Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zásuvkový W-metr - elektroměr
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 14:48    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
...Na pidiodběry u spotřebičů, které využívají na vstupu předřadný kondík, stačí Avomet. Změřit intenzitu odebíraného proudu a pronásobit napětím na el. obvodu za kondíkem. U těchto odběrů nějaký účiník již snad ani nehraje roli, případně ho lze do výpočtu dosadit "kvalifikovaným odhadem".

Účiník pochopitelně roli hraje vždycky, stejně jako to, že nabíjecí proud zdroje s usměrňovačem a vyhlazovacím kondenzátorem neumí Avomet z principu změřit přesně. Takže jediné , co u takové metody při měření pidipříkonu (například 2W) víme je, že absolutní chyba měření je zanedbatelná - třeba "jen" pouhých 1,5W. Bohužel, relativní chyba může být stovky procent.
Prostě voltmetrem a ampérmetrem se výkon v takovém případě měřit nedá.

Když jsem byl o hodně mladší, úplně stejně (špatně)jsem měřil příkon trafa naprázdno. Změřil jsem proud magnetoelektrickým ústrojím (první chyba) a pak to pronásobil s napětím (druhá chyba). Dávalo to nesmyslně velké hodnoty. Kvalifikovaný odhad jsem bohužel neuměl používat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 14:52    Předmět: Citovat

Máme taky starý šunt Eurotech a jsme spokojeni. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 18:01    Předmět: Citovat

tomasjedno, PavelFF:
Vážení, ve svých předchozích příspěvcích jsem použil terminus technicus "pidiodběr". A tím myslím zanedbatené odběry, typicky pro různá noční světýlka, připojovaná k síti, přímo přes kondenzátor. Techniky snad nemusím poučovat, že zjistit činnou spotřebu takové UPS, zdroje o výkonu kolem 2W (nebo vyšším), nebo síťového trafa, lze pohodlně třeba tou metodou, kterou jsem podrobně popsal ve svém předchozím příspěvku? Co se týče odborného odhadu, každý jste snad na dostatečné odborné úrovni, abyste v případech minimálních odběrů byli schopni zhodnotit elektrické zapojení i po stránce účiníku a ten si pak do vzorce dosadili? V opačném případě, můžete sami podumat, jak spotřebu zjistit vhodnějším způsobem (bez použití elektrodynamického wattmetru). Očekávám Vaše technické řešení, rád se od Vás přiučím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33905
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 18:27    Předmět: Citovat

Od zaciatku sa hovori os spinanych zdrojoch s minimalnou zatazou (standby).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 19:57    Předmět: Citovat

Dobře vynechám-li stanby tak ten měřič v prvním příspěvku by pro měření TV v provozu mohl být OK předpokládám dle diskuse.
Ono obecně sám nevím jak měřit něco na spínaném zdroji. Už modifikovaná sinusovka nejde měřit bez měřáku True RMS takže počítám proudy které berou spínané zdroje budou na tom podobně. Navíc co vlastně vytvoří aktivní PFC? teoreticky by odbíraný proud měl být "sinusový"

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6064
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 20:13    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
...Co se týče odborného odhadu, každý jste snad na dostatečné odborné úrovni, abyste v případech minimálních odběrů byli schopni zhodnotit elektrické zapojení i po stránce účiníku a ten si pak do vzorce dosadili? V opačném případě, můžete sami podumat, jak spotřebu zjistit vhodnějším způsobem (bez použití elektrodynamického wattmetru). Očekávám Vaše technické řešení, rád se od Vás přiučím.

Když už se dostanu tak daleko, že znám elektrické zapojení (včetně hodnot součástek), tak si činný příkon spočítám rovnou, bez měření zdánlivého příkonu a věštění účiníku pohledem z okna Smile

Takže "kvalifikovaného odhadu" jsem se u té UPS nedočkal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 20:44    Předmět: Citovat

rnbw:
Spotřebu spínaného zdroje, dokonce i v režimu stand-by, změří každý elektroměr, který používají distributoři elektřiny. Jde jen o prahovou citlivost instalovaného měřidla, které musí být přizpůsobeno předpokládanému odběru v odběrném místě (t.j. dimenzování měřidla). Když však vezmete v úvahu, že v elektroinstalaci běžné domácnosti máte třeba některé spotřebiče trvale připojené k síti (zvonková trafa, adaptéry a pod.) a výkony se sečtou i s tím režimem stand-by, elměr distributora spotřebu zařízení v tomto režimu bez potíží zaregistruje. Zda jsou zásuvkové elměry, prodávané v marketech též tak kvalitní, jako používané obchodní měření distributora, nedovedu posoudit, nepoužívám je.

Rezis:
Přece nemusíte měřit modifikovanou sinusovku, která "leze" z nějakého měniče, nebo UPS. Platíte za spotřebu sinusovky o předepsané amplitudě, procházející elměrem distributora. Měřte tedy spotřebu (výkon) před UPS. Případně na dobu měření, sledovaný přístroj připojte přímo k distribuční síti, čímž vyloučíte zkreslení výsledků měření, dané provozem UPS-ky. To samé u spínaného zdroje - měřit spotřebu energie na straně síťového přívodu do zdroje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5227

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 20:50    Předmět: Citovat

Možná moc přemýšlím jen... při měření proudu je v obvodu bočník na na něm se zkoumá úbytek napětí. Takže pokud bude spotřebič odebírat "něco" pak musím při vyhodnocování úbytku na bočníku použít měřič který právě spočítá správnou hodnotu. Nebo mýlím se? Popravdě jsem nezkoumal průběh na bočníku zařazeném v obvodu spínaného zdroje.
Ale to se pro mou potřebu moc hrabem v podrobnostech.
Jde o odhalení těch skrytých potvor. O 1F elektroměru jsem uvažoval, ale přijde mi to moc krkolomné když to má umět takto krabička.

_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6064
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 21:45    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Takže "kvalifikovaného odhadu" jsem se u té UPS nedočkal...
Pořád nic... tak já přestanu tajnůstkařit.
Můj "kvalifikovaný" odhad, při pohledu na 1 kVA UPS (sinus) a po zkušenostech s několika 600 VA UPS (modified sinus) byl, že ta UPSka bude ve standby, při zdánlivém příkonu 55 VA, žrát tak cca 25 W. Skutečnost je ale 10 W, čímž se nebezpečně blíží kategorii "pidiodběrů".
Chtěl jsem tím poukázat na ošidnost kvalifikovaných odhadů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 22:11    Předmět: Citovat

rezis: na ty spínané zdroje si postav obyčejnou analogovou násobičku, která má pak výstup jako aktuální výkon, tedy tento výstup stačí zprůměrovat - true RMS blbosti netřeba.
Máš-li přístup ke knihovně, tak hledej "Linear Application Data Book" od National Semiconductor (str 441 ve verzi z r.1994). Jinak to mám lehce překopané na svých stránkách.

_________________
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út srpen 06 2013, 23:44    Předmět: Citovat

Máš pěkné stránky, i když červené písmo na zeleném podkladu je na zastřelení Smile

Zkusil jsem podle amára postavit wattmetr PAM1 (AR A2/94 str.9) na podobném principu(analogová násobička) a dost jsem si od toho sliboval právě na malé výkony (po změně rozsahu). Byl s tranzistory BF245, pároval jsem je z desítek kusů. Výsledek byl zklamání (ale možná je to jen rukama, kdoví).
Problém byl v tom, že když jsem wattmetr podle návodu seřídil na odporu na správný výkon při napětí 230V, tak potom ukazoval blbě při napětí 190V nebo 250V. Což je samozřejmě průser. Tak mám lehké podezření, že takhle jednoduchá násobička bude mít podobný neduh. A že tím pádem pro průběhy hodně odlišné od sinusovky nebude měřit správně. Což ale není jak posoudit a na čem ověřit.

Stejně si myslím, že dneska nejpřesnější metoda je nějaká digitální (a je vhodná i pro pro malé výkony), jako třeba ten Strašilův přístroj. Navzorkovat, znásobít, posčítat,... a pak nezáleží na teplotě přechodů tranzistorů, vířivých proudech, třecím odporu kolečka apod. I když samozřejmě omezení přesnosti u velmi strmých hran (vysokých harmonických) taky zůstává.

rezis: Až si nějaký ten wattmetr pořídíš, tak ho můžeš podrobit jednoduchým testům, ze kterých se dá usoudit, jestli bude umět měřit i obecné průběhy. Například můžeš měřit příkon žehličky přes diodu v obou polaritách a měl by ukázat jednak stejně a zhruba polovinu výkonu než bez diody (tam je ještě problém s nelinearitou odporu vs. teplota topného drátu ). V tomto testu asi dvoukvadrantová násobička neuspěje. Nebo na něj zapoj čistý kondenzátor aby dal proud několik ampér(třeba k motorům ,několik uF) - zdánlivý výkon stovky vattů, činný by měl ukázat zhruba nulu. V tomhle testu taky PAM1 pohořel. Pak můžeš zkusit fázové řízení triakem. V tabulkách se dá najít, jaký má být výkon při oříznutí sinusovky o daný úhel. A pokud bude ukazovat dobře, tak bude nejspíš umět i ty spínané zdroje.

V obch. síti zjevně existují "wattmetry", které opravdu měří naprosté kraviny. Už se to tu na fóru probíralo. Naopak tu byl nějaký dražší(asi za 700Kč), určený k fotovoltaice, který vypadal docela dobře. Nebo že bych ho viděl na Aukru(?).

Koupě takového přístroje je sázka do loterie. Mám pocit, že nikdo z vlastníků se nesnaží přístroj "proklepnout", takže něčí spokojenost s konkrétním výrobkem nemusí nic znamenat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2013, 6:13    Předmět: Citovat

Pavle máš pravdu a to jak s tím červeným písmem (i když to je problém spíš mužské části populace) tak s tím, že tahle násobička je závislá na napětí. Nejlepší je samozřejmě v dnešní době digitál, ale musí být přizpůsobený tomu, že chci měřit malé příkony. Takže to nesmí mít rozsah 2kW, ale třeba jen 100W.

Ta konstrukce násobičky pochází z konce 70. let, takže nelze očekávat zázraky. Smile Já osobně jsem nic nepároval, supermatch jsem nekupoval a výsledek zklamání určitě nebyl. Při zapojení kondenzátoru to ukazuje nulu a na spínáku z PC se to shodne s digitálem. Tudíž pro mě to má jen tři mouchy: (1) po zapnutí musím čekat 10 minut než můžu měřit (problém by měl řešit onen supermatch); (2) ukazuje to dvojnásobek jedné půlvlny (v praxi to v drtivé většině případů není problém - při prohození fáze a nuláku je výsledek stejný s výjimkou malých spínaných zdrojů, které mají usměrnění jednou diodou); (3) v rámci kolísání napětí v síti to kecá až o 10% (asi by to šlo vyřešit, ale nikdy mě to netížilo).

_________________
http://www.zvodovodu.cz/ | Pokud neodpovídám na téma a chce něco vědět, pište SZ!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2013, 7:16    Předmět: Citovat

On nemyslel tu červenou barvu jako takovou, ale spíše vnímavost textu oproti pozadí. Nejlépe to zkontroluješ převodem do ČB.


obraz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  obraz.jpg
 Velikost:  12.61 kB
 Staženo:  124 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2013, 8:47    Předmět: Citovat

Myslel jsem to tak, že takhle ostře červená a zelená mají tak rozdílné "vlnové délky", že je obtížné zaostřit oko na obě najednou. Červený text jakoby vystupuje z plochy a nedá se ostře vidět. Je to popsáno v literatuře jako jeden z optických klamů. Nejsem barvoslepý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st srpen 07 2013, 11:44    Předmět: Citovat

To co popisuješ je dané tím, že obě barvy mají skoro stejný jas a proto jsem ukázal jak to vnímá mozek pomocí ukázky v ČB obraze. Barvoslepost je o něčem jiném. Ta červená je v pořádku, zelená by měla být jasnější. Vlnové délky do webu nepleť, ale tzn. "bezpečné" barvy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund