Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak se vaše přístroje vyrovnaly s přechodem z 220 na 230V?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9669
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 17:13    Předmět: Citovat

V temných dobách totáče jsme měli trvalé přepetí v síti cca 230-235 V měřeno PU 120 Metra Blansko který se opatroval jak rodinný klenot poáč byl drahý a nedostupný.
Výrobky Tesla - žárovky, mixér, vařič i pračka to snášely v poho. Jenom BTV na tom trpěl ale existoval ARN 75, 180 W to není hloubkový reprák nýbrž automatický regulátor nápění Zlatokov Trenčín.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 18:27    Předmět: Citovat

petus napsal(a):
co vím já, tak většina států byla na 230 a protože jsme se začleňovali do sítě evropy, museli jsme se přizpůsobit


A čo ja viem, už dávno by sme mali mať menovitú hodotu 240V. V norme STN IEC 38 je písané:

"-- z menovitých napätí existujúcich sietí na 220/380 V a na 240/415 V sa musí postupne prechádzať na doporučenú hodnotu 240/415 V - maximálne do 20 rokov po vydaní publikácie IEC (pzn.: šieste vydanie je z roka 1983).."

Je tu nejaký silnoprúdár, ktorý pozná skutočnosť?

Ja na začiatku el.vedenia pri transformátore mám v sieti 245-248V ef.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9772
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 18:39    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
..... ale existoval ARN 75, 180 W to není hloubkový reprák nýbrž automatický regulátor nápění Zlatokov Trenčín.


Jestli myslíš tu dvoubarevnou potvoru se dvěma tlačítkama na horní straně, chybným používáním posílala 320V do naší TV color 110. Div, že to ta bedna přežila. To jedno tlačítko byla zapnutí/vypnutí a to druhý se zapínalo, pokud bylo v síti podpětí. Uvnitř bylo autotrafo z pár odbočkama, co relátka pod diktátem komparátorů přepínala.. No a někdo to tlačítko nechal zapnutý..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 18:52    Předmět: Citovat

jandu napsal(a):
...A čo ja viem, už dávno by sme mali mať menovitú hodotu 240V. V norme STN IEC 38 je písané:
"-- z menovitých napätí existujúcich sietí na 220/380 V a na 240/415 V sa musí postupne prechádzať na doporučenú hodnotu 240/415 V - maximálne do 20 rokov po vydaní publikácie IEC (pzn.: šieste vydanie je z roka 1983).."

Je tu nejaký silnoprúdár, ktorý pozná skutočnosť?
To je chyba tisku, jak bys chtěl přecházet z 240 na 240?
Přechod na 230/400 byl zahájen 1993 a ukončen 2003. Podrobnější info máš o stránku zpátky. Mám to napsat ještě 3x?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 19:00    Předmět: Citovat

To čo som uvádzal, je CITÁT. A ten sa má uvádzať tak, ako je v originále.

A môj dotaz je ..."A čo ja viem, už dávno by sme mali mať menovitú hodotu 240V..."

Ak teda bol prechod zahájený r.1993, potom UŽ uplynulo 20 rokov a hodnota sieťového napätia by mala byť 240/415 V.

Ale na to si neodpovedal.....

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6075
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 19:02    Předmět: Citovat

Jsem ti na to napsal, že je to chyba tisku a krávovina. Zadej si do Googlu IEC38.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne červen 09 2013, 21:24    Předmět: Citovat

My jsme měli doma ještě nedávno asi 225 V, teď to stouplo na 247 V. Napětí je tvrdé, nekolísá. Pro staré přístroje mám oddělovací trafo, které dává asi 220 V.
Nedávno jsem zprovozňoval televizor Tesla Limba. Na 220 V z trafa fungoval bez problému, po připojení přímo na síť se ozvalo hlasité prskání z oblasti řádku, hned jsem to vypl. Po zapnutí pod dohledem bylo vidět, že se anoda PY88 rozžhavila dooranžova. U jiného člověka, který zřejmě nemá v síti tak silné volty, televizor fungoval normálně. Takže zvýšení napětí v kombinaci s tolerancemi rozhodně v některých případech vadí.

U lampových rádií s trafem to nebude takový problém, horší to bude u telek a hlavně s tím mám špatné zkušenosti u rádií s universálním napájením. Ve starších usměrňovacích elektronkách občas dojde při nažhavování k výboji, což při napájení z měkkého trafa až tak nevadí, ale při napájení přímo z tvrdé sítě to pálí pojistky a vyráží jističe.

Oddělovací trafo má výhodu při bastlení i v tom, že omezuje zkratový proud, což jsem už párkrát ocenil při práci se spínanými zdroji. Šikovně odpálený zdroj mi předtím dokonce zničil jistič.

Když už byla řeč o oddělovacím trafu, s tím mám taky zajímavou zkušenost. Opravoval jsem jedno předválečné rádio a napájel jsem ho z trafa. Vše bylo v pohodě. Pak jsem si jej chtěl pustit přímo na síť, přeplé na 240 V. Připojil jsem anténu, uzemnění a zapojil do zásuvky, v tom okamžiku rána a tma. Ještě jsem byl nad tím rádiem skloněný, a tak mi to bouchlo přímo u ksichtu. Způsobil to průraz sítě na kostru. Síťové přívody byly k vypínači vedeny tenkým drátkem v textilní izolaci, který byl přehlý přes ostrou hranu šasi. Při napájení z trafa to nevadilo, ale po připojení na síť se to zkratovalo přes uzemnění. Ten drát zmizel, do šasi byl vypálený důlek.
Jinak to provedení primární části byla v tom rádiu pěkná prasárna i na svou dobu a divil jsem se, že je to v továrně nenapadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po srpen 05 2013, 21:37    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
petus napsal(a):
co vím já, tak většina států byla na 230 a protože jsme se začleňovali do sítě evropy, museli jsme se přizpůsobit

Většina byla na 220, menšina na 240, a v r. 1993 se zahájilo sjednocování na 230.
Do r. 1993 byla u nás horní hranice dovolené tolerance 242 V (220 ± 10%),
od r. 1994 do 2003 to bylo 244 V
od r. 2004 je to 253 V (230 ± 10%).

Ano,tady "na pevnině" bylo 220 a Angláni měli 240,tak se zvolilo všude 230V "něco mezi tim a tim".
U těch starších spotřebičů jde nejen o lampy,ale hlavně o filtráky.Předtim byly napěťově s rezervou,dneska jsou nadoraz a ktomu jsou starý.Někdy to končí ránou a dlouho nevyvětratelnym smradem.U trojfázu to skoro nevadí,motory ten přechod z 375-380V na 400/415/440 snášej docela dobře,co jsem viděl.
BTW. tady u nás je fabrika na plíny,kde maj některý motory na 460V a museli k nim dát zvedací trafo odhadem tak 80kVA(ale skoro všechny -krom VZT- bez rozdílu napětí tam jsou "krokáče" s enkodérem ovládaný měničema "AXIS" se spol.usměrněním pro 3-5ks motorů).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund