Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla B100, při reprodukci zkresluje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 7:34    Předmět: Citovat

CZJKP1 napsal(a):
K= nano . . . Apod..

Jirko,
my víme, že to víš ! nemusíš to sem hned psát !

"to usualboy" . . . zatím jsme se ještě nedozvěděli jaký typ toho konce tam máš !
Napiš rok výroby a podívej se jaké koncové tranzistory tam máš !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 19:22    Předmět: Citovat

Co se týče koncového stupně, stejně ho nebudu používat. Jedu na vššechny přístroje přes svojí yamahu. Potřebuju mít tedy v pořádku jen tu část, která se stará o zvuk před koncákem. Jinak jsem si všiml, že po nahrání a následném puštění nahrávky i na sebelepší pásce, má každý kanál jinou frekvenční charakteristiku. Oba jdou dobře do výšek, ale každý hraje trochu "jinak", nepřijde mi, že by to bylo páskovou dráhou, měnil jsem i hlavu a samozřejmě uplně stejný výsledek. Pokud si pustím nahrávku z jiného magiče, hraje to stejně z obou kanálů. Napadlo mě, že by to mohly dělat právě kondíky, ale neco jsem již vyměnil a zatím žádná změna.

Ty koncáky zjistím, nevim, jestli přijdu na typ, ale kdyžtak je ofotím a hodím je sem. Smile



edit:

Tak jsem to ofotil, bohužel nevím, jaké typy to jsou, u rodičů mám ještě jednu b 100, nebo b101 na náhradní díly, z té bych to mohl nahradit, ale nevím, jestli je to vzájemně kompatibilní. Smile



IMG_20130607_203846.jpg
 Komentář:
1

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20130607_203846.jpg
 Velikost:  202.48 kB
 Staženo:  130 krát


IMG_20130607_204031.jpg
 Komentář:
2

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20130607_204031.jpg
 Velikost:  200.52 kB
 Staženo:  148 krát



Naposledy upravil usualboy dne pá červen 07 2013, 19:51, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 19:45    Předmět: Citovat

Tak ještě porovnej nápětí a pošteluj vf předmagnetizaci obou systémů univ. hlavy při zařazené funkci záznam, R61, R161, 47kΩ, Bozděch II str.158. Přehrávání cizího dobře nahraného pásku to potvrzuje.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 20:03    Předmět: Citovat

A jaké je prosím ideální předmagnetizační napětí? Mimochodem, měří se to na univerzální, nebo mazací hlavně, nebo na obou? Nikdy jsem to z měřákem nenastavoval...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 20:34    Předmět: Citovat

Je to dost složité nastavování co přesahuje rámec příspěvku ale výměna kombinované hlavy to vyžaduje vždy. Zapnětě na magnetofonu funkci záznam a na kombinované hlavě změřte běžným střídavým voltmetrem nápětí proti kostře přístroje, mělo by být přibližně stejné pro obě stopy, levý i pravý kanál, kolem 10-20 V. Mírné doladění se provádí těmi odporovými trimry co jsem uvedl. Zhruba platí že snížená předmagnetizace zdůrazní a vylepší záznam a brilanci vysokých kmitočtů ale někdy vytáhne šum a zvýší možná zkreslení, je potřeba najít vhodný kompromis. Proto každý lepší cassette deck ale i některé cívkáče měly na předním panelu bias fine adjustor k individuálnímu ručnímu nastavení předmagnetizace podle vkusu uživatele a použitého typu pásku. Samozřejmě, kazetových pásků rozdílných vlastností byly na trhu desítky. U cívkových pásků je to jednodušší, evropské magnetofony byly nastavené pro standart BASF a velice podobný AGFA. Ale již dříve dostupný Scotch byl v tomto směru zcela jiný.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
usualboy



Založen: May 05, 2010
Příspěvky: 65

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 20:47    Předmět: Citovat

Nastavil jsem na voltmetru 200V ACV. Při měření na záznam proti kostře mi voltmet kolísá mezi hodnotou 3.8 až 4V To je tedy málo? Mám trimrem nastavit na každé cívce 10V ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 20:53    Předmět: Citovat

To je nějak málo, možná použitý měřák je pro tento účel nevhodný...Tesla B100 tolik neznám, opravoval jsem Unitry stereo a tam bylo nějakých 12-18 V. Ještě postuduji kde se dá.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 21:04    Předmět: Citovat

Mám za to, že hrabat se v nastavování záznamového proudu a předmagnetizace, vč. výměny hlavy bez měřícího pásku bez zákl. znalostí a přístrojového vybavení je koncem správné funkce mgf.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá červen 07 2013, 21:10    Předmět: Citovat

No a je hlava aspoň mechanicky správně nastavená ? Výška stop a kolmost štěrbiny k rovině posuvu pásku...Ale když pásky z jiného magnetofonu hrají...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 08 2013, 6:54    Předmět: Citovat

To není úplně jisté, že pásky z jiného magnetofonu hrají správně: jde přece jen o kontaktní záznam, jehož výsledek je závislý na mnoha parametrech.
Co když na pásku z cizího magnetofonu je také nevyrovnaný záznam (buď stejně v druhém kanále nebo v opačném smyslu v témže)? Tím se mohou rozdíly mezi kanály navzájem vykompenzovat natolik, že je nerozliší ani hodně mlsné ucho. A pozor - není to tak vzácný případ...
Tím chci říci, že na předmagnetizaci se nesahá, dokud není přístroj mechanicky naprosto v pořádku, dokud pásek nevede rovně a rovnoměrně, dokud hlavy nejsou seřízené a snímací cesta prověřená.

Zkrátka magnetofon musí především umět správně snímat.

Teprve, když je toto splněné, může se sáhnout do záznamové cesty. Jsou-li oba záznamové kanály seřízené stejně, pak teprve bude čas to doladit předmagnetizací.
Jinak se totiž zkomplikuje výměna nahrávek - vlastně slučitelnost záznamů s různými přístroji se stane přinejmenším pochybnou.

Ale to chce přinejmenším nf milivoltmetr a tónový generátor k proměření kmitočtových charakteristik. S jejich pomocí se dají případné závady odhalit a odstranit, aniž by se napřed houfně (a většinou zbytečně) vyměňovaly všechny kondenzátory v zapojení.

Pokud jde o měření předmagnetizačního proudu či napětí, pak je třeba myslet na to, že jde o kmitočet vyšší, než 60 kHz, přičemž není mnoho multimetrů, které umí změřit správně napětí o kmitočtu aspoň 15 kHz, natož více.
Pro nastavení existuje metoda, které stačí měřidlo, které umí měřit alespoň v nf pásmu, ale o ní později.

Napřed dej do pořádku snímání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: út březen 23 2021, 3:24    Předmět: Citovat

Dobrý den, omlouvam se za stupidní dotaz, ale nějak mi to nesedí. Měřil jsem předmagnetizační frekvenci na mazací hlavě osciloskopem ( teprve se sním učím ). A vychází mi frekvence 150Khz. Perioda je 1,5 dílku. Což je 1.5 uS dělička 10, takže 0.15 uS rovná se 150khz?
Měřím špatně? Magnetofon slabě mazal starou stopu a nová hrála trochu zkresleně, ale možná je to špatným seřízením hlav.

Podle příručky by měl oscilátor běžet na 65 - 75 khz, při 45 Voltech. Což mi taky nějak nesedí, sonda je 1:10.

Dělám něco špatně?



IMG_20210318_192620.jpg
 Komentář:
 Velikost:  245.72 kB
 Zobrazeno:  76 krát

IMG_20210318_192620.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: út březen 23 2021, 9:27    Předmět: Citovat

Blbě počítáš i blbě měříš. Pokud máš periodu 1,5us, tak frekvence je 1/1,5us, což je 666kHz. Jenže osciloskop je viditelně nastaven na 10us na dílek, takže perioda je 15us. A podle toho i frekvence 66kHz.
Dělička se týká napětí, nikoliv frekvence.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TheLastUnicorn



Založen: Jan 17, 2018
Příspěvky: 420
Bydliště: Trenčín

PříspěvekZaslal: út březen 23 2021, 9:48    Předmět: Citovat

Podle mně sedí všechno...frekvence je cca 67kHz, jak napsal XSC. Napětí sedí taky. Cca 6,2 špička-špička dílku při rozsahu 2V/dílek je 12,4V. Sonda je 1:10, takže 12,4x10 = 124V.
124V/2 = 62V, což je špička pro jednu půlvlnu. Aby se z toho dostala RMS hodnota, musí se to ještě vydělit druhou odmocninou ze dvou...čili 62V/1,414. To pak vyjde na cca 44V.
Naměřil si tedy 44V/ 67kHz. Oscilátor tedy pracuje správně (i sinusovka je pěkná) a je nutný se zaměřit na hlavy a nastavení předmagnetizace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kentan



Založen: Jan 31, 2012
Příspěvky: 175
Bydliště: Liberecký kraj

PříspěvekZaslal: út březen 23 2021, 16:43    Předmět: Citovat

Moc vám děkuji. To jsem nečekal. Na rms jsem zapoměl úplně. A čas počítal špatně, už vím proč. Embarassed .

Koukal jsem na ty hlavy. A někdo už stím musel něco dělat, protože mazací hlava, co drží v tom domečku má 1 šroubek strhlý. Nastavil jsem mazací hlavu tak, aby měla přesah cca 0,1mm nad hranu pásku, jak jsem našel na internetu. A dostavil tak, aby se pásek nevlnil a jel plynule.

Jenže tohle mi ovlivnilo i hlavu univerzální. Tak jsem ji nastavil tak, aby byla zároveň s horní hlavou pásku. Kolmost se mi nedařila nastavit, protože pásek po zapnutí snímání, kousek ,,uhne,, nahoru. Zřejmě kladka? Takže je to tak nějak uchometricky, podle záznamu z nějakého jiného magnetofonu.
Pouze při zapnutí snímání, pásek nejprv ,,narazí,, na spodní vidličku hlavy a hnet se srovná na střed tím jak ho kladka posune malinko výše

Cívkový magnetofon jsem nikdy neopravoval a neměl. Je to zajímavá technika, která se zdá jednodušší, než vypadá. A obdivuju všechny, co umějí magnetofon seřídit tak, jak se správně má.

Nejhorší je, když jsem si myslel jak mám dobře seřízeno a záhy zjistil, že mi záznam hraje i z druhé stopy. Takže znova a znova.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18664
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út březen 23 2021, 23:03    Předmět: Citovat

Asi to nechceš slyšet , ale nedáš to dohromady . Magiče už domů za dveře nechci . Je to stará mechanika , gumy jen vypadají jako gumy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund