mm. Ten menší kondenzátor 22 µF / 25 V / 105 °C má rozměry Ø4 x 8 mm. Taky to není zboží, které by se válelo na každém krámě.

Napadá mě ovšem otázka, jestli ta miniaturizace (nejen kondenzátorů) není na úkor výdrže. Možná, že větší kondenzátory by déle vydržely. Na vyšší teplotu než 105 °C můžu rovnou zapomenout. Mimochodem v datasheetech k těm kondíkům, které jsem našel, se u HT (High temperature) 105 °C píše výdrž 2000 hodin, někteří píší 2000 - 8000 hodin. Ale kde je těch slibovaných 50 000 hodin, které uvádí výrobce LED žárovek ??? Vlastně výrobce nelže. Ono to bude možná do těch 8000 hodin svítit silně, pak světlo díky usmaženým kondíkům zeslábne a do 50 000 Vám to bude sloužit jako intim-světlo pro chvíle romantických zážitků při svitu umělého měsíce ve vašem pokoji ...

Nevím, jestli je to jen můj názor, ale domnívám se, že ten třetí hledaný kondenzátor by mohl být kondík C4 na fotce "Budič z první strany" na horním konci tišťáku uprostřed. Blbě se mi ty součástky proměřují, i co se týče galvanického spojení. Mezery mezi součástkami jsou tam malé, že tam ani nemůžu nacpat hroty měřáku. Nakonec budu muset namotat na hroty kousky tenkých drátků a šmejdit mezi součástkami těmi drátky.

Našel jsem doma náhradní kondíky 10 a 33 µF na 50 V (bohužel jen 85 °C). Zkusil jsem jeden po druhém připojit paralelně k tomu výstupnímu vyhlazovacímu 22 µF na 25 V. LEDKY trochu zesílily svůj svit a napětí jdoucí k nim vyskočilo z 2,2 V na 7,14 resp. 7,71 V. Ampérmetr ovšem ukazoval nějaké velmi malé hodnoty (už si to přesně nepamatuji, ani zdaleka se nepřiblížil k těm proklamovaným 300 mA). Ani zdaleka to není ta síla světla, které to dávalo předtím. Napětí na vstupním kondenzátoru zůstalo na 204 V. Souhlasím s tím, že v něm je s největší pravděpodobností zakopaný pes. Nejvíce mě štve, že člověk, aby získal součástky za pár korun musí obětovat mnohem více za dopravu, obzvláště když nemá prodejnu součástek za rohem.

Honzo, ten tvůj odkaz s názvem "Tento" mi nefunguje. Buď je tam nějaká chyba, nebo se mi to nechce otevřít, protože jsem neregistrovaný uživatel, Ale když na to klepnu, objeví se na ručičce jen hvězdička a nic se neotevře. Zkoušel jsem se zaregistrovat, ale mají tam nějakou poruchu v posílání potvrzovacích e-mailů. Nedojde mi odkaz na dokončení registrace, jen prázdný e-mail a u něj je příloha s nesmyslným dlouhým názvem o délce něco přes 600 B, která se (naštěstí) nedá ničím otevřít. Na e-maily s upozorněním na problém, poslané na admin@ebastlirna.cz nikdo nereaguje. Nemáte někdo možnost zkontaktovat administrátora, aby si v tom udělal pořádek? Zkoušel jsem tu registraci dvakrát a pokaždé jsem dopadnul stejně blbě.
Návrat nahoru
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6067
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2013, 22:43    Předmět: Citovat

Onlyeasy napsal(a):
Honzo, ten tvůj odkaz s názvem "Tento" mi nefunguje. Buď je tam nějaká chyba, nebo se mi to nechce otevřít, protože jsem neregistrovaný uživatel, Ale když na to klepnu, objeví se na ručičce jen hvězdička a nic se neotevře...
Problém bude spíš u tebe. Mně to funguje i jako neregistrovanému, v privátním modu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Onlyeasy
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne listopad 10 2013, 23:33    Předmět: Citovat

tomasjedno: Máš pravdu, je to problém u mě (v mé neznalosti) - můj počítačový analfabetismus. Když na odkaz klepnu pravým tlačítkem myši, a v objevené nabídce klepnu na "otevřít odkaz", tak se to otevře - tohle jsem nevěděl. Člověk někdy musí být za blbce. Dnes to vyšlo na mě ... Obscenní

Ale to nic nemění na tom, že mi pro doikončení registrace přicházejí prázdné e-maily s přílohou, která má dlouhý nesmyslný název souboru bez přípony a nedá se to spustit. (Tady zase můžu dělat co špatně ?) Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund