Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Reproduktor hraje potichu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 19:58    Předmět: Citovat

Souhlasím s Thalesem. V první řadě pokles citlivosti, což snad není až takový problém změřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 20:07    Předmět: Citovat

Kdyby jen citlivosti. Zvednou se Q, klesne BL - to je všechno provázané. Měření demagnetované ARA9918 nemám momentálně po ruce, ale můžu ukázat měření podobného reproduktoru ARO942 - běžný kus a funkční ale se zhoršeným stavem magnetu. Byl by zájem o takové měření?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 20:10    Předmět: Citovat

Jasně, stejně jsem s Tebou chtěl navázat kontakt. Dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 20:29    Předmět: Citovat

Trojka je OK, čtyřka je špatná.

Tak si navázal kontakt Smile Co si vlastně chtěl?



ARO942_My3-Silver_VQ_50g_24.0proc_800.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ARO942_My3-Silver_VQ_50g_24.0proc_800.png
 Velikost:  43.18 kB
 Staženo:  45 krát


ARO942_My4-Silver_LY_50g_30.2proc_800.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ARO942_My4-Silver_LY_50g_30.2proc_800.png
 Velikost:  41.86 kB
 Staženo:  43 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sanoch



Založen: Jan 04, 2012
Příspěvky: 408
Bydliště: Volyně

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 20:51    Předmět: Citovat

Mms je hmotnost kmitající hmoty, pokud se nepletu. Váha membrány + cívky + mechanické odpory.
Jak se tedy mohou změnit jen odmagnetováním?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt srpen 01 2013, 20:56    Předmět: Citovat

Mms je především parametr. Je to sice jakoby hmotnost kmitacího systému, ale ne skutečná (kdybychom to hodili na váhu) ale z pohledu reproduktoru. Proto se vlivem různých tolerancí může u toho samého typu kus od kusu tento parametr v určitém rozmezí lišit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2013, 8:16    Předmět: Citovat

Souhlasit či nesouhlasit s Thalesem může kdo chce , ale pokud budu odhadovat jakost součástky , tak sem můžeme začít vyvěšovat prognozy počasí a horoskopy . Plácání o tom , že citlivost lze změřit , je pro 99 % , už vymezím i elektronikům , nepřístupná , úplně k ničemu . A radit něco v této oblasti ještě neznalému , tak to už je hrotík .
A když už zde chceš motat lidem hlavy s magnetizací , dej sem údaje elektrických a mechanických hodnot v průmyslu používaných magnetizačních strojů a porovnej je s možností vytvoření (energetických ) magnetických sil vytvořených kmitačkou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2013, 9:13    Předmět: Citovat

Tak jinak, protože tyto repráky vlastním, tak mě tahle problematika zajímá. Rozumím tomu a věřím, že může poklesnou síla magnetu o ..%, což má za následek snížení citlivosti o ..dB. Když zapojím vedle sebe repro které je "100%" a takový, který má "podstatně" slabší magnet, jaká bude subjektivní změna hlasitosti. Je to vůbec na ucho postřehnutelný? nebo je to jen měřitelná změna?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2013, 10:49    Předmět: Citovat

Spíš než změny citlivosti si všimneš změny charakteru zvuku. Zvuk bude takový nevýrazný, měkký a rozblemcaný. Nejlépe je to slyšet při porovnání se stejným systémem osazeným zdravým reproduktorem. Dá se to poznat ale i bez ozvučnice - systém s větším Qts bude jakoby basovější. Ten reproduktor i přes své stáří má celkem solidní parametry, které k tomu, aby to něco zabasovalo potřebuje alespoň basreflexovou ozvučnici. Freeair tedy moc nebasuje. Slabší kus basuje o něco více (ale méně přesně)

BOBOBO - nemůžu za to že to nejsi schopen pochopit. TS parametry reproduktoru si může doma změřit každý - tedy 99% elektroniků (i začínajících) ty horoskope jeden. V minimalistickém pojetí na to stačí zvukovka (tu má dnes každý), odpor s přesnou známou hodnotou a software, který je zdarma ke stažení. Pokud neudělá chybu a poradí se jak na to, pak může změřit jasné hodnoty a zeptat se zda jsou OK či nikoliv. To že lidé, kteří s tím dělají poznají chybu dříve je jiná věc, netvrď hlavně že to nejde. Pokud má někdo pocit, že to nezvládne pak není problém se domluvit a já mu reproduktor změřím a řeknu jak je na tom.

Údaje magnetizačních strojů neznám, jen vím že občas se s demagnetizovanými kusy setkávám, komerční opraváři taktéž. AlNi a AlNiCo magnety jsou na to celkem choulostivé a demagnetují se celkem snadno. Rovněž nevím (a nezajímá mě to) jaké hodnoty mag. toku je cívka vyvolat, jen vím že nadpoloviční většina reproduktorů jevící známky demagnetizace měla za sebou nějaký šok - např. odpálený zesilovač, který do něj pustil stejnosměr. Nějaká souvislost tam tedy zřejmě je, na to to nemusím počítat.

Mimochodem v Rolay mají magnetizační stroj, který používala Tesla přímo pro tyto reproduktory, který od Tesly po ukončení jejich výroby odkoupili. Alespoň takové mám informace. Jeho parametry opět neznám a je mi to jedno - podstatné je že to funguje, což mám mnohokrát ověřeno měřením. Pokud nevěříš mě můžu ti dát kontakt na kamaráda, ten už tam nechával magnetovat spoustu reproduktorů a opět výsledky jsou doložené měřením.

Podtrženo a sečteno - BOBOBO běž s tím rýpáním už někam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2013, 20:40    Předmět: Citovat

Neznáš , nevíš , nezajímá tě to . Inu OK . Mne stejné reálie též nee . Já už bych jen pro podložení vlastní práce , zvláště mám-li někoho na možnosti zjištění reálií , si nechal jednu takovouto realii - reálnou opravu důkladně doložit - proměřit , tedy ne uchem .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2013, 21:18    Předmět: Citovat

Ježíšmarjá, tu je zase nablito...

Jestli ten magnet někdo rozebral, tak je demagnetovaný a to na zlomek původní indukce, citlivost může jít dolů možná i o 10 dB.

Na ověření citlivosti stačí ss zdroj, ampérmetr, jednoduchý přípravek na měření výchylky a trocha cviku. A jestli máš druhý kus na porovnání, tím líp.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá srpen 02 2013, 23:33    Předmět: Citovat

BoBoBo neboj, takových oprav mám doloženo měřením před-po dostatečné množství na to, abych věděl že to funguje bez ohledu na to co říkáš. Zbytečně se tu shazuješ. Vážně nepotřebuju vědět jaké parametry má cirkulárka kterou používá můj truhlář nebo značku nože mého řezníka pokud jsou schopni mi dodat co potřebuju a v jaké kvalitě to potřebuju. Je mi proto jedno čím a jak se ty magnety namagnetují pokud bude mít reproduktor následně parametry v rozumných tolerancích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund