Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bezdrátová seriová linka - co za moduly?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 18:00    Předmět: Bezdrátová seriová linka - co za moduly? Citovat

Ahoj, chtěl bych si do multimetru přidat vysílání měřených údajů vzduchem. Jde o měřák Minipa ET-997, kde sice oficiálně žádnej datovej výstup není, ale hlavní čip to podporuje a jde to zapnout. No k dotazu je zbytečný kde se data berou, po káblu (USB<--TTL převodník<--optoizolace) to funguje, ale chtěl bych to mít bezdrátově. Našel jsem na ebayi nějaký moduly na bluetooth, že se podle všeho jen připojí napájení, seriová linka a přes bluetooth se to spáruje a na PC se přidá jako další COM port. To jsem jedno objednal (nějak 5USD), ale na další věc bych potřeboval něco co nebude na 2,4ghz a ideálně s větším výkonem na nějkých těch frekvencích 433, 868Mhz atd a hlavně abych na druhé straně dostal zase TTL výstupní data.

Nepoužíváte někdo takový moduly? Do jednoho pustím data a data vylezou na druhé straně, aniž bych se musel dalším uC starat o nějakou modulaci/demodulaci toho signálu (jak je to podle všeho pokud se koupí prostě jen "vysílač" a "přijímač" třeba k arduinu). Jo a aby dokázaly vedle sebe pracovat aspoň dva paralelně a nerušily se. Jsem v tomhle dost novej, tak mě aspoň nakopněte. Díky

EDIT: zatím to vypadá na tohle:
http://www.ebay.com/itm/190826220938?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
(jo zrovna tenhle naposílá do čr, ale má v popisu aspoň datasheet)

když se uzemní jeden pin, tak místo komunikace se dostane do nastavení a dají se tam měnit jak kanály, tak nějaký číslo zařízení (takže jich může komunikovat několik zaráz)

Ikdyž by se mi víc líbilo 868Mhz, protože na 433 tu mám meteostanici, ovládání na auto atd
Ještě mi padlo do oka tohle:
http://www.ebay.com/itm/100mW-CIP-51-SoC-MCU-Program-Chip-RF-Wireless-transceiver-Module-868MHZ-300ksps-/271096984008?pt=Intercoms_Access_Controls&hash=item3f1ea3b1c8

To se tváří že má několik nezávislých linek a dá se to jakkoliv naprogramovat aby to dělalo co člověk chce, i výkon se dá nastavit...jenže bohužel vůbec nevím jak, nic tam nepíšou.
Za každej tip budu rád Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wilibald



Založen: Aug 07, 2006
Příspěvky: 90

PříspěvekZaslal: st září 18 2013, 14:44    Předmět: Citovat

No, nevím, zda si to všechno nějak nekomplikujete. I ten dotaz je takový nejednoznačný. Jako kdyby to měl někdo "celé vyřešit za vás"... Wink Jenom stručně:
- ješte nedávno jsem odebíral AR, kde byl milion reklam, na miliardy bezdrátových modulů všech variant a provedení (patrně i s odpovídající zákaznickou podporou)
- s TTL může nastat nějaký problém, který bude nutno řešit převodníkem
- myslím, že u většiny modulů jde kanál nastavit, nebo zakoupit odlišující variantu
- odpor k variantě 2,4 GHz nepokládám za příliš opodstatněný, spíš bych se bál 433 MHz
- obecně je nutno k podobný věcem z eBay pátrat "celosvětově a v různých jazycích"...oficiální materiály často vůbec neexistují a zboží se prodává s minimální dokumentací (popis pinů), tak jak leží...ovšem ještě se mi nestalo, abych k něčemu podobnému info po několika večerech práce nenašel.
- pokud se týká těchto konkrétních modulů, je velmi nepravděpodobné, že by nastalo splnění těchto podmínek - někdo z ČR si to koupil, zanalyzoval, pochopil, použil, je schopný a ochotný info předat a vyskytuje se zde na fóru... Wink Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: st září 18 2013, 15:16    Předmět: Citovat

No je pravda, že jsem to nenapsal moc specificky, ale taknějak jsem předpokládal, že někdo takovou "blbost" řešil - prostě dostat seriovou linku vzduchem bez jakýhokoliv jinýho HW a klasika objednat něco z ebaye znamená, že by mohl mít ten stejnej model, jelikož jsem jich tam moc nenašel - je jich tam spousta pro SPI, I2C nebo prostě obecných, kdy se musí modulace/demodulace řešit nějakým tím, uC, ale na serial je jich tam tak 5modelů.


No zkoumal jsem ty moduly víc a nakonec jsem je objednal (2 X Wireless UART Serial TTL RS232) - jde tam nastavit několik kanálů pomocí AT příkazů a tváří se to, že to bude přesně to co potřebuju. Kdyžtak dám pak vědět až to přijde, kdyby to někdo hledal (protože ani obecně na webu jsem k tomu nenašel moc informací o někom, kdo by to používal).

Pak jsem se teda prásknul přes kapsu a vzal ještě
http://www.ebay.com/itm/251283067931?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Hlavní výhoda je že to má až 100mW, 868Mhz a prý nastavitelná frekvence od 400 do 900mhz +je v tom nějakej chytrej firmware, kterým se dá nastavovat přijímací část po vzduchu - tzn když to zabuduju do zařízení, tak můžu ten kanál/výkon nastavovat vzdáleně, což je pro moji aplikaci naprosto ideální.


Ohledně 2,4G: no tohle pásmo se mi moc nelíbí, protože hlavně já tu mám hodně věcí co už na něm jedou - wireless klávesnice, myši, bluetooth a hlavně wifi a nechci, aby se to rušilo...taky útlum ve stěnách a dosah nebude žádná sláva (vycházím ze zkušeností s bluetooth+wifi v mobilech/ntb). To je tak na jeden pokoj a zrovna mě napadá několik aplikací, kde bych využil venku na zahradě logování data a posílání do PC v baráku.



Ten poslední model co jsem v přechozím příspěvku zmiňoval nakonec nepoužiju, jelikož co jsem hledal, tak to není jen radiovej modul, ale "tank" se vším možným i nemožným a musí se ten uC v něm naprogramovat regulérním kódem a to je jednak trochu přes moje schopnosti a taky k tomu na oficiálním webu výrobce není moc informací...takže na to kašlu. Ale umět s tím, tak by se to dalo použít na spoustu věcí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne září 29 2013, 14:07    Předmět: Citovat

Tak moduly přišly a podařilo se Smile
Teď mám zatím jen ty 433Mhz hned zezačátku jak jsem psal
Bylo to skoro plug and play. Jen jsem přes AT příkaz nastavil jinej baudrate a to je vlastně všechno - jinak se tam dá eště nastavit adresa zařízení a kanál, ale vzhledem k tomu že víc jich nemám, tak jsem to nechal v dafaultu. Na druhé straně jsem to připojil do převodníku TTL-->USB z ebaye za 1USD. S těma 2400bps to funguje naprosto v pohodě, při defaultních 9600 při nastavování to chtělo zatížit 100ohm odporem, protože jedno z toho (už nevím který) mělo celkem tvrdý napětí a ten druhej kus to nedokázal dostatečně stáhnout dolů, aby se to vyhodnotilo jako nula. Taky ty moduly používaj 3,3V a převodník 5V, ale tak jede to...

Jinak "pružinkovou" anténu mám v místě u baterky - když jsem chtěl dát dlouhou drátovou (lambda/2) kolem dokola měřáku, tak to rušilo měření - čas od času jak se odesílání trefilo do odečtu hodnoty tam dost vyskočila měřená hodnota. Ale teda mělo to mnohem lepší dosah. Teď je to tak cca na pokoj+přes jednu stěnu. Pak už začne stoupat moc chybovost. Ale teoreticky by to šlo i tak použít. Otázka jestli je to nějaký rušení, nebo prostě jen slabej signál..Ale ovládáním na vrata to zaruším naprosto spolehlivě ikdyž to leží vedle sebe na stole

Jsem zvědavej na ty 100mW 868Mhz, jestli se to bude taky rušit, nebo se tomu nelíbilo jen něco co tam ty moduly třeba produkovat nebudou, navíc to budu dávat do jinýho modelu...no uvidíme... Very Happy



Jinak spotřeba je v klidu cca 4mA, při vysílání jsem naměřil nějak 20ma, ale to může být blbost, protože to je jen hodně krátkodobá špička. Každopádně naprosto v pohodě, mám v tom jednu 18650 liionku, takže energie je dost. Původně jsem přemýšlel jak udělat, aby byl modul pod napětím jen když zapnu RS232, aby to nežralo jen když je měřák zapnutej a používá se "lokálně" - to mě napadlo takový řešení jakože P-mosfet a gate by byla připojená přes velkej odpor na serial linku, na tom ještě kondenzátor a přes diodu zase na serial linku...tzn v neaktivitě je na lince napětí-->kondenzátor se pomalu nabije přes odpor (klidně za minutu atd) a mosfet odpojí...jakmile by se zapl seriovej výstup, tak přes diodu by během prvních pár paketů se vybil kodenzátor a FET by začal vést a modul by byl pod napětím...ale kvůli 4mA se s tím dělat nebudu...



DMM_wireless.jpg
 Komentář:
DMM wireless

Stáhnout
 Soubor:  DMM_wireless.jpg
 Velikost:  102.71 kB
 Staženo:  93 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1283
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: út říjen 01 2013, 20:53    Předmět: Citovat

Jen se zeptám: když budu chtít použít podobné moduly pro linku s nestandardní rychlostí (třeba 21 200), nezbyde mi než na každou stranu dát procesor který převede 21 200 na nějakou vyšší "standardní" přenosovou rychlost (třeba 57600) kterou moduly zvládnou a zase zpátky na nestandard. Tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8991
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2013, 14:12    Předmět: Citovat

Nějaký moduly i s příkladem aplikace jsou popsaný i tady. Dají se sehnat na eBayi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1283
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: čt říjen 03 2013, 15:52    Předmět: Citovat

To jo, ale to je na standardních rychlostech, které ty moduly umí nativně. Mně jde o přenos mezi zařízeními s nestandardní rychlostí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: pá říjen 04 2013, 19:13    Předmět: Citovat

No co jsem teď zkoušel, tak to vezme jakoukoliv rychlost co tomu dám (zkoušel jsem nastavit 2500 a 3300). Vyloženě přenos dat jsem nezkoušel, protože jeden modul už mám zabudovanej v měřáku a nechce se mi ho vytahovat, ale data to přijímalo přesně tak blbě jak by člověk předpokládal, když nebude sedět baudrate na obou stranách, takže vycházím z toho, že to bude fungovat bez problému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne listopad 24 2013, 14:53    Předmět: Citovat

Tak další update - přišly mi tyhle moduly
http://www.ebay.com/itm/Ardupilot-3DR-Radio-Telemetry-Kit-868Mhz-Air-Ground-Pair-with-3db-Antenna-e-/251372688903?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a86fad607
Tohle podporuje jen tu klasickou řadu baudů


A jsou naprosto boží - jednak na každé straně může být nastaven jinej baudrate a ono si ho to zkonvertuje. Má to frequency hopping, nastavuje se tomu číslo sítě, takže může jich běžet víc paralelně, dají se konfigurovat vzdáleně (tzn když jeden máte zabudován v zařízení a chcete mu změnit třeba výkon, frekvenci, baudrate atd....Jen to nesmíte zvorat a nastavit něco nekompatibilního, jinak se k němu musí zase připojit kabelem). No a co jsem zkoušel dosah, tak jsem byl hodně překvapen - sice bydlíme na kopci a taky jsem nastavil plnej výkon a nízkou rychlost, ale co jsem zkoušel, tak jsem měl signál i 1,5km daleko a to nebyla zdaleka přímá viditelnost a anténa jen tak opřená všesměrovka - mezi náma byly domy, nějaký stromy a podobně a beztak by to fungovalo ještě mnohem dál.
Jen teda nevím ja kto funguje se zabezpečením, podle všeho se to nijak nešifruje a taky nevím jestli se to při zapnutí nějak spáruje nebo tak, kdyby někdo se stejným modulem začal místo vás komunikovat (s vhodně nastaveným číslem sítě), tak jestli by nepřevzal kontrolu nad tím zařízením
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund