Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Modulátory & demodulátory
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Fredy00



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: so květen 11 2013, 16:08    Předmět: Modulátory & demodulátory Citovat

Ahoj, co mi kdo doporučí k této kapitole?
[hlavně mi zase nenadávejte, kdo si chce zanadávat, ať do toho neplete mou osobu]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petus



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 594
Bydliště: Pelhřimov

PříspěvekZaslal: so květen 11 2013, 19:12    Předmět: Citovat

http://www.strejda-google.cz/#modul%C3%A1tory+a+demodul%C3%A1tory

tobě opravdu nevadí, že ze sebe děláš neschopáka?

_________________
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ Smile
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Fredy00



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: so květen 11 2013, 19:41    Předmět: Citovat

Já jsem tak unavenej a zhnusenej, že mi nic jinýho nezbývá. A tohle je přesně ten typ rady, co nepotřebuju - tohle umí taky, ale raděj chodím NAJISTO, páč 3/4 toho, co takle najdu jsou stejně sračky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12079
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so květen 11 2013, 20:12    Předmět: Citovat

Fredy00 napsal(a):
Já jsem tak unavenej a zhnusenej

z čeho?
z lenosti a neschopnosti sebe sama ?
Fredy00 napsal(a):
A tohle je přesně ten typ rady, co nepotřebuju - tohle umí taky

. . . asi né !
Fredy00 napsal(a):
raděj chodím NAJISTO

kam ?
tam co ti někdo ukáže? bez vlastního přičinění ?
Fredy00 napsal(a):
páč 3/4 toho, co takle najdu jsou stejně sračky.

to jsou, v tom máš pravdu . . .
ale právě proto musíš znát alespoň ty "základy", abys tu 1/4 vyselektoval !

a máš nějaký úžasný dar, nadzvedávat ze židle, jinak úplně klidné lidi . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: so květen 11 2013, 21:46    Předmět: Citovat

Fredy00 napsal(a):
Ahoj, co mi kdo doporučí k této kapitole?


Snad jen tohle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32001
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so květen 11 2013, 23:35    Předmět: Citovat

Hele, pokud nebyl ani za 4 roky schopnej naučit se základy toho, z čeho má skládat maturitní zkoušku, jak se asi bude učit něco o produktu/službě, kterou by eventuálně prodával?

To by jako zavolal někomu a řekl "nabízíme vám hrnce značky "DNO&2UCHA", stojí celá sada 30 tisíc, ale co jsou zač a jak se mají používat vám neřeknu, protože jsem měl blbce školitele a voni mi to nevysvětlili, tak si to vygúglete!" ????

Mít takovejhle "dáreček" doma, tak o něho asi vlastnoručně přerazím násadu vod krumpáče a naženu ho někam kopat rejhy na pokládku drenážních trubek, protože na všecko ostatní je blbej...!!!

Znal jsem jednoho cikána (už se prohání po Věčnejch lovištích) a ten o podobným člověku prohlásil "nakopať naspäť do ku*dy a odznova prem*dať!!!" - sorry za sílu slov, ale nic salónnějšího už mne nenapadá...!!!

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1685

PříspěvekZaslal: so květen 11 2013, 23:55    Předmět: Citovat

Fredy, modulátor a demodulátor máš možná i na svém stole: říká se tomu MODEM. Demodulátor máš také v každém rádiu i v televizi...
K demodulátoru jsi vznesl dotaz již v půlce dubna, v jiném svém vlákně. Pokud bych mohl doporučit, tak se alespoň přemož a zformuluj konkrétní dotaz. Co vlastně chceš vědět a na jaké úrovni. Chtít na fóru "doporučení ke kapitole", je pitomost. Kapitolu si můžeš přečíst ve své učebnici, nebo v sešitku. A nezapoměň, že členové EB nejsou tví učitelé z průmyslovky, aby znali požadavky zkušební maturitní komise, na tvé znalosti.
Že jsi už z přípravy na maturitu unaven, bych pochopil, ale zhnusen?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7914
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 0:19    Předmět: Citovat

Divný. Dělal jsem maturitu na jakémsi gymnáziu a vyučující mi vždy doporučili vhodnou učebnici. To stejný nyní na FEKTu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fredy00



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 8:32    Předmět: Citovat

Jak je vidět, EKKAR sem chodí pravděpodobně jen za cílem si navýšit ego, které bylo během mládí asi těžce dušeno.

Rozumný či alespoň hodný člověk se takto nechová.

Ale k věci: sám sem si vypracoval více než 50 otázek, a protože, jako většibna lidí na to neseru, tak s těma, co si nevím rady, žádám pomoc tady.

To je to tak drzé? Ptát se na něco, co potřebuju vědět, a zároveň požadovat po okolí, aby neplýtvalo časem psaním provokací?

Modulátor: vím, že se v něm spojí modulovaná a nosná vlna, pomocí nějakého "pisátka" (nelineární součástky, které se mění pracovní bod, a tím "nasadí" na nosnou vlnu informace z té modulované)
* To nasazení bych rád chápal líp.
* Jak funguje ten VF oscilátor, co vytváří nosnou vlnu? Je to RC, LC či co? A jakým způsobem konkrétně funguje v TOMTO případě?

Co bych k tomu měl ještě dodat? Jak se třeba spojí modulátor s anténou?
http://tinyurl.com/ctzapyw podle tohoto přímo, ale to se mi nějak nechce věřit, jak se třeba dělá impedanční přizpůsobení? Ten tranďák plni funkci nelineární součástky? Kondíky oddělují DC složku (pokud ano, proč ji tam nechceme?)

A pak demodulátory. K těm nemám ani kvlaitní schéma, jen nějaké blbě oskenové ze knihy, co asi ležena ve vlhkém sklepě. Co o nich říct? Jak oddělí nosnou od modulované vlny, a co bych o nich dále měl vědět?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 8:39    Předmět: Citovat

Obávám se Fredy,že se nacházíš v situaci,kdy ti nezbývá než vzít si sešity
a učebnice a o každém tématu se aspoň trochu něco nabiflovat a "nějak" tu maturitu udělat.Rozhodně nemáš čas , vědomosti ani zkušenosti něco samostatně vymýšlet. Nakonec takto kdysi odmaturovaly i moje tři spolužačky na průmyslovce ,které o elektronice věděly asi tolik jako my kluci o vaření (zdejší dámy prominou ).Tvůj problém je hlavně v tom,že
si nedokážeš spojovat teorii s nějakými praktickými "pokusy" ,možná i vinou školy,a tak v tom teď lítáš .Takže,je-li cílem maturita,netrap se teoriemi a pro čtenáře děsivými výklady názoru na věc a bifluj nazpaměť .
Otázka nastane samozřejmě posléze - k čemu je taková maturita ? No ty moje spolužačky byly celkem hezké holky a tak se vdaly, řada méně s elektrikou obeznámených kolegů pracovala zcela mimo obor a byli i úspěšní. Jak pozoruji v tvých tématech na reakcích kolegů, jsi asertivní typ, určitě si cestu životem najdeš i bez pochopení funkce modulátoru a demodulátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 8:42    Předmět: Citovat

já jen nechápu jestli jediná studijní látka kterou ve škole dostáváte je google....¨
co děláte při hodinách? učitel snad zkouší látku kterou přednášel a ze které mám zápisky, tu se naučím, pokud jsem něco nepochopil hledám upřesňující informace na googlu, případně si něco upřesním dotazem tady nebo ve škole.
Když ti někdo vypracuje otázku tady, pravděpodobně nebudou obsahovat všechno tak jak to vykládal učitel, ten to pak bude brát jako neznalost vyučované látky.
Studuješ dálkově a ztrácí se ti pošta se skriptama?
Jinak teda obdivuju tvou vytrvalost, klobouk dolů, jen nevím jestli se nemíjí účinkem...

teď trochu k věci:
(i když podle tvých otázek to vypadá že jsi ve škole při výkladu chyběl..)
vysvětlování je dost na dlouho, zkus si sehnat knihu Václav Malina Poznáváme elektroniku 5 zabývá se vf technikou a vše popisuje dost názorně a triviálně... třeba na wikipedii asi zapomeň je to tak zhuštěné že to nedává smysl....
zkus si zjistit něco o druzích modulace, že je amplitudová, frekvenční a fázová, pak že se každá modulace dělá jiným způsobem....

oscilátory se pro vf techniku používají téměř výhradně LC mezi vlastním oscilátorem a anténou je obvykle ještě několik zesilovacích stupňů - oddělovač, budič a koncový stupeň vysílače. Oddělovač má velkou vstupní impedanci aby neovlivňoval oscilátor, vysílač má pak výstupní impedanci téměř stejnou jako anténa.
To na co odkazuješ je pouze demonstrační pokus a v praxi by tam bylo součástek víc. Kondenzátory tam potřebujeme aby generátory neovlivňovaly stejnosměrný pracovní bod tranzistoru, není taky žádoucí pouštět zpět do generátoru DC napětí...
demodulátory... obecně zajímavá stránka pro začátek je tu http://elnika.sweb.cz/radia/radia.html
používají se zase pro AM diodový detektor, pro FM dnes nejčastěji koincidenční demodulátor, dříve i poměrový detektor a fázový diskriminátor
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 9:59    Předmět: Citovat

alles: Ten Malina není špatnej nápad. Jeho knížky jsou psané opravdu pro "blbečky", ovšem fredymu doporučuji koupit si celou řadu a začít pěkně od začátku jinak se v tom zase ztratí.
EKKAR: S tím odkazem jsem to myslel tak, aby se konečně vykašlal na elektriku a šel dělat třeba s lidima. Netušil jsem, že Tě to tak rozhodí.
fredy00: Co tě ve skutečnosti baví? Jakého máš koníčka?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 10:09    Předmět: Citovat

Malina je pro blbečky, ale taky jsem na něm začínal... ono to občas neškodí, pak je na co navázat další znalosti
ano doporučuju sehnat ještě alespoň první díl, myslím že by to fredymu trochu pomohlo..
a zase trochu na jeho obranu si nesmíme ty školy moc idealizovat, myslím že zdaleka není sám.... alespoň se snaží, tahle vlastnost taky mnoha studentům chybí

jo a obsahuje otázka i digitální modulace? nebo jen spojité AM, FM....?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Fredy00



Založen: Mar 13, 2013
Příspěvky: 323

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 10:29    Předmět: Citovat

"vysílač má pak výstupní impedanci téměř stejnou jako anténa"

Anténa má nízkou nebo vysokou impedanci?

Jinak, co mě fakt baví je fotografování, dějepis a knížky, ale tehdy jsme se rozhodovali podle uplatnitelnosti, na jakou školu jít. Ale už podruhé se mi v životě dokázalo, že člověk asi fakt má někdy myslet podle toho, co mu mozek emocema naznačuje, že je pro něj dobré.

Ono je to těžký - můžu být neštastný elektornik, nebo fotograf bez práce, anebo jedno z toho může/mohlo dopadnout dobře. Holt jsem vsadil na jistotu, a výsledek je takovýto. Sám nevím, zda vsadit na "nos" by bylo lepší. Ale určitě bych dneska nebyl takle zhnusenej.



Zulfikar Ali Bhutto.JPG
 Komentář:
Kterou z knih v tomto seznamu by jsme mi doporučili ? Bohužel nejdou vyjdet celé názvy.

Stáhnout
 Soubor:  Zulfikar Ali Bhutto.JPG
 Velikost:  115.44 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19561
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 12 2013, 10:40    Předmět: Citovat

Otázka byla od začátku poněkud nejasně položená: jde o vysvětlení modulace a demodulace jako dvou recipročních procesů, nebo se modulace má definovat samostatně?
Termínem "modulace" se totiž ve zvukařině označuje obecně signálové napětí a/nebo proud přivedené na vstup nějakého mixpultu nebo zesilovače. Tento signál se pak zesiluje a upravuje, ale už nedemoduluje. Také se používá ke zkrácenému označení modulační úrovně, zpravidla ke vztahu ke jmenovité úrovni příslušného vstupu či zařízení jako celku.
Pojmenování to je technicky poněkud nesprávné, ale vžité.

Jinak samozřejmě modulace jako proces znamená přidání informace, která by se špatně přenášela, k frekvenci, jejíž přenos možný je.
A je jedno, zda je řeč o frekvenci elektromagnetických kmitů přenášených bezdrátově cestou vysílač -> přijímač, nebo o frekvenci tak vysokou, že to svítí, tedy o světlo, které se přenáší optickým (třeba laserovým) spojem nebo optickým kabelem.
Pro jednoduchost vynechávám modulaci nosné, kterou se pak moduluje světlo, stejně tak příklad analogové televize, kde se v jednom kanálu používá hned několik druhů modulace, ta je pomalu na ústupu...
Mimochodem - k získání vysokofrekvenčních kmitů se používají především krystalem řízené oscilátory (případně krystalovými oscilátory řízené kmitočtové ústředny, má-li vysílač umožnit výběr více nosných frekvencí), předpisy totiž vyžadují tak stabilní nosné frekvence, jak je žádný LC oscilátor nedokáže dlouhodobě udržet.

No a demodulace slouží k tomu, aby se z přijatého signálu opět obnovila přenášená informace, a signál na výstupu přijímače co nejpřesněji odpovídal signálu, kterým byl modulovaný vysílač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Strana 1 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund