Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Superjednoduchý přijímač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 17:17    Předmět: Citovat

Tak to změř, ale stejně to bude na 99.999% křemík.

Lidi, smilujte se nad ním, pošlete mu někdo v pytlíku 5ks hrotovek, nebo za chvíli bude rozmazaně fotit výkonový diody ČKD!

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 18:11    Předmět: Citovat

Mám tu nějakých 20 nebo 30 kousků diod řady GA..., černé se "zelenou prdelkou", když dá adresu, pár kousků bych mu mohl věnovat.
Možná i nějaký MAA 125, který byl oblíbenou částí přijímačů Pavla Šraita (časopis ABC nebo kniha Od krystalky k modelům s tranzistory).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 18:27    Předmět: Citovat

jak vypadá germaniová hrotová dioda . . .
"hrot dosedající na germaniový krystal"
. . . foceno telefonem s lupou.
snaž se chlape!



dioda.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dioda.jpg
 Velikost:  79.75 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 19:01    Předmět: Citovat

Asi zavedeme povinný údaj o lokalitě při registraci, abych tě nemusel hledat podle IP (Veřovice a okolí):
kolem Veřovic jsem našel poblíž uživatele ocelot, ten je z Kopřivnice.
V Hodslavicích je uživatel Bimbo, ze Štramberka jsou feketek a HofiX, k Novému Jičínu se přiznal Miri, k Frenštátu Holly a Fido116, mašinfíra Vitast se hlásí k Zubří, ale asi se tam moc zdržovat nebude a nejspíš nejezdí jen Valmez - Rožnov... vidíš, tam bude šance najít ještě více bastlířů a vůbec dalších z toho ohroženého druhu cvoků, co doma nějaký poctivý šrot na bastlení mít budou a třeba by ti vypomohli.
Buď čekej, že se ti některý z těch, koho jsem jmenoval, ozve, nebo jim zkus poslat SZ.
A vůbec nejlepší je oběhnout sousedy, jestli se jim doma nenudí třeba i už dávno nehrající tranzistorák, který si suší v naději, že třeba ještě sám ožije nebo ho prostě zapomněli vyhodit.
A v něm se naučit rozeznat součástky a s nimi začít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 19:04    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
jak vypadá germaniová hrotová dioda . . .
"hrot dosedající na germaniový krystal"
. . . foceno telefonem s lupou.
snaž se chlape!


Co je to za typ?

Já tu mam jen dva kusy Tungsram OA1160 pak Tesla GA202, a pak haldu těch 1N60 z GM - to nepovažuju za Ge diody...

Takže taky jedu ,,na rezervu" Na nějáké amáčo burze musím někdy koupit, aby byla zásobička Very Happy..

To může být klidně něco takového, tam jsou GA201, GA206 http://oldradio.cz/ts442.htm . i toto jsem tu míval z popelnice http://oldradio.cz/ts441-2.htm , někde to sloužilo na stavbě, mě to tu hrálo pár let bez bedny a pak to skončilo ,,pryč" tam byly taky GA, jediný co tu z toho je je Koncový stupeň Smile...

Jinak myslím, že by se měla pájet ,,rychle" a zahřívat ji minimálně. Jinak že se může poškodit. Proto radši píšu více kusů, dvě použije do detektoru, na dvou se naučí pájet Very Happy !

Odkazy opraveny. Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12076
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 19:40    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
Co je to za typ?

bílý proužek měly GA201čky, ale pokud mě paměť neklame, tak měly černou barvou natřené skleněné pouzdro.
ta na obrázku asi nebude tesla, možná tungsram nějaká OA . . . jen bůh ví co to je.
napětí na přechodu 0,178 V

jo a až sem budeš zase dávat odkazy, nech za "htm" mezeru
a nepiš tam ani tečku, potom ten odkaz nefunguje . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 19:44    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
... Proto radši píšu více kusů, dvě použije do detektoru, na dvou se naučí pájet Very Happy !

Jde to i bez páječky:
Jedním z prvních pokusů, které jsem udělal, byla "bramborová krystalka", myslím, že to bylo podle ABC někdy ze 60. let, sluchátka, anténa, uzemnění a dioda se tam napíchaly do kousků syrového bramboru...
Jen tak na doplnění - nevíte někdo o nějakém archivu těchto starých časopisů?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 19:45    Předmět: Citovat

ondoubek napsal(a):
Dobrý den, nemáte někdo schéma nějakého superjednoduchého AM nebo FM přijímače?

Jo, někdy před deseti lety (kurník, to letí) jsem si postavil tento hezký AM přijímač se speciálním tranzistorem J-FET. Dá se koupit v gme.cz, nebo snad i jinde. Germaniová dioda se tam nepoužívá.
http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/j-fet_sv_r_dio-upraven__124.png

Viz také
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=49407&postdays=0&postorder=asc&highlight=r%E1dio&start=75
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 20:33    Předmět: Citovat

Víte, tak se taky představím no Very Happy Jsem z Mořkova. Je mi 14 a s elektronikou dělám rok. Celkem se v tom vyznám (na můj věk), už jsem pájel desítky zesilovačů, blikačů a jiných věci. Občas jezdím i na soutěže v elektronice. Posledně jsem skončil 5. z 11. , okresní kolo.
Asi vás štvou ty moje obrazek_cenzuraí otázky kolem Ge diod, ale s rádiem jsou nikdy nedělal a začal jsem se o to tak trochu zajímat tak před týdnem. Takže jsem toho moc nepochytil.
Jinak Vám moc děkuju Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 21:02    Předmět: Citovat

ondoubek napsal(a):
Víte, tak se taky představím no Very Happy Jsem z Mořkova. Je mi 14 a s elektronikou dělám rok. ...

Zdravím.
Každý jsme nějak začínal, každý jsme se pral se zapojením, které se nechovalo tak, jak jsme chtěli a potřebovali. Někdo měl štěstí, že mu měl kdo poradit, druhý si musel prošlapat cestu sám.
Jestli nemáš tuhle knihu, tak si ji zkus stáhnout, je to taková "učebnice"...
http://www.uloz.to/xdHnQCr/od-krystalky-k-modelum-s-tranzistory-p-srait-1979-zip

Jestli chceš pár diod GA20x, tak mi napiš adresu, já ti je pošlu. O ceně nebudeme přemýšlet, já jsem je také někde dostal a "všechny" je nevyužiji.

Jirka OK1NMJ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 21:10    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
CZJKP1 napsal(a):
Co je to za typ?

bílý proužek měly GA201čky, ale pokud mě paměť neklame, tak měly černou barvou natřené skleněné pouzdro.
ta na obrázku asi nebude tesla, možná tungsram nějaká OA . . . jen bůh ví co to je.
napětí na přechodu 0,178 V

jo a až sem budeš zase dávat odkazy, nech za "htm" mezeru
a nepiš tam ani tečku, potom ten odkaz nefunguje . . .


A nebude to taky 1NN41.?

http://www.litildivil.cz/sbirka/ruzne/1NN41.jpg

Takhle z foto těžko říct, ale mám dojem, jestli ty 1NN41 nebyly krapet větší než GA201....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 21:12    Předmět: Citovat

Díky za nabídku a za odkaz na knihu.
Zítra jdu přebírat šrot (většinou různé RF obvody z TV, nějaké rádia, tv konvertory a nevím co ještě) tak se podívám jestli tam něco nenajdu.
Kdyžtak dám vědět.

Jinak ty diody jsem změřil a mají úbytek asi 0,601V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 21:24    Předmět: Citovat

No tak to budou křemíkové plošné, něco z řady 1N4xxx. V AM detektoru by taková dioda za určitých podmínek mohla vyhovět, ale už to nebude tak jednoduché zapojení a v Mořkově nebudeš mít dost silný signál ani na hodně vysokou anténu.
Najdi germaniovou.

Ty soutěže v elektronice: to jsou ty, co do nich dodává stavebnice Tipa?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondoubek



Založen: Nov 18, 2012
Příspěvky: 295

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 21:39    Předmět: Citovat

Nevím, já zatím nic nevyhrál, zítra se zeptám Wink
Nojo, v blízkosti žádný DV,SV vysílač není. Kdybych bydlel v Liblicích u toho 350 m vysokého střednovlného vysílače, to by jelo Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 21 2013, 22:41    Předmět: Citovat

Diody řady GA2xx z produkce Tesly (ale i třeba západní řady AAxxx) byly skleněné, vevnitř byl většinou viditelný drátek- jako na fotce od ok1hga. Velikost jako KY130/xx (přibližně). Ty tvoje jsou určitě menší (příště to vyfoť vedle pravítka).
Jestli chceš přijímat něco na středních nebo dlouhých vlnách, tak by taky nebylo od věci přečíst něco o anténách. Pokud teda bydlíš v rodinném domku a rodičové jsou tolerantní...
Čti to, co ti ok1hga radí, on totiž moc dobře ví a má i pedagogické vlohy Smile

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Strana 2 z 9

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund