Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Smím si elektroměrový rozvaděč ZAMKNOUT?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út červen 13 2006, 15:33    Předmět: Smím si elektroměrový rozvaděč ZAMKNOUT? Citovat

Zdravím, možná jste někdo řešil podobný problém. Od té doby, co jsem si osadil do podružné rozvodnice (která je ve stejné skříni jako elektroměr) zásuvkový panel, všiml jsem si, že můj "účet" občas v době mojí nepřítomnosti nenápadně stoupá. Je to na chalupě, když tam nejsem, vypínám hlavní jistič. Nedávno mi údaj elektroměru stoupl o 20kWh. Dnes jsem zjistil zas 4kWh navíc-a soused má posekanou zahradu. Myslel jsem, že u nás se nekrade, bohužel, mýlil jsem se. Když ho nechytíte za ruku, nemůžete dělat nic.
Dle ČSN má být na elektroměru zámek na trnový klíč, čtyřhran 6x6mm. To otevře úplně každý. Napadlo mě, použít místo něj zámek na přípojkové skříně, dělený půlměsíc. Pracovníci odečítající elektroměry mají klíče kombinované. Jenomže-ani otevřít tento zámek nečiní potíže. Postačí vzít kus trubky od držadla z dětského kočárku, na konci trochu sklepnout (aby zabíral jen zadní segment) a je to.
Napadlo mě, dát tam pořádnou petlici, visací zámek a bude klid. Jenomže-i když je tam průhledové okénko, má pracovník energetiky plné právo zkontrolovat neporušenost plomb. I bez přítomnosti majitele. To bez otevření dveří nepůjde. A dávat elektrikářům klíče? Kdyby to udělal každý, budou chodit ověšení jako kasteláni....
Napadlo mě jedno řešení. Na jedné bývalé analogové ústředně jsme měli rozvaděč měření (jak jsem později zjistil, bylo tam i měření jalového příkonu zvlášť) ve skříni venku na zdi. Rozvaděč byl dávno odpojen (přívod je proveden jinudy a budova je na prodej), ale stále uzamčen původním bezpečnostním visacím zámkem zelené barvy, používaném na uzamykání NN rozvaděčů venkovních trafostanic. Protože znám princip funkce zámku, vyrobil jsem si k němu klíč (nebudu popisovat detaily jak, musí se "zkušebním" klíčem zjistit velikost zubů v jednotlivých pozicích, to se namaluje na papír a podle toho vypiluje klíč). Tím jsem získal nyní již nepotřebný zámek. Zjistil jsem, že vypilovaným klíčem se skutečně dá otevřít visací zámek na NN straně transformátoru.
Tak mě napadlo-když tam dám tento visací zámek, bude mít soused "vymalováno", protože bez hrubého násilí skříň neotevře. A elektrikáři si odemknou klíčem, kterým se otevírá skříň na transformátoru. A vyřešeno. Můžu to takhle udělat?
Jenom doplním, že uzamčení samotného zásuvkového panelu bez nutnosti zamknout celou skříň nejde prakticky provést. Navíc tak omezím riziko, že mi někdo ukradne vybavení rozvaděče, hlavně proudové chrániče, které v 3f provedení nestojí zrovna nejmíň......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: út červen 13 2006, 16:40    Předmět: Citovat

Ja bych to tak udelal, sam to tak mam asi 6 let ze stejneho duvodu. Nikdy nikdo nemel problem. Proste poradna petlice a zamek a je vymalovano. Vic bych neresil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 7:01    Předmět: Citovat

A co takhle přidat skrytý přepínač, který v době tvé nepřítomnosti na jednofázovou zásuvku přivede napětí mezi dvěma fázemi. Až by sousedovi shořela sekačka, přešlo by ho kradení elektřiny. Ochranný kolík bys samozřejmě nechal uzemněný kvůli bezpečnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 7:24    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu, že naprostou většinu elektroměrů jsem viděl v zamčeném objektu, kam se ani pracovník energetiky bez spolupráce majitele objektu nedostane, bych nad zámkem vůbec nepřemýšlel. Špatné je už to, že soused může k rozvaděči vůbec přijít.
Přepojování zásuvky není moc dobrý nápad, při známém prasectví českého člověka hrozí úraz elektřinou (jsou lidi, kteří používají prodlužováky se zapojenou L + N, bez kolíku!!!), a při uvažování českých soudů... navíc bych nechtěl mít potenciálně na svědomí zabité sousedovo dítě, i když by mě soud z úkladného zabití neobvinil. Prostě se na pozemek nemá nikdo cizí dostat, už to je špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 11:35    Předmět: Citovat

Oldradio napsal(a):
A co takhle přidat skrytý přepínač, který v době tvé nepřítomnosti na jednofázovou zásuvku přivede napětí mezi dvěma fázemi. Až by sousedovi shořela sekačka, přešlo by ho kradení elektřiny. Ochranný kolík bys samozřejmě nechal uzemněný kvůli bezpečnosti.

Co když to Dráťák zapomene přepnout zpátky? A co když má rozvod TN-S?
Spíš bych si na jističe udělal plomby.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 14:03    Předmět: Citovat

Nevím, jestli to není proti předpisům rozvodných závodů, asi by bylo dobré zeptat se tam, ale nevím jak jinde, u nás se dělá fyzický odpočet 1x za rok v únoru, takže během roku bych ho klidně nechal zamknutý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 15:04    Předmět: Rozvaděč Citovat

Tak rozvod mám samozřejmě TN-S a ta zásuvka je navíc přes chránič, jak vyžaduje norma. Přepínač bych určitě nedělal, to se vždy vymstí proti tomu, kdo to tak zapojil. Mám s tím špatnou zkušenost-opravoval jsem několik kytarových komb FENDER, kde je volič sítě proveden jako volně přístupný přepínač-a někdo to prostě přepnul na 110V. Hned to odnesla usměrňovačka, všechny ellyty a pojistka. Trafo to naštěstí vždy přežilo. Většinou jsem ty voliče po domluvě propojoval natvrdo na 230V.
Kdybych dělal kompletně novou elektriku, koupil bych si nejspíš nějaký kombinovaný sloupek od DCK. Dole přípojkový rozvaděč, nahoře elektroměr. To bych umístil na hranici pozemku, kde je to přístupné pro odečet. Zde by byl zámek na trnový klíč na elektroměru a dělený půlměsíc na přípojce. Odsud bych to vedl v zemi CYKY 4x10 do chalupy, a tam už bych si to převedl na TN-S a rozjistil okruhy. A to bych si taky řádně zamknul.
Tohle je postaru, elektroměr je ve venkovní skříni, ale na baráku, uvnitř zahrady. Odečty se u nás řeší tak, že se leze přes plot, když nejsme doma. Chalupáři to normálně tolerují, nakonec je to nejjednodušší a nemusí být doma. A právě v té skříni je ten zásuvkový panel.

Asi tam dám opravdu ten zámek-to je ten motýlkový visací, zelený, ten je pro energetiku pro sítě NN. Každý pracovník energetiky má od něj klíč. Pak je stejný, ale pozinkovaný a ten je na sítě 22kV. A ten má zuby jinak. Je to určitě proto, aby pracovník, který má vyhlášku 50 jen do 1000V nevstupoval do prostorů s VN. Pak existuje ještě jedna varianta pro dopravní podniky.

Soused tam určitě leze přes plot z druhé strany. Navíc tam jezdím vlakem, takže ví přesně kdy přijedu a že nepřijedu nečekaně. Přece mu nebudu sponzorovat sekání zahrady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 19:28    Předmět: Citovat

Sice už velice opouštíme elektrické téma bastlírny, ale obával bych se, že soused, co se nerozpakuje lézt přes plot, si sežene klíč taky.
Osobně bych asi toužil si takového člověka vyfotit nějako samospouští, protože dělat ze sebe lupiče pro úsporu nějakých 5,- Kč, to se jen tak nevidí. Není to nakonec jen nějaká paranoia?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 19:47    Předmět: Citovat

Udělal bych snímání proudu(stačí na to odpor 47R 4x1N5408 a triak) a připojil na to pořádnou sirénu. Soused začne sekat trávu, siréna začne ječet a jeho klepne pepka Very Happy . Nebo zapoj zásuvku přes stykač a někde v chatě si zapoj vypínač.
Návrat nahoru
pezis



Založen: Oct 22, 2005
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 20:06    Předmět: Citovat

a co treba takhle tu zasuvku odpojit a udelat novou uvnitr chaty?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 20:27    Předmět: Zásuvka Citovat

Tak 47R asi nebude to pravé vymalované. Moje sekačka má (tedy měla, odešla, ale nakonec jsem ji dal převinout) 1800W. Nevím kolik jeho, ale určitě podobně, 1200-1800W sekačky mívají. To máme při 230V necelých 8A. To by neunesly ani ty diody (5408 jsou na 3A). Dal bych 1R, pro jistotu na 15W, usměrnil napětí vydělené na odporu a tímto řídil triak.

Vnitřní odpor motoru sekačky by vyšel na nějakých 28R, kdybych dal 47R na snímání, vydělilo by se mi na něm plných 144V a výkonová ztráta přes 430W. To bych si mohl možná vařit kafe (spirálka na kafe má 500W), ale moc bych si neposekal....

Ale takhle to taky řešit nebudu. Ono se fakt krade všude. U nás třeba dělali nový rozvaděč pro veřejné osvětlení. Nevím značku jističů co tam dali, ale určitě nové, na lištu (ta lišta tam zbyla)-Felten, OEZ? Do týdne jim ty jističe normálně někdo vymontoval! Lidi jsou schopný fakt všeho. Taky jsem četl takovou perličku o kradení elektřiny na www.elektrika.cz. Že nějakému neplatiči odpojili elektřinu i telefon. On to vyřešil tak, že vzal telefonní dvoulinku (2x0,5 Cu), jeden konec připojil na primár zvonkového transformátoru v domě a vytáhl trubkou do krabice zvonků. Odsud do sousední krabice rozvodu telefonu, mezi krabicemi to proškrábl a zasádroval. Tam to napojil na svůj pár od telefonu (vodiče 0,5, v nejlepším případě 0,8 Cu). Tím si pustil do telefonní zásuvky 230V ze společné spotřeby. Z této telefonní zásuvky si udělal rozvod na nejnutnější spotřebiče....... Takže připojení se na dostupnou zásuvku u sousedů se vůbec, vůbec nedivím. Zamknu to a vymalováno.

Jinak uvnitř chaty mám zásuvek dost a jsem rád za tu venkovní, kterou jsem si tam udělal. Mezi dveřmi se neválí kabel od sekačky (nehrozí jeho poškození, přivření mezi dveře), do chaty neleze otevřenými dveřmi pořád kočka, mouchy.... Laughing Laughing . Nakonec-udělal jsem si tam 1F zásuvku, třífázová byla venku vždy a nikdy nebyl problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 22:23    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
...jsou lidi, kteří používají prodlužováky se zapojenou L + N, bez kolíku...

A to si představ, že se 2- žilové prodlužováky normálně v obchoďákách prodávají!!!
Za to bych jim sekal ruce!!!

Zpátky k tématu: Nejdřív bych to řešil s tím čórkařským sousedem a kdyby to nepomohlo, tak s pomocí tajnejch. Soused, tedy pokud není blbej si může vždycky najít způsob, jak Ti tu šťávu z tý zásuvky vytáhnout

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill


Naposledy upravil MetalGod dne st červen 14 2006, 22:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st červen 14 2006, 22:47    Předmět: Prodlužovák Citovat

Dvoužilové prodlužovací šňůry se normálně prodávají, ale jen pro spotřebiče bezpečnostní třídy 2. Tedy na jednom konci plochá zástrčka, na druhém zas plochá zásuvka bez ochranného kolíku. Stejná jako je dole v rozdvojce. Tím je vyloučeno použít tuto šňůru pro spotřebiče bezpečnostní třídy 1. Na televizi, video není problém, pračku, žehličku ani PC do toho nezapojíš.
Ale jsou "umělci", kteří si dělají dvoužilové šňůry a na konci propojují pravou zdířku s kolíkem-jako ve starých pevných instalacích TNC. Jednou jsem řešil problém, že po zapnutí šňůry do rozdvojky se jim začalo kouřit z faxu a nejde ani telefon. Ve faxu jsou na telefonním vstupu bleskojistky, zapojené proti kostře. Ta je spojena s kolíkem zásuvky. On to zapojil do rozdvojky, ta otočila fázi a na kolíku, tedy i kostře faxu se objevila fáze. Bleskojistky zapálily a pustily tím síťové napětí do telefonního vedení. A protože linka byla na tzv. dvojče (to se z provozních důvodů uzemňuje), došlo k uzavření obvodu sem. Síťové napětí prorazilo kondenzátory, odpor obvodu klesl, proud stoupl. Nakonec se přepálily plošné spoje. Cestičky mezi konektorem linky a bleskojistkou ve faxu dočista zmizely. A to to ještě dobře dopadlo-ještě že nezačalo něco hořet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19529
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2006, 7:43    Předmět: Citovat

>>Dráťáku: jestli rozvodáři budou mít námitky proti uzamčení rozvaděče, a to obvykle mají, snad se ti do něj vejde ještě uzamykatelný vypínač aspoň tohoto zásuvkového vývodu. Nebo aspoň uzamykatelná závora přes zásuvky tak, aby nešly použít.
Jinak u chat a zahradních domků jsem doporučoval venkovní zásuvky osadit do samostatné uzamykatelné skříňky, případně je napájet z uzamykatelného objektu, kde je lze vypnout. Z těch, kdo si poradit dali, si na nadměrnou spotřebu ještě nikdo nestěžoval.

Povím vám příběh z přelomu 70. a 80.let, který mi nevyprávěl žádný Tý Texis Krejčí, ale byl jsem jeho účastníkem osobně.
>>Crifodo: to nemusí nutně být paranoia postiženého. To jsem si totiž původně o jedné okrádané myslel taky. Před lety jsme o patro nad ní objevili důchodce, povoláním snad truhláře nebo pokrývače, který v rámci výměny podlah ve svém bytě využil toho, že světelný rozvod v bytě pod ním vedl v plášťových trubkách. Tak si do nich vystřihl díry a tudy z nich odbočil zásuvky, z každého světla jednu. A měl vyzkoušené, že sousedka večer svítí v jedné místnosti, ani televizi si nezapne, protože jí chodí nehorázné doplatky. Rozvodářům to bylo jedno, až po elektroměr na schodech to bylo v pořádku. Pro jistotu ho vyměnili.
Pak se nějakou dobu nedělo nic, asi se soused zdržoval víc na zahrádce, případně po tom povyku kolem hodin (pardon, elektroměru, jinak bychom tam měli Rock Around the Clock,) si dal na chvíli pokoj.
Pro jistotu jsem dal do šestkového spodku na světelný vývod 4A pojistku.
Ta na podzim asi třikrát odešla a, když jsem se tam dostal (nespěchal jsem: měl jsem taky pořád ještě podezření na zmiňovanou paranoiu), byla tam místo čtyřky pojistka 16A i s vyměněným spodkem. Asi se tam vyměnila sama, nikdo nic nevěděl.
Ale šedesátka žárovka si podle otáček kotoučku brala téměř 1300W, tak jsem ani nevybaloval klešťák. Šestka pojistka vydržela, čtyřka vyběhla za pár sekund.
No, dostali to policajti, tedy VB, pro ně byl pachatel jasný, už o něm měli záznam z minulého bydliště, kde pomocí televizních dvoulinek přibitých na trámy na půdě kradl energii ze sousedního domu a došlo k požáru. Proto dostal jiný byt, o němž se soudilo, že to v něm nepůjde. Podrobnosti o podmínce, kterou tehdy vyfasoval taky, nevím, nejsou už důležité.

Pak ho dostali do práce psychiatři. Člověk, co si zavře radiátor ústředního topení, které tehdy bylo zahrnuté v ceně nájmu 125 Kčs měsíčně, a topí si elektřinou jen pro pocit, že to platí někdo jiný, nemohl být normální. Ta duševní porucha má vlastní jméno, ale zapomněl jsem ho. Ke všemu spoléhal na dlouholeté členství v té jediné správné straně, že je jako nedotknutelný. Rodná strana však ani poprvé nemohla zahrát do autu ten požár a napodruhé zřejmě soudruzi rovnou dali jasný pokyn svěřit ho univerzitě života na léčení.
Je to už přes 25 let. Ale vyrostla nová generace... a to se pokládám za optimistu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ViPali



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 524
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červen 15 2006, 8:16    Předmět: Citovat

Mám taký nápad: V zásuvke odpoj N. Budeš tam mať len L, PE(kolík).
Vyrob krátku predlžovačku, kde budeš mať samca L, PE, a samicu L, PE+N.
Ak sused používa štandartnú predlžovačku a L,N,PE, a kosačku L,N,PE, tak sa tým PE dostane iba na kostru ako ochrana, ale motor nebude točiť. Ak bude merať vadaskou, tak fázu bude mať, takže bude všetko OK.
Chvíľu sa potrápi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund