Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Transiwatt TWM 140
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TWM140
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červen 05 2013, 21:17    Předmět: Transiwatt TWM 140 Citovat

Zdravím, mám problém s výše uvedeným zesilovačem.Před nějakou dobou se mi povedlo odpálit koncové tranzistory, tak jsem koupil nové komplementární páry KD607 a KD617 + budiče KU611.Vše jsem tedy vyměnil a zkusil zapnout, ale zesilovač nehraje jen to jakoby duní nebo vrčí jako kdyby bylo něco zavřené, nevím jak to lépe popsat.Změřil jsem snad všechny polovodiče na té velké desce jak tam jsou i konce, ale všechny jsou v pořádku.V mixážnim pultu jsem nic neměřil, ale myslím že by to nemělo mít vliv, protože to zkouším přes aux vstup.Ty výkonové rezistory 150R se normálně hřejí jako když zesilovač hrál.Zkusil jsem změřit klidový proud, protože s tím jsem po výměně nic nedělal.U levého kanálu je to 200mA a u pravého taky 200mA, ale po chvilce to spadne na 180mA.Měřil jsem to mezi pojistkama tak snad je to tak správně.Chtěl bych se tedy zeptat jestli to není moc , popřípadě jak pokračovat.
Děkuji předem za odpovědi.
Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st červen 05 2013, 21:37    Předmět: Citovat

je to ono ?

kolik je napětí na výstupu mezi emitory KDéček proti zemi ?



transiwatt_TW140.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  transiwatt_TW140.jpg
 Velikost:  226.65 kB
 Staženo:  553 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TWM140
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červen 05 2013, 21:58    Předmět: Citovat

Tak jsem to teď změřil.Na levém kanálu je mezi emitory a zemí 1,7V a na pravém 7,5V.
Návrat nahoru
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st červen 05 2013, 22:10    Předmět: Citovat

Vůbec se nepovažuji za znalce Transiwatů, ale těch pár co jsem potkal, mívalo problém ve ztrátě kapacity a vzrůstu Rs kondenzátorů na pozici C61a C62.
Jinak bych ještě zkusil místo pojistek dát odpory cca 33Ω, díky nim by se dal dobře měřit proud a KDčka na konci by nedostávaly takové rany. A pro vyloučení problémů z předzesilovači a přepínači vstupů bych (dočasně) vyzkratoval C49 a C50.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12326
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 1:04    Předmět: Citovat

Vyschlý bootstrapový kond nezpůsobí takovouto paseku.

Na emitorech konců má být zhruba polovina napájecího napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
patrikvarga



Založen: Apr 24, 2007
Příspěvky: 1122

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 5:07    Předmět: Citovat

Zvod C57, 58.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 5:47    Předmět: Citovat

Už je divné to , jestli ti odešly oba konce . Žeby VF signál z mixu ? Nyní pro měření bych vyndal ty C 57,58 . Velký proud je tam proto , že je malé napětí na výstupu , které je chybou způsobeno , zase divné že u obou . Kontroloval bych tu diodu mezi bázemi , můžeš i tak , že patralelně připájíš druhou , či ji zrovna dočasně zkratuješ . Nakonec dostavit R 109,10 o pár kilo to není problém .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 8:10    Předmět: Citovat

Sendyx- ale já fakt měl v rukou Transiwatt, který se choval podobně, byly tam vadné tyto elektrolyty. Projevovalo se to tak, že po zapnutí oba konce bručely, neobjevila se polovina napájení před výstupním elytem a zesilovač hřál. Po výměně těchto kondenzátorů zesilovač potom hrál několik let v hospodě, bez jediného problému.
Ale tímto si samozřejmě nedělám nárok na patent na rozum. Jen jsem napsal to, co jsem před asi deseti roky potkal...

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TWM140
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 13:02    Předmět: Citovat

Díky za rady, večer na to zkusim kouknout.Jinak oni oba dva konce najednou neodešly, povedlo se mi je totiž vyskratovat.Ten mixpult jsem od začátku co tento zesilovač mám ani jednou nepoužil, ani nevím jestli je funkční.Mě jde hlavně o to aby fungoval ten konec.Ty diody mezi bázemi jsem také měřil a jsou v pořádku.Když vyndám ty C57, C58 tak co mám na tom potom měřit?A klidový proud se tedy nastuvuje tím R109, R110?
Návrat nahoru
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 14:27    Předmět: Citovat

TWM140 napsal(a):
Ty diody mezi bázemi jsem také měřil a jsou v pořádku

ty diody je potřeba měřit při zapnutém konci, musí přes ně téci proud !!!
A v tom zapojení na nich nesmí být víc jak cca 0,7 až 0,9 V !!!
Závada těchto diod spočívá v tom, že se jim zvětší napětí na přechodu !
A navíc při měření "diod testem" kdy se měří malým proudem(cca 1mA),
můžou vypadat jako dobré,
ale po zapojení do obvodu udělají klidně takovou paseku . . .
TWM140 napsal(a):
Když vyndám ty C57, C58 tak co mám na tom potom měřit?

polovičku napájecího napětí mezi emitory konc. tranzistorů a zemí !
TWM140 napsal(a):
A klidový proud se tedy nastuvuje tím R109, R110?

né !
těmito odpory se nastavuje právě ta polovička nap. napětí a vlastně i celková symetrie.
Klidový proud je dán právě těmi diodami, respektivě napětím na přechodech těch diod a hodnotou odporů R115/117 a R116/118.

dobrá rada už tu byla . . .
BOBOBO napsal(a):
Kontroloval bych tu diodu mezi bázemi , můžeš i tak , že patralelně připájíš druhou , či ji zrovna dočasně zkratuješ

tím vyřadíš kliďák a můžeš v klidu hledat závadu či nastavovat symetrii . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TWM140
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 21:15    Předmět: Citovat

Tak teď to mám rozebrané.Změřil jsem tedy úbytek na těch diodách a na obou je 0,7V.Vypájel jsem ty kondenzátory C57, C58 a poté zkusil změřit napětí mezi emitory a zemí.Moc se to nezměnilo na levém 1,7V a na pravém 8,9V.Napájecí napětí na filtračních kondenzátorech jsem naměřil 66V.Ještě je mi trochu divná jedna věc a to že místo rezistoru R107 2k7 je naletován z druhé strany DPS trimr nastavený na hodnotu 3k05 a místo R108 2k7 je dán také z druhé strany rezistor 3k9.Přikládám foto.Zesilovač ale před tím hrál úplně normálně.Napadlo mě jestli to není schematem protože tohle je pro TW 140 bez toho mixpultu a já mám TWM 140, ale to se asi moc lišit nebude až na ten mix.Jak mám tedy pokračovat?Mám zapájet zpět ty kondenzátory, vyskratovat ty diody a zkusit tam dostat tu polovinu napájecího napětí těmi rezistory R109, R110?


DPS2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DPS2.jpg
 Velikost:  297.86 kB
 Staženo:  191 krát


DPS2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DPS2.jpg
 Velikost:  297.86 kB
 Staženo:  160 krát

Návrat nahoru
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7816
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 22:14    Předmět: Citovat

TWM140- nemáš osciloskop po ruce? Jen pro jistotu- nekmitá to brutálně?

Jaké napětí máš v uzlu R115/R117/R61? Čistě teoreticky by tam mělo být asi 75% napájecího napětí.

Pošli ještě fotku ze strany součástek, kdyby náhodou.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TWM140
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 22:26    Předmět: Citovat

Zatím sem dávám tu fotku ze strany součástek.Osciloskop vyndám a jdu to ještě rychle proměřit.


Ze strany součástek.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ze strany součástek.jpg
 Velikost:  293.59 kB
 Staženo:  229 krát

Návrat nahoru
TWM140
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 23:02    Předmět: Citovat

Tak jsem to změřil.
Levý:
R115 32,1V
R117 32,2V

Pravý:
R115 28,2V
R117- 28,7V

Ten R61 nevím kde myslíš.Je to ten u potenciometru na hlasitost?Pokud ano tak tam jsem nenaměřil nic.Osciloskop jsem připojil paralelně na výstup k 8Ω reprobednám.Vložím sem obrázky, to je jediné co se mi na tom povedlo zobrazit.



Pravý.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Pravý.jpg
 Velikost:  281.01 kB
 Staženo:  148 krát

Návrat nahoru
TWM140
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt červen 06 2013, 23:04    Předmět: Citovat

Ještě levý.Na vstup jsem nic nepouštěl, stejně se to na výstupu ani neobjeví.Pořád to jen brumí.


Levý.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Levý.jpg
 Velikost:  297.28 kB
 Staženo:  119 krát

Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund