Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Superjednoduchý přijímač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 22:45    Předmět: Citovat

ondoubek napsal(a):
Je mi 14 a s elektronikou dělám rok.

Začít ve 13 letech je trochu pozdě, ale furt je to lepší, než začít s mikrokontroléry v 21 letech jako v mém případě...
Jinak nešla by jako detekční dioda náhodou použít dioda Schottky? Ty mají také malý úbytek napětí a dají se běžně koupit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2716

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 23:06    Předmět: Citovat

Ve Frenštátu pod Radhoštěm je kroužek elektroniky (č.29) pro mláděž 10-16 let. Stavějí i radioelektroniku a pořádají letní Elektrotábor. Kluci stavějí a učí se vysílat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 23:11    Předmět: Citovat

Hydrawerk- letos jsme tu někde řešili takové to detekční blikátko k mobilu- s germaniovou diodou to fungovalo, někdo vyzkoušel Schottky diodu, nefungovalo to. Takže asi až tak úplně to nebude stejné. Předpokládám že se tyhle diody budou lišit v úbytku napětí při nízkých proudech.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 23:56    Předmět: Citovat

Hele, nemám s tím zkušenosti, i proto, že jsem stavěl AM rádio bez diody (resp. detekce probíhala na přechodu tranzistoru.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2013, 5:42    Předmět: Citovat

Já už do kroužku elektroniky chodím no NJ. Druhým rokem. Máme ho ale jen 1x týdně a posledně jsem tam dělal zdroj asi měsíc. Proto jsem psal že chci jednoduché schéma, abych si to mohl vyrobit doma za jedno nebo dvě odpoledne.
Právé že tam máme na rozebrání kupu šrotu, tak se dneska po tý Ge diodě podívám.
Zatím chodím na websdr.org, abych taky z toho příjmání něco pochytil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2013, 8:15    Předmět: Citovat

Nebo, když ty počty závitů sníží 10x, může poslouchat v pásmu KV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2013, 8:27    Předmět: Citovat

Já bych doporučoval toho Kňoura Very Happy


Kňour1.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kňour1.pdf
 Velikost:  146.67 kB
 Staženo:  131 krát


Kňour2.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kňour2.pdf
 Velikost:  138.14 kB
 Staženo:  90 krát


Kňour3.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kňour3.pdf
 Velikost:  140.01 kB
 Staženo:  78 krát


Kňour4.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kňour4.pdf
 Velikost:  114.11 kB
 Staženo:  71 krát


Kňour5.pdf
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kňour5.pdf
 Velikost:  61.58 kB
 Staženo:  103 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2013, 8:32    Předmět: Citovat

Neřekl bych, že zrovna SDR je ten správný konec, od kterého bys měl začít, spíše bych ti vřele doporučil na SDR na nějakou dobu úplně zapomenout, jinak si v tom naděláš hokej a nenaučíš se o funkci a významu součástek vůbec nic:
napřed si osahej funkci krystalky. Ta nejjednodušší rádia od počátku jejich věků přece musela existovat bez software, všechno pěkně hard, tedy tvrdé. Dokonce i měkké náušníky na sluchátkách se objevily až o mnoho let později.

Hele, tohle je docela hrající krystalka:

Sluchátka jsou k ní potřeba vysokoohmová, pak samozřejmě potřebuje slušnou anténu (nejlépe tvaru L nebo T, výšky několika, radši více, metrů nad zemí) a uzemnění (hromosvod, nebo jen metr trubky zatlučený do záhonu)
Koukej:

(to je ze stránek rozpadu, kde následuje pár různých zapojení krystalek).

Když píšu "vysokoohmová sluchátka", myslím tím sluchátka radistická o impedanci nejméně 2000Ω, aby co nejméně zatěžovala, rozuměj tlumila, přes diodu laděný obvod. Ačkoliv - těch středovlnných vysílačů už dnes moc tady v okolí neběhá, tak by asi ani zhoršená selektivita nemusela moc vadit.

Jak funguje přenos signálu amplitudovou modulací, jsme už dost široce rozebírali například tady a z toho vyjímám bloková schémata s grafickým znázorněním, co se jako se signálem děje.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rimi



Založen: Jun 26, 2011
Příspěvky: 288
Bydliště: Pribor

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2013, 14:49    Předmět: Citovat

Muzu ti nejake soucastky podarovat.

Jakoze ladici kond, diodu, mozna i vhodna sluchatka. Bydlim kousek, kazdou chvili jezdim do N.J., muzu ti to nekde podat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2013, 15:04    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Dneska se prodává jen tato jediná, nevím, jestli je to hloupost nebo ne

A co 1N34 ? ..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2013, 18:12    Předmět: Citovat

Ok, učitel v kroužku mi dal 2 Ge diody Wink a plošňák na AM přijímač. Takže fajn Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12521

PříspěvekZaslal: út říjen 22 2013, 18:39    Předmět: Citovat

Skoro mu závidím... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
buddyns



Založen: Oct 05, 2012
Příspěvky: 588
Bydliště: Brno [JN89GE]

PříspěvekZaslal: čt říjen 24 2013, 19:47    Předmět: Citovat

ondoubek napsal(a):
Celkem se v tom vyznám (na můj věk)

Myslíš ? ...
ondoubek napsal(a):
Ok, učitel v kroužku mi dal 2 Ge diody Wink a plošňák na AM přijímač. Takže fajn Cool

Počkej na střední, pokud budeš mít štěstí, takovýhle věci /ne přímo Ge diody/ budeš nosit po pytlících Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: ne říjen 27 2013, 13:30    Předmět: Citovat

Aby jsem nezakládat další téma/nespamoval fórum, napíšu to zde.
Vzal jsem přijímač do RC auta na 27MHz a zkoušel jsem jen tak propípávat plošňák. Pak mě napadlo, jak to vlastně příjmá, bezdrátovýma datama nebo zakódovaným audio signálem? Vzal jsem repro bedýnky ze zesilovačem a napojil na vstup měřící šňůry. GND jsem zapojil na GND 9V baterky v přijímači a na L CH. jsem dal tokový ten hrot, potom jsem jsem od přijímací antény po plošňáku dále, dokud se nazačaly objevovat zvuky. Takové to chrčení.
Tak mě napadlo, jestli se chrčení nezmění když bude přijímač přijímat signál z RC ovladače. A hele, začalo to pípat, vždy jinak, podle toho, jestli zmačnku doprava/doleva atd.
No, tak jsem zkusil napojit místo té mini anténky 2m drátovou anténu a dal jsem ji za okno, chtěl jsem zkusit, jestli to třeba nepříjme CB radio, to je taky na 27MHz. Ale nic. pořád jen to blbé chrčení.
Takže otázka, šel by tento RC přijímač upravit, abych mohl přijímat něco jiného než RC vlny?
Podle mě je problém v modulaci, nevím jakou modulaci používají RC přijímače a jakou třeba rádio. Ještě nevím jak ten obvod přeladit na jiné frekvence, krystal tam není, jenom cívka z otvorem/asi pro šroubovák.
Omlouvám se že jsem to velmi špatně formuloval, takže z toho možná nic nepochopíte. Berte to tak že jsem se nudil a tak jsem zkoušel dělat blbosti s RC přijímačem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: po říjen 28 2013, 13:49    Předmět: Citovat

Tak jsem natočil video, aby jste věděli co se děje. Přeš program WinRad, ze kterým vůbec neumím, ale umí asi nějak brát zvuky z LINE In vstupu na základovce.
Odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=PPo9rXqGmzY
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 3 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund