Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sháním obvody na konstrukce periferií pro osmibity (II)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 16, 17, 18  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne září 22 2019, 14:12    Předmět: Citovat

Během cesty, avizované na fóru před pár týdny:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=90711
jsem od pánů kokun a sinclair obdržel několik dárků, které se sluší zmínit v této mé dlouhodobé poptávce.

Od kokuna to byly krystaly, přijímače IR a hlavně obvody TXT. SAA/SDA5243 jsou spíš takovou dlouhodobou rezervou pro drobný servis v dávné budoucnosti. SAA5281P/E sice nemá českou znakovou sadu, ale pro odzkoušení plánovaného interfejsu může (komukoliv) posloužit docela dobře.

Sinclairovy dary [1]:
• Mascom MC2300, bez OSD, EEPROM 24C32, pár obecně využitelných součástek
• Funai FBS-1000 MK5, OSD M50556, už jsem ho na fóru představoval dřív
• Koscom KSR-4020LT (celkem 2ks), OSD KS5514B-16
• Pace SS9200IRD, bohužel bez OSD
• Amstrad SRX350, OSD uPD6450CX 002, střeva jakžtakž
Sinclairovy dary [2]:
• Nokia SAT8001S, OSD STV5730A, submodul MCU s MC68HC05E0EN PLCC68, EPROM, RTC aj., namísto MCU v DIL40
• Strong SRT500LT (celkem 3ks), bez OSD, aspoň s Atmel 80C52X2 a ST24C16 v paticích
• Icecrypt S2000VFD (celkem 2ks), DVB-S, "bonusový" Very Happy , pro mé potřeby nebyl důležitý



IMG_0457.JPG
 Komentář:
Mascom, Funai, Koscom, Pace, Amstrad
 Velikost:  133.46 kB
 Zobrazeno:  63 krát

IMG_0457.JPG



IMG_0458.JPG
 Komentář:
Nokia, Strong, Icecrypt
 Velikost:  101.47 kB
 Zobrazeno:  67 krát

IMG_0458.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po březen 16 2020, 22:37    Předmět: Citovat

Čas od času mě někdo osloví stylem - "mám CRT TV ABCXYZ, chceš ji na ten teletext, paměť a další drobnou havěť dočasně schovat a v rozumné době i převzít"?
A tak vždy bádám a vzpomínám, jestli se mi nabízený kus pro oné hodí. Kdybych si já lajdák průběžně tvořil seznam vhodných typů, ušetřil bych čas sobě i "dárcům". Very Happy

Takže sice trochu s křížkem po funuse, ale přece (rukama mi prošlo vhodných typů nejmíň sto, ale většinu jsem zapomněl)! V současnosti seznam průběžně doplňuju...

Aktualizovaný seznam je v příspěvku z 22.12. 2020.

V 90. letech se některé televizory chlubily svou výbavou i na předním panelu přístroje, typicky Mitsubishi a Sharp (nápis TELETEXT = SAA5246AP/H, semtam CF70200).
Případně Samsung ("OSD - On Screen Display TELETEXT). Pokud tam slovo "teletext" nechybělo, šlo o SAA5246AP/H, výjimečně "bez A". Osamocený výraz "OSD - On Screen Display" = PCF84C640 apod., ostatní součástky solidní, ovšem absence teletextu u takového přístroje mě většinou tak mrzela, že jsem ho nakonec nechal být.


Naposledy upravil judeware dne út prosinec 22 2020, 19:19, celkově upraveno 9 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: po květen 25 2020, 21:33    Předmět: Citovat

Mám pro Tebe Petře nějaké "laskominy", jestli je budeš chtít. Máš to na fotkách Wink.
Tak se při cestě do Žďáru zastav, něco Ti ještě připravím, sic možná nebudu doma, neb pojedeme do Prahy na burzu LP a CD, pokud tedy bude.

A ještě jsem Ti nějaké další zajímavé fotky ve větším rozlišení zaslal na email Wink.

Vašek



P5220103.JPG
 Komentář:
 Velikost:  242.6 kB
 Zobrazeno:  64 krát

P5220103.JPG



P5220104.JPG
 Komentář:
 Velikost:  251.36 kB
 Zobrazeno:  66 krát

P5220104.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne květen 31 2020, 22:15    Předmět: Citovat

Pro veřejnost:
Václav z PE mi detaily nabízeného zaslal na mail a dokud nebudu desky držet v ruce, není víceméně o čem psát.
K poslednímu fotu:
Je to modul TXT, který běžně neberu, jelikož hlavní obvod SAA5243P/H vyžaduje ještě separátor dat na 12V (SAA5231). Do MZ-800 ale beru víceméně jen integráče pro Ucc=5V.
Tady bych ale udělal výjimku, jelikož se mi líbí ta paměť 8Kx8 (BR6265), od výrobce ROHM něco takového ještě nemám. Smile
Taky jsou na modulu slušné pasivy.


Naposledy upravil judeware dne st červenec 01 2020, 22:25, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po červen 01 2020, 20:51    Předmět: Citovat

Aktualizoval jsem seznam vhodných typů televizorů s poptávanými obvody TXT (16.3. 2020, 22:37).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: po červen 01 2020, 21:12    Předmět: Citovat

Už mám připravené šroubováky, mikropájku a odsávačku na stole Wink. Zítra ráno vyrážím na jednu Mitsubishi (CT-21A5EEST). Tak uvidím, co v ní objevím Sad.

Vašek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po červen 01 2020, 22:11    Předmět: Citovat

V TV téhle značky bude kopa slušných keramických (a polštářkových) C, elektrolyty Rubycon, malé tr. Philips (nebo různé Japan), použitelné krystaly (8, 10, 12, 27MHz), výkonové R. Dá-li příroda, bude tam ten SAA5246AP/H na modulu, vč. paměti 8Kx8 v nudlopouzdře DIP28, a EEPROM 24C02.

TXT viz:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/p2240091_518.jpg

Nejčastěji je to ten bílý modul vlevo dole:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/img_0266_763.jpg

A pojistka, varistor, termistor, pozistor... Je třeba při dobývání improvizovat. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 7:18    Předmět: Citovat

A ty plníš ten SAA5243P/H přes teletext ?

Mám tu 10ks SAA5246P/H, co je na nich špatně ?
http://j.mdownload1.free.fr/Schemas/Samsung/P68_chassis.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 12:16    Předmět: Citovat

Potvrzuju.
Výrobky Mitsubishi, včetně VCR, obsahují nesmírně kvalitní aktiv i pasiv, polovodiče nezřídka přímo vlastní výroby a k tomu nějaké Nec, zbytek Sanyo/Toshiba.
Pasivy měli Japonci vždycky vynikající. Nikdy také nepohrdnu jakýmkoliv CRT televizorem evropské značky. Bývá v tom z 95% německý pasiv, co ani po 15-20 letech služby nebývá hnutý.
Například některé televizory Philips:
Výrobce používal dvojice 120V tranzistorů NEC 2SC1841/2SA988 na místech, kde nikdy nemohlo být přes 25V a žádný špičky. Samsung by použil nějaké ty svoje hračkové SS9014/9015, Nižná by tam prdla KC308/238.
Chodím do SD skoro každou sobotu, ale na Oravu, nebo značkový zahraniční CRT už je smůla. Mraky vyházených LCD monitorů a dokonce i LCD televizorů značek, co jsem nikdy neviděl. Nejznámější pro mě byly Benq a Ausus Very Happy
Plus celé kubíkové koše té nejsprostší spotřebky, co mnohdy ani nevypadá navenek opotřebovaně.
Ve dvou konkrétních typech televizorů Panasonic, který se zde v Tuzexu prodávaly, zase byly na místech všech běžných "signálových" tranzistorů, použité dvojice NEC 2SA992/2SC1841.
Bylo z nich možné vytřídit dost kusů s F=0,7 až 1dB, následně snadno sestavit páry, byly ze stejné skupiny h21e.
Páry pak měly tyhle vlastnosti: Uceo=120V/Icm=50mA/Pcm=0,5W/Ft=120MHz/h21e 400-800/F=1dB/Cob=1,6pF.
Lze si do celosymetrického diferáku, nebo přenoskového předzesilovače přát něco lepšího? Very Happy
Mrzí mě velice, že takové, nebo aspoň jim podobné tranzistory, už nějakou dobu nejdou ani sehnat, ani koupit.
Jen smd spotřebkové smetí. Na 1,5dB kusové nízkošumáky Hitachi/Renesas, se čeká 6-8 týdnů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 16:14    Předmět: Citovat

Václavovi od Prahy:
SAA5246P/H se od SAA5246AP/H liší v zapojení krystalu a drobotiny okolo. Proč to tak udělali, netuším. Možná nějaká nestabilita v praxi a proto vyvinuli "Áčkovou" modifikaci obvodu.

Důvody, proč volím SAA5246AP/H:
• těch integráčů bez A je k mání podstatně míň
• musely by být dvě verze multimediální desky s SAA5246
• Áčková verze je úplně stejná, jako SAA5281P/H (ta ovšem nemá externí SRAM) a SAA5254P/H je její jednostránková podmnožina (opět bez potřeby SRAM) - jedna deska se tedy hodí pro tři různé obvody

citace:
A ty plníš ten SAA5243P/H přes teletext?

Nikoliv, skrze I²C, klíčové jsou registry 9, 10, 11 (při inicializaci ještě pár dalších).

Příklady tu padly několikrát:
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/pa240033_135.jpg
http://www.absolvent-zahori84.wz.cz/sharp/zpravy1.jpg
http://www.absolvent-zahori84.wz.cz/sharp/zpravy2.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 17:03    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Václavovi od Prahy:
SAA5246P/H se od SAA5246AP/H liší v zapojení krystalu a drobotiny okolo. Proč to tak udělali, netuším. Možná nějaká nestabilita v praxi a proto vyvinuli "Áčkovou" modifikaci obvodu.

O krystalu se nikde nic nepíše a je tam 27MHz na 3.tí harmonické.
Možná je absence 25. řádku, ale tu na normální zobrazení nepotřebuji.
Takže, aby jsi mladíku nežil v omylu Very Happy

Co se týče separátoru dat, tak pokud to neplníš přes teletext, tak zbývají nutné signály které generuje jen 6MHz dotclk a CSYNC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1280
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 19:12    Předmět: Citovat

Rozdíl mezi 5246 s áčkem a bez áčka jsem uváděl už v první verzi tématu, smazaného po roce pasivity.
Rozdíl ilustrují oba obrázky (jeden je výtah z časopisu KTE, druhý z PDFka SAA5246A). Někde mám založený modul z TV Sony, který měl okolí krystalu na způsob zapojení z KTE, akorát tam byly snad jen dva C 22p a dívka, odpor 3K3 si už nevybavuju. A teď ho hledat nebudu. Smile

Apropos - zapojení z KTE není generátor TXT písma, sloužilo to pro zachytávání dat z éteru a zobrazování stránek (možná i ukládání) programem v PeCe.

Mám na zkoušení prototyp (překopaná deska z Tesla Television) s paticí DIP48. Musím přece vědět, proč jsem se rozhodl jen pro jednu variantu (SAA5246A) - bezáčkový integráč kreslil obraz, jako C416 s vadným vertikálem. Bylo to roztažené do výše s jemnými linkami textu daleko od sebe (pruhované).

Dodatečně - ještě jedno schéma (Sony KV-M1400K) s integráčem bez A:
http://www.elektronikjk.com/telekomunikacja/telewizja/odbiorniki_telewizyjne/SONY-KV-M1400K-2.pdf
Opět malinko odlišné od ostatních.

Řešení teletextu s SAA5246AP/H vídávám naopak shodné, a to u všech výrobců TV, na které jsem narazil. Drží se zkrátka doporučeného zapojení z dokumentace a hotovo.



TXT pro PC KTE 3-2001.png
 Komentář:
Zapojení s SAA5246
 Velikost:  73.77 kB
 Zobrazeno:  63 krát

TXT pro PC KTE 3-2001.png



Výtah z PDF SAA5246A.png
 Komentář:
Zapojení s SAA5246A
 Velikost:  53.96 kB
 Zobrazeno:  80 krát

Výtah z PDF SAA5246A.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 20:45    Předmět: Citovat

Ten oscilátor mají zapojenej divně, tam se přece na nahození krystalu na 3. harmonickou dává seriovej LC, ne paralelní. I když kdoví, co je zač ten krystal.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6080
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 21:43    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
Rozdíl mezi 5246 s áčkem a bez áčka jsem uváděl už v první verzi tématu, smazaného po roce pasivity.

Ano, ani po roce pasivity se nic nezměnilo, ty brouci se neliší zapojením oscilátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VASEK_W



Založen: Dec 11, 2017
Příspěvky: 783
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: út červen 02 2020, 21:51    Předmět: Citovat

Tak deska je doma Wink. Zbytek jsem bohužel nechal v telce. Snad někdy příště ... jestli tedy ještě nějaké příště bude ...

Tu černobílou přenosnou TV snad také zařídím (zatím není doma Sad).

Tak budeš mít Petře něco na cestu do Žďáru Wink


Vašek



P6020010.JPG
 Komentář:
 Velikost:  243.37 kB
 Zobrazeno:  76 krát

P6020010.JPG



P6020011.JPG
 Komentář:
 Velikost:  198.57 kB
 Zobrazeno:  47 krát

P6020011.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 16, 17, 18  Další
Strana 9 z 18

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund