Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Sonet B3 - šumí, nenaharává, trimr výšek ovlivnuje hlasitost

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2013, 14:58    Předmět: Sonet B3 - šumí, nenaharává, trimr výšek ovlivnuje hlasitost Citovat

Zdravím,

Sehnal jsem Sonet B3 v modrém provedení, jako elektronicky nefunkční kus (nelezl z toho žádný zvuk), moje znalosti bohužel nejsou ani začátečnické. Řekl jsem si tedy, že alespon vyměním kondíky a třeba se to chytne. Vyměnil jsem poctivě všechny a ono se to nechytlo. Evil or Very Mad Abych byl přesný, tak to "hraje" tím způsobem, že to šumí jako blázen, pořízený záznam je extrémně slabý a při stažení trimru výšek na minimum, se zvuk úplně utne. Koncový zesilovač je patrně v pořádku, jelikož při příposlechu vstupu při záznamu na mikrofonní vstup, který funguje jako jediný vstup Exclamation to hraje celkem dobře a šum se sníží.
Chtěl bych vás poprosit o nejaké věcné rady co s tím, nebo kde a včem by mohl být problém, čemu chování přístroje napovídá. Elektronky jsou v pořádku, ty jsem zkoušel měnit. To že tomu moc nerozumím s tím jsem smířený už dávno, nejsem v tomto oboru vyučený a vše se učím sám. Smile)

Taky mě napadlo, že jsem něco mohl zapojit špatně, nebo jsem tam mohl omylem dát špatnou hodnotu u nějakého z kondíků, ale je mi divný, že to před mojí "opravou" nehrálo vůbec... nemůže to být třeba přepálený odpor?


děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12078
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2013, 18:59    Předmět: Citovat

dal jsem ti sem schema, tak to překontroluj od konce až na vstup od hlavy . . .
hlavně prověř přepínače ?
až dodáš víc informací, budeme pokračovat . . .



Tesla_Sonet_B3_SCH.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tesla_Sonet_B3_SCH.jpg
 Velikost:  223.69 kB
 Staženo:  248 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2013, 13:27    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
...dal jsem ti sem schema...

Přesně se nevyznám v systému značení těch Sonetů, ale jak moc je to odlišné od Sonetu Duo? Tedy předpokládám, že tohle je monofonní verze a Duo je snad stereo, ale základ by mohl být stejný, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2013, 13:49    Předmět: Citovat

Jauvajs! Takový nesmysl odhadnout, když se na to můžeš podívat třeba na Oldradio.cz!
Sonet B3 je mechanicky shodný s předchozími Sonety, ovládání šoupátky podle ČS patentu, elektricky se ale už B3 od předchůdců výrazně liší.
Pořád jde o monofonní stroj, má dvě rychlosti jako Sonet Duo (Sonet měl jen jednu), na B3 se vešly cívky o průměru 15 cm, zatímco původní panel a kryt hlav na Sonetu i Sonetu Duo svým tvarem nedovoloval použít cívky větší, než 13 cm, ale hlavní rozdíl je ten, že B3 je první čtvrtstopý magnetofon Tesly a záznamový a snímací předzesilovač má osazený tranzistory, mazací oscilátor využívá samostatnou elektronku, takže koncový stupeň lze využít i při záznamu k hlasitému příposlechu. Mimoto má B3 navíc možnost směšování signálů z mikrofonu a jiného zdroje signálu při záznamu a na svou dobu velmi sympatický design.
A to, že je čtvrtstopý, teprve umožnilo vyvést signál z momentálně nevyužitého systému hlavy na samostatný konektor. Do něj se dal připojit přídavný snímací zesilovač, kterým se magnetofon stal (s přimhouřenýma ušima a připojeným stereofonním koncovým zesilovačem) teprve stereofonním přehrávačem. Ovšem pásky musely být nahrané stereofonně na něčem jiném.

Hlavní bolest všech Sonetů po tolika letech jsou ztvrdlé řemínky a gumová obložení, která při troše snahy a kontaktech v gumárnách ještě pořád lze obnovit. Přesto stále příležitostně provozuji Soneta Duo i Soneta B3 s původními gumami z let 1961 a 1963. Jak se jim to tehdy povedlo, nejsem schopný vysvětlit.
Elektrické problémy jsou způsobené častěji nevodivými kontakty přepínačů, které lze vyčistit a napružit (ty jsou u všech Sonetů konstrukčně stejné), a nakonec potenciometry hlasitosti a tónové clony, které sice opravit na nějakou dobu lze, ale práce je to šílená a výsledek mnohdy nepříliš oslnivý.
A jednou jsem měl v parádě Soneta B3, v němž z nějakého neznámého důvodu odešel tranzistor T2. Patrně šlo o výrobní vadu toho tranzistoru (špatné kontaktování vývodů v pouzdře či co), protože měl odpojený kolektor, což je závada, k níž normálně v tom zapojení nemá, proč dojít.

Jestli si za každým slovem tohoto pokecu neumíš představit konkrétní součástku, zapojení obvodu nebo technické řešení, slož ten magnetofon pod křídlo, dokud v něm nenaděláš víc škody, a dones ho někomu, kdo už nějaký ten přístroj (je jedno, zda deset či dvacet, spíš bych řekl stovku) opravil a ví, o čem je řeč. Třeba tě nechá koukat přes rameno a vysvětlí ti i sem tam něco užitečného.
Jsou tam jednou lampy, napájecí napětí kolem 250V, to dokáže pěkně nafackovat.
Tohle není pro neznalého.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9679
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2013, 17:06    Předmět: Citovat

Taky může být sjetá nebo zmagnetizována univerzální hlava ANP935 (to je ta druhá zleva v páskové dráze) tahle byla zastoupena ve všech cívkačích Tesla mono řady B3, B4, B5, B70, B90 i v Tesla B100 stereo tuším vyhověla. Takže sehnat se dá. Ale dalších 10 důvodů může platit.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2013, 17:42    Předmět: Citovat

Hmm, každý začátečník by měl začínat s tranzistory a napětím do 24V... Někdy si říkám, že za rozmachu radioamatérství ve 30. letech 20. století muselo být hodně mrtvejch...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1180
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po srpen 19 2013, 18:52    Předmět: Citovat

Au, prosím ne po hlavě, Hille! Embarassed
Dík za vysvětlení rozdílů, už se trochu orientuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund