Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Demontáž motoru vysavače
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 19:03    Předmět: Demontáž motoru vysavače Citovat

Občas potřebuji demontáž motoru vysavače kvůli výměně ložiska. Problém mívám s povolením 12/13 matky na hřídeli motoru. Ne že by byla tak utažená ale rotor s turbínkou není jak zabrzdit a točí se. Máte nějakou fintu na povolení matky?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 19:07    Předmět: Citovat

Rázovej šroubovák.Ten na to zabírá Wink
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KARE



Založen: Nov 17, 2009
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 22:57    Předmět: Citovat

Nasadím ořech prodloužení čtyřhran s tyčkou a svižně udeřím hranolkem správným směrem. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út září 03 2013, 23:09    Předmět: Citovat

Já většinou sekám zbytkem tenčího rovného šroubováku (mám už jen dřík) do hrany šroubu po směru jeho odtahovaní - je ale dobré nechat kryt přes turbínu, aby také něco neschytala.

Při demontáži vadné turbíny se dá zapřít T-klíč o šroubovák a ten o nějakou zbylou lopatku - podle směru lopatek se dá prakticky i poznat, na jakou stranu se odtahuje matka.

Některé motory jsou ale už tak zajímavě složené, že se dá nejdřív stáhnout stator + uhlíky + zadní ložiskový štít a po upnutí rotoru do svěráku se dá matka v pohodě odtáhnout Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 4:52    Předmět: Citovat

Dodnes mi stačilo vzít odhalenou turbinku do dlaně a použít běžný klíč .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 5:56    Předmět: Citovat

Já na turbínu raději ani nesahám (když se teda má zachovat k dalšímu použití) - už se mi stalo, že trochu rozhozená turbína (nevím, jestli házela, nebo měla nějaké deformace a tak - nebylo to prakticky nijak poznat) dokázala rozvibrovat celý motor takovým způsobem, že po delší době chodu odešel (nový) rotor - od té doby si na to dávám pozor Smile .

Mimochodem - občas ani nepomáhá zablokovat turbínu šroubovákem zastrčenám mezi lopatky a odtahovat matku trubkovým klíčem - dokáže se také pěkně protáčet - a to i když má perforované podložky, co by ji měly vlastně držet - pak už se na to musí jít buď trochu složitěji (když se chce motor zanechat nebo opravit) popřípadě použít trochu víc síly (když se motor rozebírá už jen kvůli recyklaci Twisted Evil ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 15:51    Předmět: Citovat

Polož si ten motor na stůl, do kterýmu můžeš mlátit. Nebo alespoň podložku.
Turbínka je z jemnýho plechu a proto se ji nedotýkej jinak, než rukama a to jen proto, že sunáš rotory ze hřídele. Uvědom si, na kterou stranu se má točit. Potom si vem trhák, nasaď na matku rotoru a tím ve směru utáčení co nejprudčeji prašti o stůl. Několikrát zopakuj. Setrvačnost rotoru Ti tu matku povolí..
(pokud se na hřídel nedostaneš trhákem, použij trubkový klíč z dostatečně dlouhým šroubem, nebo z GOLA sady takový to téčko)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 18:35    Předmět: Citovat

Nj, díky za rady. V podstatě jsem všechno již použil ale nědy je matka opravdu "zapečená". PS když už jsme u toho, jaká používáte ložiska? nemyslím typ (608, 609) ale krytí, kov nebo guma? Zjistil jsem, že se ložiska při max, otáčkách docela hřejí. Kolik má vůbec takový vysavač otáček? tipuju 15 000.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2551
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 18:43    Předmět: Citovat

Ložiska RS(guma) líp těsní než krytí Z(plech).Kvuli teplotě bych použil ložiska 2Z a před montáží přimazal lithiovým nebo molybdenovým mazacím tukem.Z výroby je tam žalostně málo tuku,ne-li jen konzervační olej.
_________________
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 18:44    Předmět: Citovat

Už je to nějakej ten pátek, co jsem se tím živil, ale pamatuju si, že z nějakých krytých ložisek se záhadně uvolňoval krycí plech, dostal se do klece z kuličkama a motor se pak zadřel (motor bývá běžně profukován vzduchem, co projde papírovým sáčkem, takže drobný prach funguje jako brusivo). Doporučil bych asi s gumovým krytím a stranu s gumou dát na vnější stranu (aby guma byla vystavena prachu, ne kov). Já tipuju otáčky až 30 000..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 18:57    Předmět: Citovat

Já obyčejně používám s oboustranným gumovým krytím (2RS, 2RSR nebo tak nějak) - taková bývají většinou i z výroby. Když jsem dřív používal ložiska s jednostranným gumovým krytím (z druhé strany plech) tak jsem je dával (podle nějakého doporučení ze servismanuálu o zelmeráckých motorech) obě gumovým krytím směrem k uhlíkům - podle toho, co jsem četl je prach z uhlíků ještě větší svinstvo než normální prach z koberce Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tatramacek



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1878
Bydliště: Kroměřížsko

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 19:07    Předmět: Citovat

Stará Eta 400 měla pod mřížkou ventil který ukazoval plnost prachového sáčku.. - indikátor naplnění sáčku.. Pokud jsi zacpal hadici,vysavač pod tím ventilem jakoby podsával skrz dva otvory vzduch,aby nedošlo k úplnému přehřátí motoru a k jeho přetočení - max 22000 otáček... Tyto motory se při plném napětí bez turbíny zapekli cca po 15 minutách... Čínské motory točí cca okolo 35000 otáček... Jsou malé a potřebují ten výkon ze sebe nějak dostat.. A jak jinak než otáčkama... Hele,mohl by jsi sem aspon dát třeba fotku toho motoru ať kolegové ví co je to zač ??? Dík
Starý Eťácký motory měli origo nekrytá ložiska - nechápu jak vydrželi třeba 10 let origo na motoru.. Jinak když měním ložiska v motoru vysavače anebo jak jsem nyní dělal Bosch Rotak s komutátorákem - měnil sem ložiska za RS specifikace C3 - drobátto větší vůle - odolnost proti zadření.. Tak mi to řekli v obchodě.. Wink

_________________
Audaces fortuna iuvat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 19:31    Předmět: Citovat

když jsem dělával vysavače, tak většinou ETA. Když bylo seknutý ložisko, kotva šla většinou do kopru, takže se dávala nová sada.
Nepamatuju si už označení těch agregátů, jestli to bylo 983,a 986 co byly na těch novějších vysavačích a co se daly rozebrat demontáží jednoho čela z bílého silného plastu. Ty agregáty po tom už byly na opravu pracnější.
Zkrátka - Sada - To byla kotva s naraženýma ložiskama a tím přídržným plechem na straně turbíny a nový uhlíky. Takže jsi sejmul turbínu, vyšrouboval dva skrytý šrouby a dva šrouby co drží v hromadě motor. Gumovou palicí jsi vyrazil rotor. Pak pokud jsi měl štěstí a nebyla urvaná příruba či vymletej plastovej domek, nandal jsi nové pérovložky v domcích a narazil jsi nový rotor. přišrouboval se ten přídržný plech a dekl se i z rotorem narazil do zbytku motoru. Po kompletaci se nechával chvíli proběhnout přes regulační trafo a dortovou svíčkou se zabíhaly nové uhlíky. I ty dodané ložiska se stihaly občas seknout v průběhu záruky.. A nejlepší bylo, když si někdo spletl ty distanční sloupky mezi rotorama turbíny.. (proto jsem všechny díly turbíny lihovkou čísloval podle pořadí demontáže)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 19:53    Předmět: Citovat

Člověče, to si dělám taky, ten popis lihovkou!! pak to sesadím bez přemýšlení. A co jsi myslel tím záběhem uhlíků dortovou svíčkou? Já nechával uhlíky na malé otáčky (přes žárovku) trochu "sednout" a hotovo. Pak jsem to zapnul chvíli naplno a z vysavače vyletělo tísíc čertů jak se hnulo s filcem nebo filtry.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st září 04 2013, 21:18    Předmět: Citovat

Záběh dortovou svíčkou:
Sestavený agregát upneš do svěráku a z dosahu odstraníš vše, co by mohl nasát. Popřípadě jen roztáhneš čelisti a mezi něj vložíš motor a přidržuješ ho..
Motor zapojíš přes regulační transformátor přímo na síť. Pomalu zvyšuješ otáčky a zvykáš si na hluk. Sleduješ proces komutace a chování agregátu a občas za chodu motoru "obrousíš" o komutátor dortovou svíčku - samozřejmě že ne celou, jen trochu a po celý délce komutátoru Motor na chvilku nepatrně více zajiskří. A potom motor jiskří méně než před tím. Uhlíky se díky tomu vosku rychleji zaběhnou a na komutátoru vzniká žádoucí vrstvička svědčící o správné funkci.. A taky jsem zjistil, že motor silněji jiskří, když se mu stáhnou otáčky triakovým regulátorem.. A to u všech typů. Asi to souvisí z průběhem spínání triaku..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund