Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

digitální spínací hodiny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 10:31    Předmět: Citovat

masar:
Výměna za co?
Náhrada čím?
--------
Jak jsem vyčetl z celého vlákna byla tam prý ZD 47V/1,3 W. Nebo ne?
Ani z toho Aukra se to nevyplatí koupit. Je tam sice cena 1 kč za kus, ale poštovné 81Kč. A to se nevyplatí. Když pohlídám akci v obchodech, koupím někdy (viděl jsem) celé nové zásuvkové digitální hodiny i za 95 Kč. A to se vyplatí. Protože mám jistotu, že mám nové, co vydrží zase nějaké 3 roky než spustí kurvítko. A vo, vo tom to je (o tom výrobcům jde - tj. aby mohli dál vyrábět věci za náklady 15Kč, pak je prodávali do řetězců za 80. Kdyby to uživatelům vydrželo sloužit 100 let, tak to výrobci mohou zabalit).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 10:47    Předmět: Citovat

Výměna za stejný typ nebo hodnotu.
Náhrada za dvě či tři jiné diody se stejnou výslednou hodnotou.
Ale tebe se to netýká, ty přece nezchraňuješ ty hodiny, ty zachraňuješ jen peníze.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: st červenec 01 2020, 16:44    Předmět: Citovat

Hodinky se na bastlírně již několikrát řešily a už jsem o tom psal. Mají tyto vady. vadná zenerka, vadný seriový C a vadná záložní baterie. Nekamenujte mě popíšu co dělám při vadné zenerce 47V (sklo). Vadnou skleněnou zenerku rozdrtim, přivody odsaju a po jednom vytáhnu. Vezmu 2ks 1N5359B- snadno dostupná- to je zenerka 24V/5W/0.2A 7Kč/ks (tedy podle katalogu CHINA - 5W zlatý voči) spojit do série. Dráty protáhnout a přiletovat na zdravej tišťák ne do místa původních vyhřátých vývodů, vývody nechat co nejdelší, vyhnout do prostoru. Do krabičky vyvrtám 2řady otvorů 3mm. (odvod tepla) Možná to nebude odpovídat nějaké ČSN ale pracuješ na vlastní nebezpečí a nenutím tě k tomu abys to takhle udělal. Vrtat to ani nemusíš, rozhodni se. Důležité je rozdělit výkon na dvě diody.Hřát to bude míň než orig. Nikdy se na takto upravených hodinách závada zenerky neopakovala.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 12:54    Předmět: Citovat

hajeklubos - hm - to je vykoumaný. Nezbývá než to odložit do bedny mezi "rozebrané a neopravené" a pamatovat na to až se budu pohybovat po ČR, že možná někde narazím na prodejnu či servis, kde mi prodají 2ks 1N5359B 24V/5W/0.2A, nebo 47V/1,5W za nedrastickou cenu. No a nějak to pak ochladím.
---------------------
masar - do bastlení se opravdu pouštím jen s nadějí ušetření peněz. Každá koruna dobrá. Na drahé pokusy jen ze zvídavosti už opravdu nemám peníze. Žiju ze SD. Mad
----------------------
výše jsem k výrobcům napsal(a):
...o tom výrobcům jde - tj. aby mohli dál vyrábět věci za náklady 15Kč, pak je prodávali do řetězců za 80. Kdyby to uživatelům vydrželo sloužit 100 let, tak to výrobci mohou zabalit).
Někteří výrobci ale "inovují" - toto jsem koupil za 95 Kč. Určitě je tam také nějaké "kurvítko".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 17:08    Předmět: Citovat

Vážení přátelé,
v tomto konkrétním případě varuji před použitím ZD 48V/1.5W. Jsi tam kde jsi byl. V nejhorším případě 2x 24V/1.3W ,lépe 2x 24V/5W jinak to moc hřeje. Výrobce CH v parametrech kecá. ZD musíš sehnat příležitostně v radioamaterské prodejně, bohužel jinak se oprava stává drahou. (o to jim ale jde). Já k tomu přistupuji jinak a vždy kupuji tyto součástky po 10ks protože dříve nebo později některý z kamarádů něco podobného k opravě přinese a nepoletím do GME přes celé město. Tak, že ano odložit a shánět. Jinak zde předkládám vždy ověřené opravy, které fungují navzdory nařízení a přání R4. Na obrázku jsou moje hodiny, které leta po opravě pracují. Je pravda, že navrtané díry jsou zde větší, ale já se vtom hřebíkem rejpat nebudu. Ještě dodávám, že v hodinách bývá často knoflík ACU NiMH1.2V a když necháš hodiny ležet roky v šuplíku, tak odejde. Naměříš na něm potom 3V, svítí celý displej, hodiny nejdou. Cena asi 40Kč.(další častá závada) Také pozor některé hodiny "do zdi" vypínají N, to pro úplnost.
Luboš



digi hodinky.JPG
 Komentář:
 Velikost:  37.3 kB
 Zobrazeno:  61 krát

digi hodinky.JPG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 17:45    Předmět: Citovat

hajeklubos napsal(a):
Vážení přátelé,
... Jinak zde předkládám vždy ověřené opravy, které fungují navzdory nařízení a přání R4. Na obrázku jsou moje hodiny, které leta po opravě pracují. Je pravda, že navrtané díry jsou zde větší, ale já se vtom hřebíkem rejpat nebudu.
...
Jestli se v tom ty rejpat budeš nebo nebudeš je úplně putýnka - po tvým zásahu, jestli ty spínačky vůbec kdy měly nějakou třídu krytí víc jak IP 44, tak teď mají maximálně IP 31 - do bytu bych si je nedal ani náhodou ... Dokonalá ukázka ševcovy ženy resp. kovářovy kobyly ....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zachranar



Založen: Jan 19, 2019
Příspěvky: 157

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 18:34    Předmět: Citovat

nevím proč bych nemohl použít úpravu baslíře "hajeklubos", když je to pod dohledem osoby znalé s vyšší kvalifikací? I kdyby nebylo, ok tak je to bez problému. Nebo ne? Blbost!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 19:35    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
....jestli ty spínačky vůbec kdy měly nějakou třídu krytí víc jak IP 44, tak teď mají maximálně IP 31 - do bytu bych si je nedal ani náhodou ... Dokonalá ukázka ševcovy ženy resp. kovářovy kobyly ....
Proč myslíš, že DO BYTU bych si je nikdy nedal? Do dílny MOŽNÁ, protože tam lze mít jakousitakousi jistotu, že ti tam na nic nešáhne laik - ale v bytě, kde kromě vlastního elektrikáře přebejvají a s elektrickýma zařízeníma manipulujou i další osoby, VESMĚS spadající maximálně pod §4 vyhlášky č.50/75Sb, bych takhle zmatlaný spínačky neměl radši ani v šuplíku, natož v zásuvce ... Osobní zkušenost - udělal jsem si pro výhradně svoje použití pro pájení ve větší vzdálenosti od zásuvky na stěně prodlužovák - NEPŘEDPISOVEJ ve smyslu toho, že byl z pouze dvoužílovýho kabelu, jenže to trafopáječce jakožto spotřebiči třídy II neva. Stejně tak to neva malý lampičce - obojí má jen dvoukolíčkovou vidličku bez ochrannýho kolíku/dutinky. Měl jsem ji uloženou v šupleti pracovního stolu. A jednou sotva jsem přišel ze školy jsem mezi dveřma dostal facana, že jsem vzal druhou o futra a fotr na mě řval, že jsem málem zabil tehdy těhotnou máti. A když jsem se ptal čím jsem si vysloužil tolik nežádaný pozornosti, tak z nich vylezlo, že moji milou nezákonnou prodlužovačku si mátinka zvykla brát na žehlení u televize, protože jí to tak nevyhazovalo jističe !!!!! A švihlo se jí to znovu přímo v ruce, když nakropila přeschlý prádlo... Ona totiž měla dokonale prošvihnutou žehličku, jak jsem následně zjistil - a když ji "píchla" do předpisově zapojený zásuvky TN-C, tak to prásklo a vylít jistič. Když ale ochrannej vodič žehličky odizolovala mojí "dvoužílovkou", tak žehlička hřála a žehlila ... dokud máti nenalila na prádlo a přes něj na žehlicí prkno i tu zpropadenou vodu. Nejen že neměla u mě v šupleti vůbec co pohledávat, ale ani neměla co brát moji šňůru - ale vykládejte to někomu, kdo si ve vztahu k vám myslí, že má vždycky pravdu a vy jste ta poslední pára nad hovnem někoho, kdo může něco zakazovat ...

Naštěstí se máti tenkrát jen pořádně lekla a můj nejmladší bratříček se možná i proto do dneška bojí bouřky (a to je mu 33!!!), ale příjemný to tenkrát rozhodně nebylo - hlavně se s rodičema do krve zhádat, že do jistejch věcí jim ani jako rodičům vůbec nepřísluší koukat natož strkat ruce resp. si něco brát a používat to bez mýho vědomí. Sice jste už víc než 18letej potomek a tudíž svéprávná osoba, ale oni jsou vaši rodiče a basta, pro ně nejste v ten moment nic. A v případě elektriky to platí i u dospělýho původce/pachatele. Prostě se můžete na hlavu stavět a ušima odpichovat, stejně se najde někdo, kdo vaše zákazy NEBUDE RESPEKTOVAT - a vy budete tak jako tak v průseru ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33944
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 19:45    Předmět: Citovat

Tiez by som tam ziadne diery nerobil. Kvapne tam niekomu voda alebo spadne maly kovovy predmet...
Nehovoriac o tom, ze je to uplne zbytocne - ma to predsa minimalny odber a teda sa to vobec nezohrieva.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 20:44    Předmět: Citovat

Já jsem tušil, že se moje díry v krytu nebudou líbit. Také píšu, že je tam nemusíš vrtat, když nechceš. Nikoho nenutím aby to udělal jako já. Na výkonějších ZD 2x24V/5W však trvám. Jak ukazuje obrázek od Masara, DPS je očazená. Tedy teplota je tam ako sviňa a ještě k tomu v jednom bodě. Nejvíc to topí, když je relé rozepnuto a všechen proud, který je schopen dát seriový C přes můstek letí do zenery. Dá se to i spočítat ale nemá cenu to řešit, zenera prostě topí, vytopené W jsou stejné před opravou i po ní. Jsou přeneseny pouze na výkonnější polovodiče. Ještě připomínám, že nové zenerky musíš dát tak aby neležely na plastovém krytu víka, tedy do prostoru nad DPS a nechat delší přívody, to taky chladí.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 20:59    Předmět: Citovat

Klidně bych tam dírky udělal - ale vrtal bych je tenčím vrtáčkem, šikmo a hustě. Ne takovýhle lochny sedm děr deseti řadama. V případě, že bych zvládal frézování bych učunil něco jako žaluziový štěrbinky - a zas ne širší jak 1-1,5mm, abych udržel krytí aspoň v nějakým rozmezí.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 628
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 21:37    Předmět: Citovat

Já vím, asi máš pravdu. Tyhle díry jsou fakt velký. Mam to jenom pro sebe tak jsem se s tím nemazal. Když to někdo z kamarádů chce odvrtat, tak vrtám jednu řadu děr max 3mm nahoře a druhou vlastně zezadu u vidlice. Lepší něco než nic a teplo může ven. V tomto případě je odolnost proti vniknutí vody stejná jako u jakéhokoli běžného spotřebiče.
Na opravě jsou podstatné ty dvě zenery. Frezovaní s přesazením by bylo supr ale nejsou strojní možnosti.
Ahoj Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5135
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: čt červenec 02 2020, 21:55    Předmět: Citovat

Díry jsou zbytečné, tolik to zase nehřeje. Ty delší vývody stačí.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund