Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přepínání Y/D 3F motoru kompresoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 18:33    Předmět: Citovat

palmalsport napsal(a):
Ten kompresor je přes 30let starý, tudíž je nasnadě, že ty stykače mají prostě konec životnosti. Čištění kontaktů stykačů je na nic. Vyměnil bych celou sestavu, a změřil bych proudy při startu. Teprve poté bych pokračoval dále. Smile


Jenže když koupim stykače tak mě to vyjde pomalu stejně jak ten softstart. Zajímalo by mě jestli by šli použít ty ssr relátka http://www.cncshop.cz/polovodicove-3-fazove-ssr-rele-660vac.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 19:15    Předmět: Citovat

K tomu softstartu. Cltuji kolegu: zjednodušeně pozvolný rozběh motoru změnou frekvence podle zadané rozjížděcí rampy ,obráceně je to stejně Smile pozvokný doběh
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 20:27    Předmět: Citovat

To SSR relé, bych asi pořídil na 25A, k tomu pořádný chladič, dále zdroj 24V DC pro řízení. Takže je to o tom, zda mám čas to takto zbastlit či nikoliv. Sad
K tomu soft startu, by to asi taky šlo. S tím nemám zkušenost.
Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vladimir



Založen: Mar 20, 2004
Příspěvky: 379

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 21:10    Předmět: Citovat

píšeš "To SSR relé, bych asi pořídil na 25A, k tomu pořádný chladič, dále zdroj....."
relé je na max. proud 25A ! samozřejmě s chladičem
musel bys použít tři kusy silnější ! + řízení a hlídání jejich stavů
taky se číhni sem : http://www.eatonelektrotechnika.cz/priruckazapojeni/norm040.html
na začátku stránky "2", tady na Tvém dotazu máš odkaz na stykač. kombinaci
a taky uvažuj o odlehčení při startu, několikrát se to tu řešilo,
přepnutí z Y na D by mělo nastat ve chvíli, kdy se již nezvyšují
otáčky motoru (stačí podle zvuku)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Drakoush



Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 116
Bydliště: Nitra, Slovensko

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 21:27    Předmět: Citovat

ladislavmuzik napsal(a):
palmalsport napsal(a):
Ten kompresor je přes 30let starý, tudíž je nasnadě, že ty stykače mají prostě konec životnosti. Čištění kontaktů stykačů je na nic. Vyměnil bych celou sestavu, a změřil bych proudy při startu. Teprve poté bych pokračoval dále. Smile


Jenže když koupim stykače tak mě to vyjde pomalu stejně jak ten softstart. Zajímalo by mě jestli by šli použít ty ssr relátka http://www.cncshop.cz/polovodicove-3-fazove-ssr-rele-660vac.


Ak kúpiš SSR, tak to máš to isté, čo stykače alebo softstart... Prečo ale riešiš rozbeh, keď závada musí byť niekde inde? Ak to fungovalo kedysi, tak nie je problém v zapojení.
Pozri, či pri prepnutí Y/D nie je preklenutie. Ak prvý stykač ešte neodpadol a druhý už nabehne, momentálne je skrat a istič kaput.

_________________
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 21:32    Předmět: Citovat

To: Vladimír
Tu příručku zapojení od eaton, by měl mít každý pořádný elektrikář jako slabikář elektrotechnika
Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2663

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 8:55    Předmět: Citovat

To soemtron:
Softstartér (dále jen SS) nemění frekvenci na výstupu, to bychom z toho udělali klasický frekvenční měnič, což SS není.
Jinak k titulu přednášejícího z přednášky Schneider electric - nevím zdali to byl MBA, Mgr nebo BC, ale byl to asi normální Ing. Bylo naprosto zřetelné, že ten pán ví, o čem mluví.
Teorie je popsána třeba tady: http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/dd33e4ab21ddb6d3c125764600480aeb/$file/softstarter-%20handbook.pdf
Strana 21 a 22 strovnává měniče a SS, dále je pak popsáno i použití několika způsobů rozběhu u čerpadel, ventilátorů a i kompresorů. Bohužel v tom srovnání chybí frekveční měnič.
Na aukri hledám ventily jako "elektromagnetický ventil", a to jak v normálním hledání, tak i v ukončených aukcích - tam je pak nutné oslovit prodejce, zdali věc ještě má, ale to není problém.
Co se týče průměru ventilu - samozřejmě čím větší, tím lepší. Musí odvézt téměř všechen vzduch, který při rozběhu kompresor vyrobí.

Pořád o tom zapojení přemýšlím, pročítám diskusi pořád dokola. Ono je nutné rozlišovat několik stavů - hlavně co se týče tlaku v tlakové nádobě (TN) za kompresorem. Pokud je prázdná, je asi dostatek času na rozběh kompresoru - tady by se asi nemuselo nic upravovat a předělávat, měl by stačit stávající jistič a přepínač Y/D. Pokud tedy rozběh motoru a přepnutí Y/D při prázdné TN nefunguje, je třeba hledat příčinu v přivodu, stykači, jističi (ten bych zkusil možná vyměnit preventivně, to může provézt jakýkoli elektrikář po ohlášení na ČEZ - stačí tam zavolat s tím, že je vadný. Za týden to pak přijedou zaplombovat - aspoň tak to fungovalo u mě). Při tomto rozběhu by mohl pomoci SS. Jenže tenhle rozběh je jen první a po něm následují ty další, už do plné TN.
Úplně jiná situace pak nastává, když má kompresor za sebou plnou tlakovou nádobu. Kompresor (zvláště taková kráva jako tříválcový Orlík) poměrně rychle nafouká ten metr trubky mezi kompresorem a zpětným ventilem a pak začne kompresor pracovat na 100%. Pokud se tedy potká okamžik přepnutí Y/D s okamžikem, kdy už kompresor přetlačuje zpětný ventil, tak to musí být pro síť při přepnutí poměrně rána. A tady (si myslím) nepomůže ani SS, ani měnič. Tady už kompresor (a motor) musí jet skoro naplno, protože když v tuto chvíli motor pojede na 50% otáček (navíc se sníženým napětím, viz teorie o SS), tak (si myslím) neotočí kolem kompresoru, který má přetlačit zpětný ventil, kde je na druhé straně třeba 8 barů.
Já bych fakt jako nejjednodušší řešení viděl ten odlehčovací ventil. Nechat kompresor rozběhnout a pak mu ventil zavřít.
Když jsem ještě pracoval v Praze v gumárně, tak tam bylo několik kolegů z bývalé ČKD kompresory a ti (prý) kompresory odlehčovali tím, že jim zaškrtili sání. Něco jako když se vysavači zacpe rukou přívod vzduchu. A vlastně se to nějak podobně musí řešit i v průmyslu, protože velké kompresory se ne vždy při dosažení tlaku vypínají, ale spíše se u nich něco přepne a oni běží "naprázdno" - což je lepší, než je za chvilku zase zapínat z nuly.
Souhlasím s kolegou, který tady navrhoval měření, o tom žádná. Aspoň nějak měřit proudy a napětí všech fází. Otázkou je, kolik to bude stát a kde měření zajistit.
Že není takovýto kompresor určen "do domácnosti", to je asi taky jasné. Ale nějaké řešení jak ho provozovat by se snad najít dalo.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 14:25    Předmět: Citovat

Máš naprostou pravdu. Co se týče kompresoru a přepínání tak je to v pořáku, protože při běhu naprázdno vše funguje. Takže zainvestuji a koupim nějaký pořádný ventil. Jinak ten kompresor mám hlavně na malou pískovačku a jak řikám když je ohřátý a zapne třeba dvakrát do půl hodiny tak šlape i takhle, ale jak vystydne tak se prostě nechce roztočit, protože ten odlehčovací ventil ne jen že nemá velký průtok, ale zavře se hned jak se kompresor trochu točí a protože ten tříválec fouká jako blázen tak to ten motor na Y nemůže utočit (on se nezastaví, ale nedostane se do otáček). Zapína při 5 atm. A ten kus roury je opravdu malý. Jak jsem sem dával ten ventil tak mě překvapilo, že má průtok jen 5 m3 a ten kompresor dává 75 m3, a to má ten ventil 1", takže ten bude asi na nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2663

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 15:50    Předmět: Citovat

No jo, já myslel, že bude stačit 3/4" ventil. A zatím má třeba 2" ventil má průtok okolo 40m3/h. Otázkou je, čeho se ten průtok týká. Zdali vody nebo vzduchu, asi to nebude jedno. Třeba tady: http://aukro.cz/elektromagneticky-ventil-danfoss-i3501304718.html
je 3/4" ventil, ale podle datasheetu výrobce má průtok jen 8m3/h. Sad
Ona asi ta mezera ve ventilu v otevřené mstavu nebude nijak obrovská.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 17:27    Předmět: Citovat

Ono je to v tom datovým listu vidět na tom průřezu ventile. Zavírá to tam nějaká membrána a je tam malá díra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 17:50    Předmět: Citovat

Potom jsem našel tohle http://www.mutint.cz/katalog/ventily/zonove-dvoucestne-ventily-s-elektrickym-pohonem-a-vratnou-pruzinou/ tady je to řešené jakýmsi servomotorkem, který přesune uzavírací kuličku. Sice to trvá dlouho, ale ten průtok by mohl být pěkný.

Edit: Píšou tam 9 m3/h takže zase nic moc. Zkusím hledat nějakou tu klapku do toho sání v podstatě by šlo použít něco z auta.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Drakoush



Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 116
Bydliště: Nitra, Slovensko

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 18:29    Předmět: Citovat

ladislavmuzik napsal(a):
Máš naprostou pravdu. Co se týče kompresoru a přepínání tak je to v pořáku, protože při běhu naprázdno vše funguje. Takže zainvestuji a koupim nějaký pořádný ventil. Jinak ten kompresor mám hlavně na malou pískovačku a jak řikám když je ohřátý a zapne třeba dvakrát do půl hodiny tak šlape i takhle, ale jak vystydne tak se prostě nechce roztočit, protože ten odlehčovací ventil ne jen že nemá velký průtok, ale zavře se hned jak se kompresor trochu točí a protože ten tříválec fouká jako blázen tak to ten motor na Y nemůže utočit (on se nezastaví, ale nedostane se do otáček). Zapína při 5 atm. A ten kus roury je opravdu malý. Jak jsem sem dával ten ventil tak mě překvapilo, že má průtok jen 5 m3 a ten kompresor dává 75 m3, a to má ten ventil 1", takže ten bude asi na nic.


Ale veď ten orlík predsa mal odľahčovací ventil. Bol napojený pri ventilátorovej dvojitej remenici, ktorá pružila. V stave nízkych otáčok bola stiahnutá a ventil otvorený, akonáhle sa začala odstreďovať, tak uzavrela systém a fúkalo sa priamo do nádoby. Toto máš v poriadku? Orlíkov som už videl požehnane, kamarát ich generálkuje a zatiaľ nikdy nebol problém s rozbehom, už sme dokonca 3JSK aplikovali aj na B20A istič a v BA, areál istrochem sme napájali dva 3JSK, každý mal 6,3kW motor a spúšťali sa paralelne. Istič tam bol len B32A, okrem tohoto tam bežali už len svetlá a malé ručné náradie. A taktiež nebol problém. Jediné, čo sa muselo spraviť, bol posun medzi štartom, najprv sa nakopol jeden do Y, potom do D a po pár stotinách urobil to isté druhý. Bez solenoidu. Na tvojom mieste by som preveril funkciu toho ventilu, čo tam máš.

_________________
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 19:53    Předmět: Citovat

Ten ventil i kdyby byl pořád otevřený tak ten kompresor dává tolik vzduchu, že nafouká i s otevřeným ventilem. Zkoušel jsem odšroubovat tu trubičku a kompresor natlačil 8 atm i s tímhle únikem takže tam problém neni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Drakoush



Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 116
Bydliště: Nitra, Slovensko

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 21:50    Předmět: Citovat

A preklenutie medzi Y/D je?
_________________
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: so říjen 05 2013, 22:41    Předmět: Citovat

Toto téma mne celkem zajímá. Jak jsem již víše psal, tak jsem 3 válec Orlík (7,5 kW, rozběh přímo na D bez přepínání) zkoušel krátkodobě doma s jištěním J1K50 25A. Potom byl provozován jinde ale ty prostory budu muset opustit. Jsem zvědav, jestli to ten 25A vydrží. Jen tak na okraj, také ho používám k pískovačce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 3 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund