Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zprovoznění historické CRT obrazovky
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jak připojit historickou CRT obrazovku?
Dohledat v jakém formátu tam šel původní signál
100%
 100%  [ 7 ]
Postavit si vlastní systém ovládající cívky
0%
 0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 7

Autor Zpráva
brodhaq



Založen: Sep 13, 2013
Příspěvky: 7
Bydliště: Nová Paka + Praha

PříspěvekZaslal: pá září 13 2013, 21:52    Předmět: Zprovoznění historické CRT obrazovky Citovat

Dobrý den,
rád bych touto formou požádal o radu a případně pomoc u mého poměrně neobvyklého projektu. Abych ujasnil situaci - jsem letecký nadšenec a kromě spousty dalších leteckých aktivit jsem členem týmu stavícího kompletní simulátor kokpitu letounu Douglas DC-9. No a jelikož chceme být "nej", tak jsme si pořídili kompletní kokpit plný originálních přístrojů ze 60. až 70. let a vyrábíme různé adaptéry pro připojení k PC a ovládání pomocí software. Téměř u všeho víme co děláme, ale jedna věc mi tu stále leží - meteorologický radar. Stránky projektu
kód:
www.dc-9.eu



Teda vlastně jen zobrazovací část radaru. Meteo radar v dopravním letadle má 3 části: anténu, vysílač/příjímač, a zobrazovač, přičemž my máme právě jen ten zobrazovač, což ve své podstatě je CRT obrazovka s nějakou řídící elektornikou. Nutně tuto "krabici" potřebujeme připojit k PC a využít jí v simulaci. Samozřejmě jako záložní plán je tutovka jistá vše uvnitř vyndat, zahodit, a vložit tam 5" LCD displej připojený přes nějaké moderní rozraní k PC - ale než to touhle metodou udělám, chtěl bych už z podstaty zkusit, jestli ta stará technika nebude náhodou fungovat. Nutno dodat že simulaci obrazu radaru na PC máme bez problému zajišťenou. Napadla mě myšlenka, že by nejspíš bylo možné původní obrazovku zprovoznit. Problém je ale v tom, že o ní nevíme vůbec nic, nemáme k tomu žádnou dokumentaci a ani mít nebudeme. Kontaktoval jsem výrobce ale bohužel vzhledem ke stáří tohoto typu (cca 50 let) již dokumentaci zlikvidovali a není a nebude dostupná.

Nyní tedy řeším dilema, jak k tomuto pokusu přistoupit. Jednak je asi možné zkusit nějaký reversed engineering a dohledat jak to celé funguje a v jakém formátu tam přichází signál z radarového přijímače, a zkusit pomocí nějakého mikročipu tento signál simulovat. Tady je ale problém v tom, že nemám zkušenost s hledáním "co to vlastně dělá" v takhle staré elektronice (ačkoliv spousta součástek se dá vygooglit), na to prostě osobně nemám. Další možnost, podle mě, je zkusit vše rozebrat, a sestavit celé zařízení podle sebe znova, tedy připojit vhodné napájení do elektronového emitoru v CRT trubici, a řídící signál pro vychylovací cívky, generovaný třeba pomocí mikročipů. Tady by byla výhoda v tom že pokud vyhodíme "vše", tak nemusíme řešit jak to kdysi fungovalo, ale jen pokus-omyl najít vhodné napětí pro CRT, a vhodnou frekvenci pro vychylovací cívky. Samozřejmě že tady bychom asi nezvládli PC připojení, ale stačilo by aby tam PIC generoval nějaký jednoduchý obraz, který by se do něj dal připadně posílat po COM portu, apod - prostě aby to něco částečně ovladatelného dělalo.

Prosím o radu jak bych do toho měl jít. Předem říkám že s CRT obrazovkami nemám žádné předchozí zkušenosti, dosud jsem řešil např připojování původních radio panelů k USB apod, ale nic z obrazového oboru. V souvislosti s tímto mě také napadá jestli by nebylo možné využít řídící elektroniku třeba ze starého CRT monitoru, ale netuším jestli by to nebylo celé jen více komplikované.

Poznámky:
v letadle jsou k dispozici dvě elektrické sběrnice, 28V DC a 115V 400 Hz 1 fáze AC - takže jedno z těchto napětí bylo určitě použito jako napájecí - a co tuším, tak spíš těch 115V 400Hz (což v sobě také obnáší případně potřebu vymyslet k tomu nějaký zdroj, protože komerčně dostupné zdroje této speficikace jsou velmi drahé)

trochu mě dráždí ten BNC konektor na zadní straně radaru - že by tam ten signál posílali jen takhle "obyčejně", a celý ten zbývající konektor využili jen na napájení? Pokud ano a podařilo by se vyřešit napájení, tak jaký signiál tam přes BNC pustit na pokus? Radar byl jednobarevný...

Samozřejmě vše jen na moje riziko a s tím že o nic nejde, pokud tu elektroniku zníčíme. Chápu že to zde asi nebude bavit všechny návštěvníky, v dnešní době by bylo nejjednodušší vyřešit to LCD displejem, ale pokus se zprovozněním staré obrazovky by mohl být pěkně poučný a zábavný, tak proč to nezkusit Smile

Pavel Brodský

















Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3503
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 6:38    Předmět: Citovat

brodhaq napsal(a):
...vše uvnitř vyndat, zahodit, a vložit tam 5" LCD displej připojený přes nějaké moderní rozraní k PC...

Takhle bych to řešil. Nebude to nic jednoduchého, zejména SW, ale s původními střevy je to asi neřešitelné. Zejména pokud není k dispozici podrobná dokumentace, včetně průběhů signálů atd.

_________________
Člověk se celý život učí jenom proto, aby ve stáří všechno zapomněl.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ J. Werich
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 9:07    Předmět: Citovat

K obražofce by se něco dalo najít, takže bych ji tam nechal. Jenom ty okolostojčnosti kolem ní bych nahradil.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brodhaq



Založen: Sep 13, 2013
Příspěvky: 7
Bydliště: Nová Paka + Praha

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 9:51    Předmět: Citovat

MetalGod napsal(a):
K obražofce by se něco dalo najít, takže bych ji tam nechal. Jenom ty okolostojčnosti kolem ní bych nahradil.


To jsem chtěl slyšet, díky Laughing A čím myslíš to okolo nahrazovat, snažit se něco postavit, nebo využít již postavené ze staré televize nebo monitoru?

Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 15:42    Předmět: Citovat

Samozřejmě navrhnout a postavit, to "něco" třeba z televize nemusí vyhovovat. Inspiruj se třeba nějakým jednoduchým tranzistorovým oscilákem.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brodhaq



Založen: Sep 13, 2013
Příspěvky: 7
Bydliště: Nová Paka + Praha

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 16:44    Předmět: Citovat

Ok, hledám... Mimochodem teoretiká - jaký je rozdíl/výhoda vychylování paprsku elektrostaticky jako v osciloskopu a elektromagneticky jako v televizi? Respektive - proč televize nepoužívají také elektrostatické vychylování jako osciloskopy?

Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 16:57    Předmět: Citovat

Statický vychýlení nedosahuje dost velkej vychylovací úhel jako magnetický, i když je velice rychlý a dovoluje sledovat i rychlý děje = oscilo obrazovka je sice veeelice rychlá, ale pro větší obraz musí bejt dlouhá.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brodhaq



Založen: Sep 13, 2013
Příspěvky: 7
Bydliště: Nová Paka + Praha

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 17:03    Předmět: Citovat

Aha, to je dobrý argument... Na druhou stranu moje obrazovka je tvarově spíš taková "osciloskopová", při průměru 12 cm je dlouhá asi 25 cm, tak možná bude taky elektrostatická - těžko říci, jdu se podívat dovnitř.

Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31903
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 14 2013, 17:10    Předmět: Citovat

Radarový obražofky mají v 99% magnetický vychylování...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: ne září 15 2013, 9:40    Předmět: Citovat

Není na posledním snímku na té obrazárně nějaký štítek ?
_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brodhaq



Založen: Sep 13, 2013
Příspěvky: 7
Bydliště: Nová Paka + Praha

PříspěvekZaslal: ne září 15 2013, 10:19    Předmět: Citovat

Máš pravdu, je - zrovna dneska ráno jsem si jí všimnul. Moc moudrý z ní ovšem nejsem. H1224BP31 je part number té obrazovky jako náhradního dílu, ten se dá vygooglit a různé firmy jej ještě nabízí, ale žádný datasheet jsem k tomu nenašel Confused

Respektive nevím co tahle všechna napětí představují. Nejspíš se tedy vztahují k napětí na katodě, ale kam mají být přivedena, hmm? Frekvence cívek také chybí...



Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: ne září 15 2013, 12:27    Předmět: Citovat

Šlo by to víc rozebrat ? Aby bylo vidět víc. Koukám, že to vyráběl Bendix.
_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brodhaq



Založen: Sep 13, 2013
Příspěvky: 7
Bydliště: Nová Paka + Praha

PříspěvekZaslal: ne září 15 2013, 13:07    Předmět: Citovat

Jojo, radar je od Bendixe (nyní Bendix King), ale vlastní CRT je od Hughes Aircraft Company. Jdu se mrknout dovnitř Smile

Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1xgi



Založen: Feb 15, 2009
Příspěvky: 956
Bydliště: Soběslav

PříspěvekZaslal: ne září 15 2013, 13:16    Předmět: Citovat

Já jsem onehdá řešil něco ohledně leteckýho rádia BK a ve státech byli docela ochotní. Možná hodit dotaz k nim.....
_________________
Poslední slova před smrtí - Tam není víc jak 12 voltů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brodhaq



Založen: Sep 13, 2013
Příspěvky: 7
Bydliště: Nová Paka + Praha

PříspěvekZaslal: ne září 15 2013, 14:02    Předmět: Citovat

Já jsem s nima už mluvil (Bendix King), ochotní byli velice - prohrabali si celý náš web a podle fotek zijstili co je to za typ, ale zároveň se omluvili s tím, že dokumentaci k takhle starým věděm už zrušili a tudiž o tom ani při nejlepší vůli neví nic. Samozřejmě je otázka jak hodně je to pravda nebo výmluva, ale řekl bych že dál tudy již cesta nevede. Dneska jsem prošel celý údržbový manuál letadla a o zapojení radaru tam nic není - u některých jiných zařízení je tam pinout konektoru nebo alespoň nějaké blokové schéma, ale u radaru je tam pár řádek textu, nic použitelného.

Teď jsem krabičku otevřel a zjistil, že vychylovací cívka je tam JEDNA, je umístěna okolo trubice, a pomocí převodu s ní otáčí stejnosměrný elektromotor! Shocked Při otáčení to dělá krásný hluk...

Fotky z rozborky jsem hodil sem: https://plus.google.com/photos/107807729347181009933/albums/5923833447211405249?authkey=CKjrqYO-obShAg

Edit: ještě jsem to otevřel hlouběji a je vidět jakoby do té trubice vedly dvě elektornky, jedna větší a jedna menší... Fotky ve fotkách.

Pavel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund