Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký WiFi router vybrat.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 17:37    Předmět: Citovat

Hele, teraz mám AirLive WL-5460AP-v2, tu je manual. Keď mám downlad 3Mbps, oplatí sa mi kupovať nový router? Ešte som sa nedostal do mesta. Tuším sa dobre stalo. Zbytočná kúpa. Pokiaľ sa pamätám, výkon mám dosť nízko a blbé je, že som si zabudol meno, tak ho resetnem a uvidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 18:02    Předmět: Citovat

Tak to by ti stačil předchůdce co jsem vyřadil, že na to co mi poskytuje provider už nestačí 30/3Mbit. Já hlavně potřebuju i IPTV a ještě zásobit daty počítače. Při souběhu více strojů to chce i QoS.
Ale k věci vyřadil jsem Edimax BR-6104WB. Jediný problém je pokud ho sdílí více lidí a někdo začne stahovat, tak těm ostatním rychlost mizerně klesne. Jinak tento staříček měl propustnost cca 15Mbit/s s vypnutou WIFI 30Mbit/s. WIFI tam je jen 11Mbit, ale signál lepší pokrytí jak s těch dnešních šmejdů. No na to tvé připojení 3/0,5 Mbit by stačil úplně.
Spousta lidí se takovýchhle staříčků zbavuje za flašku nebo je odkládají do šuplíku. Laughing

Ten AirLav by byl dobrý, kdyby to byl router. Ty se dělaly taky, ale měly čtyři LAN a jiné označení. Ale je to pouhé AP.
Jedině, do toho zkusit nahrát jiný router OS system. Vše na vlastní nebezpečí. Pak by se mohl stát plnohodnotným routrem.
Třeba pohledat jestli se dá nahrát do tohohle modelu starší distribuce DD WRT nebo něco obdobného.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 18:10    Předmět: Citovat

@Duvsan: Gigabitovou rychlost využiješ akorát ve vnitřní síti a hlavně po kabelu, takže záleží kolik zařízení na něm máš a jak často něco kopíruješ. Když budeš na 2,4GHz WiFině připojený v eNku, tak třeba mě to dá skoro 100 Mbits/s (schválně přidávám měření). Jestli je pro tebe gigabitový router zbytečný, tak se mu vyhni.

kód:

------------------------------------------------------------
Client connecting to 192.168.21.1, UDP port 5001
Sending 1470 byte datagrams, IPG target: 11.76 us (kalman adjust)
UDP buffer size:  208 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[  3] local 192.168.21.101 port 53132 connected with 192.168.21.1 port 5001
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  3]  0.0- 2.0 sec  23.2 MBytes  97.1 Mbits/sec
[  3]  2.0- 4.0 sec  22.5 MBytes  94.3 Mbits/sec
[  3]  4.0- 6.0 sec  22.2 MBytes  93.2 Mbits/sec
[  3]  6.0- 8.0 sec  23.1 MBytes  97.0 Mbits/sec
[  3]  8.0-10.0 sec  24.0 MBytes   100 Mbits/sec
[  3] 10.0-12.0 sec  22.9 MBytes  96.1 Mbits/sec
[  3] 12.0-14.0 sec  23.1 MBytes  97.0 Mbits/sec
[  3] 14.0-16.0 sec  22.7 MBytes  95.4 Mbits/sec
[  3] 16.0-18.0 sec  21.6 MBytes  90.7 Mbits/sec
[  3] 18.0-20.0 sec  21.7 MBytes  91.2 Mbits/sec
[  3]  0.0-20.0 sec   227 MBytes  95.2 Mbits/sec
[  3] Sent 161969 datagrams
[  3] Server Report:
[  3]  0.0-20.0 sec   227 MBytes  95.2 Mbits/sec   0.223 ms    0/161969 (0%)

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 18:27    Předmět: Citovat

Tak jsem se díval do toho manuálu tak teoreticky nic nepotřebuješ. Ani možná firmware nebude třeba náhradní. Záleží na situaci jak jsi připojen k providerovi. Předpokládám, že ti od něj kouká osmižilový LAN kabel.
Tak ten pak srčíš do LAN2 přípojky dle manuálu. Můžeš k tomu připojit jedno PC drátem a pár přístrojů bezdrátově.
Pokud však chceš připojit kabelem více zařízení tohle ti moc nepomůže a musíš pořídit router. Stačí nějaký starší. Laughing

Resetni přihlaš se a nastav vše máš v manuálu pro tvé potřeby asi ten AirLav stačí. Laughing

Nastav na něm mod gateway AP+ router


Naposledy upravil Mira_A dne st září 07 2016, 18:47, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 18:34    Předmět: Citovat

Standa99 pokud bych měl něco kupovat z obchodu nové, tak koupím rovnou gigabyte router. Ale pánovi podle toho co popsal stačí bazarový router za 100Kč. Laughing


Duvsan
Jinak vyzkoušej vzadu resetnout a tohle

Default
User: admin
Pass: airlive
IP: 192.168.100.252

V manuálu to vůbec není. Píšou tam o nějakém zabezpečení při ztrátě hesla jestli jsem to dobře pochopil. To vydají asi na požádnání podle sériového čísla zařízení.

Nebo zkus ještě tohle.
http://fs.airlive.com/airlive_fileserver/uploads/FAQ/WL-5460AP%20v2/Reset_procedure_of_WL-5460APv2.pdf

Pokud je zabezpečen providerem proti zcizení, tak to nemusí být tak jednoduché přehrát firmware. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 19:07    Předmět: Citovat

Před těmi pokusy by to chtělo znát jeho topologii, hlavně odkud ten NET bere a jestli jeho router má být v režimu NAT, bridge atd. Co jsem pochopil, tak předchozí problémový TP-Link nahradil nynější AirLive, tzn. že v nějakém režimu už být musí (a nejspíš ho před TP-Linkem používal a zapomněl login:password).
Duvsan prvně vzpomínal, že chce mít dvě antény (šroubovací), aby mohl každou dát do jiného okna, načež si vybral Fritz router, který má antény integrované. Možná chce akorát rychlejší WiFi, protože naznačoval, že ho zajímá DLNA a připojení disku k routeru, takže nejspíš kvůli přehrávání filmů? A po kabelu má připojený akorát PC.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 19:41    Předmět: Citovat

No já jsem z TP linkem docela spokojen. Tak nevím, kdo má problémy ho neumí nastavit nebo problémy detekovat a upravit nastavení. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 20:49    Předmět: Citovat

Stando, z tej hry s anténami som upustil, lebo som po prečítaní recenzií a testov uznal, že to zbytočne hrotím. Treba čítať všetko a celé.
Ešte pre doplnenie, AirLive bol kedysi ako Bridge alebo WISP, niečo také. Na streche anténa 2,4GHz a za ním počítač na kábli. Boli problémy so signálom (stromy v ceste), tak sme zmenili poskytovateľa (sami nám to odporučili) a urobil som z neho AP. Robil som i upgrade fw, ak si pamätám dobre, tak vtedy mal 2xLAN a teraz by mal mať WAN+LAN. Anténu som kúpil už neviem 7dB alebo 10dB a s ňou je na povale ďalej, len v opačnej funkcii. No a login som zabudol.

Prepáčte, čo všetko má prosím vás router viac od AP? Myslel som si, že AP vie len nahradiť kábel a len pre jedno zariadenie. Pre viac zariadení musí prepínať, lepšie (dnes asi všetky) dokážu dáta filtrovať, aby odľahčili komunikáciu, pri pohľade zvonku sa tvári ako jediné PC - prekladá IP - a že toto je router. Tak mi asi niečo uniklo.

Mira_A napsal(a):
Jediný problém je pokud ho sdílí více lidí a někdo začne stahovat, tak těm ostatním rychlost mizerně klesne.

A pre toto som bazíroval nad tým férovým prerozdeľovaním paketov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 23:37    Předmět: Citovat

Routovaní je přeposílání dat mezi jednotlivými síťovými rozhraními (např. WAN, WLAN a LAN). Navíc je můžeš mezi sebou dávat do bridge (třeba WLAN+LAN), NATovat mezi nima atd.
AP je navíc s WiFi rozhraním (wlan0), které bývá s LAN rozhraním (eth1) v bridge (br0) a většinou se NATuje mezi WAN rozhraním (eth0) na bridge (br0).
Když už si opět vzpomenul dělení pásma (rychlosti), tak s těmi 3 Mbit/s to bude vždy složité. Na to abys přesně rozdělil provoz na stahování souborů, videí, prohlížení webu, tak bys musel mít něco lepšího. Možná to nějaká krabička umí, ale záleží která a za kolik.

P.S. Teoreticky by šlo ty soubory rozdělit na přípony (exe, zip, rar, mp4, mov atd.), takže by to nemusel být takový problém. Třeba Mikrotik tohle umí, u ostatních krabiček bude záležet na firmwaru. Díval jsem se na zde vzpomenutý TL-WR1043ND v4 a vše je vidět viz. obrázek (max. IP+port).



tplink-bw.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tplink-bw.png
 Velikost:  16.22 kB
 Staženo:  143 krát


_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: čt září 08 2016, 10:10    Předmět: Citovat

Priznávam, že tretej vete od začiatku nerozumiem. Asi trochu, domýšľam si, o čo ide. Ale nejak mi vychádza, že AP je router doplnený o WiFi (wlan). To hádam nie. AP som si predstavoval ako "spojku" nahradzujúcu kábel, len pre jedno zariadenie (nedokáže prepínať, pretože by musel prekladať a už by to bol router).
S tým prerozdeľovaním som si to predstavoval jednoduchšie, proste pakety prideľovať cyklicky "na striedačku". Tak asi to je zložitejšie.
Ešte ma napadlo, že problém u môjho rútra môže byť v malom objeme pracovnej pamäti. Keďže má malý medzizásobník, postráda priestor pre vyvažovanie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt září 08 2016, 11:08    Předmět: Citovat

Pokud má zařízení více síťových rozhraní, mezi kterými tečou data, jde o routování (router). Jestli tam jsou dvě rozhraní nebo deset, tak je jedno. Tou třetí větou jsem konkrétně popsal klasické routery, které se běžně prodávají.
Data jsou rozdělovány spravedlivě, akorát když budete dva, tak ti zbude 1,5 Mbit/s (cca 200 kB/s) a to už je málo i na načítání stránek. Vem si, že stránka třeba na českém Seznamu má 2MB, takže ji budeš načítat 10 sekund. A to vůbec nepočítám s tvou agregací 1:4, takže když bude aktivní, tak budeš mít 750 kbit/s děleno dvěma u tebe (cca 50 kB/s), takže Seznam stránku budeš načítat 40 sekund.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt září 08 2016, 13:53    Předmět: Citovat

Jak které AP. Všechny AP nemají možnost routování jak WL-5460AP-v2.
Některé AP mají jen jeden vstup LAN a Wifi anténku a ty neumí routovat.
AP Wifi..etc. (rozhraní LAN a Wifi) některé se chovají pouze jako switch nebo hub a některé pouze jako WDS, což je správné označení pro AP

Ten pojem Access Point správně znamená, že je wifi signál převáděn od distributora převáděn na místní síť LAN. Bohužel mnoho krabiček i s opačnou funkcí je nesprávně označováno jako AP.

Router - Wifi.. etc. (rozhraní WAN, LAN)

AP+Router - Wifi .. etc. (rozhraní WAN, LAN, Wifi)
některé přístroje doplněny o možnost více sítí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Standa99



Založen: Jun 29, 2004
Příspěvky: 3478

PříspěvekZaslal: čt září 08 2016, 14:15    Předmět: Citovat

Pokud na těch krabičkách poběží "okleštěný linux" (jako že jo), tak na něm jde nakonfigurovat cokoliv, tzn. i na WAN portu můžu mít třeba dvě rozhraní, takže můžu mít dva poskytovatele NETu a podle metriky mi to bude přepínat (logicky budu mít před WANem switch). Všechny porty na LAN můžu klidně rozporcovat na VLANy, takže každý port bude mít svůj subnet se vzájemnou neviditelností atd. A tzv. router podle tebe nakonfiguruju tak, že dám všechny rozhraní do bridge a udělám z něj pouhý switch.
Těch možností je hromada, takže furt si stojím za tím, že pokud data tečou z jednoho rozhraní do druhého, tak se jedná o routing.

P.S. Jednou jsem tu měl TP-Linka po bouřce, WAN port vyhořelý, tak jsem jeden port na LAN vyjmul, přepnul ho na WAN a TP-Link znova mohl fungovat dál. Samozřejmě pomocí DD-WRT.

_________________
.
..
...
Ať žije zdejší FOSILOVNA Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Duvsan



Založen: Feb 21, 2009
Příspěvky: 5918
Bydliště: Okres Nitra

PříspěvekZaslal: čt září 08 2016, 14:26    Předmět: Citovat

No ja si len neviem ujasniť rozdiel medzi tupým AP a routrom (funkčne, neriešme konkr. HW výbavu).

Takže niekedy vo vhodnej chvíli to resetnem a uvidím, čo ďalej.

Zatiaľ ďakujem za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1766
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: ne září 16 2018, 18:19    Předmět: Citovat

Ahoj, všem tak mě začal stávkovat můj TP-LINK TL-WR841ND při surfování se sekne odpojí wifi, ale kabel ne. Kabelem se nepřipojím přitom hlásí že je připojený. Po restartu zase jede v pohodě. Někdy to udělá jednou za dva týdny a někdy třeba každý den. Přemýšlím že ho vyměním. Máte typ na dobrý wifi router s alespoň 4 lan porty?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund