Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení elektroměru (viz obrázek)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 22:12    Předmět: Zapojení elektroměru (viz obrázek) Citovat

Zdravím

Chtěl bych se zeptat, jestli půjde zapojit elektroměr (štítkové hodnoty viz. obrázek). Má uvedenou napěťovou soustavu 3x57-288/100-500VAC a úplně nevím, co si pod tímto mám představit. Chtěl bych jej provozovat na naší napěťové soustavě (3x230/400V), lze to? Stačilo by mě 1F měření, protože rozvod který provádím je jednofázový...

Zde jsem vygooglil manuál http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/2731166afcc13585c12577f90028b68c/$file/2CMC481053M0001.pdf

Ještě tu mám typ CBB211700 který má uvedenou napěťovou soustavu sice 3x230/400VAC ale je určen pro zapojení přes měřící transformátory, které nemám a ani jsem nikdy neměl..

Půjde něco z toho použít na měření 1F spotřeby?

Najde se tu nějaký znalý elektrikář který by byl ochotný mě poradit. Sice se tomuto oboru učím, ale nikdy jsem se s uvedenou soustavou nesetkal



2013-11-04-1293.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2013-11-04-1293.jpg
 Velikost:  25.65 kB
 Staženo:  158 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DELONG



Založen: Apr 16, 2006
Příspěvky: 1378
Bydliště: SVK

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 23:14    Předmět: Citovat

Na jednofázové vedenie by sa to malo zapojiť takto

Fáza L vstup - pripojiť na svorku 1
Fáza L výstup - pripojiť na svorku 3
Nulák pripojiť do svorky 11

v manuály nájdeš zapojenie .
Prúdové transformátory nepotrebuješ to nie je tvoj prípad Laughing .



elektromer.png
 Komentář:
Manuál

Stáhnout
 Soubor:  elektromer.png
 Velikost:  102.62 kB
 Staženo:  260 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 0:03    Předmět: Citovat

Asi ti to bude hádzať chybu E102/E103. Je to 3F elektromer.
L1 pripoj aj na svorku 4 a svorku 7,... možno mu bude stačiť nahradiť L2 a L3 fázou L1.
A tiež je možné, že bude merať výkon aj pri chýbajúcich napätiach na L2(svorka 4) a L3(svorka 7).
Klasiky (ferraris) s tým nemali problém. V týchto je zamontovaná inteligencia autorov.
Tu sú nejaké inšpirácie
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 8:23    Předmět: Citovat

Děkuji za Vaše podněty. Zapojení samotného elektroměru mi je jasné, jen jsem se spíše chtěl zeptat, jestli ho lze provozovat na naší síťi vzhledem k uvedeným štítkovým hodnotám (napětí) abych ho nepoškodil/nespálil. Nebudu překračovat maximální povolené napětí uvedené na štítku? Je mi uvedené rozmezí napětí na štítku nejasné. Vydržel by i 3F ?

Jestli lze druhý kus provozovat bez mericich traf nevím, má tenčí svorky.

Manuál je asi univerzální ke všem typům. .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 11:34    Předmět: Citovat

Máš doma snad soustavu 3x230/400V, tak se snad do 288/500V vejdeš, ne?
První hodnota uvádí efektivní napětí fáze proti střednímu vodiči (pracovní nule), druhá hodnota uvádí efektivní hodnotu napětí sdruženého, tedy mezi fázemi navzájem.
To přežije a ještě zbude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 11:50    Předmět: Citovat

Ajo...No me zarazo to 57 to znamena tedy minimum a maximum. OK...

A co ten kus ktery je urcen k mereni s MT. dle manualu maji mit prevod 100 je to k necemu dyz trafa nemam? Da se pouzit i bez...? To asi neni bud anebo, ten manual je univerzalni a pro vice druhu... Na tom kusu je nakreslene schema u svorek s temi trafy...

Kdezto u toho kusu 3x57-288/100-500 je schema bez traf, stejne jako poslal printscreen z navodu delong
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
skopekm



Založen: Oct 01, 2007
Příspěvky: 13
Bydliště: České Budějovice

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 11:58    Předmět: Citovat

citace:

Jestli lze druhý kus provozovat bez mericich traf nevím, má tenčí svorky.


Pokud bude měřený fázový proud do 5 A (standardní výstup z měřících traf proudu - ověřte si v manuálu či na štítku) a nastavíte si převodový poměr 1:1, tak Vám bude měřit správně. Vyšší proud elektroměr může zničit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 12:02    Předmět: Citovat

Asi 3A bude to jen na cerpadlo 700W, ale co kdyby nastal zkrat, mam to jisteny B6, vydrzelo by to, nebo musim pocitat s kremikovym nebem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 12:21    Předmět: Citovat

Čerpadlo 700W si při rozběhu bere kolem 15-20A, teprve po roztočení odběr klesne.
Za tu chvíli jistič nevybaví, ale elektroměr by to přežít měl, protože musí vydržet i transformovaný zkratový proud po dobu, než vypadne jištění.
A zkratový proud může dosahovat běžně 5-10 kA, tedy po transformaci 100:1 svorkami elektroměru poteče 50-100A, což musí po dobu vybavení jištění také vydržet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 13:38    Předmět: Citovat

Som trochu zmeteny.
Neviem ci je to tema na takuto diskusiu.
Nie je to nebezpecne?
Nedavno si niekoho zrusil co sa chcel pohrat s lustrom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4043

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 14:03    Předmět: Citovat

Píšeš, že se tomu oboru učíš. Tak když se na to necítíš, poraď se s mistrem.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 14:03    Předmět: Citovat

fero7. Já budu letos dělat závěrečné zkoušky z oboru elektrikář...

Já nevím ale mám takový pocit že potřebuješ rýpat do správců EB, co v tom je? máš pocit že někomu nadržují . . . nebo závist ? ? ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 14:07    Předmět: Citovat

serviceman, máme praxi ve firmách. Za svým bývalým mistrem ze druháku jsem dnes byl a je stejného názoru jako Hill...

Jinak ne že bych se na to necítil, ale raději se ptám... Kdysi jsem zapojoval starého křižíka a ten mi běžel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 14:28    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
1.Já budu letos dělat závěrečné zkoušky z oboru elektrikář.... 2. mám takový pocit že potřebuješ rýpat do správců EB, co v tom je? . . . nebo závist ? ? ?

1.Z dlhodobej praxe mozem Ti za tie skusky dat nula cely zadna nic bodu.
Ak ma niekto zbrojny preukaz, neznamena to ze vie dobre stielat.
Podla Tvojho zadania problemu nemas ani tusenia ako na to.
2.Ale nie, iba nemam rad rozdielne pristupy.
3.Zavist? Vies co pises? Lebo ja nie. Mozes to upresnit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 18:09    Předmět: Citovat

Ahá, tak rozdílné přístupy v tom jsou!!

Fajn, tak když máš tak obrovskou a dloouhodobou praxi, tak mi prosím nakresli/vyznač, jak bys zapojil ten elektroměr, který je určený na měření pomocí MT tak abych s ním mohl měřit těch 5A bez MT (jak napsal skopekm a Hill). Jsem zvědavý.

O elektro se zajímám aktivně, je to můj koníček, a nejsem jako někteří, že dodneška neumí opravdu vůbec nic!


Nemám rád, když se někdo povyšuje před ostatními. Ptal jsem se tu na věci, se kterými jsem neměl možnost se setkat a nebyl jsem si zcela jistý. Mnohokrát jsem podle schématu zapojoval různé stykačové kombinace a vždy mě to fungovalo... Je možný že si pokročilejší a tak ti moje dotazy připadají absurdní, jestli seš starší o pár let, tak se ale prosím tě nevysmívej těm mladším Confused... Já tě přesvědčovat že mám v oboru již nějaké znalosti nebudu, protože máš stejně hlavu svou a jistě si myslíš stejně své.


Hille, prosím tě, ujmul by ses odpovědi. Nepočítám, že bych se ji od fera dočkal... Protože tady je dobrá příležitost tento využít...

Na obrázku je schéma zapojení s měřícími transformátory toho elektroměru CBB211700. Tento bych chtěl zapojit bez MT na 1F s odběrem 700W (P/U 700W/230V=3.04A), jak? půjde použít na jednu fázi?

Měření je zřejmě na vývodech 1a3, 4a6, 7a9. Ale Co mam dělat s tím napájením (2,5,8 ?)



2013-11-05-1294.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  2013-11-05-1294.jpg
 Velikost:  27.31 kB
 Staženo:  169 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund