Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba DPS
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pentoda92



Založen: Aug 24, 2013
Příspěvky: 99

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2013, 22:14    Předmět: Výroba DPS Citovat

Ahoj,
jsem začátečník, ale potřeboval bych si vytvářet nějaké jednodušší DPS. Nevím ale, jakou nejvhodnější metodu mohu použít.

Mé podmínky jsou, aby výsledek vypadal pěkně ale výroba byla co nejméně nákladná. Na internetu jsem se již o toto téma zajímal.

Foto cesta: Přijde mi složitá. Bohužel mám také jen inkoustovou tiskárnu a nemám UV světlo.

Kreslení pomocí pera: Přijde mi nejjednodušší, ale také nejméně přesné, a myslím že s mým uměním kreslení by to nedopadlo úplně dobře.

Nažehlování: Podle mě ideální cesta, pokud lze použít inkoustovou tiskárnu.

Jaký na to máte názor/zkušenosti? Kterou metodu by jste doporučili pro začátečníka?

Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lintik



Založen: Sep 12, 2004
Příspěvky: 209
Bydliště: PRAHA SEX (6)

PříspěvekZaslal: ne srpen 25 2013, 22:43    Předmět: Citovat

já taky používal lihové fixy a nebyl problém zhotovit i oboustrannou desku -pokud budeš mít zájem -vysvětlím blíže
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 1:34    Předmět: Citovat

Zelená lihovka, rýsovací jehla, FeCl₃/HCl+H₂O₂, líh. Nic víc nepotřebuješ.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 6:20    Předmět: Citovat

ona ta fotocesta není až tak složitá, sehnat horské sluníčko, nějakou silnější halogenku, nebo několik zářivek nebude takový problém.
Inkoustová tiskárna se taky dá použít, když koupíš folie pro inkoustovky a dáš 2 přes sebe
fotodesky se prodávají snad ve všech prodejnách se součástkami a hydroxid sodný (krtka na odpady) seženeš bez problémů

Pokud bys chtěl, mohu ti nějaké ty PCB za malý peníz + poštovné za obálku fotocestou vyrobit Smile , pokud bys časem začal dělat něco složitějšího, jsem schopný vyrobit i oboustrannou mědí prokovenou desku



P1120069.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1120069.JPG
 Velikost:  92.05 kB
 Staženo:  150 krát


P1110791.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1110791.JPG
 Velikost:  53.29 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 6:27    Předmět: Citovat

Taky jsem používal lihovky a chlorid, ale bylo to tragický (buď jsou cesty poměrně úzké a je tak potřeba odleptat hodně mědi, nebo se deska vybarví což je ale na zbláznění). Pak jsem chvíli používal syntetický lak a chlorid (tvorba větších ploch byla lepší a lak se při leptání nerozebral). Poslední, co jsem zkoušel chemickou cestou bylo nažehlování ale to taky není ono.
Do fotocesty se mi nikdy nechtělo jít, ale asi by to bylo ideální, protože je to přesné a je-li na to doma vybavení, tak i rychlé.
Skončil jsem tedy u toho, co greedy: ruční frézování (případně je-li víc kusů, tak Kohout). Výsledek je dle mého názoru dobrý vzhledem k tomu, že je to docela prasácká výroba (viz příloha: drážky jsou cca 0.9mm).



PCB.jpg
 Komentář:
PCB - ruční frézování

Stáhnout
 Soubor:  PCB.jpg
 Velikost:  94.67 kB
 Staženo:  132 krát


_________________
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18671
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 6:42    Předmět: Citovat

Do trubičkového pera č.8-10 liji naředěný výprodejový lak na nehty . Je to 100%ní . Bodíky pro pájecí body píchám šídlem . Větší plochy maluji přímo štětečkem z lahvičky ředěného laku . Nejdříve namaluji kolečka kolem všech bodů a pak pospojuji . Už se mi slušně klepou ruce , ale namalovat to jde . Pro vývody IO dělám jakoby napříč pouzdra čárky -kolečka bych asi pomatlal dohromady . Very Happy Takto namalované spoje se nikdy nepodleptají .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 7:53    Předmět: Citovat

Potřebuji za rok tak 3-4 malé destičky,takže se mi žádné složité vybavení ani studium návrhových systémů nevyplatí,stejně bych to zapomněl. Nepoužívám smd součástky,protože na ně nevidím a ani bych je nezapájel. Destičky bez int.obvodů dělám dělicími čárami,tj. frézováním. Stačí i použitý zubařský vrtáček s kuličkou na konci v mikrovrtačce. Pokud jsou na desce vývody v rozteči 2,54 mm,je to už problém,frézka skáče a vypadá to ohavně. Taktéž ohavně to vypadá po nakreslení fixem (ne ten z GME,ten moc nefunguje),zvláště,když se třesou ruce. Tak využívám Sprint-Layout demo verzi ,kde je ovládání velmi jednoduché a intuitivní. Nakreslím si spoj (knihovnu většinou nepoužívám).Protože ale u demo není možnost uložení nebo exportu, musím to nakreslit najednou bez chyby,což vzhledem k jednoduchosti a při předběžném rozvržení na kousku čtverečkovaného papíru není tak složité.Pak,když je to zkontrolováno,udělám kopii obrazovky a zkopíruji to do Malování,kde lze udělat inverzi barev a zrcadlení. Z Malování zkopíruji výřez destičky do Wordu,kde lze zase přesně nastavit velikost obrázku v obou směrech.
Na laserovce mi to vytiskne kámoš (nejvyšší sytost) na fotografický lesklý papír a donese to na "pivní schůzku". Na míru ořízlý kousek destičky obalím tiskem a izolepou zespodu zafixuji. Zažehlím žehličkou na max. tak 2 min. pořádně i hrany atd. Pak to ještě horké hodím do misky s horkou vodou a nechám tak 20 min. odmočit,poté se papír oloupe prsty a dočistí se to kartáčkem ( nestalo se mi,že by něco ze spojů zmizelo).
Poté leptání - asi 1 cm chloridu železitého v misce od Ramy a velmi jemný štěteček,kterým destičku v leptadle omývám. Do 3-5 min. je to hotové,pak umýt vodou,acetonem dolů spoje,vrtat a nalakovat kalafunou.
Jo,destička před nažehlením musí být čistá-používám cif a následně aceton,pak už na to nešahám.Na spoje 0,3mm a průchody mezi nožičkami to ale není ,na běžný rastr 2,54 stačí bohatě. Příklad návrhu viz obrázek.



Deska TDA7000+předzesilovač.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Deska TDA7000+předzesilovač.JPG
 Velikost:  44.62 kB
 Staženo:  109 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kajus



Založen: Feb 27, 2009
Příspěvky: 91

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 7:59    Předmět: Citovat

Všechny výše uvedené metody jsou fajn, ale jakmile potřebuješ trošku hustěji narovnané spoje nebo plošky pro smd součástky, dá nakreslení takové desky zabrat, zvláště když vyrábíš více kusů. Fotocesty se sice spousta lidí bojí, al e není čeho, desky se prodávají už s nanesenou fotovrstvou, hydroxid sodný mají v každé drogérce, nějaká miska na vyvolávání se vždycky najde.

Na osvit není ani potřeba horské sluníčko, dlouho jsem používal k osvitu lampičku z akvárka, sice jsem osvěcoval půl hodiny, ale fungovalo to dobře. Za pár stovek se dá postavit osvitka z UV ledek, která funguje také dobře.

Jediný problém bude s tiskem předlohy, ale i ingoustovkou se to dá. Není ani potřeba shánět nějaké speciální fólie, obyčejný pauzák poslouží také.

Davidus napsal(a):
...jsem schopný vyrobit i oboustrannou mědí prokovenou desku

Můžu se zeptat, jak vyrábíš prokovy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lopez



Založen: Dec 17, 2011
Příspěvky: 883

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 8:48    Předmět: Citovat

Netreba ani pauzák.Stačí "normálny" 80g papier a po vytlačení atramentom sa to dá spriesvitniť ob. jedlým olejom.
A svietim 10-12min 250W výbojkou bez fluorescenčnej vrstvy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lukasozzz



Založen: Jan 07, 2013
Příspěvky: 50

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 8:49    Předmět: Citovat

Já vyráběl desky fotocestou a co se týká kvality tisku na předlohu, tak v každém copy centru ti za 5Kč vytisknou motiv na pauzák. Pokud je potřeba vytiskneš dva a dáš je přes sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33914
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 9:45    Předmět: Citovat

Laserova tlaciaren sa na inzerat ta kupit aj pod 20 EUR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 10:30    Předmět: Citovat

kajus zatím návod na výrobu prokovů zveřejňovat nebudu, ale i kdybych ho napsal tak by to bylo asi zbytečné, k výrobě jsou potřeba chemikálie které nejsou u nás dostupné a v USA jen pod přísným dohledem, lze je použít k výrobě drog, stejně tak je k tomu potřeba slušná tiskárna, vysokootáčková vrtačka s karbidovými vrtáky (s HSS to nejde) ideálně souřadnicová, alkalická leptací lázeň, galvanické cínování, negativní folie, laminátor a podobně, podruhé bych se do toho už nepouštěl kdybych věděl co mě čeká Rolling Eyes https://picasaweb.google.com/lh/photo/JV0YTBf59ii80TVMLMaBrbv29p2cjKP98MK0iK9-h-U?feat=directlink pruběžně ještě skládám souřadnicovou vrtačku bez které je ta výroba hodně náročná

předlohu tisknu na folie do meotaru laserem Smile a když už předlohu nepotřebuji tak ji zas smažu acetonem, v příloze je jak předloha vypadá pro pozitiv (jen testovací výtisk)



P1120035.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1120035.JPG
 Velikost:  83.74 kB
 Staženo:  129 krát


ebe1d0fa29.f.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ebe1d0fa29.f.jpg
 Velikost:  45.93 kB
 Staženo:  169 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 10:42    Předmět: Citovat

Když se dívám na tu fotku s chemií, alespoň budu vědět, kdo to byl, až se ozve z Brna výbuch.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Davidus
Zablokován


Založen: Jun 01, 2005
Příspěvky: 2439

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 10:50    Předmět: Citovat

výbuch už jednou byl Embarassed když sem míchal alkaliku a vylilo se mi trošku víc čpavku a vnitřek kádinky vyletěl asi pul metru vysoko, výsledkem byla hustá štiplavá mlha na celém balkoně. Mělo to však jedno pozitivum - vyhubení 2 vosinců pod okapem.
takhle to vypadá když se míchá alkalika správně https://picasaweb.google.com/lh/photo/2K2b7AVpXLyrb6EgqaOT1rv29p2cjKP98MK0iK9-h-U?feat=directlink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: po srpen 26 2013, 11:52    Předmět: Citovat

Davidus - pěkná práce - to s tou oboustrannou, mědí prokovenou deskou - super kvalitka!
Já osobně jsem na fotocestu přešel relativně nedávno a k trubičkovému peru s tou červ. lihovou barvou se asi jen tak nevrátím, ikdyž to zas takové trápení nebylo - rýsovat jsem byl zvyklý. DPS si říznu dle potřeby - cca o 7mm na šířce a výšce navíc, očistím - vyleštím (písek na nádobí) a nastříknu sprejem "Positiv 20" - nechám zaschnout (trouba - 20 min./70℃) - je to pěknej smrádek, asi jako v pavilonu plazů Laughing . Jako klišé používám nyní kancel. papír do kopírky/tiskárny, po vytištění motivu ho nastříknu sprejem "Transparent 21", či jak se jmenuje. DPS nechám přes ni osvítit, vyvolám ji a vyleptám. Chci zkusit tu folii pro inkoustovku ... to musí být řádný rozdíl!

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund