Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním obvody na konstrukce periferií pro osmibity (II)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: so prosinec 10 2022, 0:10    Předmět: Citovat

Dovoluji si vyslovit veřejné poděkování členovi fóra jménem ondraN. Zaslal mi spoustu zajímavých švábů (všechno DIL):

• W86C456A
• W86C450
• 80C31 (MHS, 2ks)
• 8255A (Tesla, 2ks, jeden z nich je maďarská kooperace, Cool přestože je na něm nápis "Tesla")
• 8748 (NEC)

• 27C512 (3ks)
• 27(C)256 (8ks)
• 2764
• KM62256
• TC5565
• HY6116 (2ks)

• MH8228 (kilometry daleko od MZ-800, ale přece ho nevyhodím)
• CDP1852CE (velmi ojedinělý brouk!)

• 24257 (DIP28 úzké)
• 24512 (4ks, DIP32 úzké)
• M41256 (4ks)
• TC5514 (2ks)
• 93415 (Fairchild, DC7636!)

• GAL16V8B (2ks)
• GAL20V8(A) (4ks)

• 24C02 (4ks)
• 93C06 (5ks)
• 93(CS)46 (2ks)
• 93CS56

• 74LS393 (3ks, Matsushita)

Některé mohu poslat dál do světa, k mému osmibitu je nutně nepotřebuju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1316
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 16 2023, 3:11    Předmět: Citovat

Pozor pozor, tohle je hodne zajimava informace, ktera usetri mnoho trapeni a shaneni retrocomputistum: http://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=57&t=11978&p=150970
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt květen 18 2023, 22:30    Předmět: Citovat

Kdysi jsem o tom možná četl, ovšem dávno zapomněl. Embarassed Některá značka paměťových IO o tom měla zmínku v dokumentaci (?).

Dovoluji si vyslovit veřejné poděkování členovi fóra jménem miroja. Po jedné své známé mi ze Slovenska poslal 2ks sat. receverů Pace PSR800, nějaké moduly z TV řady 416 a pár modulů TXT (s ústředním SAA5243P/H). Anžto nestíhám, dostal jsem se k psaní příspěvku až teď, skoro po dvou měsících od vyzvednutí věcí v Praze.


Naposledy upravil judeware dne út květen 23 2023, 22:07, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
miroja



Založen: Feb 28, 2006
Příspěvky: 1803
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

PříspěvekZaslal: pá květen 19 2023, 7:56    Předmět: Citovat

Rado sa stalo, nech pomoze Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: čt červenec 13 2023, 21:55    Předmět: Citovat

Dovoluji si vyslovit veřejné poděkování členovi fóra jménem xxx_88. V tématu z dubna 2020 poptával IO 16550. Přes zdejšího kolegu jménem VASEK_W ho ode mne obdržel (a zanechal mi u něj nějakou bižuterii). Navíc slíbil, že až budu mít tip na poptávané Pace PSRx00, postará se o koupi i dopravu. Na rozdíl od jiných (co odeberou třeba integráče na servis placek a dál je nezajímám) dostál slovu. Přijímač Pace se teď na bazoši po delší době vynořil. Stačil jeden telefonát pro připomenutí, slovo dalo slovo a kýžený aparát mám ode dneška doma.

Takto si představuju seriózní spolupráci. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po březen 11 2024, 18:35    Předmět: Citovat

Uvádím další příklady CRT televizorů s obvody TXT, anžto těch vhodných opět ubylo...

[1] Tesla Television L5405AT
Tetextový IO STV5348/H, jinak nějaké STM a hlavně Sanyo. Slušné pasivy, kopice tr. 2SC1815 (nejaponské, NXP!).

[2] Mitsubishi CT-21M3EET
Těchto televizorů existuje několik podobných chassis s teletextem, v čele s SAA5246AP/H (někdy s obvody Texas). Fajnové polštářky, krabice, keramika i ellyty. Tr. Philips, Toshiba.

[3] Tesla LCE CK-3374XT
Chassis (fota) této značky už jsem párkrát uváděl (obvod SAA5254P/H). Tenhle kus je ovšem zajímavý tím, že se jedná o "přenosku" s úhl. 37cm, avšak rozměry a tvar desky je stejný, jako u těch dřívějších (úhl. 51..55cm). Přítomnost SAA5254P/H indikuje to T na konci typového označení. Je to těžká pseudoznačka, přesto obsahuje slušné pasivy, zvláště modrobílé trimry!



IMG_0112.JPG
 Komentář:
Tesla Television L5405AT
 Velikost:  286.93 kB
 Zobrazeno:  17 krát

IMG_0112.JPG



IMG_0113.JPG
 Komentář:
Mitsubishi CT-21M3EET
 Velikost:  289.09 kB
 Zobrazeno:  18 krát

IMG_0113.JPG



IMG_0114.JPG
 Komentář:
Tesla LCE CK-3374XT
 Velikost:  289.3 kB
 Zobrazeno:  17 krát

IMG_0114.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po březen 11 2024, 18:56    Předmět: Citovat

Co s těma teletext švábama furt děláš? Za tu dobu, co vím že je sháníš, už musí být v ČR víc desek teletextů než funkčních Sharpů. Laughing
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1316
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 11 2024, 19:40    Předmět: Citovat

No ja bych rek, ze tech CRT TV uz bude dnes ve sberacich strasne malo, ze uz je to z 99% davno vyhazene. Asi by chtelo popremyslet, jak ten TXT cip nahradit necim dostupnejsim i levnejsim, co treba RP2040, ktery zvladne sam o sobe vyprdnout i HDMI vystup bez dalsich soucastek (a dokonce k tomu i odemulovat cely 8-bit na bazi Z80, tak Sharp by urcite zvladl taky, pokud uz to nekdo neudelal)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po březen 11 2024, 20:09    Předmět: Citovat

citace:
...už musí být v ČR víc desek teletextů než funkčních Sharpů.
Tak to pozor. Twisted Evil Sharpů se v ČSSR prodalo asi 10000ks. A oprašovatelů starších osmibitů Sharp zůstalo nejmíň sto. Dokonce si je někteří po letech kupují, přestože se jich v 90. letech vzdali. Chtějí se bavit! Znám Sharpisty, kteří jich mají desítky (já 5, slovy pět kusůch).
citace:
...jak ten TXT cip nahradit necim dostupnejsim i levnejsim, co treba RP2040, ktery zvladne sam o sobe vyprdnout i HDMI vystup bez dalsich soucastek...
Jenže o tom to není. Jde o demonstraci, co všechno dokáže Z-80 obsloužit, tj. téměř všechno, co fungovalo na XT/AT se sběrnicí ISA (IO pro FDC, LAN, VGA - áno, aj, viz fota v tématu). Pro příjem TXT existovaly projekty s řízením z osmibitu a anžto ústřední "grafické" IO tu nebyly, řešilo se to jen konstrukcí zachytávací části dekodéru z obvodů TTL (plus nějaká analogařina). Dnes je to pár součástek a když k tomu přičtu Mits. M50555 a Philips SAA1099, vznikne karta do slotu, která představuje "dvojitý zobrazovací adaptér" a zvukovku, což je kombinace, kterou u osmibiťáků jinde nemají.

Prostě jde o to si určitým tvořivým způsobem hrát. Mám brouka, fungoval v TV a teď funguje externě a kreslí, co já chci. A je zadarmo. To RP2040 vypadá jako celý miniaturní počítač. Proč bych ho měl do stroje typu MZ-800 roubovat? To radši budu demonstrovat funkčnost starších periferií, viz výše.

Není to trestné. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po březen 11 2024, 20:26    Předmět: Citovat

Speciálně pro Martina (RayeR):
TXT střižený do obrazu CRTčka
OnScreenDisplay, Mits. M50555

Nemůžu najít ukázku chodu VGA karty s RTG3105iEH, ale něco je v archivu fotek Bytefestu (cca 2013), resp. na 8bity.cz (setkání Tálský mlýn 2019..2020).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RayeR



Založen: Aug 02, 2009
Příspěvky: 1316
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po březen 11 2024, 23:40    Předmět: Citovat

OK, jesi ma este nekdo potrebu dnes koukat na blikajici vypoukle CRTcko...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 18:17    Předmět: Citovat

To byly jen příklady. Nikde jsem nic o dogmatu "CRT only" nepsal. Být to připojené k placaté stohertzové Trinitronce, nebude to blikavé, ani vypuklé. Smile I starší non CRT zobrazovače mívaly konvenční AV vstupy a platí pro ně totéžžž. Navíc jak M50555, tak SAAxxxx kreslí neprokládaně (v režimu na celou obrazovku), takže to nevypadá zle ani na klasice. A samotný Sharp netrvá striktně na tom, co se k němu smí/může v základu připojit (resp. co velí osmibiťácký bonton).
I v originálním manuálu je popsáno k připojení k televizoru, pokud se užije konektor nazvaný RF signal output jack, k "zelenému" monitoru, pokud se užije konektor Composite signal output jack, resp. k barevnému monitoru, pokud se užije RGBI signal output connector (názvy cituju z brožury MZ-800 OWNER'S MANUAL).
A lidi si k Sharpu v průběhu let připojovali televize různých značek, Merkury a Oravany s videovstupem a někteří dokonce adaptované monitory z PC (CGA i EGA, mám takové tři, dva funkční).
Pak přišly scandoublery (scan konvertory) Davida Lüftnera, později Bohouše Nováčka a hned se ozvali ultrakonzervativci (jiných značek osmibitů), jaké je to fuj, a že ke starým počítačům patří jen to, co jsme žhavili v 80. letech. Taková blbost! Jediný rozdíl spočívá v malé "revoluci", v použité obrazovce, jinak pořád sedíme před stroječkem, který ukazuje obdélník s obrazem a u Sharpa si lze od začátků vybrat ze tří možností (viz výše).

citace:
Co s těma teletext švábama furt děláš?
V příspěvcích zmiňuju i ostatní šikovné součástky, nejen teletextové IO. Jeden takový příklad (nadsázka):
Zůstalo dejme tomu sto nejvěrnějších. Čili potřebuju 100ks SAA5246AP/H. Raději i sto SAA5254P/H, SAA5281(Z)P/H a STV5348/H. To máme 500ks teletextůch. Smile Každý zapálený Sharpista nasbíral třeba deset počítačů (1000 strojů celkem) a chce si do každého postavit deset periferních desek různého druhu (celkem 10 000 desek). Pokud deska obsahuje příkladně deset číslicových IO, osazuje se k nim deset blokovacích C 100nF (celkem tedy potřebuju 100 000 kondenzátorůch). To se to pak recykluje, když nás vize motivují ("To se nám to hoduje, když nám lidi pujčujou"). Very Happy

Neberte nic smrtelně vážně.


Naposledy upravil judeware dne út březen 12 2024, 18:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17725
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 18:33    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Být to připojené k placaté stohertzové Trinitronce, nebude to blikavé, ani vypuklé. Smile

Hmm, zajímavé, oba soňácký trinitrony, co jsem měl byly vypouklý ve svislý ose. A ten poslední byl z roku 1996.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 18:46    Předmět: Citovat

Poslední TV měly sklo rovné. I monitory z přelomu století (cca do r. 2005). Viz můj NEC FE1250+ (obsahuje obrazovku Mitsubishi Diamondtron, což byla obdoba Trinitronu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1265
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út březen 12 2024, 20:58    Předmět: Citovat

Petře, mám tu jednu přídavnou destičku teletextu z nějaké Oravy, je na ní SAA5246AP/H + GM76C88AL-15 + PCF84C81AP/163 a nějaká drobotina kolem. Hodí se ti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Další
Strana 16 z 18

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund