Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

čím řezat sklokeramiku?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 7:36    Předmět: čím řezat sklokeramiku? Citovat

potřebuji z varné desky, ze sklokeramického sporáku vyříznout obdélník. Vzhledem k tomu, že mám jen jednu desku tak bych jí nějakými pokusy nerad roztříštil. Nevím, jestli použít klasický diamant, nebo rozbrušku s diamantovým kotoučem. Nemáte někdo zkušenost? deska je z jedné strany hladká z druhé dost drsná .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 8:14    Předmět: Citovat

Nezkoušel jsem, ale osobně bych to nejprve zkusil flexou s diamantem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 10:17    Předmět: Citovat

Flexou v žádném případě , tím diamantem a jednodušeji těmi novými řezáky s kolečkem . Řezal jsem tím drátěné sklo bez nejmenších potíží . Vlastním ten průhledný žlutý za 1kk . Jde perfekt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 10:29    Předmět: Citovat

Teď ještě jestli ten obdélník má být výsledný produkt, nebo má být prouktem obdélníková díra v desce.
Já to pochopil zpočátku tak, že BU2520 chce do desky udělat díru.

Osobně bych s tím raději zašel ke sklenáři. A je docela možné, že od toho dá sám ruce pryč. Oni neradi řežou už jen starší použité obyčejné sklo. U starého skla už totiž kouzlo s diamantem nebo kolečkem někdy nefunguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 10:42    Předmět: Citovat

To je jedna z pověr . Potřebují prodat nové sklo . Z jiného , než starého , neřežu . Pokud by to byl otvor uvnitř , tak to je jiná píseň . Tenkrát jsem byl na celodenním amatérském školení o práci se sklem v Novém Boru . Tam jsem koupil i ten řezák . Tam jsem viděl i spoustu maníků s různými technologiemi . Ukazoval tam zrovna vyříznutí profilu do skleněných dveří do asi 12ky skla . Nejdříve specielním držákem kolečka (obdoba držení šavle ) podle šablony nařízl . Specielními držáky s lámacími šrouby "propraskl" ten otvor , přimontoval specielní úchyt na ten vyříznutý kus a vyrazil ho . Zkoušel jsem si tam spékat ozdoby , točit korále atd . Vyšlo to (školné) asi na pětikilo .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4043

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 10:53    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
To je jedna z pověr . Potřebují prodat nové sklo.
Nikoliv, staré sklo praská mimo řez - mám s tím své zkušenosti. S novým se pracuje jako s perníkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 632
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 10:53    Předmět: Citovat

Vodní paprsek bude fungovat na 100% a stát to bude pár šupů. Výsledek bude profesionální.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6624
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 11:01    Předmět: Citovat

Staré sklo se řezat dá, máme menší zásobu a vše rozbité se z toho zasklívá. Nikdy jsem neřezal nové sklo, tak nemůžu porovnat, ale úspěšnost řezů na starém je vysoká. Podmínkou je sklo před řezáním opravdu dobře vyčistit, jak povrch není čistý, kvalita řezu není dobrá a hlavně se velice rychle zničí řezací kolečko.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5028
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 11:07    Předmět: Citovat

BOBOBO napsal(a):
To je jedna z pověr . Potřebují prodat nové sklo ...
Taky si nemyslím, že je to jen pověra. Mám spolužáka sklenáře a občas k němu zajdu na pokec. Nic mi nikdy neprodával a stejně mi to říkal. Taky mi dal na pokusy nové sklo a byl jsem najednou docela šikovný lamač skla. Doma jsem to zkoušel na hodně starém skle z oken. Nebylo to stejné.


O.T.
http://www.novinky.cz/koktejl/312229-londynsky-mrakodrap-pry-roztavil-ridici-auto.html

Tohle se mu jednou stalo - měl pod stříškou na dvoře opřenou velikou tabuli zrcadlového skla. Byla trochu prohnutá. Večer přišel k autu a divil se, proč má nějak vlnkovatý nárazník a reflektor. Prostě co bylo plastové a po čem se prošlo slunce.
Takže zprávě s markodrapem celkem věřím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32033
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 11:32    Předmět: Citovat

Sklenáři jen vyjadřujou svoje letitý zkušenosti. "Čerstvý" sklo je v celý tloušťce tvořený nekrystalickou = amorfní hmotou "slitiny" kysličníku křemičitýho a sklotvornejch chemikálií - sodnodraselnejch křemičitanů. Protože sklo je relativně rychle zchlazená tavenina, chová se jako "přechlazená kapalina" - jednak postrádá krystalovou mřížku, druhak má i ve zdánlivě tuhým stavu schopnost tečení. Důkazem je právě možnost řezání prostým ulomením v místě narušení povrchový vrstvy diamantem nebo jiným dostatečně tvrdým předmětem - povrchový napětí soustředěný a nasměrovaný škrábancem do hmoty materiál lehce zlomí - a taky schopnost průhybu při dlouhodobým podepření jen v krajních bodech. Kdo ukládá třeba tabulky skla opřený o stěnu bez podepření v celý dýlce, ten se po několikaletým "odležení" s hrůzou snaží rovnat ohnutý rámy, do kterejch se tabulky snaží vsazovat - dokud se nepodívá podélně po hraně tabule. Pak si může hlavu ukroutit, jak je možný, že sklo je ohnutý jak luk... Úplně stejně se chovají i další hmoty užívaný v denní praxi - například většina nevyztuženejch plastů (hmoty bez plniva) se tak chová úplně běžně.

Naproti tomu sklo ponechaný několikaletýmu "stárnutí" je pokrytý vrstvou rekrystalizovanýho kysličníku křemičitýho, kterej krystalizuje v různě složitejch krystalovejch soustavách - od jednoklonný přes čtverečnou, kosočtverečnou a krychlovou až po šesterečnou. Vždycky je to ale relativně pevnější materiál než je amorfní sklo - a proto jeho narušení třeba diamantem je mnohem náročnější. Zároveň se v takto zkrystalizovaný hmotě úplně jinak šíří a soustřeďuje napětí případnýho ohybu. K porušení krystalizovaný vrstvy pak dochází podél krystalovejch vrstev a ne podle vrypu - proto se "vystárnutý" sklo nedá jednoduše ulomit podle vrypu na povrchu, jako sklo "čerstvý". Proto je sklenářský "řezání" diamantem nebo tvrdokovovým řezákem snadnější na čerstvým skle - to se ale nevztahuje na skutečný ŘEZÁNÍ pomocí karbidovýho nebo diamantovým bortem pokrytýho kotouče - ten sklo skutečně ROZBRUŠUJE a dělí odstraněním tenký vrstvičky = ŘEZU jako každá jiná pila.

Takže starý sklo je rozbroušením stejně dobře dělitelný jako nový sklo - na rozdíl od "řezání" diamantem nebo tvrdokovovým řezákem, který u starýho, krystalovou vrstvou pokrytýho skla běžně selhávají.

U skla s upraveným chemickým složením jako jsou žáruvzdorný skla typu SIMAX nebo PYREX bych o řezání diamantem vůbec neuvažoval - jednak jejich způsob zpracování neposkytuje rovnou plochu vhodnou k soustředění napětí pro rovný odlomení do vrypový čáry, druhak jsou po vylisování tepelně upravený pro snažší rozpraskání na menší, zraněním nehrozící střepiny. Tyhle druhy skla, běžně označovaný jako "tvrzený" nebo "kalený", bych diamantem vůbec neřezal ani v tom nejčerstvějším stavu - ale výhradně rozbroušením za dostatečnýho chlazení a "mazání" vodou.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4247
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 11:47    Předmět: Citovat

potřebuju vyříznout obdélník který použiju na zakrytí tepelného zdroje a bude přes tuto destičku sálat teplo. Bohužel nevím jestli se bude lámat po řezu, navíc deska vlepená v rámu, nějakým pevným tmelem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32033
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 12:01    Předmět: Citovat

Jednoduše na "sklenářskej diamant" zapomeň a vypal to "karboškou" s kotoučem určeným pro řezání skla a keramiky.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 12:16    Předmět: Citovat

Osobne bych na to sel vodnim paprskem, mame s tim dobre zkusenosti, neni problem vyrezat napr 5mm diru do 4mm silneho skla bez toho aby se vystipl. Na sklo je dobre nalepit folii, zabranis tak pripadnemu otryskani piskem. Jina vec je, ze ta deska bude nejspis z toho co nazyvaji kalenym sklem. Pokud do ni riznes, vnitrni pnuti ji roztrha na kousky. Nicmene je to jen ma domnenka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6624
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 12:31    Předmět: Citovat

Sklokeramika ze sporáku vnitřní pnutí, které by ji roztrhalo na kousíčky, jako třeba u kalených skleniček, nemá. Pokud se rozbije, střepy zůstávají celistvé. Pokusně jsme je zkoušeli řezat kolečkem, jde to, ale špatně, je to děsně pevné a je problém to zlomit, v místě vrypu kolečkem to ale prasklo. Vodní paprsek považuji za jisté řešení.
Michal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 12:53    Předmět: Citovat

Opakuji , sklo řežu celkem pravidelně a jen staré , bez nejmenších problémů . Kdo nevěří ať přijede , ukáži v reálu . Skla z panelákových oken mám mraky . Nemíním se přít s teoretiky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund