Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Kondenzátory v mezifrekvencích rádia RYTMUS

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út duben 09 2013, 19:20    Předmět: Kondenzátory v mezifrekvencích rádia RYTMUS Citovat

Pustil jsem se do revitalizace tohoto rádia,ale je to děs.Musel jsem vyměnit všechny odpory nad cca 1M,všechny černé válcové kondenzátory,oba elyty,elektronky,přerušené odpory ve žhavení atd.
Přesto výsledek téměř nula,funguje konc.pentoda a předchozí nf trioda.
Přes druhou heptodu už jsem se nedostal,má vf zesílení s pásm.propustí tak max.5,přitom ss strmost na g1 je asi 2mA/V.Vyndal jsem tu pásmovou propust ,Q je mizerné a rez.kmitočty obou paralelních obvodů se liší o cca 50 kHz.Takže zřejmě vadné kondenzátory 103pF. Totéž předběžně propust první heptody,také oscilátor nejede,bude těch kondíků ještě tak nejméně 10-15. Můžete mi prosím někdo doporučit dostatečně stabilní vyzkoušenou náhradu za původní slídové ? Docela bych se bál inkuratních slídových kondenzátorů (Denkl,Racvonka...),protože vývody jsou ke slídě jen přiloženy a je to buď zalisováno nebo jen staženo pertinaxem,takže už budou též s velkou pravděpodobností za zenitem...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út duben 09 2013, 19:39    Předmět: Citovat

Díky za reakci,ale na intuici bych moc nedal,samozřejmě jsem na ně v GES koukal,ale chybí tam jako obvykle jakýkoliv katalogový list s nějakými parametry. Jak matně vzpomínám ,měly slídové kondenzátory některých řad podobně jako tzv.hovňáky předepsané nějaké min.ss provozní napětí,aby fungovaly.A to ve všech laděných obvodech není .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út duben 09 2013, 20:11    Předmět: Citovat

Vynikající jsou kondenzátory Tesla TC210.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
cackler



Založen: Dec 17, 2007
Příspěvky: 286

PříspěvekZaslal: út duben 09 2013, 20:22    Předmět: Citovat

tady datasheet k moderním slídovým: http://www.mouser.com/ds/2/88/MINI-DIPPED-28270.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 6:26    Předmět: Citovat

Sakra jsem takových lampáčů zrestauroval , ale níkdy jsem neměnil slíďáky . Otevři si Kottka a tam nastuduj alespoň jeden servisák . AM části se v podstatě NIKDY nedolaďují kondíky ! A měřit MF bez zatížení reálnými reaktancemi je nesmysl . Většina těch starých cívek v MF během doby zmenšuje indukčnost . Pozor na nastavení vazby !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 7:18    Předmět: Citovat

Nevím,proč mě máš za blbce,měl jsi holt štěstí na lepší kusy. Samozřejmě jsem měřil mf propusti v rádiu pod napětím,generátor přes 10n na g1 heptody po odpojení L22 a připojení odporu 100k pro zajištění předpětí g1 a osciloskop sonda 1:10 na dostupné vývody mf. Až po zjištění,že to prakticky nezesiluje,ačkoliv heptoda je ss ok včetně strmosti ,a na jádra to skoro nereaguje,jsem to rozebral a prohlédl - kondíky jsou plechové napůl sežrané - tak to je tam jako mám nechat ? První propust v anodě první UCH21 - L21 nereaguje vůbec na otočení jádra,takže určitě je tam kond. také sežraný jako v té druhé. Dokonce v patici E1 nýtek vývod katoda dokonale korozí zaizolován,takže katoda byla v luftě. Vazba mezi mf cívkami je dána kostrukcí bakelitového držáku uvnitř,takže ji nelze krom polohy jader nijak ovlivnit.Propusti jsou navrženy s podkritickou vazbou,takže zde nemůže při ladění nastat problém dvou nestejných hrbů na rez. křivce.Pokud budou cívky trošku ujeté,není přece problém celý mf zesilovač naladit o pár kHz vedle předepsaného kmitočtu.
No nic,zkusím tam dát nějaké TC210 nebo WK slídové a uvidím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 9:56    Předmět: Citovat

Pokud je pravda to co píšeš,tak je možné,že ty kondíky budou vadné a to proto,že jsi musel měnit i tolik odporů.To je známka napadení vlkostí.BOBOBO má taky pravdu,mám stejnou zkušenost,ale jak se do toho zamíchá voda,tak je to vždy jiné. Problém je v tom,že to mohly odnést i cívky a na to by ukazovalo i to mizerné Q.Mezizávité svody udělají své.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: st duben 10 2013, 17:53    Předmět: Citovat

Ne,není to pravda,já jen rád měním součástky za jiné a vystavuji je v kredenci... V příloze fotka,jak to vypadalo-leželo to 30 let ve staré mokré chalupě bez zadní stěny,předtím to dokonce přežilo požár,kdy dům shořel. Ale jinak úspěch,aspoň dílčí. Napájel jsem provizorně do mf nějaké staré TK... 100 pF , a ejhle,propust už funguje ,jde naladit (obě půlky) a zesílení v anodě heptody je větší než 50.Slídové kondenzátory jsem již objednal,takže pajosku budu dále vyměňovat až do úplného zblbnutí Very Happy


P3220066.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P3220066.JPG
 Velikost:  247.85 kB
 Staženo:  138 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1333
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so duben 20 2013, 18:25    Předmět: Citovat

Takže BOBOBO,tvoje zkušenosti jsou sice jistě přínosné,ale na tomto kusu k ničemu. Rádio už hraje na všech rozsazích celkem slušně na cca 1,5 m drátu. Takže v druhé mf vyměněny slídové kondenzátory 103pF
(plechové) za slídové WK 100 pF ( ke koupi Racvonka).V první mf byly kondenzátory v pořádku,zato tam byla vrstva jakéhosi humusu a svod řádově kΩ. Nešel oscilátor - oba kondenzátory 82pF a 470 pF pertinax vadné - bez kapacity ,po výměně se rozběhl,na DV dolní konec ale vysazoval. Silně ujetý frekvenčně. Tak už jsem měnil postupně všechny pertinaxy včetně vstupních obvodů,protože až na KV byly úplně mimo.
Celkem těch pertinaxů bylo asi 15,jediný zůstal - v AVC,ten má ale jen 12pF,takže kdoví,nefunguje-li jen díky montážním kapacitám.Po výměně pertinaxů již jen trošku ujeté rozsahy a slaběji hrající stanice. Jinak pro ladění jak mf zesilovače tak kontrolu osc. a vstupů se mi více osvědčil
ss voltmetr na výstupu usměrnění nf signálu a signál bez modulace - mám totiž vf generátor modulovaný obdélníkem 1 kHz a to dělá binec- špatně to prolézá přes mf propusti,takže se přidá signál a zase je to přebuzené a AVC to zavírá,na ladění je to tupé. Vstupní cívky KV a SV jsou ok,DV ujetá,ladit se nedá,doladěno trimrem na Radiožurnálu,stejně tam nic jiného pořádně není.Po doladění již to hrálo slušně,avšak na SV to bručelo a vrčelo skoro přes celé pásmo .Část problému byla v tónové cloně ,nešťastně položené součástky a vodiče kolem síťových - přepojeno
na výr.změnu č.2 ,brum téměř zmizel,vrčení ne. Pátrání osciloskopem ,jak očekáváno,bezvýsledné , vrčení se měnilo různě při přiblížení ruky atd. Přezkoušena usměrňovačka, kondenzátor mezi a a k,vše ok.
No nakonec jsem hledal po chalupě,co je zapnuté,zda-li to není z venku - byla to krásná nová LCD televize na druhém konci chalupy - tak to bych rád viděl ta měření pro CE.
Zbývá ještě bedna,je dole prasklá, ale to už bude zábava.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund