Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přepínání Y/D 3F motoru kompresoru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2013, 19:35    Předmět: Citovat

Podle toho co říkáš, to jednoznačně vypadá na konec stykačů. Ono se není co divit, je to přeci jen výrobek staršího data. Osobně bych doporučil koupit celou stykačovou sestavu spínání Y/D jako celek.
Tady jeden odkaz i s cenou:
http://www.schrack.cz/eshop/stykace-a-motorove-spinace/stykacove-kombinace-y-d-la3y-dodavka-bez-tepelneho-rele/stykacova-komb-hvezda-trojuhelnik-7-5kw-24vac-bez-tep-rele-la3y15y0.html
Jinak stykačovou sestavu spínání Y/D má ve svém sortimentu více výrobců. Použití SSR relé jsem nikdy nemontoval, pro tento konkrétní případ, takže nevím, zda by to šlo. SSR relé jsem montoval pro regulaci topení, a také v případě že na jedné aplikaci bylo potřeba u malého motoru častý revers. Tam by se i solidní stykač umlátil.
Stran změny vypínací charakteristiky jističe před elektroměrem z „B“ na „C“, jsem letos montoval u třech zákazníků. Sice jednání s dodavatelem elektrické energie nebyla jednoduchá, ale vyšlo to. Konkrétně v působnosti ČEZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2013, 20:17    Předmět: Citovat

Se mi nějak zdá, že řešíš důsledek a ne příčinu...
Nemáš ten motor, nebo kompresor přidřenej? To s tím vzduchojemem bych taky zvážil, ale nevim co ti ten kompresor napájí... Pokud máš opálený kontakty stykače a všechno ostatní je v pořádku, tak ho vyměň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Drakoush



Založen: Oct 18, 2012
Příspěvky: 116
Bydliště: Nitra, Slovensko

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2013, 22:17    Předmět: Citovat

Výmena ističa je najlepšie riešenie... Aj mne to radili, keď mi robila problém zváračka. Samozrejme tam dodnes mám Béčko, treba len rozmýšlať a nie hneď meniť ističe, nejlepšie 63A Dčkový...
Zmeň ten čas aspoň na 4sekundy. Prepnutie Y/D v záťazi by problém nemalo robiť.
Softštart je dobrá vec, ale zbytočná. Doteraz to šlo aj bez neho, musí aj odteraz... Nebolo by odveci zmerať prúdy v Y aj D.

_________________
Poistky sa opravujú klincom, istič sa obíde prepojkou, ak všetko zlyháva je potrebné urobiť nanovo rozvody, pokiaľ možno od elektrární, kontrolka signalizujúca poruchu sa odpája... Závity sa režú vrtačkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1527
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 0:35    Předmět: Citovat

Hlavně musí být nastavená prodleva mezi přepínáním stykačů, aby se "nepotkávaly". To umožňují časová relé vyráběná přímo pro rozběh Y/D , která tuto prodlevu umožňují nastavit přímo. Nastavuje se na nich zvlášť prodleva při přepnutí a zvlášť délka rozběhu.
Třeba na ukázku RELÉ HVĚZDA/TROJÚHELNÍK ZR5SD025,
má prodlevu 40 - 100 ms.
http://image.schrack.com/produktkataloge/w_casmerrele500011_cs.pdf
Napiš jaké tam máš časové relé, typ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2662

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 6:34    Předmět: Citovat

Já jsem zapojení přesně tohoto typu kompresoru řešil u kámoše, a to zapojením pouze do hvězdy. Myslím, že jsem naměřil zapínací špičky okolo 60A. On měl totiž hlavní jistič 25A a pojistky pro kompresor jen 20A.
Jinak si myslím, že frekvenční měnič nebo softstartér tady moc nepomůže - není čas na to rozbíhat to 10-15s - kompresor pojede na malé otáčky, ale už do plné zátěže, což nejde. To není ventilátor.
Jako řešení bych viděl pouze elmag. ventil, který tu někdo popisoval - po vypnutí odvzdušní trubku za kompresorem a tento vývod se zavře až po kompletním náběhu. Prostě to chvíli bude funět do vzduchu (třeba přes tlumič) - byla by to obdoba odlehčovacího mechanického ventilu, ale se zpožděným uzavřením.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 12:22    Předmět: Citovat

To s tím el. ventilem je určitě nejlepší varianta, když odšroubuju hadici od tlakové nádrže tak se to rozběhne jako nic. Problém je se šroubením a dokonce je problém sehnat i nějaký pěkný ventil. Jinak ta prodleva mezi přepnutím je dobrý nápad to tam určitě není, ale tu prodlevu má už to relé ne? Stejně je problém v tom rozbíhání dnes jsem to zkoušel a na Y se prostě ne a ne dostat do otáček až po odšroubování zmíněné hadice. Ještě podotýkám, že jsem ty kontakty toho relé obrousil na mosaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2662

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 13:07    Předmět: Citovat

Dneska jsem se vrátili z přednášky společnosti Schneider Electric a poslední část byla věnována měničům a softstartérům. Z přednášky vyplynulo zajímavé porovnání softstartérů a měničů, co se týče odběru ze sítě. Při rozběhu motoru totiž softstartér bere ze sítě nominální proud motoru, ale měnič bere ze sítě proud úměrný momentu a úhlové rychlosti, čili při 2% rychlosti motoru bere dejme tomu 2% nominálního proudu (nepočítám ztráty apod). Takže jako příklad nám říkal přednášející, že kdesi v ČR napájí nezatížený motor 150kW z 32A zásuvky (přes měnič), což by u softstartérů nešlo ani náhodou.
Takže asi tak.
Jinak si myslím, že elmag ventil bude opravdu nejjednodušší řešení, realizovatelné bez součinnosti s ČEZem. Sehnat starší (aukrový) ventil třeba 1" není problém, stojí na Aukru pár korun. Já měl na kompresoru podobné řešení, neměl jsem totiž Orlíka s mechanickým odvzdušněním, ale chladírenský kompresor. Takže jsem měl na výstupu třícestný ventil, který mi výstup kompresoru připojil po vypnutí motoru do vzduchu a po zapnutí motoru do TNS. Tady budete muset mít ještě malý časovač, aby to výfuk do vzduchu vypnulo pár vteřin po startu motoru.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 13:50    Předmět: Citovat

A ten pán byl MBA et MBA, nebo Mgr. et Bc. ???

Trochu by mě zajímalo, co chce udělat se zbylými 98% proudu.
Pokud by se vám například pokoušel nalhat, že označení Soft-Start patří pouze té věci s tyristory, tak kecal...

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 14:20    Předmět: Citovat

Teď jsem zkoušel na tu trubičku k původnímu ventilu dát malý el. mg. ventil, ale ten průchod je tak malý, že to nepomůže. Jinak mě ještě napadlo dát klapku do sání. Jinak pod jakym názvem hledáš el. mg. vetily na aukru popřípadě v jaké sekci. Jinak mi nabídly tenhle softstart, kde jde nastavit doba zapínání a dá se prej použít i na kompresory. http://cz.farnell.com/fairford-electronics/pfe-14/softstarter-pfe-14-30a/dp/1760613
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 15:25    Předmět: Citovat

petrfilipi napsal(a):
Dneska jsem se vrátili z přednášky společnosti Schneider Electric a poslední část byla věnována měničům a softstartérům. Z přednášky vyplynulo zajímavé porovnání softstartérů a měničů, co se týče odběru ze sítě. Při rozběhu motoru totiž softstartér bere ze sítě nominální proud motoru, ale měnič bere ze sítě proud úměrný momentu a úhlové rychlosti, čili při 2% rychlosti motoru bere dejme tomu 2% nominálního proudu (nepočítám ztráty apod). Takže jako příklad nám říkal přednášející, že kdesi v ČR napájí nezatížený motor 150kW z 32A zásuvky (přes měnič), což by u softstartérů nešlo ani náhodou.
Takže asi tak.
Jinak si myslím, že elmag ventil bude opravdu nejjednodušší řešení, realizovatelné bez součinnosti s ČEZem. Sehnat starší (aukrový) ventil třeba 1" není problém, stojí na Aukru pár korun. Já měl na kompresoru podobné řešení, neměl jsem totiž Orlíka s mechanickým odvzdušněním, ale chladírenský kompresor. Takže jsem měl na výstupu třícestný ventil, který mi výstup kompresoru připojil po vypnutí motoru do vzduchu a po zapnutí motoru do TNS. Tady budete muset mít ještě malý časovač, aby to výfuk do vzduchu vypnulo pár vteřin po startu motoru.

Petr Filipi


Myslíš že by stačil 1/2" http://dum.bazos.cz/inzerat/28089177/Elektromagneticky-ventil.php
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 16:35    Předmět: Citovat

Nač dělat věci složitější než jsou. Výrobce navrhl kompresor nějakým osvědčeným způsobem, který je funkční. pokud jsou stykače a odlehčení v pořádku. Je to průmyslový stroj, který nebyl určem pro domácnost. Připojoval se do zásuvky 32 nebo 63A . Doma má jistič 25A s rychlou vypínací charakteristikou, která nemá motorový průběh. Takže podle mne, opakuji, změnit charakteristiku jističe. Dobré by bylo změřit napěťové a proudové poměry pomocí tzv. měřícího kufru QN10 http://2i.cz/43095872a1 . Bylo by jasné, jaký je odběr při spouštění ve všech fázích současně, zda není vypálený nějaký spoj v přívodu, zda nedochází k nežádoucímu poklesu napětí. Ty elektronické vychytávky neznám a považuji je za zbytečné, pokud není dostatečně dimenzován přívod el. energie. Ještě bych upozornil, že při rozběhu nemá motor max. výkon, ale asi 1/3 jmenovitého, takže kdyby nefungovalo odlehčení ...

Naposledy upravil Soemtron dne pá říjen 04 2013, 17:42, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Soemtron



Založen: Jun 23, 2013
Příspěvky: 1085
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 16:41    Předmět: Citovat

Může mi někdo vysvětlit funkci toho softstartu, ať s něco přiučím ? http://cz.farnell.com/fairford-electronics/pfe-14/softstarter-pfe-14-30a/dp/1760613 Jaká je vtom elektronika ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 18:14    Předmět: Citovat

Soemtron napsal(a):
Nač dělat věci složitější než jsou. Výrobce navrhl kompresor nějakým osvědčeným způsobem, který je funkční. pokud jsou stykače a odlehčení v pořádku. Je to průmyslový stroj, který nebyl určem pro domácnost. Připojoval se do zásuvky 32 nebo 63A . Doma má jistič 25A s rychlou vypínací charakteristikou, která nemá motorový průběh. Takže podle mne, opakuji, změnit charakteristiku jističe. Dobré by bylo změřit napěťové a proudové poměry pomocí tzv. měřícího kufru QN10 http://2i.cz/43095872a1 . Bylo by jasné, jaký je odběr při spouštění ve všech fázích současně, zda není vypálený nějaký spoj v přívodu, zda nedochází k nežádoucímu poklesu napětí. Ty elektronické vychytávky neznám a považuji je za zbytečné, pokud není dostatečně dimenzován přívod el. energie. Ještě bych upozornil, že při rozběhu nemá motor max. výkon, ale asi 1/3 jmenovitého, takže kdyby nefungovalo odlehčení ...


Odlehčení je v pořádku. Jistič je 3 X 32A B. Samozřejmě že to není na nafukování jízdního kola. Kdyby byla možnost o změně charakteristiky tak bych neváhal. Proto řikám, že odlehčovací ventil musí být s dostatečným průtokem a zavřít se musí po přepnutí na D. Asi je to opravdu jediné řešení. Našel jsem tohle http://www.jspshop.cz/solenoidove-ventily/danfoss-elektromagneticky-ventil-ev251b-s-pomocnym-zdvihem-vc--civky-bb230as-4/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 18:29    Předmět: Citovat

Ten kompresor je přes 30let starý, tudíž je nasnadě, že ty stykače mají prostě konec životnosti. Čištění kontaktů stykačů je na nic. Vyměnil bych celou sestavu, a změřil bych proudy při startu. Teprve poté bych pokračoval dále. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ladislavmuzik



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 197

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 18:31    Předmět: Citovat

Soemtron napsal(a):
Může mi někdo vysvětlit funkci toho softstartu, ať s něco přiučím ? http://cz.farnell.com/fairford-electronics/pfe-14/softstarter-pfe-14-30a/dp/1760613 Jaká je vtom elektronika ?


Taky by mě to zajímalo. Myslim že tam bude nějaká triaková regulace a po naběhnutí se překlene nějakým stykačem (bypas).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 2 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund