Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Domácí zvaračka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 25 2007, 18:53    Předmět: Citovat

je to stejný výpočet jako u normálního trafa co se týká počtu závitů.Problém je s odhadem cásti vinutí na primárním sloupku a na sec. Ted si to nevybavuju,ale zjistím to a dám Ti vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po únor 26 2007, 19:20    Předmět: Citovat

Tak jakjsem slíbil jsem tu.
Takže počet závitů vypočítáš jako obyč trafo tak aby na sec.bylo napětí naprázdno cca 50V. Při navíjení primáru postupuj takto, polovinu navin v kuse a o poloviny začni dělat odbočky po cca 20V. Takto navin primár na jeden sloupek plechů. Na loupek sekundáru navin ještě jednou část primáru s odbočkami. Pak to musíš spojovat tak aby byl aktivní vždy stejný počet závitů primáru,ale musíš dát pozor aby jsi to nezapojil antiseriově to by se ti pak napětí odcítalo. Jestli budeš potřebovat víc vysvětlit tak se ozvi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: po únor 26 2007, 20:46    Předmět: Citovat

Ještě bych dodal, že odbočky na druhém sloupku, tedy se sekundárem musí mít stejný počet závitů jako na primárním sloupku. No a tím, že se přepínají odbočky tím způsobem, že se na jednom sloupku odbočka odpojí, připojí se na druhém sloupku trafa, takže je zachován stejný počet závitů. Tvrdost trafa se ovšem mění a tím je dosaženo příslušného proudu. Jen bych doporučil podle svojí zkušenosti sekundár namotat tak, aby měl aspoň 70V. 50 sice stačí, ale když se tam dodatečně dává usměrňovač s tlumivkou, tak je to už málo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po únor 26 2007, 21:02    Předmět: Citovat

To je pravda,plně souhlasím asi tam bude ještě pár věci na upřesnění,tak někdy příště.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marcelto



Založen: Dec 27, 2004
Příspěvky: 347
Bydliště: SVK-TN-SI-SI

PříspěvekZaslal: po únor 26 2007, 21:24    Předmět: Citovat

Ani to nevypadá tak složito že to asi skúsim premotať
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: po únor 26 2007, 21:52    Předmět: Citovat

Existuje kniha, která se tuším jmenuje Svařovací transformátory, je v ní navíjecí předpis pro trafo a schéma přepínání odboček, aby nedocházelo k poklesu napětí. Podobně to popisují i kolegové výše. Jinak je nutné cívky vždy nejlépe vakuově imregnovat, neboť protékající proud vytváří značnou sílu ve vinutí a dochází k poškození a proražení izolace. Impregnovaný trafo má rovněž lepší odvod tepla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Marcelto



Založen: Dec 27, 2004
Příspěvky: 347
Bydliště: SVK-TN-SI-SI

PříspěvekZaslal: po únor 26 2007, 22:07    Předmět: Citovat

To je pravda môžem potvrdiť ! Lebo ak je niektorí vodič voľní, tak pri magnetickej rezonancii kmitá a odiera sa izolácia a hrozí medzi závitoví skrat, najlepší je vodič ktorí je nielen polakovaní ale aj obalený platenou izoláciou ! Ideál je každú vrstvu zalakovať a preložiť napríklad prespanom a pokračovať v ďalších vrstvách, výhoda je že trafo sa dá používať v extrémov a nevadí mu ani vlhkosť, nevýhoda je jeho dodatočná úprava keď by sme ho chceli znova premotávať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
starec1121



Založen: Feb 16, 2007
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st únor 28 2007, 12:30    Předmět: Doplněk Citovat

Dobrý den,
já to čtu a poznávám v tom moje problémy, které jsem měl před cca 30 lety. Problém tazatele je tvar trafa. Ač ho neuvádí, sadím kudlu proti fazoli, že se jedná o EItrafo s jednou cívkou. Tehdy po mnoha pokusch s přepínáním odboček na primáru a co já vím, co ještě. jako nejvhodnější řešení (v mém případě) bylo zapojení tlumivky do primáru s regulovatelnou mezerou (vkládáným pertinaxem) mezi jádro a jho.
Tvar plechů byl UI. Pak jsem přešel na návrh trafa na jádře UI a jak už tady někdo popisoval, část primáru je i na sekundární cívce (stejný počet závitů i smysl vinutí). Vhodným upraveným pakeťákem pak primár postupně přepínat ze samostatné primárové strany na stranu sekundárovou. Napětí zapalovací je plu mínus konstantní. Za tím mám usměrňovač např. z automobilových plusových a minusových alternátorek (diod). K tomu velice jednoduchou zapalovací automatiku (jestli ji najdu, tak ji naskenuju a přiložím) a je to v cajku. Funguje už to nejméně pět let.[/b]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Marcelto



Založen: Dec 27, 2004
Příspěvky: 347
Bydliště: SVK-TN-SI-SI

PříspěvekZaslal: st únor 28 2007, 16:54    Předmět: Citovat

To trafo je skladané ako na obrázku, je to rozptyloví transformátor s prierezom jadra 6x6cm = 36cm2 a to schémátko tej riadiacej elektroniky by mňa zaujímalo ? Teda ak ho nájdeš.


Trafo.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trafo.jpg
 Velikost:  18.44 kB
 Staženo:  94 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2007, 9:50    Předmět: Citovat

To je ono, tak to má být. hlavně ty plechy musít dos stáhlé a dobře přeložené .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marcelto



Založen: Dec 27, 2004
Příspěvky: 347
Bydliště: SVK-TN-SI-SI

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2007, 20:32    Předmět: Citovat

To je mi jasné a mali my myť stiahnuté nemagnetickým materiálom ! Niekto používa aj bukoví prah z dverí alebo hodne silní pertynax, ja som použil hliníkové profile 5x4cm a riadne som to zatrel barvou ale aj tak ma to čaká znovu premotať podľa toho tvojho návodu, vypadá biť naozaj zaujímaví a ani mi to nedá moc práce lebo primár mám nejako tak namotaní ale neviem presne po koľkých závitoch mi začína prvá odbočka, len viem že odbočky sú po 20.z alebo po 10 a je ich celkom 10. sekundár by mal biť presne namotaní na napätie 52V. Našťastie si už niekoľko rokov vediem knihu transformátorov čo som namotal a je tam samozrejme aj tá zváračka tak nebude žiadni problém zistiť počty závitov a aby som si ušetril prácu nemusím premotávať primár ani sekundár len namotám na sekundár ďalšie vinutie, ale mám obavu že mi tam asi nevlezie lebo sekundár je motaní dosť hrubou pásovinou a medzi cievkami nie je veľa pľacu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 10:49    Předmět: Citovat

Ahoj, tak na ty hliníkové profily pozor. Fungují jako závity,ve kterých se taky indukuje napětí a když je stáhne svorníkama,tak je to jako by jsi zkratoval sekundár trafa, teda pokud je máš ve stejné poloze jako jako cívky. Rozumíš mi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marcelto



Založen: Dec 27, 2004
Příspěvky: 347
Bydliště: SVK-TN-SI-SI

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 12:06    Předmět: Citovat

No po pravde som ta nejako nepochopil ale tu je obrázok ako to mám urobené, to zelené sú hliníkové profile a na krajoch sú M14 šrubovnicre.


Trafo2.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trafo2.JPG
 Velikost:  23.5 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne březen 04 2007, 12:55    Předmět: Citovat

Skusím Ti to vysvětlit. To trafo má rozptylovou indukčnost a v těch svornících se může indukovat napětí,které zkratuješ tím že je stáhneš šroubama. Můžeš to zkusit tak,že odděláš ty svorníky a do toho samáho místa udělěj jeden závit z drátu,pak na jeho konci změř na sřídavém rozsahu jaké napětí se tam indukuje a uvidíš hned jaký výkon můžeš stratit tím zkratem. Ale jak se dívám tak jak to máš by to snad neměla být hrůza. no uvidíš a dej mi prosím vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Straw
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne březen 04 2007, 14:28    Předmět: Citovat

Zdravím.
Pro stažení plechů transformátoru nepoužívat žádné elektricky vodivé pásy nebo profily(to zelené co je na obrázku). Jedině silný pertinax nebo bukové či dubové dřevo. Svorníky potom mohou být ocelové třeba ze závitové tyče. Nevznikne tak závit nakrátko v rozptylovém poli. Jó rozptylový magnetický tok je holt svinstvo. Tím se vysvětlují i ty 4A primárního proudu naprázdno co uvádí Marcelto.
Straw
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund