Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zlepšení příjmu DCF-77 budíku.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ikx



Založen: Jul 27, 2011
Příspěvky: 40

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 14:40    Předmět: Citovat

Pokus proveden hluboko v lese... Very Happy Very Happy
Budík i meteo se "chytly" hned napoprvé.
Rušení je v paneláku asi všude a bude to čím dál horší.
Přemyšlím jestli teda nezbastlit nějakej více selektivní předzesáček.
Zedvě zetři pásmovy propustě mezi stupni by snad mohly pomoct, ne?
Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 16:41    Předmět: Citovat

Zajímavé je, že jsme to tu před několika týdny řešili a od té doby je budík na příjmu pořád (o analogových hodinách nemluvě, ty si jaksi vystačí i s horším signálem a synchronizují od roku 1995 stále na stejném místě bez problému).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: ne květen 26 2013, 16:52    Předmět: Citovat

Když tak koukám na provedení vstupního laděného obvodu hodin, cívku feritky vinutou tenkým smaltovaným drátem, na dlouhý tenký, stočený a nestíněný přívod od cívky k tišťáku, nejsem si jist přílišnou kvalitou vstupního LC obvodu, ani jeho selektivitou. To možná pro krystalku si amatér vyrobí kvalitnější laděný obvod. Pak se nelze divit, že mimo žádaného kmitočtu 77.5 kHz, přístroj přijímá kde-co a nechá se třeba i rušením zahltit...
Než vyrábět selektivní zesilovač, zaměřil bych se na vstupní laděný obvod hodin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bobecek



Založen: Jun 25, 2005
Příspěvky: 195
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: po květen 27 2013, 20:38    Předmět: Citovat

Je to už dávno, co jsem řešil podobný problém. Vypadalo to podobně jako tohle to. Drátky co vedou od feritu k desce přijímače jsem zkrátil na minimální možnou délku a nenechával je zakroucené. Očistil jsem konce od toho smaltu a naletoval zpět na desku přijímače. Hodiny se od té doby pavidelně synchronizují už cca 5. roků. Baterie již asi 2x měněna.
Neříkám, že v tomto případě to pomůže, ale mě to pomohlo a za vyzkoušení to stojí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BIPOLAR



Založen: Dec 07, 2007
Příspěvky: 1540
Bydliště: Litvínov

PříspěvekZaslal: út květen 28 2013, 9:46    Předmět: Citovat

Těžko mohla délka přívodu od feritky, mít nějaký vliv na 77,5 kHz, spíš bych se přikláněl k tomu, že u původního přívodu byl někde studeňák. Wink
_________________
Lepší je se zeptat a být hlupákem 5 minut, než se neptat a být hlupákem celý život.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1677

PříspěvekZaslal: út květen 28 2013, 17:44    Předmět: Citovat

V praxi jsem si ověřil, že příjem slabého signálu na náhražkovou anténu, (což feritka je), ve městské zástavbě, může být docela "duchařina". Ostatně i někteří z diskutujících na vedlejším vlákně přeci psali, že s přístrojem musí chodit na balkon, pokládat ho na parapet okna, aby k synchronizaci vůbec došlo. Docela bych tedy věřil, že každá drobná chybička v konstrukci a naladění vstupního obvodu, se může projevit zbytečným problémem. Zajímavé je, že již dva z diskutujících, po úpravě přívodu od feritky, svůj problém vyřešili.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bobecek



Založen: Jun 25, 2005
Příspěvky: 195
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: st květen 29 2013, 22:46    Předmět: Citovat

Opravdu to pomohlo, za vyzkoušení nic nedáš, buď to půjde a nebo se nic nezmění. Ale podle mě zbytečně dlouhé a různě pokroucené přívody od feritky posbírají zbytečně různé rušení, které se v domácnosti vyskytuje, ať jsou to spínané zdroje, pc a pod.
Feritka přijímá magnetickou složku signálu, v ní se tolik toho rušení nevyskytuje, kdežto drát přijímá spíše elektrickou složku elektromagnetického pole, a tam už toho rušení posbírá daleko více.
Proto bych viděl problém v délce přívodů. Na odlehlejších místech je to prakticky jedno, proto se to většinou zasynchronizuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
czatlantis



Založen: Jun 10, 2009
Příspěvky: 1012

PříspěvekZaslal: ne červen 02 2013, 22:26    Předmět: Citovat

Já mám dojem že v poslední době (poslední dobou myslím tak 5let) se buď snížil výkon vysílače, nebo přibylo nějaký globální rušení (něco vysílá na podobným kmitočtu?), protože hodiny i meteostanice co máme v baráku se tou poslední dobou přestaly synchronizovat a musí se donést na balkon. Zkoušel jsem i vypnout veškerou elektriku v baráku a nezlepšilo se to. A že by sousedi měli nějakou hodně výkonnou rušičku mi přijde taky divný (i na druhé straně baráku se to nechytne).
Zkrátit přívody zkusím,ale je to myslím docela zabitý, protože na tom místě se to nechytne ani občas, prostě vůbec. Nebo nějak přesněji naladit tu cívku? problém ale je že tu mám tam maximálně multimetr co ukazuje frekvenci, což je mi asi naprd...

Potřeboval bych nějakej zesilovač co by chytal na střeše signál a pak to vysílal po baráku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: po červen 03 2013, 8:23    Předmět: Citovat

Možná hloupá dedukce, ale nesouvisí to s předpovědí počasí? Před časem se měla přidat do volného místa data pro předpověď počasí. Možná si s tím některé přístroje když je signál na hraně neumí úplně dobře poradit.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2016, 22:37    Předmět: Citovat

Oživím tohle vlákno.
Mám dva DCF moduly, jeden od Conrada a druhý vybraný z nějakého budíku co byl ve výprodeji v Penny.
Modul od Conrada digitronové hodiny nastaví prakticky hned. Ten z Penny jen ráno a pak se ani touhle dobou nechytá.
Jak nejlépe a hlavně nejednodušeji zkontrolovat jak moc přesně je anténa s kondenzátorem naladěna na přijímací kmitočet? Předpokládám, že jiný problém než sladění v tom nebude.

A ještě jeden dotaz. Mám postavené dvoje různé hodiny. Jedny fungují jak mají a jedny po synchronizaci sice nastaví čas, ale posunutý o hodinu dopředu. Našel jsem dvě varianty zapojení. V jedné je krystal 4.19430MHz a v druhé 3.2768MHz. Programy pro PIC sice mají stejnou délku, ale stejné podle srovnání v programátoru nejsou. Oba ale fungují stejně špatně, čas je o hodinu dopředu, proč?

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2016, 22:51    Předmět: Citovat

Měl jsem v ruce nedávno hodiny na dcf, měly možnost jednak nastavení několika pásem, jednak posun zobrazeného času jak dopředu, tak dozadu podle zvoleného pásma.
Naladění jsem kontroloval jednoduše- odpojil jsem anténu i kondenzátorem, napojil na osciloskop a k anténě jsem přiblížil drát vedoucí z generátoru, ten jsem přelaďoval. Metoda sice není zrovna nejpřesnější, ale pro kontrolu mi stačila
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19518
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po březen 07 2016, 6:08    Předmět: Citovat

Hafča, máš asi chybu v programu: v 17. až 19. sekundě se vysílají postupně:
s17: oznámení o přechodu na letní/zimní čas (když tam je jednička, musí program očekávat do hodiny změnu)
s18, s19 udávají, kolik hodin se přičítá v letním čase (00bin, 01bin, 10bin a 11bin odpovídá 0, 1, 2 s 3 hodinám).
Patrně je něco špatně ve vyhodnocení těchto tří bitů. Nenapsals ale, co ti to dělá během přechodu na letní/zimní čas, tak může být chyba i v absolutní interpretaci hodiny (s29 - s34).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: po březen 07 2016, 10:01    Předmět: Citovat

Bohužel, program jsem nepsal já a mám k dispozici jen HEX. Hodiny ležely ve skříni ve stádiu čekání na krabici, takže co to dělo během přechodu letní/zimní nemám tušení. Pokusím se někde vypátrat zdroják, ale nejsem si úplně jistý, že v něm tu chybu dokáži najít.
Ono se jim vůbec moc nechce synchronizovat. Ty druhé hodiny synchronizují do minuty a těmhle to trvá i pět minut. Na stejném místě se stejným přijímačem.

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7894
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út březen 22 2016, 22:16    Předmět: Citovat

Nazdar, vybírám nějaký DCF budík vhodný pro ženy. Zatím se mi nejvíc líbí Casio DQD-70B. Jiný značkový dcf budík se asi nedá koupit.
-Všecky tlačítka jsou zepředu!! Nevídané.
-Ne vyloženě obrovský displej, takže se tak snadno nerozbije.
-Jednoduché ovládání.
-Po zapnutí alarmu se jeho čas trvale zobrazuje na vedlejším displeji.
Má s ním někdo zkušenosti?
http://casio-watch.fastcr.cz/produkty/wakeup-timer/clock-lcd/dqd-70b-2
http://budiky.heureka.cz/casio-dqd-70b-8/
Jo, je trochu drahý.
Víc fotek jsem umístil sem.
https://picasaweb.google.com/106264218831814439783/CasioDQD70BAlarmClock#

Od roku 2003 provozuji JVD RB-300, takže signál by tu byl.
https://picasaweb.google.com/106264218831814439783/DCFAlarmClockJVDRB300TeardownAndButtonReplacement
Furt slouží, ale blbě se rozdělává a jednou mu upadla špatně připevněná anténa.
EDIT: Jednou jsem také měnil tlačítko Light / Snooze.



Casio DQD-70B pic 02.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Casio DQD-70B pic 02.jpg
 Velikost:  10.57 kB
 Staženo:  151 krát


Casio DQD-70B small.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Casio DQD-70B small.jpg
 Velikost:  258.26 kB
 Staženo:  148 krát


Casio DQD-70B.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Casio DQD-70B.jpg
 Velikost:  49.25 kB
 Staženo:  198 krát


_________________
01 02 03


Naposledy upravil Hydrawerk dne po březen 28 2016, 0:21, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9763
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2016, 23:41    Předmět: Citovat

Já tu mám v DCF verzi "Oregon scientific BARM839" s VKV rádiem. Nikdy neměl problém s přijmem času. Je to nezmar, akorát s počasím trochu kecá.

Vedle mi visí nástěnné hodiny z analogovým DCF - Taky chodí bez problému.
Pak tu mám bezdrátový teploměr SENCOR, o kterým jsem tu nedávno psal, jak jsem mu musel mechanicky otočit anténu naležato a od tý doby taky bez problému..
Různých budíků s DCF přijmem seženeš dost. Dokonce i jakejsi radiobudík GRUNDIG uměl pomocí sondy na káblíku synchronizaci s DCF. Rádio měl laděný kolečkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund