Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CRT monitor NEC MultiSync 95F, nejde obraz

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Eskymak



Založen: Oct 19, 2010
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so červenec 06 2013, 20:24    Předmět: CRT monitor NEC MultiSync 95F, nejde obraz Citovat

Zdarec,
u mého CRT monitoru NEC MultiSync 95F začal v horní 1/4 poskakovat obraz ale do několika minut po zapnutí se to vytratilo i když občas obraz náhodně poskočil snad i s prsknutím. Monitor jsem tedy rozdělal a dle výsledků googlování lokalizoval závadu - dva nafouklé kondenzátory 470uF 25V hned vedle sebe u tranzistoru s poměrně velkým chladičem uprostřed desky. Prý cosi s horizontální synchronizací. Nejsem sice odborník ale ty dva kondenzátory jsem bez problémů vyměnil za nové.

Problémy se objevily až později při opětovném skládání a těmi byly dva konektory částečně odtržené z desky - konce konektorů byly k sobě slepené takže i po odříznutí vrstvy lepidla bylo potřeba trochu víc zabrat a deska se ukázala být poněkud křehčí než by mohla být. Jeden konektor byl velký dvoupinový na hlavní desce a kabel z něho vedl do kabelu omotaného okolo obrazovky (demagnetizační cívka?). Ten nebylo problém kusem drátu propájet na okolní piny km vedla cesta, neboť vše bylo dostatečně veliké.

Další byl maličký dvoupin na desce u elektronky(káblík tam vedl tuším z hlavní desky společně s hlavním svazkem), kde byla náprava poněkud komplikovanější neboť jeden vývod musel být napojen hned na mnohonožičkovýho švába a s trafopájkou se mě napřed podařilo propojit několik okolních spojů od nožiček. To jsem, řekl bych úspěšně, napravil a multimetrem ověřil že nožičky nejsou spojené.

Po opětovném poskládání monitoru, zapojení a zapnutí se ale na obrazovce neukáže nic, jen tma. Monitor se chová jako by zobrazoval ale nezobrazuje - po odpojení signálové kabelu po chvíli skočí do standby, jinak svítí zeleně ledka jako když je v provozu. Zvukově se projevuje taky normálně - relé cvaká jako obvykle.

Už jsem kontroloval 2x (a pokaždý 3x), že jsem nezapomněl nic zapojit ani, že jsem nic nepojil blbě.

Netuší někdo čím to může býti? Kam se podívat, co vyzkoušet?

S monitorem se opravdu loučit nechci, servis je nereálnej, LCD stojí za prd a za ty peníze... A teď koukám na podobnej NEC jen o 2'' menší a už de taky obraz do háje - vodorovný pruhy jdou například s textem + je poškrábanej :-/

Navíc už je dneska už je problém sehnat i CRT za odvoz.

Dík
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5115
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: so červenec 06 2013, 20:44    Předmět: Citovat

No kdybys to nedal tak jednu zbytečnou 19" bych mohl postrádat.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RomanoREPAIRS



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 611

PříspěvekZaslal: so červenec 06 2013, 21:27    Předmět: Citovat

No já nevím co je na CRT monitoru tak zásadně super že ho chceš mermomocí dát do kupy. Z nouze jsem měl CRT monitor (COMPAQ) a jsem rád že sem se toho zbavil. Zabralo to půl stolu, bolely s toho oči, ostrost obrazu nic moc atd. Samozřejmně pokud člověk žene do LCD obraz přes VGA tak to za moc nestojí. Ale DVI, to je pokoukáníčko. Teď mám postarší LCD Fujitsu a paráda. CRT bych fakt nechtěl. Ale co se CRT týče tak na to nedám dopustit jako na televizy. To mi příjde nejlepší. Teda hlavně pokud máte pouze SD zdroje signálu (Video, DVD, Set-top box atd.) Na LCD to nevypadá dobře. Ale zas pokud máte HD zdroje tak je to nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dikobraz



Založen: Oct 17, 2004
Příspěvky: 911
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so červenec 06 2013, 21:38    Předmět: Citovat

Zkontroloval bych žhavení obrazárny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eskymak



Založen: Oct 19, 2010
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: so červenec 06 2013, 22:31    Předmět: Citovat

workhard: Díky za nabídku ale ta Plzeň... já jsem z ČB

RomanoREPAIRS: na LCD mě nejvíc vadí nerovnoměrný podsvícení, pořád to u okrajů svítí víc. Černou barvu LCD vůbec nezná. A sklo je sklo. Místa na stole mám dost - zadek stejně přečuhuje ze stolu do pryč. S kvalitou obrazu problém nemám. Ale to se dá řešit furt, ono má vše svoje a flame nepotřebujem Smile

Dikobraz: Prosím nějak podrobněji co, kde jak. Nerozumím tomu tak moc. Součástky poznám ale k čemu přesně jsou u většiny netuším. K dispozici mám multimetr, šroubováky a pájku.

No, kdybych tomu rozuměl a měl potřebný vybavení tak už jsem si to spravil. A kdybych měl peníze na novej pořádnej monitor tak u ho mám na stole Smile

Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1522
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 15:26    Předmět: Citovat

RomanoREPAIRS: No já nevím co je na LCD monitoru tak zásadně super, že se ti tolik líbí. Je vidět, že jsi nekoukal do pořádnýho crt monitoru. Nedávno jsem si řekl, že muj 21 palcovej IBM P260 pujde do důchodu a pořídil jsem jakejsi Dell za pět litrů. Ó jaký bylo moje zděšení - nedalo se na to vůbec koukat. Úhly tragický, podsvícení nerovnoměrný... no hrůza , děs. Takže jsem milej dell po dvou dnech zabalil a poslal expres rekomando zpátky prodejci a vytáh opět stařičkej IBM... Od tý doby mi nesmí LCD do baráku, mimo kalkulačky. A pouštět HD do LCD to je taky pěkná zvrhlost Sado maso
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 22:42    Předmět: Citovat

Dobrý je na LCD hlavně to, že při nativním rozlišení jde přesně pixel na pixel, takže je obraz ostrej, že nebliká, že netrpí na soudkovitost, ani konvergenci. Léta mám AOC LM-765 (17", 1280×1024, 5:4, 95×96dpi). Kdyby měl dvakrát větší kontrast, o trochu menší odezvu (má 12ms), víc barev (umí tuším 18 bitů, nikoliv 24) a nový zářivky, tak je vynikající. Má pěkný barvy a bílá je bílá, nikoliv modrozelená, jak můžeme spatřit u supercool LCD s LED podsvícením. A i když je to jen AOC, drží přes 6 let.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červenec 07 2013, 22:44    Předmět: Citovat

CRT monitory jsem nějaký pátek opravoval. A vzhledem k tomu, že se - amatérsky- zabývám digitální fotografií, můžu potvrdit to, co už někteří napsali- LCD je zatím proti CRT v plenkách... Něco jiného bude ovšem to, až se masově rozšíří AMOLED displeje.
Na stole mi hnízdí Nokia 930C, u kamaráda mám Nokii 447Xpro. Tak zatím mám zásobu Smile

Ta závada může být nesjpíš způsobena několika problémy- buď obrazovka nežhaví (jak psal již Dikobraz). Většinou jde vidět načervenalé světlo na konci trubice, u patice. Ale ne ze všech úhlů... Měřit se žhavení dá pomocí st. voltmetu. Žhavení bývá galvanicky odděleno od společné GND celého monitoru, tak měřit jen na vývodech "f"!
Dál nemusí jít VN, laicky jde zkusit poslechem (jakési sršení, zaprskání) po zapnutí. Jinak to chce VN sondu a měřit.
No a poslední může být vada videozesilovače, kdy nejsou katody CRT buzeny. Na zkoušku stačí označit si polohu trimru Ug2 na VN trafu (tento trimr je nejblíž k desce, další jeden nebo dva jsou Focus), potom s trimrem opatrně otočit po směru hod. ručiček. Obrazovkla by měla v aktivní oblasti zešednout, případně se i objeví zpětné běhy. Potom hned vrátit na značku.

Ten první konektor byl asi opravdu Degauss, monitor by jel i bez něj (za cenu postupného zmagnetování obrazovky). Ten druhý konektor, to je těžko říct, chtělo by to foto a taky typ integráče. Trochu připomínka- i ta trafopájka může sama o sobě způsobit nemalé škody v elektronice. Chce to nějakou odporovou pájku...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33853
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 7:15    Předmět: Citovat

AMOLED je ten zeleny hnus, co maju niektore mobily od Samsungu? Tak to by som na stole mat nechcel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eskymak



Založen: Oct 19, 2010
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 12:30    Předmět: Citovat

Takže šváb je M52743BSP - prý nějaký předzesilovač
dvoupinovej káblík vede podle všeho na piny 14 a 17 a ten přes kondík i na 16.

Což jsou podle dadasheetu zrovna napájecí piny...

Při bližším pohledu jsem si všiml, že se pod konektorem cesta vedoucí na pin 17 rozdvojuje a vede ještě na druhou stranu čehož jsem si předtím nevšiml a není napojena.

Takže fakt na ty katody asi nic nejde

Propojím tedy a uvidím co to udělá či neudělá.

Hádám že pes je zakopaný právě zde, neboť jak jsem říkal, monitor se zvukově projevuje běžně, a (transformátor) lehce brumí. Ostatně monitor by předtím až na skákání obrazu funkční takže by byla asi hloupost kdyby odešlo něco jinýho Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 13:19    Předmět: Citovat

Ano, je to po sběrnici řízený předzesilovač. Je umístěn na desce videozesilovače? (deska na patici obrazovky)? Pokud ano, tak zkus naměřit na těch dvou pinech 5V (měř přímo na IO). Pokud tam není napájení, nemůže ti ani videozesilovač běžet.

Pokud by ten IO byl vadný, ozvi se, myslím že bych mohl mít několik kousků nových.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Eskymak



Založen: Oct 19, 2010
Příspěvky: 29

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 13:20    Předmět: Citovat

Joooo žijeeeee, obraz je zpááátkyyyyy a krááásneeeej, HURÁÁÁÁ

Neuvěřitelný co dokáže 1 centimetr drátu Smile

Už jen doufám že to dlouho vydrží, neshoří, nebouchne nebo tak něco. Very Happy A zítra se pustím do toho druhýho monitoru, tak snad se to obejde bez podobných komplikací. Smile

Díky všem za rady, ani nevíte jakou mam radost Smile

Co se týče LCD vs CRT, souhlasím s tím, že geometrie CRT je docela velký mínus, neboť to občas vyladit je docela makačka. Stejně tak ovlivnění magnetickým polem, například repráků po stranách.

Michal22: ano byl přesně tam, na desce s paticí. Propojil jsem to co jsem předtím neviděl a už to jedeee Smile Ještě jednou díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund